Gymnázium Federica Garcíu Lorcu verzus Gymnazium M.R. Štefánika

mawiya
29. apr 2016

Ahojte. Môjho prvorodeného prijali na obidve školy, na ktoré sme dali prihlášky - napísal dobre monitor, takže bez prijímačiek. Problém je, že sme z BB a v lete sa sťahujeme do Hamuliakova. Obidva gymnáziá sme v podstate vybrali na základe polohy, jasne, že sme si čo to pozisťovali, ale teraz sa musíme rozhodnúť kam. pre každé máme pre aj proti, a bola by som rada, ak máte skúsenosti s týmito dvoma gymnáziami, keby ste mi trošku pomohli v rozhodovaní. Ďakujem. 🙂

tyelde
29. apr 2016

M.R.Štefánika v Šamoríne myslíš? Chodila som tam pár rokov dozadu, bola to dosť....zaujímavá skúsenosť, niektoré predmety veľmi dobré, niektoré skutočne bieda....ale na druhej strane sa pomenila odvtedy hádam polka učiteľského zboru (a to to je ozaj len pár rokov), čiže možno je to už aj lepšie 🙂

mawiya
autor
29. apr 2016

@tyelde ano presne tú. ono aj keď sa učitelia pomenia, nanešťastie niekedy koncepcia výučby ostáva. prostím ťa ak by si mi vedela povedať - či sa nejako venovali príprave na VŠ, alebo to bolo všetko na deckách, či používali nejaký systém hodnotenia - myslím neštandardný 🙂 . Ale veľmi pekne ďakujem za reakciu. fakt potrebujem čo naj informácií a nie z ich web stránky. ale noazaj od ľudí, čo tam boli, prípadne to poznajú. ďakujem.

tyelde
29. apr 2016

@mawiya myslím, že hodnotenie bolo úplne štandardné, aj keď väčšina učiteľov bola ochotná prípadne doskúšať ak išlo o vylepšenie známky (nie v prípade, že videli celý rok na saláme a 2 dni pred koncom roka zrazu snaha)....nejakú prípravu na prijímačky si nepamätám, aj keď viem, že napr. z matiky na to boli krúžky navyše, ale inak sa myslím prijímačkové otázky nikde neriešili, ani by sa nedalo keď v triede 25 deciek a každé chce riešiť na inú školu....ono väčšina predmetov bola relatívne dobre odučená, čiže až taký problém tam nebol, záviselo aj od snahy žiaka a tiež existovali tie krúžky...aj keď vedela by som ukázať prstom na učiteľku čo mala na saláme a z jej predmetov sme mali ťaví prd....ale to boli 2 predmety, ostatné boli v pohode, niektoré naozaj dobré, čiže záleží 🙂

mawiya
autor
29. apr 2016

@tyelde ďakujem krásne. Dúfam, že sa tu nájde cez víkend viacej ľudí. Najprv sme mali stres z Monitoru, potom z príjímačiek a teraz keď ho vzali bez prijímačiek, tak sa správne rozhodnúť. On totižto je malý génius, ale nevhodný do praktického života. chúďa jeho žena 🙂 takže potrebuje čo najviac sa naučiť v škole, to proste nasaje. Ale doma - nezáujem :-P

tyelde
29. apr 2016

@mawiya toho sa podľa mňa nemusíš báť, že by v škole učili aj dačo praktického 😀 😀 😀

ivamera
8. sep 2017

Ahojte maminky, ozivujem tuto temu, nakolko ma zaujimaju prave tieto dve gymnazia, kedze dcerka je teraz osmacka a rok nas caka podobne rozhodovanie. Budem velmi vdacna za kazdy jeden nazor.

ivamera
8. sep 2017

@mawiya a som samozrejme zvedava aj na nazor autorky prispevku, ako sa nakoniec rozhodli a ci je ona i jej syn spokojny?

