Mám 13 rokov a nechcem chodiť do kostola

robik25
26. júl 2020

Dobrý, moja mama ma núti chodiť do kostola a ja jej neviem ako vysvetliť že tam chodiť nechcem a ani chodiť nebudem nejaké rady ?

veronikaszabova
26. júl 2020

@robik25 najlepsie bude sa porozpravat s mamou. Vysvetlit jej svoje dovody - bez kriku, placu, atď.
Rodicia su velmi nab.zalozeni?

robik25
autor
26. júl 2020

@veronikaszabova len matka

sunny8
26. júl 2020

Postav sa za seba a povedz čo cítiš. Moje rodina nevie predýchať že som opustila katolícku vieru že moje deti nie sú pokrstené a že dcéru nedám v škole na náboženstvo. A to som veriaca. Len proste verím v iné .. musia to prijať. Nasilu ti vieru nikto nenanúti. Veď sa aj hovorí že vieru nededíš ale spoznávaš a učíš sa jej 🙂 dosiahnu úplný opak ak ťa budú nútiť

robik25
autor
26. júl 2020

@sunny8 ale nepustí má k slovu, keď chcem ísť s kamarátmi stanovať a podobne tak povie že : nebol si v kostole nemôžeš ísť s kamarátmi stanovať

hettinka
26. júl 2020

@robik25 ja by som 13-ročného tiež nepustila stanovat. Ale ani do kostola nemusí.

veronikaszabova
26. júl 2020

@hettinka zrovna som to sla pisat ;)

sunny8
26. júl 2020

@robik25 na stanovanie ešte máš čas to by som ani ja nepustila

barus26
26. júl 2020

@robik25 toto poznám... u mna to bol otec ktorý má nútil a keď som aj prišla z diskotéky ráno o 5 musela som ísť na 10:30 do kostola a hotovo 😂 potom som sa mu postavila ale to som už mala asi 20 😂😂 a proste som prestala chodiť .. teraz už bývame s mužom sami tak mám svätý pokoj😂😂

terezka1947
26. júl 2020

@robik25 bud rad,ze ti mama nieco zakazuje a prikazuje. To znamena,ze jej na tebe zalezi.
Nechci mamu,co vsetko dovoli.

robik25
autor
26. júl 2020

@terezka1947 ale mne sa tam nechce chodiť nič má tam neťahá

terezka1947
26. júl 2020

@robik25 mama za teba zodpoveda....a mama je ta,s kt.sa mas teraz rozpravat. Nie s cudzimi ludmi tu na fore.

nenisom
26. júl 2020

@robik25 ja som tiež v tvojom veku nechcela chodiť ale prekonala som sa,hodinu a pol raz týždenne vydržíš aspoň kvôli mame

janulka1802
26. júl 2020

@terezka1947 hm podľa toho čo píše mamu veľmi nezaujíma čo
chce on chce len to
aby išiel a bodka bez diskusie preto sa pýta tu

evica01
26. júl 2020

@robik25 pozausi nechces?
Do kostola musis chodit ked ti mama kaze. To co ma byt odvravat maminke. Kostol este nikomu neublizil.

martina1201
26. júl 2020

@robik25 a prečo do toho kostola chodiť nechceš? Máte zlého farára, alebo sa tam nudíš? Je ti tam dlho? Od malička si bol nútený tam chodiť? Vytvoril si si voči kostolu averziu? Neveríš v Boha?

cervenaruza123
26. júl 2020

@robik25 V tomto veku zial nemozes este velmi vyskakovat a v domacnosti rodicov musis respektovat ich a pravidla co stanovia. Skus s nimi porozpravat, vysvetlit, ale nie su to jedini rodicia, ktori trvaju na chodeni do kostola, je vela takych rodicov. Ak neustupia, skus to proste pretrpiet a zbytocne sa nad tym neznervoznuj, nic tym nedosiahnes a o par rokov si aj tak budes robit svoje. A zamysli sa aj ci ta trapi viac to, ze musis chodit do kostola alebo to, ci nemozes ist stanovat. Su to rozdielne veci, myslim, ze je od rodicov zodpovedne, ak ta v takom veku nepustia stanovat (aj ked je zaroven normalne, ze ti to vadi, to je samozrejme). Ale to s kostolom nijak nesuvisi. V tomto veku vznikaju rozne konflikty s rodicmi a ide prave o to aby ste o tom rozpravali a aby ti niektore veci vysvetlili.

robik25
autor
26. júl 2020

@martina1201 je tam nuda a nebaví ma to v skratke neverím v boha a mama ma tam núti

lintu
26. júl 2020

Pochybujem, ze v tomto veku sa ti podari nejako ukecat mamu. Toboz, ak jej na tom kostole zalezi. Skus na to ist nejak cez otca alebo ineho rodinneho prislusnika.

