Kedy môže ostať bez dozoru rodiča 16 ročné dieťa?

jasanka70
20. jan 2014

Prosím o radu, kedy nechať dieťa celú noc na akcii bez rodičov? Diskotéka s rovesníkmi, som mama , ktorá ho nechce pustiť. Do akého veku je vlastne povinnosť aby bolo dieťa do 22 hodiny doma???

Ďakujem za odpovede a názory.

awalancha3
20. jan 2014

Tak to som sa musela pousmiat.......milá otázka.

zutera
20. jan 2014

@jasanka70 podle mě záleží na povaze ,, dietata".Někoho můžeš pustit už ve 14.ti a nic nevyvede, ale jiného je lepší mít pod zamkem do 25 🙂.To by měla zvážit maminka sama 🙂

sissy27
20. jan 2014

@jasanka70 keďže do 18 si zodpovedná za dieťa ty, tak teoreticky by si mohla argumentovať týmto... ale ty si najlepšie poznáš svoje dieťa, musíš vedieť, či mu veríš, snáď aspoň trochu poznáš kamarátov a partiu, v ktorej sa pohybuje... keď si predstavím, že ma toto onedlho čaká, tak mi tečie pot po chrbte, ale keď si spomeniem, čo som ja povystrájala v tom veku, tak by som mala byť asi trošku nad vecou... alebo práve preto nie? 😅
keďže sa ma to zatiaľ netýka, tak skúsim tak opatrne - čo takto dovoliť na začiatok napr. do 1 hodiny po polnoci a uvidíš, či to dodrží, v akom stave príde..? ak dodrží dohodu, tak uzdu popustiť, ak nedodrží, tak utiahnuť... ale každopádne ak sa v 16 opije a vyrobí prúser, alebo bude v podniku razia a bude mať vypité, tak ťa v noci zobudia policajti, aby si si ho prišla vyzdvihnúť...

titkovamiriam
20. jan 2014

tak vždy je to o dovere s dieťaťom,ja som sa nikdy nebala aby chalani isli von s kamaratmi,spolužiakmi ,na ryby a podobne.aj ked je pravda že som v klude zaspala až ked boli doma,ale to trva dodnes.kym ich mam doma 😀 .

jasanka70
autor
21. jan 2014

@awalancha3 ja sa tiež musím pousmiať že toto riešim cez net a nie srdcom 🙂 ako som si vždy myslela že to budem tak robiť, ale deti rastú a presne keď viem čo všetko je možné............. tak sa bojím. Ale asi to spravím tak určitá hodina a uvidím poku omyl alebo úspech. Myslím že to bude Ok je celkom zaradený tak dúúúúfam že to bude ok

ešte raz ďakujem všetkým

netopier
21. jan 2014

@jasanka70 no moja ma tiež 16 rokov a ešte nebola sama v noci nkde..teraz som jej slubila za vysvečko , že može ist ale po discoteke si ju vyzdvihnem a sup domov 🙂

človek musi poznat svoje dieta a vediet čo mu može dovolit.. každe dieta je ine

sue
21. jan 2014

No ja som bola 1x sama ked som mala 14 🙂 trojdnovy divadelny festival cca 60km od miesta bydliska, nasi boli odvazni, ale oplatilo sa 🙂

nice202
21. jan 2014

@jasanka70 na celu noc by som asi nepustila, ale mna rodicia pustili do takej dvanastej - jednej....

lili_mia
21. jan 2014

@jasanka70 ja som v decembri ratovala dve spité 16 ročné dievčatá .. stretávame sa v jednom krúžku, v decembri sme mali vianočnú diskotéku, koordinátori doniesli alkohol .. neriešte, že ako mohli .. dievčatá tvrdé abstinentky sa tentoraz sundali, jedna grcala hned ako zacítila polnočný vzduch, nejak sme došli k nej domov, boli sme tam len my tri a tú grcajúcu som džgala vodou, aby sa poriadne vygrcala .. chodila a reagovala v pohode, len robila veci, čo by inak neurobila .. druhá mi nad ránom, že tentoraz treba jej .. ale ľahla si, že počká, kým to príde a neprišlo, našťastie .. možno, aby ti raz za hodinu zavolala, že je ok a na konci prídeš po ňu