mawiya
autor
10. sep 2017

@ivamera ahojky, rozhodli sme sa ist do Samorina, ibaze v juli sa nam ozvali, ze neotvaraju prvy rocnik pre slovensky hovoriace deti, iba madarsku triedu, dost ma to nastvalo, ale nastastie pani riaditelka na spanielskom gymnaziu bola ustretova, syna bez problemov prijala a uz mame prvy rok za sebou. sme velmi spokojni, maly dokonca dostal pochvalu riaditelkou skoly na pol roka aj na konci roka. ucenia maju dost, ale nie je to nejake strasne, kedze stale stiha hrat na pc. nie je problem ani s ospravedlnenim v skole / pri kratkodobej chorobe, alebo z rodinnych dovodov. dokonca varia vyborne, co je pre mna uplne super, od oktrobra obnovia bufet v skole. dieta je spokojne a to je asi to najdolezitejsie. nakoniec to bol asi osud, ze sme sa dostali sem a som stastna, ze to takto dopadlo. nas iba trapi dochadzanie, nakolko z hamuliakova je to strasne, ist rano, ale aj to nam v skole toleruju, vedia, ze zapchy ovplyvnit nevieme. financne je to nenarocna skola, myslim ze rovnako ako zakladka. takze ja Gymnazium F.D.Lorcu mozem len odporucit. Teraz ako druhak k angline a spanielcine priberaju nemcinu. Jediny vacsi vydavok bol vlani / 100 euro za skrinku, nemusel si kupit ale je to lepsie ked ma svoju skrinku. tych 100 euro je na cele styri roky. Inak mladsi syn je osmak a tiez sa pohravame s myslienkou, ze pojde tam.

ivamera
12. sep 2017

mawiya@ dakujem krasne za info z prvej ruky. 🙂 ano, vidim na stranke toho Samorinskeho gymka, ze 2.A zrejme nie je, lebo pre tuto triedu nie je rozvrh. 1.A tento rok je. Tak super, ze synovi sa paci a ze je taky sikovny 🙂. Moja rozmysla aj nad bilingvalnym uz z osmej triedy ist, ale od toho ju odhavarame. Je sice super ovladat jazyk na takej urovni, ale obavam sa ci potom pri prijimackach na VS nechyba slovenska terminologia. Takze hladame skor klasicke gymnazium a moze byt so zameranim na jazyky, ale nie vyslovene bilingvalne. My sme z okolia DS, takze tieto dve su este realne pokial ide o dochadzanie. A ak sa mozem este opytat, cca o ktorej konci synovi vyucovanie? Dcerka aktivne sportuje a 3 x do tyzdna ma trening, tak aby vsetko stihala... Maju na spanielcinu aj lektorov priamo zo Spanielska? Organizuje skola aj nejake volnocasove aktivity, programy, plesy studentov, divadlo? Este raz velka vdaka za cenne informacie. 🙂

ivamera
12. sep 2017

Nechtiac som prehodila zavinac, tak este raz 🙂 @mawiya

mawiya
autor
21. sep 2017

@ivamera ahoj, my máme problém hlavne s cestovaním, nakoľko smer Šamorín je kompletne upchatý poobede a od smeru Šamorín je to zasa upchaté ráno.
Zo školy chodí domov teda neskôr, ak cestuje autobusom ☹ . Inak končia o pol druhej ak má 6 hodín, sem tam sedem, čo ale končí potom až 14:40 nakoľko je tam medzi 6a 7 obedná prestávka, ale myslím, že je to fajn. Nikdy sa nestalo aby mal 8 alebo 9 hodín, na nulté tiež nechodia. našťastie čo sa týka dochádzania, triedna ako aj pani riaditeľka tolerujú neskoré príchody detí "z nášho smeru" 🙂 lebo naozaj tá situácia v septembri je nezvládnuteľná. Ono sa to potom v ďalších mesiacoch nejako upokojí, ale teda september bol vlani aj tento rok zabijákom - teda aspoň prvé dva týždne. inak - mladší špekuluje nad 5 ročným štúdiom, tiež moc nie som nadšená. Keďže chodíme my na 4 ročné, a španielčinu máme len ako cudzí jazyk v prváku lektora ešte nemal, ale myslím, že tento rok už niečo splietal, že budú mať, ale na to sa ho pre istotu opýtam. Voľnočasové aktivity - decká boli v divadle, kine, výstavách, lyžiarsky, branné cvičenie, výlet - celkom toho postíhali. Určite hodím s mladým mužom reč, lebo nie "všetko" sa ku mne dostane 🙂 ono predsa len je to ťažšie s chlapmi debatiť - ako z chlpatej deky. Určite ešte podám info 🙂 My sme teda naozaj veľmi spokojní - jediný problém je to dochádzanie - ale to je problém hlavne náš - nakoľko zápchy vychytáme po D. lužnú. Už na hlavnej ceste nestojíme. Teda u nás je problém dojsť na tú hlavnú od Šamorína. Ako je to ale od Šamorína po Lužnú, neviem. Ale aj to asi časom prezistíme, muž hovoril, že to skúsi daktorý deň zvrtnúť od nás na Šamorín a po hlavnej. Tak aj na to som zvedavá. Ešte aby som nezabudla. Poplatok na začiatku školy bol tohto roku 50 eur - do občianskeho združenia. Okrem toho si platil knihy myslím 16 eur. A to by vraj aj malo byť všetko. Takže celkom milé prekvapenie, ak skončíme na sume 66 eur. 🙂

