Mám šancu naučiť sa na prijímačky na konzervatórium, keď som nikdy nechodila do ZUŠ?

24. máj 2022

Mám podľa vás šancu sa naučiť a dať prijímačky na konzervatórium, keď som nechodila do žiadnej ZUŠ? Práve sa chystám nabuduci rok chodiť do zušky na nejaké odbory a potom skúsiť konzervatórium, ale neviem, že či sa to dá zvládnuť... Podľa vás? Poznáte niekoho, koho zobrali tak, že nechodil nejak extra dlhú dobu do ZUŠ? Mám 16r

dori2
24. máj 2022

a na aky pdbor? sotva napr. v hre na nejaky nastroj za rok dobehnes dva stupne zus… pri speve a niektorych dalsich odboroch mozno staci dostatok talentu

lilitela
24. máj 2022

Okrem talentovej skusky tam treba aj hudobnu teoriu, to by sa mozno dalo dobiflovat, pokial by si dostala od skoly spätne info, ake ucivo dostudovat.
Beru do rocnika a odboru iba "par" deti, to nie je ako na "klasicku" skolu.

autor
24. máj 2022

Buď spev alebo herectvo by som najradšej...

autor
24. máj 2022

@lilitela No viem... Preto sa pýtam, že či má význam vôbec nad tým rozmýšľať a že či mám šancu to nejak dobehnúť a tak...

dori2
24. máj 2022

to mas vyssiu samcu ako na nastroj. aspon to hovori moj muz- pedagog na konzerve

lilitela
24. máj 2022

Ja myslim, ze najlepsie je informovat sa na konzervatoriu na co najpresnejsie informacie. Aj tych konzervatorii je viac, kazdy to moze mat trochu inak nastavene. Asi by som sa aj pokusala skontaktovat s niekym, kto sa dostal. Pozri ci nemaju nejaku facebookovu stranku studenti daneho konzervatoria.

elementissa
24. máj 2022

Autorka, ja som pred peknými pár rokmi robila prijímačky na konzervarorium, na spev. Keďže opera je klasický odbor, neverím, že sa odvtedy veľmi zmenili pravidlá, ale takto sme to mali my
1. Test z hudobnej náuky a dejín umenia (to, čo sa učí na ZUŠ ako povinný predmet)
2. Sluchová a rytmická skúška- vyklepavali nám rytmy, mali sme opakovať
3. Pohybová skúška - bola som sama v sále, pustila sa hudba a mala som pomocou pohybu (tanca) vyjadriť náladu hudby
4. Recitacna skúška- nezabúdaj, že operní speváci sú zároveň herci a učia sa dlhé traktáty skrípt
5. Klavír- pri speve je to obligátny nástroj, z toho som mala najväčší stres, nakoľko som celé detstvo hrala na flautu a klavír som mala až posledné dva ročníky.
6. Spev- 2 umelé piesne a 1 ľudová v klasickom prevedeni. 1 umelá pieseň mala byť z tvorby klasického slovenského skladateľa (ja som spievala dačo od Suchoňa) a druhá mala byť nejaká vybraná ária z opery podľa vlastného výberu v taliančine.
7. Hlasová a rozsahová skúška, tá nasledovala hneď po odspievaní tvojho repertoáru.

Samozrejme, škola od školy sa môže líšiť. Ja som bola na skúškach v roku 2009,vtedy to bolo takto. Do ročníka nás zobrali 7. Samozrejme, príprava celoživotná, od 4 rokov som chodila do ZUŠ. Keď sa na to pozerám spätne, tak to bolo moje najhoršie životné rozhodnutie, už nič horšie nespravím, že som do toho ročníka nenastúpila. Učitelia si vyberajú svojich ziakov sami, podľa toho kto sa im najviac páči, každý má trochu iný štýl a zametiava sa na inú tvorbu, takže z prijatých deti si vyberajú tých, ktoré sú najvhodnejšie pre ich repertoár a štýl. A samozrejme aj podľa bodov, všetko sa boduje, každá disciplína zvlášť. Premiantov si berie najlepší profesor.