maribell
22. jan 2014

ja som napriklad musela az do 18 rokov byt o 22hej doma a nic mi neuslo 😉 .. ja by som do 18 rokov diez dieta nepustila do mesta.. lebo vsak co tam asi pojde robit 😀 vsetci to dobre pozname

betunka39
22. jan 2014

všetko zaleži od toho, kao svoje dieťa poznaš, či mu doveruješ a ono Tebe. či Ti zavola, ked bude problem, alebo či ti zdvihne a nurazi sa ,ked ju budeš chceiť kontorlovať. Moj najstarši chodil von od 15 ,ale kedže to bolo u nas v dedine, nebala som sa tak. Ale ked sa osvedčilo, že dodržal to čo mal, v 16-tich som ho pustila aj na discu do susednej dediny. Neskor už chodili aj so sestrou ,teraz su už traja, ale vždy sa navzajom kontrolovali. Aj ked viem, že sa aj pripili, bez toho b to nebolo, tak sa postarali jeden o druheho, alebo mi volali. Dcera ,ked šla pred 18 von do mesta, vždy zavolala a ,ked šla domov, tak mi dala vedieť, že už je na ceste. Ale moji nejak veľmi do mesta nechodili, skor na take stretka v klube, alebo na Silvestra na chatu. Vedela som ,že im možem veriť a doteraz je to tak. Aj ked už by mi to nemuseli hlasiť, vždy daju vedieť kde idu, kedy pridu, popripade zavolaju ,ak je zmena, že nepridu načas, ako planovali.Ale dnes nemože byť myslim do 18 sam von, len s dozorom dospeleho, takže to by som neriskovalla. naši ,kedže už mali dvaja po 18, tak brali aj mladšieho pod dohlad.Je to rozhodnutie čiato na Teba, každy to vnima inak, každy je inak prisny na svoje deti,.

zuzkalujza
22. jan 2014

Ja moju Sárku púšťam von do 19:00. V marci bude mať 15, tak jej to možno posuniem do 19:30. Ale iba cez víkendy. Ale je to veľa o dôvere, alebo o odvahe rodičov, či na meste v akom bývate.... Niektorí jej spolužiaci chodia von aj na celú noc. No mne to príde moc skoro. Myslím si že jej nič neutečie... Ak ide náhodou do kina a to končí neskôr idem po ňu ja, alebo niekto s rodičov.

slimstar
22. jan 2014

No ja som isla prvykrat v 17 tich a to len do polnoci. Vzdy som prisla nacas, takze casom som mohla byt dlhsie 😉

babul83
22. jan 2014

Ja som začala na diskotéky v 16 asi. Najprv do polnoci, potom mi to predlžovali aj do druhej. A často chodil pre mňa a pre kamošky aj môj otec na aute, keď sme išli do iného mesta. Je to o dôvere. Mne verili. Nikdy som neprišla spitá ani opitá. Ono to je, ale rôzne. Keď chcú opijú sa aj o piatej večer. Skús sa dohodnúť najprv do polnoci s tým ,že ak je to ďalej vyzdvihnete ju. čo budeš zakazovať teraz, dobehne potom neskôr. Môj názor.

jasanka70
autor
24. jan 2014

ďakujem ešte raz za všetky príspevky
😉

babulina
25. jan 2014

Tak moji rodicia mi ultra doverovali, tesne pred 17kou ma pustili na tyzden na lyzovacku s celou partiou zo skoly 😉

maria123
25. jan 2014

mam 18rocnu,von chodi uz od 15,niekedy do 24,oo, ked chce byt /ojedinele/dlhsie,pyta sa dopredu,chapem obavy aj ja ixh mam,ale zalezi od vychovy,ktoru mal doteraz,od povahy dietata,o takej povinnosti ze do22h neviem,urcitenie je ,je to o dohode a vzajomnej dovere

jannullka1
25. jan 2014

Naši mi tiež doverovali aj keď som mala len 16 či 17 rokov. Nikdy som ich nesklamala, nepila som ani na diskotékach ani nikde inde. No takže asi dôverovať, aj keď so strachom..

lucinocka
25. jan 2014

@jasanka70 18 rokov, o polnoci mama stala vo dverach a tukala na hodinky...nedajboze , ze som dosla neskor... 16 rocne podla mna nema co byt celu noc na akciach vonku...

jasanka70
autor
29. jan 2014

Tak a je to za nami, pustila som ho do 1 a prišiel posledným autobusom o pol 11 bol doma, som šťastná, 🙂 😉