Hejného metóda - prijímacie skúšky z matematiky na 8-ročné gymnázium

btsan
14. feb 2024

Organizácia, ktorá zastrešuje vyučovanie tzv. Hejného metódou robila webináre na tému "Ako na prijímačky Hejného metódou? (8-ročné gymnáziá)". Snažil som sa im k tomu položiť otázku, ale na FB môj príspevok bez odpovede skryli. Píšem preto sem, zároveň ako tému na debatku.

Ako pripravujete vašich piatakov s Hejného metódou na 8-ročné gymnázium a ako to celé vidíte?

Môj príspevok:
Dobrý deň. Na váš seminár som sa nestihol prihlásiť. rád by so sa opýtal, ako ste sa na ňom vysporiadali s faktom, že na prijímacích testoch z matematiky pre 8-ročné gymnáziá nie sú žiadne príklady z aktuálne preberaného učiva v piatom ročníku, ako napríklad: Mince, Egyptské delenie chlebov, Drievka, Šíokové grafy, Súčtové trojuhilníky, Krokovanie, Parkety, Susedia, Indické násobenie, Pavučiny, Autobus, Origami, atď. Existuje nejaká dotácia pre rodičov žiakov s vyučovaním Hejného metódou, aby sa pripravili na test cca taký ako ich reálne čaká?

ovaaa
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
ovaaa
14. feb 2024

Hejného matematka nemá postupy výpočtov, zápisy a, síce rozvíja logiku ale nepostačuje na prijímačky na 8r.gym.Syn ma Hejného od 1r a katastrofa.Viem si ju predstaviť popri klasickej matematike, rozvíja logiku ale prijímačky vychádzajú z klasickej matematiky a postupov bohužiaľ.

darkswan
14. feb 2024

V tomto pripade ste uz od septembra mali byt na pripravach, na 8 rocne gymnazia je pretlak a pripravu aj pri super sikovnych detoch treba riesit v predstihu

btsan
autor
14. feb 2024

@darkswan Prípravu si riešime, tú otázku na nich som smeroval skôr na to, že či aj rodič má nárok na nejakú dotáciu, keďže aj ten ich webinár šiel z dotácie Ministerstva školstva. Som samozrejme realista. Ale ako som mal možnosť presvedčiť, neobťažujú sa takú otázku ani nechať zverejnenú, nieto na ňu ešte aj odpovedať.

zuzka0605
14. feb 2024

@btsan ja nerozumiem o akej dotacii pre rodica hovoris?co si pod tym predstavujes?bohuzial hejneho metoda je pre mna len ako pomocna metoda ku klasickej matematike. na prijimackach to dietatu nikto zohladnovat nebude.prijimacky su stavane pre klasicke matem. osnovy.

andreakotesova
14. feb 2024

@ovaaa moje obe deti majú HM, už sú na druhom stupni. Počítajú všetko to, co iné deti s obyčajnou matikou, dokonca sú popredu. V prvom ročníku samy od seba začali nasobit a deliť napr. Aj tieto deti vyhrávajú matematické olympiády a pod. Pravdepodobne tvoje dieťa nemá dobru učiteľku.

btsan
autor
14. feb 2024

@zuzka0605 organizácia, ktorá berie dotácie na vyučovanie metódou, ktorá v konečnom dôsledku vedie k tomu, že treba dieťa doúčať, aby sa dostalo na strednú školu, ešte za ďalšiu dotáciu organizuje seminár ako dieťa doúčať... nebolo by vhodnejšie dať takúto dotáciu priamo rodičom?

kacena4
14. feb 2024

dcera je dyskalkulicka len vdaka heineho metode chape matematiku. ak mate pocit, ze sa musite špeciálne pripravovať problem bude niekde inde ako v hejbeho matike, učiteľke, dieťati. nasa logicky všetko chápe a bez problémov dava aj učivo beznej ucebnice

andreakotesova
14. feb 2024

@kacena4 moja dcéra, ako druhacka, vypocitala priklad len so svojou detskou logikou, ktorý vysokoskolacka nevedela vypočítať inak, ako s pomocou zložitých vzorcov 🙈 a teda matiku sa doma s deťmi neucime. Ja v podstate ani neviem, co sa momentálne učia...

