Matematika - pomoc s úlohou

hipuska
6. mar 2024

Prosím, je tu niekto zdatný v matematike? Potrebovala by som.pomoct s úlohami zs druhý stupeň. Poslala by som do sptavy. Ďakujem

deti95060810
6. mar 2024

napíš sem - kto vie odpovie..
neraz tu rátame viaceré...

lonely66
6. mar 2024

@hipuska ideálne je, ak to dieťa (alebo ty, ak sa to týka teba) vypočíta, odfotí, dá sem a znalí sa vyjadria, či je to dobré alebo nie...

hipuska
autor
6. mar 2024

Je to komplikovanejšie, preto.som chcela do správy. Počíta.uz druhý den

cookie29
6. mar 2024

na druhy stupen ZS treba byt zdatny v matematike? Dufam, ze robi aspon olympiadu...

hipuska
autor
6. mar 2024

@cookie29 nieco podobne, preto.to.nechcem dávať verejne. Riešenie musí byť jednoche ale zasekol sa a už som nad tým aj ja rozmýšľala a neviem teda. Napadaju ma iba zložité riesenia

ivka225
6. mar 2024

@hipuska ak je to niečo podobné ako olympiáda, teda nejaká súťaž, tak je dosť nefér hľadať pomoc takto.

hipuska
autor
6. mar 2024

@ivka225 ma to.doma už mesiac,takže ak by bolo potreba, riešilo by sa to inak

ivka225
6. mar 2024

@hipuska olympiády a podobné súťaže sú nepovinné, ak nevie, tak nevie, nič sa nedeje.

hipuska
autor
6. mar 2024

@ivka225 jasne. On to v podstate vypočítal, logicky. Ale, treba to aj matematicky odôvodniť. A toto nevie. A teda, neviem poradiť ani ja

meringe70
6. mar 2024

Môžeš poslať? Vyskúšala by som 😁

shallimar
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
shallimar
6. mar 2024

@hipuska pošli správu, skusim

hipuska
autor
6. mar 2024

@meringe70
@shallimar on to už poslal, tak pre.nas to je už pase. Ale rozmýšľam nad tým dnou a nocou. Pošlem

nelca0510
6. mar 2024

@hipuska pošli aj mne,zvedavá. Som

ivka225
7. mar 2024

Na podobne veci odporucam sttanku forum.matweb.cz … je tam veľa ľudí, ktorí radi poradia, len treba dodržiavať pravidlá stránky

cookie29
7. mar 2024

@hipuska jasne v takom pripade rozumiem, kludne posli... ked nic ine pre zaujimavost. Aj moju 🙂 ale niekedy je lepsie vysvetlit, pretoze toto je iny pripad ako ked niekto chce, aby sme za neho robili domace ulohy

pullmann90
8. mar 2024

@hipuska Ahoj, pošli mi to, skúsim a pošlem s vysvetlením ak sa zadarí

hipuska
autor
8. mar 2024

Už to syn odovzdal. On to vyriešil aj vysvetlenie poslal. Tak uvidíme ako to mal

vladimir1993
8. mar 2024
misienka123
13. apr 2024

Ahojte..Prosím,vedeli by ste mi niekto vypočítať kvadraticke rovnice?🙏

ivka225
13. apr 2024

Úlohy 1 a 2 sú pomerne zvláštne. Zrejme vychádzajú z predpokladu, že kvadratická rovnica MUSÍ byť v tvare ax^2+bx+c=0, lenže tak to nie je. Aj cx^2+ax+b=0 alebo px^2+q=0 sú kvadratické rovnice. V úlohe 3 nie je uvedené, čo je X. Ak to isté, čo x, tak v čom je problém?

misienka123
13. apr 2024

@ivka225 ja z toho vôbec neviem vyjsť, nechápem tomu,preto sem píšem.. chcú v každej úlohe len označiť jednu z možností a,b,c,..či ?

ivka225
14. apr 2024

@misienka123 To asi nie, ale celé je to divné ... odkiaľ pochádzajú tie úlohy?