robik25
autor
26. júl 2020

@lintu otec mi dnes povedal že nemusím ísť čiže tak

martina1201
26. júl 2020

@robik25 to sa čudujem. Lebo v kostole sa deje toľko zaujímavých veci. Keď už ťa nebaví počúvať farára tak pozoruj ľudí, alebo obrazy a sochy v kostole. Alebo rozmýšľaj nad tým čo sa čítalo. Tú hodinu a niečo sa to dá vydržať. Neviem odkiaľ si, či máte len jedného farára alebo viacerých a či tá nabozenstvo / predpokladám že naň chodíš keď je mamka veľmi nabozensky založená / učí farár alebo katechet. Tak isto nepíšeš čo na to tvoj otec. Či aj on zdieľa s matkou rovnaký názor ohľadom tvojho chodenia do kostola.... Skús niečo viac o Tom napísať.... Ťažko sa radí viac keď človek nevie či máš možnosť výberu medzi fararmi a podobne.... Napr. moje deti zhruba v tvojom veku tiež odmietali chodiť do kostola, ale na vine bol farár ktorý kázal tak ako kázal. Začali sme navštevovať iné omše na ktorých kázal iný farár a všetko sa zlepšilo....

lintu
26. júl 2020

@robik25 a otec chodi? Byvate spolu?

danieli
26. júl 2020

Predpokladam, ze do kostola nechodite dennodenne, tak ta hodinka tyzdenne sa da lavou zadnou zvladnut, ci nie? Ak sa s mamou neda rozpravat skus to brat ako prejav ucty a respektu k mamine, hodinku relaxuj a o par rokov budes fungovat podla seba a kostolik mozes pokojne obchadzat a este aj s dobrym svedomim

martina1201
26. júl 2020

@robik25 no tak tu pomoc žiadna nie je. Vieru ti ani chodenie do kostola nevstepi. Tu ti len matka môže vymodlit.... V každom prípade je to na rodičoch ako sa rozhodnu a ktorý z nich viac rozhoduje doma.....

robik25
autor
26. júl 2020

@lintu áno bývame spolu

lija22
26. júl 2020

@robik25 cauko. v 13 sme kazde prazdniny stanovali u nas na zahrade. skuste tak, ak mate dom. btw nebolo by jednoduchsie spracivat mamu ked do toho kostola budes chodit? alebo nieco za nieco ;) ja som zasadovy clovek a v tvojim veku by som urcite odmietla ist do kostola aj keby mi najest nedali ale netreba byt tvrdohlavy ale prefikany ..pouvazuj

robik25
autor
26. júl 2020

@martina1201 jeden farár, učí má kňaz, otec občas je s matkou niekedy proti nej aby som nechodil ale matka ho prehovorí aby som chodil 😄

jajka71
26. júl 2020

@robik25 doverne poznam take pripady a vytvoril sa k cirkvi zasadny odpor, mnohi to vytrpeli do birmovky i kvoli darom od rodiny hl.babky a potom ich do kostola nedostali ani parom volov. Mozno mama to ma z rodiny a iny uhol pohladu nepozna. Mozno ju k tomu viedli a ona to iste chce zaviest a viest v svojej rodine su aj pripady, kedy rodic do kostola nechodi ale od dietata to ocakava.... v zasade hrozi odpor voci cirkvi a to, ze budes odpocitavat dni, kedy uz nebudes musiet do kostola...

ela_79
26. júl 2020

@robik25 niekomu nevysvetlis, sú presvedčení že ich postoj je správny a pri jeho presadzovaní idú cez mŕtvoly ... Odstrihnes sa od nich len co to bude možné, zial momentalne vela možností nemas a hodina týždenne sa vydržať da aj keď je to strata času ...

euka210
26. júl 2020

@robik25 uz len to oslovenie "matka" mi nieco hovori, ze vztah s nou nie je ok...a mozno preto to prenasas aj na vieru, ze neveris v Boha.
Ja som mala len obdobie, ze som chodila v rifliach na omsu...to vtedy este neexistovalo take cosi. Ale preslo ma to. Ako som sla na birmovku, boli sme partia, dobreho knaza sme mali, rada som chodila od vtedy do kostola.
Boha musis zazit, stretnut, pozvat ho do svojho srdca a potom omsa nebude nuda. Daj Bohu sancu, mamu pocuvaj, chce pre Teba dobro. Viera je dar. Zatial to musis vydrzat, ked budes dospely, urobis si po svojom, teraz tu hodinu vydrzis. Ani nasmu 6r synovi sa nechce chodit,lebo by sa len hral, ale ked on vydrzi, ty by si nevydrzal?

janinah
26. júl 2020

Čo robí 13r. dieťa na tejto stránke? čo ťa tu zaujíma? Mám 14r. syna a do kostola chodí,chodíme celá rodina a on k nám patrí.Ked sa osamostatní a dospie,nech si robí ako bude chcieť,kým býva u nás bude poslúchať,nielen v tomto...ale zas problém s tým nemá,akdieťa niečo robí odmalička,tak nemá problém v tom pokračovať aj v puberte.My veriaci sme a každodenný život ti ukáže aké je dôležité mať sa kam obrátiť o pomoc ak príde čosi také ako teraz korona.Asi sa s tebou doma málo rozprávajú,možno by si sa mal viac pýtať prečo kostol a prečo viera...alebo ukáž svoju inteligenciu a pátraj po tom sám-prečo ľudia /veľakrát múdri a významní/ v Boha veria,do kostola chodia....