Mám 16 rokov a som tehotná

kik655
21. dec 2020

Ahojte potrebovala by som poradiť 🙏
Mam 16 rokov priateľ má 18 čakáme babo...
No problém je v tom že som zverená do opatery z rodinných dôvodov staršej sestre ktorá je dosť prísna a neviem ci to pochopí keď jej poviem ze som tehotná...
Prosím nejaké rady ako jej to povedať?
Alebo ci ma môže dať do ústavu alebo niečo také...
A ci môže mať priateľ z toho nejaké problémy alebo niečo?
Ďakujem za každú radu

ninusa221
22. dec 2020

@kik655 problemy nema uz mas po 15 cke..jooj ale deti preco si nedavate pozor všetko to zostane na tvojej sestre

maris5
22. dec 2020

A nemoze mat sestra problem, ze jej zverene dieta caka dieta?

miriam11
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
belllinka
22. dec 2020

Myslim ze v tomto pripade by bol potrat alebo adopcia najlepsie riesenie.

anos18
22. dec 2020

@belllinka a to už prečo?

belllinka
22. dec 2020

@anos18 To si má všetko odskákať jej sestra, ktorá sa už stará o ňu a teraz sa ešte bude musieť postarať aj o jej dieťa? Čo keď chce mať jej sestra už aj vlastnú rodinu? Mladá sa asi tak skoro na vlastné nohy nepostaví.

acrobaleno
22. dec 2020

Toto bude zaujímavá diskusia.

anos18
22. dec 2020

@belllinka všetko sa dá,keď sa chce. Niekedy ti život postaví do cesty prekážky, ktoré si myslíš,že už neprekonas. A keď ich zdolas, spätne sa nezdajú také náročné.

alchemilkazltozelena
22. dec 2020

Prazdniny 🙈🙈🙈

ivanka12311
22. dec 2020

Máš 16r.... sexuješ v tak mladučkom veku, veď si ešte dieťa 🤦..a tehotná to je dobrá odvaha.Rozmýšlala si čo vlastne chcete dať tomu dieťatku keď samy nemáte nič a ste odkázaný na pomoc iných?!🤦 Tvoj priateľ na 18 no ok... nemyslím si že 18r sú zrelý na rodičovstvo v tom veku si chcú chlapci užívať baviť sa🙋 ale fandím vám

nelca84
22. dec 2020

@anos18 a mozno ich sestra ani netuzi prekonavat, nie su to jej prekazky. Mozno ma vlastne problemy. Teda asi ma, ked ma nepodarenu sestru v opatere.

anos18
22. dec 2020

@nelca84 ale veď autorka sa nevyjadrila,že problémy hodí na sestru. Ale iba to,že nevie ako jej to má povedať

nelca84
22. dec 2020

@anos18 a ty si myslis, ze sa teraz odstahuje k tomu 18-rocnemu, ktory zrejme tiez este chodi do skoly a tipujem, ze jeho rodicia budu nadseni... ci ako?

belllinka
22. dec 2020

@anos18 si myslíš, že 16 ročné dieťa je schopné sa postarať o ďalšie dieťa? Z čoho? Je prváčka, možno druháčka na strednej, ona ešte dosť dlho nebude zarábať.
Mám skoro 16-ročného syna, kebyže ten príde s tým, že bude otcom, ho rovno prerazím.

sirka9
22. dec 2020

myslím si, že baba nepotrebuje moralizovanie. áno, má 16, áno, mala na to myslieť skôr. ale už sa stalo. na svete je veľa dievčat a chlapcov, ktorí to zvládli. ak má pri sebe partnera, ktorý neutečie ale bude jej oporou, tak to zvládnu a ešte si aj školu bude vedieť dokončiť, aj keď možno neskôr.
a autorke? neviem aký máte vzťah so sestrou, určite to nebude jednoduché, možno ti vynadá, možno zo začiatku bude zle a možno povie veci, ktoré ťa zarmútia, ale určite bude stáť pri tebe. len jej to povedz. neostávaj v tom sama, či už na rozhodnutia alebo na svoje pocity. nebude to ľahké, ale už sa neodstane. . .

petamich
22. dec 2020

@anos18 moja mamina ma mala v 16tich pred x rokmi, kedy to bola katastrofa pre celu ulicu, otec vydrzal byt otec asi tri mesiace a nebyt babky, ktorej sme sa "hodili" na krk a ktora ma vlastne zopar rokov vychovavala by sme to veru nezvladli, kedze mamina chodila na strednu atd. cize suhlasim, bude jej zial musiet niekto pomoct

zuzap33
22. dec 2020

@sirka9 no partner potrebuje oporu sám, keďže predpokladám študuje, nezaraba a byva u rodičov. A sestru ľutujem, keďže má očividne dosť problémov, rodičia nie sú. Teraz kvôli dvom mladým, ktorí v istých situáciach rozum nemali, kto bude trpieť? Dieťa, sestra alebo rodičia mladého? Partnerom ho nenazyvam.

sirka9
22. dec 2020

@zuzap33 a čo by teda mala robiť? už sa to stalo. mala by ísť na potrat? dať dieťa na adopciu? už im neostáva nič iné, iba sa s tým popasovať. a myslím, že moralistické komentáre jej už moc nepomôžu teraz. pevne dúfam, že v tom neostane sama a má okolo seba ľudí, ktorí jej pomôžu a nenechajú ju v tom. kopec 25 ročných sa s tým nevie vysporiadať, nemajú podmienky na to, nemajú kde bývať, robotu, tiež ostanú na ťarchu svojim rodičom. čo matky, ktoré ostali samé? tiež sa s tým musia pasovať. jasne, sú strašne mladí, nemali rozum, atď atď. ale teraz už čo s tým?