behulka
14. feb 2024

@btsan tu si vieš pozrieť záznam webinára o príprave na prijímačky od H-matu, zastrešuje vyučovanie Hejného metódou v Čechách:

https://www.youtube.com/watch?v=BTLKwO1pXO4


Ja som tam našla pár dobrých tipov.
K tvojej otázke - v prostrediach, ktoré si vypísal, je ukryté všetko, čo sa nachádza v štátnom vzdelávacom programe a z ktorého by školy mali vychádzať pri tvorbe testov. Dokonca ešte viac. Prirodzené, celé, desatinné čísla, zlomky, počtové výkony s nimi, rovnice, číselná os, geometria, práca s dátami, tabuľkami, grafmi, rímske čísla, veľké čísla.
Podľa toho čo píšeš, vidím problém skôr v prístupe učiteľa, než v metóde.
Zaujímalo by ma, odkiaľ máš info, že existujú dotácie na vyučovanie Hejného metódou - ak by to bola pravda, rada by som túto info posunula miestnym školám, určite by im to pomohlo.

renab
14. feb 2024

@btsan moje deti sa na skusky z matematiky na osemrocne gymnazium nepripravovali. Bolo treba vediet citat s porozumenim a riesit priklady logicky. S vacsinou prikladov sa na zakladnej skole ani nestretli. Ale bolo to o logike a bolo jedno, aku pouziju metodu.

btsan
autor
14. feb 2024

@behulka Netuším aký ŠVP majú v Čechách, do akej miery sa tam zhodujú osnovy HM s bežnou matematikou. Čo ale spoľahlivo viem, že rozdiely na Slovensku od 4. ročníka sú veľké. Áno, majú prebraté veľa vecí popredu, ale na skúške sa stretnú s úplne iným typom príkladov, aké riešia na Hejnom.

btsan
autor
14. feb 2024

@behulka Ono celkovo s tým českým originálom a jeho prekladmi vznikajú rôzne úsmevné, no vo výsledku zúfalé následky.
Slovenské deti sa bežnou metódou v slovných úlohách bežne učia na príkladoch o nakupovaní, cenách, napríklad kilo jabĺk za 1 EUR, neskôr aj s centami, čo ich privedie k pochopeniu desatinných čísiel.
V Hejného matematike sa české mince / koruny preložili do slovenskej verzie ako centy, pravdepodobne kvôli tomu, že EUR sú od 5 EUR bankovky, aby nebolo treba prerábať ilustrácie. Potom majú podľa učebnice HM riešiť príklady typu "Ako zaplatiť 6c nákup?". Ako ho majú zaplatiť, ak sú 1c a 2c mince sťahované z obehu, a to aj preto, že sa za sumy v centoch žiaden relevantný nákup ani spraviť nedá...

stormie
14. feb 2024

@btsan za mna len tolko ze dcera ma HM a chodi na doucovanie kde som rovno povedala ze nieco mozno este vobec v skole nebrali a nieco bude ratat “po svojom” . Nemali s tym problem, viem co jej chyba doucit a popracujeme na tom.
Netusim o akej organizacii co zastresuje HM hovoris a neviem ako by si chcel vyriesit ze HM ma ine osnovy na zaklade nejakej logickej postupnosti a su ine ako klasicka matematika 🤷‍♀️proste tym detom nejake ucivo chyba, HM ich to tazko doucis kedze tam je dana postupnost a nemozes to len tak preskocit lebo to potrebujes teraz. Inak nasa ucitelka matematiky z toho tiez nebola nadsena ale ja som ju uistila ze na doucovani dcere nebudu motat hlavu s inymi postupmi na uz prebratom ucive. Dcera sa napr priamo na doucovani sama naucila nasobenie dvojcifernych cisel, tam to proste pochopila nejako sama ked si to ostatni uz opakovali ale v skole to preberali az teraz, takze najprv isla klasickou a potom HM a teraz pouziva uz iba HM na tieto vypocty.

