Mám dať dcéru na 8 ročné gymnázium?

julca405
18. mar 2021

Dobrý deň moja dcéra je 5.ročník na základnej škole mám ju nechať na základnej alebo ju dať na 8.ročne gymnázium ona mi vraví že chce zostať na základnej ale že chce ísť aj na gympel a že ona nevie .......mám ju nachat na zakladke aleboju dať na gympel ?prosim poraďte ❤️

kristina2412
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
kristina2412
18. mar 2021

Nech skúsi ísť na prijímačky a uvidíte ako to dopadne. Potom sa rozhodne. Je to lepšie ako by mala ľutovať,že to vôbec neskusila.

hettinka
18. mar 2021

@julca405 skúste prijímačky a uvidíte. Ja som syna dala a bolo to správne rozhodnutie, je v tercii a spokojný, prospech sa mu tiež nezmenil, len sa učia viac, ako na ZS.

panelacikova
18. mar 2021

@hettinka je na varšavskej?

dskjhfdlkdjhl
18. mar 2021

@julca405 Mam obe deti na osemrocnom gymnaziu a obe su spokojne. Ale poznam aj take, ktore po kvarte odisli na ine (menej narocne) gymnazia. Moje deti sa napr. na prijimacky nepripravovali na ziadnych kurzoch, brali sme to tak, ze ak na to maju, tak ich urobia, ak nie, tak nech su radsej na ZS. A myslim, ze to bola celkom dobra strategia😉

hettinka
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
hettinka
18. mar 2021

@dskjhfdlkdjhl u nás tak isto, žiadne doučovania, prijímačky spravil dobre, tak šiel. Mali sme takz cvičebnicu so vzorovým úlohami, to si robil len sám, v rámci opakovania.

lilke
18. mar 2021

@julca405 ja by som ju dala, nech vyskúša prijímačky. Je to prvá záťaž dieťaťa, otuka sa. Zaroven si poobzera prostredie, potenciálnych spolužiakov. Napr. syn si vyberal z 3 gymnázií, na ktoré ho prijali, vyhrali sympatie k prostrediu. 🙂 Aj keby bola prijatá, nemusí nastúpiť. Ale skúsenosť jej nik nezoberie.

kvieta
18. mar 2021

Ja som dcéru dala a bolo to skvelé rozhodnutie. Učia sa síce viac, ale to bol dôvod, prečo som ju na 8-roč. gymko dávala, mala som dojem, že na ZŠ učitelia nie sú, nazvem to dostatočne nároční na žiakov. Takže v podstate sa učia možno tak, ako by mali (a aj to sú ešte rezervy). Poznala som veľa rodičov, ktorí museli v deviatke pred prijímačkami na SŠ platiť doučovania a to aj jednotkárom. Aj tak by šla po skončení ZŠ na gymko, pretože je to najlepšia príprava na ktorúkoľvek VŠ. Tiež nechcela ísť, ale teraz je rada, že je tam.
A máme do matury pokoj😉

janinah
18. mar 2021

Už tretie dieťa mám na 8r. gymnáziu a sme spokojní.Ak je dieťa také,že mu učenie ide aspoň trochu dobre,netrápi sa nad knihami hodiny,kým niečo dostane do hlavy a nie je lenivé,tak je to dobrá voľba,napokon vždy sa odtiaľ dá vrátiť na zš.A samozrejme ráta sa s vš potom.Určite by som ju tam dala,aby ste potom neľutovali,že ste ani neskúsili.Daj pozor,aby jej rozhodnutie nebolo ovplyvnené veľmi tým,kam idú či neidú jej kamošky.

deti95060810
18. mar 2021

Syn chodil. Pre neho to bola škola ako stvorená.... odporúčam.

luccija
18. mar 2021

@julca405 ide jej škola sama či musi sa doma ešte učiť?

gladys_07
18. mar 2021

Ja som absolvent 8rocneho a nedala by som tam svoje dieta, som osobne proti tomuto konceptu.

