Kam na strednú školu?

gogirl
14. feb 2017

Ahojte chcem sa spýtať či by mi niekto nevedel poradiť kam by som mohla ísť na strednú školu , lebo veľa vecí ma baví a preto si neviem vybrať. Za rady vopred Ďakujem

tyelde
14. feb 2017

tak ak ťa nič nebaví tak na gympel a rozhodneš sa neskôr... Nedala si veľmi špecifické informácie

sykorkauhliarka
14. feb 2017

je fajn ked ta nieco bavi ale musi ta to aj uzivit...nech ti poriadia rodicia

celasapremenim
14. feb 2017

chod na elektrotechnicku a tahaj dalej smerom technika, aj budes medzi normalnymi chalanmi, tiez jednooka medzi slepymi :D a ak to vytiahnes do fejky, budes mat cely zivot navrch a myslim aj financne :D

dufam, ze to nie je perla svini

sykorkauhliarka
14. feb 2017

@celasapremenim ja som si tiez myslela ze chalansky kolektiv= lepsi kolektiv ...ale aj oni su hnusny a robia podrazy

lintu
14. feb 2017

no... opýtala si sa to štýlom "chcem ísť na dovolenku, ale neviem kam, lebo všade sa mi páči".... buď trochu konkrétnejšia, čo ťa baví a kde sa vidíš za pár rokov... na čo máš? si ochotná kvôli škole bývať aj na intráku? chceš ísť neskôr na vysokú školu? zober si papier a spíš si zoznam toho čo chceš a čo nie... zúži sa ti tak okruh škôl, ktoré sú pre teba vhodné... a potom šup smer rodičia, prípadne výchovná poradkyňa na škole... určite budú mať pre teba tiež niekoľko cenných rád, ktoré ti pomôžu 🙂

gogirl
autor
15. feb 2017

Hrám na gitare baví ma dejepis a geografia , ale viac dejepis. S chalanmi nevichádzam veľmi dobre, a keby sa dalo chcela by som ísť na školu interiérového dizajnéra. Bolo by som ochotná bývať aj na intráku.

gogirl
autor
15. feb 2017

Kamoši a rodičia mi poradili interiérového dizajnéra lebo vraj pekne kreslím , to neviem ale rada .Na vysvečku som nemala zatial horšiu známku ako dvojku.

lienocka73
15. feb 2017

A čo takto pedagogická škola? Nástroj máš...vieš kresliť...takže aj toto by bola možnosť.

gogirl
autor
15. feb 2017

@lienocka73 rozmýšlala som nad tym ale to sa mi az tak nepaci , ale diky za radu

tyelde
15. feb 2017

Ja by som išla na gympel a potom na STU v rámci architektúry je aj bytový dizajn a ak si to dovtedy rozmyslíš tak môžeš aj inde... A tiež tam majú aj dejepis a geografii, neviem, či existujú nejaké školy priamo s tým súvisiace... Ďalšia alternatíva je stavebná priemyslovka a potom ten dizajn, ale tam už si nemáš toľko možností premyslieť... Alebo umelecká, ale s tým je ťažké nájsť prácu v odbore

maria2702
15. feb 2017

Určite si vyber nejakú manuálnu prácu...ja som si vybrala manažment cestovného ruchu....a teraz nemám moc veľké uplatnenie...mohla som si vybrať radšej krajčírku alebo kozmetickú...kaderníčku....len vtedy sa mi to zdalo neatraktívne.. No teraz by som bola rada kebyže si takto privyrobim doma na materskej.. Fakt treba rozmýšľať aj nad tým či sa zamestnas v odbore...

sykorkauhliarka
15. feb 2017

tak ja mam umelecku skolu a nie je umelecka ako umelecka na to si daj pozor ;) ja mam odbor ze vyroba hraciek a dekorativnych predmetov a s tym mozem ist akurat tak do p..

gogirl
autor
16. feb 2017

Ďakujem za nápady

hettinka
16. feb 2017

@gogirl na interiérový dizajn by ťa musela baviť aj matematika a geometria + informatika, mať cit pre farby, umelecké cítenie všeobecne. A dobré by bolo vedieť kresliť.