nelka93
15. feb 2024

@andreakotesova mňa by zaujímalo aký to bol príklad na ktorý sa na zakladke musia použiť narocne vzorce. Však celá matematika na základnej škole je jednoduchá a stačí na ňu logika

zuzka0605
15. feb 2024

@btsan tak to si naivny ked si myslis ze dostanes nejaku dotaciu na to zabudni. ak chces dieta dostat na 8r testy, kup si vzorove testy a prejdi si ich s dietatom.budes v obraze co vie a v com ma rezervy.na pripravu je najvyssi cas, ak nie uz aj neskoro.priprav sa na tvrdu konkurenciu na skuskach.

andreakotesova
15. feb 2024

@nelka93 to už je 5 rokov dozadu. Ani neviem, ako vyzeral, keďže učiteľka ho vyskúšala zadať mojej dcére, ci ho vypočíta. A potom ho dala učiteľka vypočítať svojej dcére vysokoskolacke.

lulamx
15. feb 2024

podla mna problem nie je ani tak v hejneho matike, ako v tom, ako su nastavene prijimacky. decko tam v podstate nemoze prist nenadrilovane, lebo a) nebudu mu hned jasne piktogramy, b) nestihne to vypocitat, aj keby to vedelo, len by na to potrebovalo dlhsi cas. celkovo to nic nehovori o jeho predpoklade studovat na osemrocnom gymnaziu. mimochodom, cim som starsia, tym menej rozumiem vyznamu riesit matiku na cas. podla mojho nazoru by sme decka mali naucit zastavit sa, porozmyslat a priniest vysledok, za ktorym.si stoja a vedia, preco to tak je.

stormie
15. feb 2024

@lulamx otazka mimo - ale by si inak ako prijimackami chcela zistis predpoklady na studium na 8 rocnom gymnaziu? To nie je skola pre nadane deti kde ti treba posudok na IQ 🤷‍♀️ ja tiez nie som zastanca pocitania matematiky na cas, v slj kadejake chytaky a vynimky …. Ale je tam taky pretlak zaujemcov ze jednoducho musia vyberat najlepsich z najlespich a to inak ako narocnymi zadaniami (aj na cas) nejde

lulamx
15. feb 2024

@stormie praveze neviem, ci sa im podari vybrat najlepsich. nastastie, nie je to na mne. asi je potrebne nad konceptom popremyslat.
danovi poplatnici maju zaujem o osemrocne gymple pre svoje deti, ale stat to obmedzuje. to je tiez chyba podla mna. potom je pretlak. tlaci sa na to, aby decka mali odborne vzdelanie, ale malo sa vie o tom, aku odbornost vobec bude treba, ked skoncia skoly. nie som vsak odbornik v oblasti vzdelavania, takze moze byt, ze moj pohlad je uplne nespravny.
len som chcela toho pana, co daval tento prispevok utesit, ze s hejneho matikou sa jeho potomok pravdepodobne nestrati, aj ked nepojde na osemrocny gympel. a asi aj s normalnou matikou bezne decko v takto nastavenom systeme potrebuje pripravu na prijimacky.

behulka
15. feb 2024

@btsan ja som porovnávala slovenský švp s učebnicami, aj keď nie úplne detailne. Naviac predpokladám, že pre žiadneho učiteľa nie je učebnica Biblia a učí aj iné veci, než len tie, čo sú v nej.
S €uráčmi mi nie je celkom jasné čo myslíš, mám pred sebou modrú Ačkovú piatackú učebnicu, našla som prvú úlohu na desatinné čísla a peniaze a sú tam normálne sumy (polievka 1,90 €, špagety s omáčkou 4,50 €...)
Vieš mi prosím napísať, ktoré okruhy, témy zo švp v Hejného učebniciach chýbajú ? Dosť by ma to zaujímalo. Aj info k dotáciám na výučbu Hejného metódou by ma dosť zaujímalo.
@stormie otázka je, akých študentov škola očakáva. Podľa toho by mali byť nastavené aj prijímačky. Či chce vycvičených žiakov, ktorí vedia rýchlo a bez chýb riešiť určité typy úloh podľa dopredu naučených postupov alebo chce tvorivých študentov, ktorí dokážu niečo vymyslieť aj sami, či oceňuje aj mimoškolskú aktivitu, motiváciu a záujem dieťaťa študovať danú školu. Sú aj iné metódy než testovanie ako toto zistiť.