dskjhfdlkdjhl
18. mar 2021

@gladys_07 Preco? teda ak Ti nevadi napisat dovody.

ceresnovci
18. mar 2021

Tiez som absolvent 8.r gymka a som proti tomu. Dieta este nieje vyprofilovane. Ak ma 1tky vydrete, alebo ich este zivy z toho co pobrala na 1. stupni a nevie sa ucit tak na 8r gymply moze lahko dopadnut ako dvojkarka trojkarka. Ja by som svoje dieta nechal do 9. rocnika na ZS a potom nech sa rozhodne ako samo chce.

gladys_07
18. mar 2021

@dskjhfdlkdjhl PODLA MNA je v 10. rokoch prilis skoro urcovat, ci ma dieta ist na VS. Mala som spoluziakov, ktori boli cisti jednotkari na ZS a potom na gymnaziu boli stvorkari. Aj pre mna znamenalo gymnazium 8 rokov latentneho stresu, bolo pre mna tazsie ako potom VS. ALE bolo to pred 25. rokmi (boze, stara som), tie naroky na nas boli jemne sialene 😁

dskjhfdlkdjhl
18. mar 2021

@gladys_07 No, a prave preto sme my neriesili ziadne pripravy na prijimacky a napr. starsia dcera je uz davno na vyssom stupni gymnazia a ma same 1, povedala by som, ze bez stresu a bez vacsej namahy. Mladsia je zatial v prime. Nie je to skola pre kazdeho, preto by tam mali ist deti, ktore na to maju. Casto tam vsak idu deti, lebo rodicia maju ambicie. Takze si myslim, ze ked sa toto rozhodnutie urobi naozaj s ohladom na schopnosti dietata, tak je to dobry vyber. Ja som este starsia ako Ty (za mojich cias 8-rocne gymnazia este neboli) a tiez sme boli v triede vsetci taki, ktori mali na ZS same jednotky a na gympli potom mnohi mali aj stvorky, takze toto sa stane aj vtedy, ked sa prechadza na 4-rocne gymnazium.

hettinka
18. mar 2021

@gladys_07 nikde nie je určené, že z gymnázia dieťa musí ísť na VŠ, ale u šikovného dieťaťa ten predpoklad je. A tiež, ak by som videla, že syna tá škola stresuje, nestíha, nie je tam šťastný, že tam je v strese, vzala by som ho odtiaľ a vrátil by sa na ZŠ, takú sme mali dohodu na začiatku a to stále platí. Pár spolužiakov takto aj odišlo, škola nesadla, nič sa nedeje, vrátili sa na ZŠ. Tiež po kvarte môže prestúpiť na inú strednú školu.
Dôležité je, aby tam dieťa nešlo z donútenia, že "ho tam dali" rodičia a ono v podstate ísť nechcelo.

gladys_07
18. mar 2021

@hettinka ak niekto ide na gymnazium s tym, ze neplanuje ist na VS...neviem ci taky niekto je. Jednoducho primarnym ucelom gymnazia je priprava na studium na VS, o tom sa nemusime bavit. Je moznost po 4 rokoch prestupit na odbornu skolu, ale tym potom pada cely vyznam 8rocneho gymnazia, preco radsej nepockat?

@dskjhfdlkdjhl nie je to skola pre kazdeho, samozrejme. Ani 4rocne gymnazium.