Úprimne si neviem predstaviť, ako by si chcela za rok dobehnúť niečo, čo ostatné deti tvrdo trénujú 10 a viac rokov. Lebo konzervarórne deti nezačínajú v ZUŠ v prvej triede ZŠ, ale sú podchytavane veľmi skoro.

Ďalšia vec, čo zaváži na prijímačkách sú body za súťaže (ako na každej inej škole). Čím viac súťaži a prehliadok máš za sebou a diplomy so sebou, tým lepšie.

Avšak, ak máš niekoho známeho, učiteľa na konzervaroriu alebo VŠMU, tak sa a ním dohodni, zaplať si súkromné hodiny a využi ten čas co máš. Ak sa budeš hodinu-dve každý deň venovať spevu s procesorom a plus doma budeš trénovať, zaplatíš si hodiny klavíra a nájdeš si skriptá pre hudobnú teóriu, s naozaj veľkým talentom a stastim sa vieš pripraviť.
Moja skúsenosť bola, že keď som už bola na VŠ, chcela som opätovne skúsiť prijímačky, lebo konzerva a VŠ sa dajú študovať súčasne. Dohodla som si stretko s profesorkou, ale horko som zaplakala, lebo som mala 5 rokov netréovany hlas- mala som 5r strednú a počas nej som tancovala, nespievala a už som bola "stará" (20r), takže mi povedala, že ako niekto, kto celé svoje detstvo spieval a bol obklopený pedagógmi spevu by som sa do toho dokázala dostať za 2 roky, za predpokladu, že by som mala každý deň dvojfázové tréningy a venovala sa mi súkromná profesorka, ale že skôr to vidí tak, že som si nechala ujsť vlak. Ty máš 16, ešte máš modulárny hlas, určite to stojí za to vyskúšať, ale budeš musieť fakt makať.

Čo sa týka herectva, treba si dať pozor, že tam budeš mať konkurenciu vo forme detí hercov a detí, ktoré od 4-5 rokov hrajú v seriáloch a dabujú. Ja som ako speváčka mala aj základné herectvo, počas SŠ som dokonca rok chodila do hereckej triedy na ZUŠ, ale teda fuu, musela som potom odísť, lebo to nemalo zmysel, mala som tam decká, ktoré boli 20milion krát talentovanejsie ako ja a teda učiteľ nás sekal riadne. Bývala som na internate a akurát to tak vyšlo, že konzervatoristi boli s nami, speváčku som mala na izbe a sem-tam sme spievali spolu alebo s jej spolužiakmi sme robili predstavenia, ale teda ja ako herečka -200 bodov :D pri opere sa tiež študuje herectvo, ale tam je to herectvo iné, lebo v opere hráš inak ako v činohre.

A je pravda, že odvtedy prešlo veľa rokov a mohli sa porobiť reformy. Otázka ale je, že čo si ty pod spevom predstavuješ- keďže si nechodila do ZUŠ, tak pravdepodobne o štúdiu spevu veľa nevieš. Ak si myslíš, že si budeš pospevpvat Arianu Grande, tak to nie si na správnej adrese, kedže na konzervatóriu sa študuje klasický spev. Na konzervatóriách, kde je odbor aj herectvo sa študuje klasické divadelné herectvo, ktoré je vo svojej podstate úplne iné ako filmové herectvo. A ešte jedna vec na upokojenie- ak chceš byť herečka, nemusíš to študovať (ak nechceš hrať v SND), stačí chodiť po konkurzoch - ak v tebe producenti seriálov uvidia potenciál a budeš sa im hodiť do postavy, tak sa môžeš dostať tak. A speváčkou môžeš byť aj bez konzervatória. Ak chceš spievať modernú hudbu, stačí sa prihlásiť do SuperStar alebo nejakej podobnej talentovej show a keď budeš mať šťastie, možno sa dostaneš do finale a nahráš aspoň singel. A potom uvidíš ;) len jedna vec je istá, že kariéra umelca je veľmi labilná a musíš porozmýšľať, či po tom naozaj túžiš, lebo môžeš skončiť v La Scalle či v Hollywoode, ale zároveň môžeš skončiť ako učiteľka spevu alebo vedúca recitacneho krúžku v Hornej Marikovej v ZUŠ. Ale ak je to naozaj tvoj sen, tak si ver, choď do toho naplno, naplno makaj a naplno si vychatnávaj každú sekundu na javisku, každú sekundu potlesku, lebo to je niečo, za čo by každý umelec dal život, pre každého z nás, kto sme performačným umením v určitom období života žili je každá sekunda na javisku posvätná a išli sme do nej vždy so srdcom plným lasky. Ak je spev/herectvo tvoj život, tak sa to pretaví aj do výsledkov. Nič na svete nie je silnejšie ako detský sen. Držím ti palce. Veľmi. Buď šťastná a rob to, čo ťa naozaj napĺňa