Myslím, že ak máš dobré známky, gymnázium by bola dobrá voľba a potom sa dá vyštudovať aj ten dizajn, architektúra, alebo čokoľvek iné. Ono v tomto veku sú ešte mladí ľudia nie úplne rozhodnutí, ja som tiež na gymo išla s tým, že idem na medicínu (od 3 rokov som to rozprávala, že budem detská lekárka) a nakoniec som vyštudovala jazyky a stala sa prekladateľkou a neskôr učiteľkou.

gogirl
autor
17. feb 2017

@hettinka ahoj geometria a informatika ma bavi , ale na gymnazium určite nepôjdem

anickaaa6aaa
17. feb 2017

Ja mám ešte v živej pamäti ake to je vyberať si školu. V tom veku ešte ani človek neviem čím by chcel ísť čo v budúcnosti robiť. Ja som išla na gympel, lebo som mavala same 1. tak som moc ani nerozmýšľala. Tam ma to však nebavilo. Mňa bavila matematika. gympel je dobrá príprava na výšku. Tam som aj išla a vyštudovala som MTF STU. Zamestnala som sa v odbore. A pritom som od detstva chcela byť doktorkou až kým mi mamina neskončila v nemocnici a niečo sa vo mne zlomilo, že toto by som robiť nedokazala... Ak máš dobre známky gympel a máš ešte 4r na rozmyslenie kam ďalej. ale ak nebudes pokračovať na VS bude ti na nič....

emilia25
17. feb 2017

Veru uz sa vytratili tie skoly co si clovek po nej hned aj robotu najde v tom obore hlavne tie stredne skoly.dnes to uz je jedno hlavne aby bola matura a potom sa rozhodnes dalej aka vysoka skola a aj tam je dost problem sa zamestnat.tak si hladaj taku skolu kde vies ze ludi je malo a prace vela.ale pametam si veru tuto dilemu ako by to bolo dnes.ja som chcela byt vtom case policajtkou tak som zasla za poradkynou v skole ta mi poradila aku skolu a zobrali ma.lenze tam sa dostat je vsetko len po znamosti ako vsade.

hettinka
17. feb 2017

problém vidím aj v tom, že na klasické stredné školy, priemyslovky sa hlásia žiaci s prospechom dosť zlým, trojkári-štvorkári. Všetci prospechovo lepší žiaci idú na bilingválne sekcie obchodných akadémií, hotelovky a gymnáziá. A preto napr. by som ja dieťa, pokial to nie je vyslovene trojkár, na priemyslovku nedala.
Umelecké školy s hit doby, ale okrem výrazne talentovaných detí a detí majitelov reklamných agentúr je uplatnenie žalostné ...

@emilia25 "tak si hladaj taku skolu kde vies ze ludi je malo a prace vela..." no toto je dosť problematické odhadnúť, čo bude o 5 - 10 alebo 20 rokov. V čase, ked som šla na VŠ ja, bolo obdobie "študuj jazyky, alebo právo, alebo ekonómiu" ... no ešte tie jazyky bola najlepšia voľba, s tými našťastie od ukončenia VŠ mám nonstop prácu. Ale poznám ekonómov a právnikov, ktorí sa v praxi neuplatnili a robia niečo úplne iné.
Pamätám si boom spoločenskovedných predmetov, dnes sa skôr študuje technika, informatika ... každopádne v každom odbore musí byť človek dobrý, venovať sa tomu, nie len čakať, že vyštudujem "zaručený odbor" a prácu mám

celasapremenim
17. feb 2017

@sykorkauhliarka tak ale to mas jedno, to sa ti moze nepodarit kolektiv uuuplne vsade, to je vzdy riziko....to ako chces osetrit?

a tie svine chlapcov, ako spominas, praveze najdes na ekonomickej a na prave a aby som nezabudla na nasich manazerov, to je iny vykvet zmrdov, jop a ciastocne aj smer chirurgia je uzas.....technici su najlepsi chlapi na svete

celasapremenim
17. feb 2017

@hettinka kominarsku :D

normalne chod na silnoprud, sa neondi :D

sykorkauhliarka
17. feb 2017

@celasapremenim taketo skatulkovanie neplati vzdy su dobri aj zli ;) ja som vychadzala aj s chalanmi ale potom ked sa tvarili ze ja som pokazila vrtacku a este to aj ucitelke tak povedali tak sme skoncili..a v praci po skole tiez niektori ohovaraju viac ako baby ;) to uz je ina generacia..

celasapremenim
18. feb 2017

@sykorkauhliarka aha, tak to sa vzdavam, moze byt :D mariska a pritom im tie mamy a otcovia urcite vstepuju ine hodnoty
potom ako vychovat tieto deti, co maju prebytok vsetkeho, aj lasku a pozornost rodica, aby neboli hajzlici?

drimonna
10. jan 2019

@gogirl Ako si sa nakoniec rozhodla? Ja by som ti asi poradila, kebyže nie je neskoro... Konzervatórium alebo umeleckú....