Kamaráti ma nútia fajčiť

7. jan 2022

Ahojte som prvým rokom na strednej škole, a skoro vserci moji spolužiaci fajčia, pijú, drogujú, hulia. Ja taká nie som. SAMOZREJME že cigarety som vyskúšala, a keď je nejaká oslava tak pripijem si, ale už to prišlo do takého štádia, že spolužiaci na mna tlačia a stále mi núkajú cigarety až mi to je neprijemne, včera mi kamarátka napísala ze už nemôžem s nimi chodiť vonka pretože som nudná. Dosť ma to urazilo a som kvôli tomu smutná, predsa len keď ste na novej škole chcete si udržať kamarátov tak som sa jednu dobu robila ze fajčím a keď ame boli na chate silvestrovskej, tak som sa tvárila ze som opitá aby sa so mnou neprestali kamarátiť. Ale od nového roka čo je zatiaľ krátka doba s nimi som prestala udržiavať kontakt trocha pretože mi to vadí naozaj, nepríjemný pocit keď do mna stále dávajú cigarety. A tak som povedala spolužiačke ze už nefajcim a samozrejme to všetci sa dozvedeli a tak potom mi napísala spolužiačka ze som nudná a ze je koniec. Cítim sa teraz sama a keďže 10.1 sa znova ide do škôl tak sa bojim čo bude tam…🙁

helus888
7. jan 2022

To sa mi nejak nezdá veď takto sa chovaju deti na základke a nie na strednej

autor
7. jan 2022

@helus888 viem ale, odsudzovať môže človek v akomkoľvek veku ak je tvrdohlavý a to oni sú, a už mi to začína riadne vadiť… mám ich rada, ale za to že som napísala ze už nefajcim tak ma vyčlenili z partie…peoste nerozumiem

vler
7. jan 2022

lepsie mat ziadnych ako takychto "kamaratov"

sisa_s
7. jan 2022

Co tu je posledne dni zraz pubertakov na MK?

helus888
7. jan 2022

Tak ich vyčleň aj ty a radšej si takych kamarátov drž od seba . Nieje super mať veľa kamarátov ak nerešpektujú to , čo nechceš robiť.

cyberk
7. jan 2022

tazko verit, ze v tvojej triede sa nenajdu normalni spoluziaci ako si ty, taki co nefajcia a maju ine priority v zivote... si si ista, ze tam nik taky nie je?
nemen sa kvoli inym, ostan taka aka si - dotiahnes to urcite dalej ako oni ;)

lintu
7. jan 2022

Povedala by som, že s určitosťou nemáš takýto problém sama. Všade sa nájdu takýto "neželaní" ľudia. Ak to tak necítiš, určite nemusíš robiť, čo od teba chcú. Ok, máte iné záľuby. Asi ste si nesadli. Tak sa venuj tomu svojmu. Kým kamoši budú zábavní, ty sa svojou nudou môžeš rozvíjať inými smermi. Možno načas budeš sama, no raz sa k tebe už len niekto pridá.
Buď hlavne zdravo sebavedomá. Ak budeš ako ovečka, svorka vlkov z druhej strany ťa s veľkou pravdepodobnosťou skôr či neskôr zožerie.

autor
7. jan 2022

@sisa_s ak vám to prekáža, tak nepíšte do mojej diskusie, normálne hovorím o svojom probléme 🙂)

autor
7. jan 2022

@cyberk práveže som schytala taku triedu kde všetci len chodia fajčiť, piť. A ak niekto nepije a pod., tak je to tichý človek o ktorom nikto nič nevie zije svoj vlastný svet. Premýšľam že sa dam asi do vedľajšej triedy, tam je oveľa viac normálnych ľudí.

luccija
7. jan 2022

Kamaráti su dôležiti, ale nie za každú cenu, aby ma nútili robiť veci, ktoré nechcem.Kolko máš rokov, keď Ťa rodičia pustili na silvestrovskú chatu?Robiť sa, že piješ, fajčíš len, aby si im vyhovela?veď Ta vydierajú, manipulujú....nerob čo nechceš nikdy v živote ....

autor
7. jan 2022

@lintu ďakujem za podporu

autor
7. jan 2022

@luccija ako som uviedla som prvacka na strednej 16 rokov mám. Rodičia ma púšťajú pretože mame medzi sebou dôveru a vedia že nerobim problémy.

sparrows
7. jan 2022

Tiež som bola tá, čo nefajčila a nepila, ale moji kamaráti aspoň pochopili, že je tie sračky nechcem. Lenže vidím, že títo nebudú normálni. Hlavne maj pevnú vôľu a nikdy nezačni fajčiť a piť kvôli druhým.

madeline1
7. jan 2022

To tam nemas moznost sa kamaratit s inymi ludmi? Ked fajcit nechces, tak nefajci. Preco si dobrovolne nicis pluca, hlas, plet? A potom ta k comu budu nutit? Prvacka na strednej a chodievas na chaty...No, tak zdover sa rodicom, aj ked ti je to trapne a prerad sa do druhej triedy, pripadne prijmy fakt, ze budes v mysli tychto ticha a nudna. Co je na tom zle? Nikdy sa nenechavaj tlacit do niecoho co nechces. A neries co si kto bude o tebe mysliet alebo si mysli. Trosku nadhlad, v tom je sila-vediet povedat nie a nebat sa, nic ti nespravia. Pripadne skus aj psychologa, alebo aspon chat online poradnu ipcko. sk. Je to poradna pre mladych, casto to spominaju v Tv...

madeline1
7. jan 2022

Pises, ze rodicia ta pustaju, lebo nerobis problemy...ale tebe robia problemy ini a to tvoji rodicia nevedia...