autor
24. máj 2022

Tak... Našla som si na internete prijímačky a dokonca som si aj písala s jedným chalanom z konzervatória a ten mi písal, že čo všetko tam treba vedieť atď. Možno to nakoniec neskúsim, ale to si rozmyslím až potom, keď budem chodiť do ZUŠ. Možno časom si kúpim kameru a budem svoj spev natáčať a ešte ma zaujalo to, že sa dá chodiť na konkurzy. Neviem, že kde a ako sa tam prihlasuje na také konkurzy, ale skúsim to pozrieť na internete a dobre by to bolo skúsiť. Možno môžem ísť za svojím snom aj bez tej školy... 😢

autor
24. máj 2022

Brat ten mi tiež povedal, že tam chodila jeho bývalá frajerka a vraj ona chodila do zušky už od 6rokov a aj tak boli pre ňu prijímačky makačka...

neanonymna
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
autor
25. máj 2022

@neanonymna A na VŠMU treba na prijímačkách toho menej, ako na konzerve?

cickamon
25. máj 2022

neviem ci menej ale rozhodne je tam ovela vacsi natresk a beru len najlepsich, posudzovane to je naviac dost individualne, kedze sa musis zapacit komisii a musis vediet improvizovat a byt im sympaticka...vraj dostat sa tam je dost makacka, ale kto sa dostane je za vodou a nedostuduje fakt len keby sam nechal skolu...moja suseda je na VSMU ale ako tanecnicka, 9 rokov ZUS tanec a klavir, potom 6 konzervatorium a aj tak ju nezobrali na ten odbor ako chcela, ale ponukli jej nastastie iny....kamosky z jej konzervatoria take stastie nemali prijali z jej triedy este jednu a zvysok nie...inak ona vraj dost pokaslala pisomne testy, literaturu a historiu umenia alebo nieco take vravela, ale talentovky mala dobre a komisii sa pacila ked sa snou rozpravali. vtedy jej este na prijimackach rovno povedali ze na dany odbor ju nevezmu, ale ked chce ze ju zoberu na iny kde sa vobec nehlasila....chcela povodne studovat divadelny tanec alebo nieco take co by vystupovala v divadle ale tam sa vraj hlasilo cez 1000 uchadzacov a brali mozno tak 50, teraz studuje tanec vseobecne a ucitelstvo pre deti

lillyusds
14. sep 2022

Takže ja som teraz nastúpila na Konzervatórium na HDU a v živote som nikde nechodila na ZUŠ reálne ani na prípravy na príjimačie skúšky a začala som sa pripravovať na talentovky že 1 mesiac dopredu poprosím vás aby ste to nerobili je to strašne náročné časovo aj psychicky takže sa začnite pripravovať aspoň tak 3 až4 mesiace skôr aj viacej. No musím teraz dobehnúť veci, ktoré ostatní vedia ale budem makať a dúfam že to dobehnem a budem úspešná. No neviem aký odbor chcete ísť takže.... ale ak na HDU a máte talent tak to podľa mňa zvládnete ale vy sa radšej pripravujte a na ZUŠ vám asi bude najlepšie. Viete neskúsite neviete prihlášku si dajte choďte na prijímačky a uvidíte čo ďalej. Ale ja som spokojná.