behulka
15. feb 2024

@andreakotesova čo si pamätám druháci (aspoň s mojimi deťmi sme mali také knihy) riešia napr. sústavy rovníc so zvieratkami alebo Diofantické rovnice s mincami, súčtové trojuholníky alebo násobilkové štvorce s viacerými podmienkami - tam pokiaľ vysokoškolák nemá trpezlivosť a skúsenosti radšej siahne po rovniciach.

lilke
15. feb 2024

@nelka93 naše decká síce hejneho nemali. Ale dostali príklad - v tercii. Ja som ho počítala cez vzorce, ktoré sa preberajú na strednej. A obe decká sa zamysleli, minimum výpočtov, hlavne logika, o chvíľu rovnaký výsledok, každý svojím spôsobom. Nás to už ťahá k vypnutiu logiky, keďže viem využiť akýsi "stereotyp".

btsan
autor
15. feb 2024

@behulka Je ešte druhý vtipno-tragický postup ako preložiť z češtiny do slovenčiny. Jednoducho sa zahrá situácia, že "České deti riešili príklad", alebo, ako je to na strana 35 v pracovnom zošite A, príklad 1: "Heňo bol v tábore v Česku"... a platil tam nejaké lízanky, ... s poznámkou pod príkladom, že v Čechách sa zaokrúhľuje na celé Kč. Celá tá výuka má veľmi ďaleko od univerzálnosti, čo by sa ale od matematiky malo očakávať. No najmä, žiadne gymnázium vo svojich prijímacích testoch toto určite nedá. Čiže tým deťom je to nanič. Kým pôjdu samostatne do Čiech, už tam možno bude tiež prijaté ako platidlo Euro.

btsan
autor
15. feb 2024

@behulka ktoré okruhy, témy zo švp v Hejného učebniciach chýbajú ? Geometria.
A väčší problém nie je to, čo chýba, ale to, čo je tam nazvyš, a čím sú tie deti zbytočne preťažované. Napríklad násobenie sa učí tzv. indickou metódou a tiež klasickou metódou pod seba, čo je prakticky to isté, ale musia tie deti byť neustále uvádzané do neistoty, ktorú použiť.

stormie
15. feb 2024

@behulka napriklad? Ked mas vybrat 28-30 ziakov a hlasi sa cez 200

behulka
15. feb 2024

@stormie nie som odborník ani nepoznám filozofiu 8 ročných gymnázií. Takto zvonku mi ani nie je jasné, aký je ich prínos pre deti.
Čisto laicky by ma zaujímal pohľad dieťaťa, možno v podobe eseje, ako ono vníma svoje doterajšie štúdium, aktivity na ZŠ, súťaže, aké má očakávania od školy, aké má záľuby.
Zaujímalo by ma, či je zvedavé, napr. či číta, chce nasávať nové vedomosti.

andreakotesova
15. feb 2024

@btsan moje deti majú učebnicu, kde sú spomínané eurá, nie KČ a žiadne české deti. A dokonca maju aj geometriu 😀

andreakotesova
15. feb 2024

@behulka to naozaj nebol priklad/uloha so zvieratkami 🙂

stormie
15. feb 2024

@behulka filozofia gymnazii je vseobecny rozhlad a ano to je pekne ako to myslis ale uvedom si ze tam musia byt jasne kriteria, tam nemoze rozhodovat subjektivny nazor na to “ktora esej je krajsia” .