nekonecna_katastrofa
14. apr 2024

@misienka123 Je to bežná úloha, vôbec nie divné. Máš určiť len hodnotu koeficientov zo zápisu. Všeobecný predpis kvadratickej rovnice je ax^2 + bx + c = 0. Ty máš nejaké konkrétne rovnice a určíš a = (číslo pri x^2), b = (číslo pri x) a c = (absolútny koeficient). Treba ale dať pozor na znamienka, keďže všeobecná rovnica je určená s + kami medzi jednotlivými členmi. Čiže v tvojom prípade v prvom príklade bude a = 9, b = 7, c = -5
To isté druhá úloha, máš zadané a, b, c a ty to len zapíšeš do všeobecného vzorca a dostaneš konkrétne zadanie kvadratickej rovnice. Čiže v zápise ax^2 + bx + c = 0 nahradíš a, b, c tými číslami, čo zadali. A zase pozor na znamienka. Keď je b = -2, tak v tej rovnici bude -2x (nie +2x).
V tretej úlohe sa podľa mňa pomýlili a zapísali veľké X namiesto malého x. Vzorec na diskriminant ste určite mali, čiže len určiť hodnoty a,b,c a dosadiť do vzorca D = b^2 - 4ac a potom vypočítať korene rovnice, Je to základ pri kvadratických rovniciach, žiadna vyššia matematika. Pozor na to, že keď je tam samotné x^2, tak koeficient a = 1 (nie a =0!!!).

pozn. môj zápis x^2 je x na druhú, ale na počítači to inak zapísať neviem

Keď už ani tak nebudeš vedieť, tak si nájdi na youtube MatYkár a on to tam bude mať určite všetko polopate vysvetlené. Prípadne na google nájdeš na 100% veľa konkrétnych postupov. Nie je to naozaj nič zložité.

nekonecna_katastrofa
14. apr 2024

@misienka123 Btw, keď to budeš mať, môžem ti skontrolovať výsledky, ale riešenia ti tu písať nebudem, aby si sa to naučila riešiť sama.

ivka225
14. apr 2024

@nekonecna_katastrofa Áno, ale snáď súhlasíš, že autor úloh k matematike nejako zvlášť blízko nemá. bx^2 + cx + a = 0 je tiež kvadratická rovnica (ak b \ne 0), nie?

nekonecna_katastrofa
14. apr 2024

@ivka225 toto majú nejaké elementárne učivo, tipujem niektorá trieda gymka. Vzorec v zošite/knihe daný ako ax^2 + bx + c =0 a z toho učiteľka predpokladám aj vychádzala. Je to všeobecný vzorec, ktorý sa vo veľkom využíva. Rovnako my na VŠ sme mnohočleny zadávali podľa zaužívaných pravidiel a nie že sa tam koeficienty menili podľa nálady učiteľa.

ivka225
14. apr 2024

@nekonecna_katastrofa Takýto prístup iba podporuje formalizmus u študentov. Áno, ax^2 + bx + c je obvyklý zápis kvadratického polynómu, ale v žiadnom prípade by som netvrdila, že mx^2 + kx + q kvadratický polynóm nie je.

nekonecna_katastrofa
14. apr 2024

@ivka225 Tvrdím to niekde? Pozri sa na svoje odpovede a na moje. Ty si označila úlohy za zvláštne, autorka sa môže riadiť tebou a povedať to aj učiteľke, že ich vypočítané nema, lebo zadanie nie je jasne dané (aj keď ja si myslím, že na hodine mali zadané, z akej rovnice budú vychádzať). Ja som jej dala konkrétny návod, keď pôjde podľa toho, bude mať úlohu správne urobenú. Súhlasím ale s tým, že keby bolo znenie úlohy "určte hodnotu absolútneho, kvadratického a lineárneho člena", že by bolo nad slnko jasné, čo má žiak urobiť.

ivka225
14. apr 2024

@nekonecna_katastrofa Áno, ale ak by som bola učiteľka a žiačka by mi úlohu komentovala tak že prvé 2 úlohy sú zadané nejednoznačne a v 3. ide o funkciu 2 premenných, tak by som jej dala aj nejaké bonusové body navyše