Môže sociálka nariadiť ústavnú liečbu?

lucia2610
16. dec 2019

Dobry den.syn 12 rocny sa pobil mimo skoly.nic sa nestalo ziaden uraz len niekto si ich natocil na video a poslal riaditelke.dnes mi prisiel mail od ucitelky ze v skole boli policajti s kriminalky a ze syn bude vypocuty v mojej pritomnosti.strasne sa toho bojim.syn je adhd a stale neake problemy.sice nie s bikou ale vyrusuje na hodine atd.skola uz sa mi vyhrazala ze posle socialku.nicoho ineho sa nebojim iba toho ze socialka nariadi ustavne liecenie.syn chodi k psychiatricke a bere liekybatominex

pribinak
16. dec 2019

@lucia2610 sociálna pracovníčka moze dat navrh na sud na nariadenie pobytu v diagnostickými centre. Sud moze byt navrh prijať a nariadiť pobyt, alebo navrh zamietnuť
Ide o to aka vážna bola ta bitka, ublížil niekomu? Je tych problemov vela? Kópia sa?

21karolina
16. dec 2019

@lucia2610 pohovor sa urobí sp synom za účasti sociálneho kurátora, pravdepodobne budú s vami pracovníci SPODaSK pracovať ako s rodinou

basullinka
16. dec 2019

@lucia2610 tak ako je uz pisane, UPSVaR nerozhoduje o diagnostickom ustave, ale na zaklade setrenia moze dat navrh na sud, ktory rozhodne o pobyte.

lucia2610
autor
16. dec 2019

@pribinak bitka nebola velka bola to taka ferovka medzi chalanmi.nikomu sa nic nestalo.problemy ma stale a uz na natlak skoly som ho dala na dva tyzdne na psych v nitre kde ho prepustili skor s tym ze okrem adhd je v poriadku.obcas sa pobije ale nikdy nie velmi a fakt malokedy.

pribinak
16. dec 2019

@lucia2610 mozno by bolo dajn keby okrem užívania liekov chodil na terapie. Samotné lieky vela znezmozu. Ale terapia + lieky je velmi dobra kombinácia

lucia2610
autor
16. dec 2019

@pribinak chodime k psychiatricke a povedala ze syn nemusi chodit ani k psychologovi

mummy01
16. dec 2019

@lucia2610 a je v skole integrovany?

lucia2610
autor
16. dec 2019

@mummy01 ano je integrovany

mummy01
16. dec 2019

@lucia2610 tak potom preco sa Ti riaditelka vyhraza socialkou? Oni v skole zrejme nevedia co s nim,nedodrziavaju integraciu a vyhrazaju sa tebe...klasicky postup. A teraz sa riaditelke velmi hodilo to video a ma proti vam zbran.

lucia2610
autor
16. dec 2019

@mummy01 presne ste to vystihla.velmi sa jej hodilo.bojujem zo skolou uz 6 rokov.teraz syn urobil chybu a nahral im do karat.nicoho sa mebojim len tej socialky.doma je sice vsetko v poriadku ale no ten ustav je moj strasiak.

mummy01
16. dec 2019

@lucia2610 preco ho nedas do inej skoly?

nika82
16. dec 2019

mne pride divne ze skrz bitku dvoch deti ci kolko , posielaju kriminalku

lucia2610
autor
16. dec 2019

@nika82 ano je to koli jednej bitke

lucia2610
autor
16. dec 2019

@mummy01 chceme ho dat na inu a riesime to

mummy01
16. dec 2019

@lucia2610 uz davno si ho mala odtial zobrat a najst empatickejsiu skolu

0silvia0
16. dec 2019

@lucia2610 adhd deti vacsinou lezu na nervy pedagogom a rodicom beznych deti. Zatazuju ich a nemaju na nich nervy. Ak nemas moznost ho prelozit na vhodnejsiu skolu s lepsim pristupom, treba zatat zuby a nejako to vsetko vydrzat, tieto decka potom na strednych skolach pri spravne zvolenej skole rastu a upokojuju sa a zaraduju sa do zivota.

lucia2610
autor
16. dec 2019

@mummy01 3 a 4trieda bola super lebo mal dobru ucitelku ktora sa mu snazila pomoct.vsetko bolo ok.v piatej dostal inu ktora sa asi ani ucitelkou neda nazvat.odmietla ho brat na vylety ze co ak nieco spravi a nikdy nic nespravil ani na lyziarskom ani nikdy.je to boj zo skolou kde aj na mna si dovoluju ze co som urobila aby sa to napravilo.a ja robim vsetko pre syna.ja sa len bojim ze skole sa podari o co sa snazi uz davno a to ho dostat do ustavu.a teraz im dobre nahral kedze urcite to bude riesit aj socialka

pribinak
16. dec 2019

Preco to riesi kriminálka? Muselo sa nieco stat

lucia2610
autor
16. dec 2019

@pribinak no dnes mi prisiel mail od ucitelky ze bola v skole kriminalka a budu vypocuty obaja chalani.pokial viem nic sa nestalo.videla som aj video.dali si par faciek par kopancov a mali tam aj rozhodcu.no ferovka.potom vzali tasky a isli prec

veronikaszabova
16. dec 2019

@lucia2610 kriminalka kvoli bitke...?? Nie je za tym nieco viacej?

alexandraalexandrova
16. dec 2019

@pribinak
@veronikaszabova ak to niekto nahlasil policii, ta je povinna to vysetrit...tipujem ze niekto z rodicov podal na policii trestne oznamenie, preto to vysetrovanie.