Zeny, ja vam neberiem, ze mate smart deti a 8rocne zvladaju a bolo to pre ne dobre rozhodnutie 👍 ale rodic musi vediet OBJEKTIVNE posudit, ci jeho potomok na to ma. Kolko rodicov to dokaze? Odhliadnuc od toho, ze aj jednotlive ZS maju velmi rozdielne urovne.... ja planujem “dopriat” synovi tych 9 rokov a potom sa rozhodnut. Radsej nech je stastny smetiar-naskakovac, ako nestastny mizerny ucitel napr.

kengurica
18. mar 2021

@julca405 Keď sme to my riešili v 5.ročníku , boli sme si viac menej istí, že tam nepôjde. Na skúškach skončil ako siedmy najlepší, a to sme mu ešte akosi zabudli dať započítať nejakú pytagoriadu , a mal by o nejaký bodík viac. Brali sme to ako "skúšku", na potvrdenie toho, či je "naozaj dobrý", nielen v rámci svojej triedy. Skratka nejaké objektivne posúdenie. Tým, že nešiel (a ani nechcel), dal v podstate priestor žiakom pod čiarou.
Teraz je na klasickom gymnáziu, a v ničom nezaostáva za žiakmi z 8 roč.gymka (podľa pedagógov). Za nás bolo toto rozhodnutie správne, a hlavne aj podľa neho.
V 5. ročníku sa nechcel odtrhnúť od "partie".
A doteraz popri učení ( naozaj mu to ide samo od seba) zvláda aj každodenné športové tréningy.
A pokiaľ by dieťa malo chodiť na doučovanie, tak na to zrejme nemá. Naozaj sa na to treba pozrieť objektívne.
Ak máš pocit, že sa učí ľahko, chápe veci, a chce tam ísť, choďte do toho. Ak sa má trápiť, tak dieťa radšej nechat "dozrieť", a uvidí sa.

dskjhfdlkdjhl
18. mar 2021

@gladys_07 jasne, nie kazdy rodic vie svoje dieta odhadnut a casto aj ucitelia byvaju mimo. Ja napr. som pri starsej dcere aj vahala, nie kvoli tomu, ze by nezvladla studium, ale za mojich cias neboli 8-rocne gymnazia a mala som obavy, ci pri takychto vekovych rozdieloch (prima-oktava) nemoze byt viac sikany. Ale ona chcela ist, tak isla na prijimacky, vzali ju a doteraz sme to nelutovali. Chodi na narocne gymnazium, z ich triedy dve dievcata po kvarte odisli na menej narocne gymnazia, ale ona to zvlada bez problemov. Mladsia si tiez vybrala sama, ani neuvazovala, ze by nesla-takze my sme boli v tomto smere s manzelom skor ti pasivni rodicia.

jaroe
18. mar 2021

@julca405 moja tiez nevedela, ci chce ist, do poslednej chvíle. Prihlasku sme samozrejme podali, ale priprava na skusky veľmi laxná až žiadna. Az cca 3 tyzdne pred skuskami to vedela urcite. Skoro ma vykotilo. Nastastie sa prijimacky podarili a dostala sa. V povodnej skole ich bolo velmi malo dievcat a aj to jej krvnou skupinou boli len dve, z toho jedna isla tiez na gymo. Je tam spokojna, ucenie jej celkom ide, aj keď teraz je situacia iná, keďže je škola z domu.

hettinka
18. mar 2021

@gladys_07 ja učím na gymnaziu a nie všetci žiaci idu na VS, dnes už je viac možnosti pomaturitného studia.
Ale súhlasím, nie je to škola pre každého. No su aj deti, ktoré už v tých 11 rokoch vedia, že chcú študovať. Napríklad ja som nikdy u seba s inou možnosťou nerátala, vždy som chcela na VS. Dcéra mala tiez už na ZS take ambície a u syna sa s tým tiež ráta, on sám zatiaľ chce. Ale co bude si nedovolím odhadnúť, na akú pôjde, keďže on nie je vyhranený, aj tak by šiel na 99,99% na 4-ročne gymnázium o rok. Tak už je tam.
A teraz cez tu pandemiu som vďačná, že je už na strednej a nemusíme sa obávať, kam na SS sa dostane. A aj úroveň distancneho vzdelávania je úplne ina ako na miestnych ZS.

