Gymnázium nie je podľa mojich predstáv

jana_jani
22. feb 2021

Dobrý deň, som práve prváčka na Gymnáziu v Turzovke a nie je to také, aké som si to predstavovala (komentáre typu život nie je len períčko prosím vynechajte, keď nemáte ako prispieť do debaty radšej nepíšte nič).Na základnej škole som sa veľmi rada učila a hoci som nevedela všetko na jednotku, mnoho naučených informácii som vedela používať. Stalo sa, že som niekedy nerozumela učivu, no vždy som si ho sama dobrala, tak aby som mu naozaj rozumela. Gymnázium je pre mňa, musím priznať veľký skok. Zrazu je mnoho učiva, ktoré si musím doberať sama, lebo počas hodiny nemám čas aby som sa ho snažila pochopiť a aj si napísala tri strany poznámok. Učiteľky vysvetľujú učivo, no skôr recitujú, čo už vedia naspamäť. Keď som tam mala nastúpiť bolo mi povedané, že gymnázium je kvalitná škola, ktorá ma dobre pripraví na vysokú školu. To som si ale myslela, že kvalita vyučovania nebude na takejto nízkej úrovni. Rovno by mi mohli poslať osnovu daného ročníka a ja by som sa ju radšej sama v pokoji učila doma. Takto na hodinách len strácam čas. Rozmýšľam o prestupe na iné gymnázium alebo rovno začať odznova na odbornej škole. Bohužiaľ neviem, na aký odbor by som sa ale mala dať. To som nevedela ani v deviatom ročníku, a preto som si vybrala práve gymnázium. Otázne je, aké gymnázium by som si mala vybrať. Chémiu a biológiu nemám vôbec v obľube a bohužial na ne berú veľký ohľad. Na Gymnázium v Turzovke som šla aj preto, lebo o ňom hovorili, že je jednoduché. U nás v Čadci berú tu školu ako školu pre hlúpych a že vôbec nie je ťažké. Je síce pravda, že je ľahšie sa tam dostať hlavne pre dvojkárov, no myslím, že to nie je moc kvalitná škola. Teraz ma blízki prehovárajú na Gymnázium KNM a asi tam prestúpim len chcem vedieť ak máte niekto skúsenosti s týmito gymnáziami prosím napíšte svoj názor🙏. Rada si ich všetky prečítam 😁

vollino5
22. feb 2021

Prechod na novú školu nie je nikdy ľahký. Ja som tiež nemal rád strednú keď som na nu nastúpil. Časom si zvykneš, chce to len čas a adaptovať sa

mogaa
22. feb 2021

@jana_jani teraz ked je dištančná výučba tak je to všade rovnaké.....čiže gro učiva samoštúdium.....ale rovnaké to bude na VŠ....už to nebude ako na ZŠ, že celé učivo vysvetliť....nepíšem ti to v zlom, neterka bola na ZŠ jednotkárka a na gympli nezmaturovala - iný štýl učenia, veľa samoštúdia, náročnejšie učivo....

viestta
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
ivkazba
22. feb 2021

@jana_jani ja som tiež zažila na SŠ šok, chápem ťa. Na ZŠ som mala jednotky, sem tam nejaká dvojka, na SŠ prvý ročník na polroku zrazu niekoľko štvoriek a dvojka zo správania. Ale v 2. ročníku to prešlo, zmaturovala som na 1 a 2 a celý život mám pracovne v podstate nadpriemerne úspešný (na tom polroku v 1. ročníku by to asi tipoval málokto). Takže hlavu hore, chodíš na gymnázium pol roka, aj to väčšinu toho času sa učíte z domu. To určite ešte nie je na to ideálna doba, aby si robila závery. Reálna škola je iná, živé kontakty s učiteľmi urobia veľa, o kontaktoch so spolužiakmi ani nehovorím. Verím, že od septembra to bude lepšie minimálne tak, aby ste všetky deti a študenti chodili do školy fyzicky. A to bude o niečom úplne inom. A či škola v Turzovke alebo KNM? Všade sa musíš učiť a všade viac menej všetko vychádza z tvojho postoja. Takže nerieš, kde chodia horší či slabší žiaci, ak to teda nie je extrém. Nájdi si motiváciu, ako vydržať do nového školského roka, zameraj sa na to, aby si si sama dohľadávala informácie. Ako píše hore viesta, na strednej ti už nikto nebude diktovať všetko slovo od slova, už je to vo veľkej miere o samostatnosti, keďže ste tínedžeri a nie malé deti. Jediný dôvod k zmene by podľa mňa bol, ak vieš, že isto nechceš ísť na VŠ a že radšej by si išla na nejaké remeslo alebo odbornú školu.

iffushka
22. feb 2021

@jana_jani gymnázium v KNM bolo veľmi kvalitné kedysi. Viem o čom hovorím, môj starý otec tam bol 15 rokov riaditeľom. My sme však žili inde, chodila som na Gymnázium vo Vranove nad Topľou. presne to čo popisuješ ešte aj dištančná výuka je príprava na vysokú najlepšia možná. ja som bola fakt medzi dvoma percentami najlepších ale to som sa denne okrem času v skole učila ešte 6 hodín niekedy viac. Takže sa nesťažuj a choď sa učiť.

lubi40
22. feb 2021

@jana_jani z tvojho prispevku mi nie je celkom jasne, ci hladas gymnazium, ktore je lahke alebo take, ktore je dobre. Dobre gymnazium ta naozaj pripravi na vysoku skolu a s tym suvisi aj to, ze ti nikto nic nebude vysvetlovat, ale dana latka sa bude prednasat a v tom Je dost velky rozdiel.
Sama som chodila na gympel a prvy rok bol masaker. Bezne som sa ucievala do polnoci. Chodila som spavat posledna. Potom som si zvykla a nakoniec bola pre man vysoka uplna malina - takze ako sa hovori tazko na cvicisku, lahko na bojisku. Hold treba zatat zuby a vydrzat. Inak too je aj dobra rada do zivota a cim som starsia, tym viac to vnimama, ze vydrz je ovela dolezitejsia ako mnohe ine nadania.

luccija
22. feb 2021

@jana_jani môže sa stať, že prestúpis a tak isto Ti to nebude vyhovovať potom čo?gymnázium je škola kde sa musis do toho pozrieť aj doma.A teraz je výučba všade taká kostrbata

sima338
22. feb 2021

Daj tomu čas a zvládneš to, ak sa škole budeš svedomito venovať. Ja som na gympie ook nezažila, celý gympel som pretla na jednotky ani neviem ako, ale zase prišiel zlom na výške a tam som si prvý rok naozaj veľmi odmakala. Každý raz zažije aj takéto veci, netreba sa vzdať, ísť ďalej a po maturite si povieš, aká si dobrá, že si dala aj gympel 🙂)) nech sa darí