lucia2610
autor
16. dec 2019

Mam taky pocit ze to skola nahlasila

alexandraalexandrova
16. dec 2019

@lucia2610 na tvojom mieste by som sa dozadovala odpovedi od skoly. Preco budu tvoje dieta vypocuvat? Vie policia ze tvoje dieta ma ADHD? Dokaze s nimi komunikovat ked ma tuto diagnozu? vie sa vobec sustredit na otazky? Budes moct zasahovat do jeho vypovede? Urcite by som policajtov upovedomila o synovej diagnoze este pred vypocutim. A zvazila by som ci nepodam staznost na skolu na skolu inspekciu, ci maju pravo vobec posielat ziakov na pobyt na psychiatrii, ci je to vobec korektny postup ak je dieta integrovane...nema snad ziadne prava? ma asistenta, adekvatnu pomoc, prisposobuju sa mu pri vyucovani? Lebo vsetci vieme ako vyzera integracia v praxi...

pribinak
16. dec 2019

@alexandraalexandrova ale ved skola ho neposiela na pobyt na psychiatriu
Autorke sme uz vysvetlili, ze to kurátorka moze dat navrh na sud. Nie skola.
Netreba tu rozduchavat zbytocne emócie, ale bavit sa vecne
Inak to ze ma dgn ADHD nijako neovplyvňuje intelekt, tak preco by nemal rozumieť otázkam?

pribinak
16. dec 2019

@alexandraalexandrova a urcite nebude mocť zasahovať do výpovede. To nie je film

alexandraalexandrova
16. dec 2019

@pribinak ak si citala pozorne autorka pisala ze uz raz ich skola donutila k dvojtyzdnovemu pobytu na psychiatrii, reagovala som na to. A preco by nemal rozumiet otazkam...no zjavne vela o ADHD detoch nevies...ADHD sa nedokaze sustredit dlho na to co mu hovoris, cize aj ked rozumie otazkam, je mozne ze na tretiu uz nebude schopny dat adekvatnu odpoved, lebo jeho pozornost je rozlietana. To nema spolocne s intelektom nic. Ak ma dieta specialne potreby, treba na to brat ohlad aj pri vysluchu. Nie ze rozduchavam vasne, ja mam doma tiez speci dieta a neviem si predstavit ze by takuto situaciu zvladol ako bezne dieta, potreboval by proste pritom pomoc. To je realita, ziaden film.

pribinak
16. dec 2019

@alexandraalexandrova ty mas autistu, nie? To je dost ine
Ak chodi do standartnej skoly, tak je zrejme schopny kooperovať.
Ja viem o ADHD detich dost. Tuto dgn ma moj synovec.
Nerob z tohto chalana takeho postihacika, aby nevedel zodpovedať par otázok, preco sa pobili.
Ano, ak ma skola dojem, ze dieta je tažko zvladatelne aj napriek integrácii, moze poziadat rodica, aby dieta bolo na Čas hospitalizované a upravila sa medikacia.
Rodicia zvyčajne súhlasia, lebo chápu o co ide.
Dobrú noc.

alexandraalexandrova
16. dec 2019

@pribinak ano mam autistu. Tiez sa poznam s niekolkymi rodicmi ktori maju dieta s ADHD a dost casto sa na tuto temu rozpravame. Dokonca som mala kedysi kolegynu s touto diagnozou a tiez sme sa o tom casto bavili ake to je ked s tym clovek zije, ako sa citi ako sa to prejavuje. Takze to ze ty mas synovca adhd, este neznamena ze o tom vies dost. A z nikoho tu nic nerobim, ak si si vsimla na konci otazniky, tak autorke som kladla iba otazky a pisala moznosti. Na rozdiel od teba viem ako u nas (ne)funguje integracia a ako niekedy deti so specialnymi potrebami v beznej skole trpia pre ignoraciu a lahostajnost pedagogov.
Dobru noc aj tebe...a budem rada ak ma usetris dalsich prednasok o niecom v com sa vlastne nevyznas...

marlent
16. dec 2019

Ja neviem mne to pride sialene...mam 29 tj nie tak dlho zo skoly.....ale som presvedcena ze keby chodim do skoly dnes tal urcite nejaku diagnozu na mna usiju...lebo som vyrusovala na hodinach som sa nudila robila som mlynske kola kym ucaa pisala na tabulu a aj som sa bijavala na prvom stupni s chalanmi...robili sme hluposti...klasifikacny bol plny poznamok s mojim menom...a nikoho vtedy ani nenapadlo vyhrazat sa mame socialkou tlacit ma k psychiatrovi a neviem kam....

lula313
17. dec 2019

@marlent mám malinko viac rokov a u nás sa to riešilo. Už v prvom ročníku na zakladke aj od nás, aj z Bcky odisli dvaja chlapci zo sociálne slabších rodín do “ústavu”. Boli veľmi zlí, najprv si ich triedne v rámci tried vymenili a keďže to neslo po dobrom, rušili vyučovací proces, hrozilo nám ostatným ublíženie na zdravi, tak to skola riešila. Určite nebola rozsirena diagnostika psychických porúch, ale zle správanie sa riešilo(u nich asi neúspešne, obaja majú už niečo odsedene, takze som rada, že ich skola násilne neintegrovala).
@lucia2610 výsluchu sa neboj. Doma si to s chlapcom prejdite, aby nebol zaskočený otázkami. Bude opisovať cely vznik konfliktu, ako to prebiehalo, čo k tomu viedlo a ako to skončilo. Budete vypovedať pravdepodobne len u jedného vyšetrovateľa, ktorý len spise vypoved. Mozes mu dopredu povedat, že má ADHD, alebo je tam aj možnosť vypoved odmietnuť, je to chlapcove pravo(ak si myslis, že to nezvladne). Ak tam nedošlo k ublíženiu na zdravi, nič z toho nebude