Maturita 2024

jazminn
9. mar 2024

Blíži sa písomná maturita zo Sj a Aj a asi nás najviac bude maturovať z týchto dvoch predmetov. Ako sa pripravujete na utorok a stredu a čo myslíte, že bude, alebo jednoducho nemáte niekto niejake poznatky...lebo naozaj testy sú veľmi ťažké a naozaj zo Sj a L napr. učenie nebolo ktovie aké za tie štyri roky, pretože 1-2 ročník bol predovšetkým on-line, takže nebolo to bohviečo...

sisa_s
9. mar 2024

Vela maturantiek tu nenajdes, ale odporucam nastudovat, ako sa pise spravne slovo "niejake"...

moni73
9. mar 2024

@jazminn mne maturuje dcera. Ako sa pripravuje? No nijako. Donutila som ju spravit 2 stare maturitne testy, mala 35 a 36 bodov. Na prejdenie staci 22. Za mna ok vysledok.

januska12323
9. mar 2024

Niejake? Už som videla všelijaké patvary ale tento teda nie.

jazminn
autor
9. mar 2024

@sisa_s
@januska12323 tak pardon, vidno, že nie som v Sj silná...no nejaké ...som z umeleckej školy...
@januska12323 a čo to je patvary?

hnedovlaska1234
9. mar 2024

Ja som maturovala minulý rok a pripravovala som sa iba tak,že som si robila testy z minulých rokov😊 a čo sa týka slohov tak to si treba naštudovať,že ktorý slohový útvar sa ako píše. Nebolo to až také hrozné

miriamkaaa20
9. mar 2024

Ahojte, chcela by som sa spýtať či náhodou neviete alebo nemáte zmapované asi aká by mohla byt téma na sloh z angličtiny.

estellas
9. mar 2024

@jazminn Urob si testy z minulých rokov to ti pomôže.
Pozri si určovanie vetných členov, slovných druhov to zvykne byť na maturite. Ťažko povedať čo tam bude na maturite. Ja som maturovala minulý rok.

jazminn
autor
9. mar 2024

@estellas veď to tak robím, ale naozaj Vám poviem, že ten prvý a druhý ročník, že my sme na našej škole ho naozaj len tak ledabolo, to zisťujem, keď robím tie testy, že na mnohé veci si hovorím, veď to my sme také ani nebrali....

jazminn
autor
9. mar 2024

@miriamkaaa20 z AJ nikto nič.... ale na Sj naša učiteľka má ciťák, že bude beletrizovaný životopis, lebo vraj už dlhšie nebol..

michellemary
9. mar 2024

@jazminn ono to je aj tým, že ty si z umeleckej školy, a tie testy sú primárne robené pre gymnazistov. Áno, nie je to fér, ale už je to tak roky...

jazminn
autor
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
jazminn
autor
9. mar 2024

@michellemary máte pravdu, u nás v škole sa prikladá dôležitosť hlavne naším hlavným umeleckým predmetom a Sj, Aj, čo sú maturitné a máme aj francúzsky a taliansky pomenej...No uvidíme, ako to dopadne...za štyri roky sme písali asi tak 5-6 slohov a z toho 2 vo štvrtom ročníku...

miriamkaaa20
9. mar 2024

@jazminn aha super ďakujem za info 🙂

januska12323
9. mar 2024

@jazminn patvary slov sú skomolené výrazy, tu na MK sa to nimi hemží, neber si to osobne.
Ja som sa pred písomným maturitami extra neučila len som robila testy ale je pravda, že to bolo x rokov dozadu. Keď niečo nebudeš vedieť označ odpoveď, ktorá sa ti na prvý pohľad bude zdať správna. Dlhým rozmýšľaním sa skôr stane, že označíš nesprávne.

apolka77
9. mar 2024

@jazminn moja dcéra bude maturovať ešte aj z matiky. No učí sa v kuse. Čo iné jej ostáva. Ale chodí na ťažký gympel tak dúfam že to dá.
Tym že 2 roky ste bol on-line úplne súhlasím ste o dosť ochudobneni..nehovoriac že kvalita učiteľov až na výnimky dosť klesá, asi to bude frustrácia ale keď mi dcéra hovorí čo všetko ich nenaučili a musí sa sama tak mi to príde voči Vám deckam nefér. Nebyt" matikar" z You Tube asi by písomnú ani nedala...učiteľka SJ tak odflakla s nimi 4 roky že tiež keď robí testy hovorí že to vôbec nepreberali...

estellas
9. mar 2024

@jazminn Chápem, že ste to veľmi nepreberali. Cez koronu to bolo dosť blbé. Nám učiteľka pred maturitou dala taký zoznam vecí ktoré v minulosti objavili v testoch. Bolo v ňom: Určenie slohových postupov
informačný, rozprávací, opisný a výkladový.
Určenie žánrov/lit druhov.
Občas tam bývajú aj vzory podstatných mien nie vždy.
Typy rozprávačov/typy postáv.
Určenie umeleckých jazykových prostriedkov ( tam máš určiť či ide o metaforu, prirovnanie, personalistikáciu...)
Pravopis ako sa píše dané slovo.

estellas
9. mar 2024

@jazminn Niekedy sú tam také otázky čo sme veľmi nerbali Aspoň my nie.
Minule sme mali otázku že ktorá postava v diele využíva v rozprávaní elipsy ?
Vôbec som netušila čo sú to elipsy. 😑😑😑😑

jazminn
autor
10. mar 2024

@apolka77 u nás na konzervatóriu sa dôraz kladie na hlavný predmet, ktorý na škole študujeme -bud nástroj, tanec, herci a speváci a Sj a Aj je až za horami-za dolami a každý rok bol iný vyučujúci. Herci dosť vedia literatúru ale muzikanti a tanečníci nič a speváci dosť vedia Aj pretože spievajú po anglicky...takže preto tie obavy...a samozrejme chápem že o niečom inom je gymnázium - je úplne na inej vedomostnej úrovni, takže ako toto u nás dopadne!!! napr. v triede mám spolužiakov, ktorí sú neskutočne talentovaní muzikanti a z Aj nie že nevedia preložiť text , ale oni to nevedia prečítať...

gerdusha
10. mar 2024

@jazminn a prečo prístup učiteľov k príprave na maturitu riešite až teraz pred maturitou? A na MK? Predpokladám,že ste mnohí mali zo SJ ci AJ 1 alebo 2 na vysvedčení, to bolo 3,5 r super a teraz keď máte ukázať,čo ste sa reálne aj naučili- teraz je to vína "zlych" pedagógov...vy aj vaši rodicia ste vedeli od septembra v 1.r, z čoho sa maturuje, mali ste riešiť priebežne. Anyway držím palce

jazminn
autor
10. mar 2024

@gerdusha lebo rieši sa to až keď už horí a mám strach....nie je to vina zlých pedagógov ani, ale toho systému v tej škole, kde je všetka pozornosť sústredená tým hlavným predmetom, ktoré každý žiak má a nie je to ani Sj ani Aj-z tých sa predsa maturuje

januska12323
10. mar 2024

Z písomných potrebuješ nabrať len minimálny počet bodov aby ťa pustili k ústnym. Ústne tiež potrebuješ zvládnuť najmenej na 4. Neboj sa toho, vyzeráš byť celkom šikovná baba na toľko určite máš.

jazminn
autor
10. mar 2024

@januska12323 ďakujem za podporu...

michaela7258
11. mar 2024

@jazminn na interne nájdeš testy a prípravy z predchádzajúcich rokov 🙂 mne to pomohlo 🙂