matapo
18. mar 2021

...aj my to prave riesime, syn nechce ani za svet, my rodicia by sme radi, hlavu ma vybornu, pamat tiez, len lenivy je ☹ doteraz chodil do skoly mimo SR, tento rok nastupil tu (slovencina robi malinko problem len co sa makcenov tyka) inak nema problem s nicim, ale aj tak nechce, nechce zas menit skolu, nechce sa ucit viac ako treba (doteraz robil sucasne dve skoly a ma toho ucenia plne zuby co ho aj chapem, ale ako rodic by som chcela pre neho lepsiu skolu lebo viem ze na to ma, len co s nim ked tak nechce ☹ prihlasit sme ho vsak prihlasili. Ja som aj za bilingvalne gymn. kedze cudzi jazyk ovlada plynulo, neviem sa sama rozhodnut co je pre neho lepsie.

hettinka
18. mar 2021

@matapo v tom prípade by som asi dieťa nenútila a po 8. rocniku vybrala kvalitnú bilingvalnu školu. Alebo zahraničnú.

danieli
18. mar 2021

Aj ja som absolvent, vyborna volba mojich rodicov, na prijimacky ma nepripravovali, skusila som, vyslo, skola to bola narocna, ale obzor siroky a vo vyssich rocnikoch su volitelne predmety, uz tam je mozne sa profilovat, dodnes som za tuto skolu vdacna

abdn16
18. mar 2021

pre mna je 8.rocne gymnazium zbytocna strata detstva... ucenia vela ako na klasickej strednej-gymku... odporucam ist na gympel az po 9.rocniku

panelacikova
18. mar 2021

@gladys_07 tak najprv to troška odľahčím... už od 1.roku mojej dcéry som hovorievala: bodaj by už šla na VŠ nech mám pokoj 😀 bola ugrcaná (reflux), urevaná (reflux), spala málo (to dodnes - ešte aj teraz je hore...) a len vrešťala a grcala 🙂 ostatné matky ma šli ukameňovať pohľadmi, že čo som to za netvora 🙂 no a teraz vážne. napríklad ona sama sa vyjadrila, že to chce skúsiť. ja som jej len povedala, o čo ide, aj som ju upozornila na to, že je to náročnejšie, než klasická ZŠ, ale taktiež som jej povedala o možnosti, že keď urobí skúšky, stále sa môže rozhodnúť, ako ďalej. a nechala som to tak... keďže je najvyšší čas na prihlášku, opýtala som sa jej, že aký má na to názor a ona povedala, že to chce skúsiť, ba dokonca sa obáva, že neurobí skúšky, lebo že by tam chcela ísť. takže u nás je to proste o tom, že to chce dieťa, nie rodičia. ale inak súhlasím s názorom, že ak dieťa nechce alebo na to nemá a rodičia ho tlačia, lebo si myslia že z neho bude nejaký majster sveta, tak to nemá význam.

dskjhfdlkdjhl
18. mar 2021

@abdn16 toto sa takto plosne neda povedat. Nemam absolutne dojem, ze by moje deti boli obrate o detstvo. Ale jednoducho osemrocne gymnazium by malo byt pre tych najlepsich. Ak sa tam dostane dieta, ktore tam v podstate nepatri, tak sa tam bude trapit a trapit sa 8 rokov (a dost vyznamnych rokov) je zle.

abdn16
18. mar 2021

@dskjhfdlkdjhl A maju tvoje deti cas chodit von s kamosmi aj cez tyzden? lebo ja som o tento cas bola ukratena. Ja si nemyslim, ze som sa s ucenim trapila. Jednoducho toho bolo len strasne vela. Mala som 1 od vrchu po spodok ale bolo to na ukor volneho casu... A co z toho mam, nic. Jedine na co sa mi kedy kto pozeral bolo maturitne vysvedcenie. Mam dve VS, pracu a myslim, ze mi to celkom pali, aj ked neviem ci spadam do kategorie "najlepsich" deti premotivovanych a narocnych matiek. A