brembo
7. jan 2022

ty kokso prvá trieda na strednej a už to chlastá,droguje a huli. No pekné. čo budu robit v dospelosti,až dokončia školu? No robotu si určite hladat nebudu.

elizabet173
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
h2
7. jan 2022

Čo sú to tu dnes večer za témy?!
Že "SAMOZREJME" s veľkými písmenami, aby bolo jasné, ako veľmi samozrejmé je skúšať fajčiť v prvom ročníku na strednej? A tváriť sa na Silvestrovskej chate, že si opitá, aby sa s Tebou neprestali kamarátiť? Ja sa vôbec divím, že si ako prváčka na strednej bola na nejakej chate na Silvestra. To už je fakt dnešným rodičom všetko jedno?!

akbara77
7. jan 2022

20 rokov mi trvalo, kým som prestala fajčiť! Takže ani s tým nezačína. Toto nie sú kamoši,ale luzri...

ankare
7. jan 2022

Fuuuha, od takej partie ruky preč. Si skvelá,že odolavas. Nájdi si iných kamarátov. Držím palce!

h2
7. jan 2022

@ankare Skvelá? V čom? Že samozrejme skúša v prváku na strednej cigarety a alkohol a predstiera opitosť, aby nebola za nudnú? Že sa tvári, že fajčí a túži zapadnúť do partie feťákov a fajčiarov?

nwnw
7. jan 2022

Nuz lepsie nudna ako smrdiet a mat prefetovany rozum. Jedne co sa da najstsi konicek (napr sport) mimo skolu a do skoly si chodit doslovne odsediet svoje.
Lockdowny asi budu pokracovat. Vela sil prajem!

ankare
7. jan 2022

@h2 uľavilo sa ti?

h2
7. jan 2022

@ankare Nie, nemalo sa mi od čoho. Mne nie je zle. A Tebe?

patriicia_
7. jan 2022

@h2 Ona si sem prišla po radu, nie po kázeň o tom čo robila pred týždňom

luccija
7. jan 2022

@patriicia_ je normálne sa cítiť sama a báť sa čo bude, keď príde o pár dní do školy?Kvoli nejakým hlupakom, ktorí nevedia čo od dobroty veď nech pijú,vajcia, fetuju, ale nesudia druhých.Mne zomreli 2 spolužiaci na strednej a pre mňa to bolo také memento, že som nikdy ani marihuanu nevyskúšala.Je ešte mladučká a berie si za vinu, že nezapadla, lebo nie je ako oni a to nie je správne

patriicia_
7. jan 2022

Normálne to povedz otvorene rodičom akí sú v triede ku tebe a že do tej triedy už chodiť nechceš. Buď úprimná to najviac ocenia.

brembo
7. jan 2022

autorka su ti potrebný taký kamaráti,čo ta chcu naučit pit,fajčit a fetovat? Až dospeješ,tak zistíš,že určite nie,že si to mohla vynechat,že si mohla mat krajší život,krajšiu buducnost. Toto ti nie je treba. Ked sa chcu spíjat a mat problémi,tak nech,ich problém. Ty ale k nim patrit nemusíš a dufam,že ani nebudeš.

jana_eyre_2
7. jan 2022

Nevadí, hoci úplne chápem že si z takého prístupu smutná a bojíš sa combude v škole.. to že jedna spolužiačka napísala takú kolosálnu hlúposť nerieš.. nech si myslí čo si myslí.. keď budú v triede vyťahovať takéto kecy, tak sa jednoducho ohrad, nejak podobne - fajčenie je prežitok z minulého storočia, je in žiť zdravo a to že to oni ešte nepochopili je ich problém.. naber trocha sebavedomia.. stavím sa že v triede je viac takých čo sú do fajčenia núteni kolektívom, len asi budeš musieť byť prvá čo ukážeš osobnosť.. radšej byť nudná a zdravá ako smradľavá chuderka čo sa hrá na dospelú.. bohužiaľ ľudia sú často ťahaný jedincami čo sa sami pasovali do nejakej vedúcej pozície.. ale sila je v tom, že aj ty môžeš ukázať silnú osobnosť a vtedy sa k tebe pridajú iní.. neboj sa, kamarátov si nájdeš vždy, len treba byť sama sebou.. len ukaz, že tebou sa manipulovať nedá..

Je to ťažký vek, ťažký prechod.. zo základnej na strednu aj v bežných časoch.. teraz je to o to ťažšie, deti sú spolu menej ako to bývalo.. preto sa možno väčšina nechá ovplyvniť rýchlejšie.. držím palce, nech bude všetko fajn..

Mimochodom, ja naozaj nerozumiem, prečo ženy musíte byť také popudene keď sem píšu pubertaci.. vy ste v tom veku nemali starosti? Neriešili ste vzťahy, kamarátstva nestvali vás veci? Ja v tom veku som verunriesila všeličo.. a keby som mala odvahu sa niekomu zdôveriť, možno by som mnoho situácii vedela riešiť lepšie ako som vtedy riešila.. to je dnes ľahšie - dnes anonymné môžu ľudia radiť.. keď už sa tu celé dni bavíme a rozoberáme všeličo, prečo preboha neporadit dospelým rozumom aj pubertakovi čo má starosti? Pre vás sú to banality, pre dievča nie.. takto by ste sa postavili aj k problemu dcéry ak bby sa vám zdôverila?

patriicia_
7. jan 2022

@luccija ja jej radím zdôveriť sa rodičom ale komentár na ktorý som reagovala jej žiadnu radu neposkytol len jej vynadala čo jej vôbec nepomôže. Navyše to dievča si samo od seba uvedomuje, že toto robiť nemala za čo ju chválim, to je prvý krok ku zmene.