acrobaleno
22. dec 2020

@sirka9 A čo by sa stalo, keby ide na potrat, keď to tak cíti. Nie všetci sa prežehnávajú pri slove potrat.
Ešte tu chýba POV sestry a bude to kompletné.

petamich
22. dec 2020

a teraz konstruktivne myslim, ze si v tejto chvili zmatena, vydesena a nie je uplne spravny cas robit akekolvek rozhodnutia, urcite sa porozpravaj so sestrou, zareaguje ako zareaguje a ked opadnu prve emocie urcite spolu nieco vymyslite, mozes tomu pomoct tak, ze sa porozpravas s otcom dietata, ako si to predstavuje, ci vedia/mozu pomoct aj jeho rodicia atd. sestra to isto lepsie prijme, ked uvidi, ze mate aspon nejaky plan, drzim paste!

nelca84
22. dec 2020

@sirka9 ja byt na mieste tej sestry, tak bud pojde na interupciu alebo nech si ide k nadejnemu oteckovi. Sestra ma tiez pravo zariadit si zivot podla seba a nie sa starat o sestru a jej dieta.

sirka9
22. dec 2020

@acrobaleno ak by to tak cítila nech ide, ja tu neodsudzujem to, že by išla. len hovorím, že moralizovať teraz už je neskoro. myslím si, že pozná možnosti - potrat, adopcia, ponechanie.

slniecko66
22. dec 2020

@nelca84 by si dokazala potom s tym zit, ze si prinutila ist sestru na potrat?

cerz
22. dec 2020

@belllinka prepáč ale tie tvoje komentáre sú hrozne .
A predstav si ja som mala 15,5 roka a bola som tehotná a predstav si na nikoho sme nehadzali starostlivosť a zvládli sme všetko sami s partnerom .
A aj školu som si neskôr dorobila .
A mám pomali 21 ročnú dcéru na ktorú som pyšná ,pracuje a študuje ešte aj zubarinu .
Tak prečo by si to mala dať autorka zobrať alebo dať na adopciu ????
Je kopu mamičiek ktoré majú dieťa omnoho neskoršie a nevedia sa o dieťa postarať.

sirka9
22. dec 2020

@nelca84 vaša sestra by som byť nechcela. nech je ako chce, pokiaľ by sa takéto niečo stalo mojej sestre, snažila by som sa byť jej oporou ako najviac to ide. aby nemala pocit, že na ten potrat napríklad ísť musí, lebo .... ja chcem. ani jedna zo strán to nebude mať jednoduché, ale úprimne, svet sa nerúca tehotenstvom v 16. ak by ju sestra donútila ísť na interupciu, ich vzťah by to mohlo ovplyvniť podstatne horšie. pokiaľ to mladá cíti, že chce ísť, nech ide. ale nie preto, že jej to niekto prikáže.

nelca84
22. dec 2020

@slniecko66 Samozrejme, sama si to sposobila. Este nakoniec bude sestra zla. Ja by som neustupila. Predokladam, ze je to mlada zena tiez si mozno chce zalozit rodinu a zit si svoj zivot.

nelca84
22. dec 2020

@sirka9 lenze ru nejde o to, ze jej dam vybavicku po svojom dietati, tu ide o plnu zospovednost za sestru aj jej dieta, kedze mlada ma 16. Ju tu idete lutovat, nakonie jej este tlieskat budeme a pozrel sa na to niekto z pohladu tej sestry? Hold, za sprostost sa plati

belllinka
22. dec 2020

@cerz asi si bola asi v inej situácii, ako ona. Napíš konkrétne, koľko rokov mal tvoj partner, či pracoval, kde ste bývali, kto vás finančne podporoval...

denkatn
22. dec 2020

ja by som naopak chcela byt jej sestra, ale bohuzial nie som. ale ja by som bola o dost starsia sestra, lebo mam 45. a o jedno dieta na viac sa postarat v mojom veku nie je problem. nie je v okoli nikto taky kto nema deti a by ta prichylil? citala som ze aj opustena teta prijala niekoho s dietatom. hladaj vo svojom okoli niekoho, pytaj sa uciteliek, kto by vam mohol pomoct, ved aj ty by si nejakej osobe mohla pomoct s upratovanim napriklad za byvanie. znie to zdjednodusene, ale ja by som sa na tvojom mieste tak lahko nevdzavala ak to dieta chces.

slniecko66
22. dec 2020

@nelca84 predpokladas. Nevies. Mozno ma 30 rokov a dieta, ktore nadovsetko miluje a nevie si bez neho predstavit zivot.
Tak to ta obdivujem, ja by som toto nedokazala. Odsudit dieta na smrt len preto aby som si mala svoj zivot.. sak jej vina. Sama si za to moze :D tebe asi pomoc nic nehobori.. alebo obetovat sa kvoli niekomu.
Asi by som kazdy rok myslela na to, ze to dietatko mohlo oslavovat narodeniny, ako by vyzeralo.. ake by bolo. Ale kvoli mne neexistuje.