ivamera
27. sep 2017

@mawiya Dakujem za dalsie podrobne infosky 🙂 je super mat moznost o skole pocut z prvej ruky. A mladsi chodi do ktoreho rocnika? To uz by isiel teda z osmej triedy, ze? Mne sa paci skor koncept klasickeho gymnazia, teda pokial niekto nie je vyslovene rozhodnuty, ze studovat VS ide von, vtedy asi ma vyznam bilingvalne studium. Ale co som pocula, deti z bilingvalnych gymnazii viac memoruju ako rozumeju ucivu, a tiez im moze chybat slovenska terminologia ked chcu VS studovat u nas. Ale neviem, osobnu skusenost nemam. A co sa tyka dochadzania, z Kvetoslavova alebo Miloslavova, vlakom ste neskusali? Ci to mate od ruky? Lebo odtial do p. Biskupic je to cca 15 - 20 minut.

namornicka
30. nov 2017

@ivamera práveže ja mám skúsenosť, že bilingválky čo učia zo zahraničných učebníc majú ten spôsob výuky jednotlivých predmetov viac prakticky orientovaný. Tak ako to učia študentov vonku. Deti sa naučia viac rozmýšľať. Samozrejme záleží na tom o akú konkrétnu školu ide.

tittixzy
3. máj 2022

@mawiya Dobry den, mozem sa opytat, ci sa tam plati nejake skolne? Ak ano, kolko? Na stranke pisu len, ze je to statna skola.. vdaka

masinka
3. máj 2022

@tittixzy ak sa pytas na Lorcu, tak tam sa ziadne skolne neplati, platili sme len ZRPS nejakych 50 E a za skrinku na 4 roky 100 E.

maja923
5. feb 2023

Dobrý deň. Rada by som sa popytala práve na tieto dve gymnázia. Mám dcérku je síce ešte len tretiačka ale teda ja uvažujem nad 8rocnym gymnaziom pre ňu lebo je naozaj šikovná. Veľmi som naklonená tomu španielskemu ale teda aj samorinske prichádza do úvahy (vzhľadom k dostupnosti). Vidím, že vy ste tu riešili staršie deti - stredoškolákov, no snáď mi budete vedieť poradit aj ohľadom osemročiek. Hlási sa tam veľa deti? Je to pre tie deti únosné napr ta španielčina v 6tej triede? Pripadne nejaké iné relevantne info o ktorých sa na ich webe nedočítam..sama som chodila na jazykové osemrocko ale teda úprimne-odvtedy prešlo 20rokov..viem že záujem je vysoký takze to nebude lazo-plazo dostať sa tam. Preto ale uvažujem skutočne veľmi dopredu. Ďakujem vám 🙂

masinka
6. feb 2023

@maja923 Mam dceru v tercii na GFGL. Hlasi sa tam kazdorocne okolo 130 deti, otvaraju jednu triedu. Spanielcina je ok, nemam pocit ze by to dceru nejako extra pretazovalo aj ked idu celkom sviznym tempom. Teraz sme tu mali na tyzden vymenneho studenta zo Spanielska a v pohode s nim kecala.

maja923
7. feb 2023

@masinka ďakujem, teda 130 deti sa hlási..takze aj dobre asi že to chcem takto včas riešiť 😁 ináč paráda, toto sa mi veľmi páči že majú tie výmenné pobyty to je úžasne!

dejna20
15. okt 2023

@masinka prosim vas xhodili ste na nejake doucovanie kvoli prijimackam? Alebo ste sa ucili z nejakych knih?

masinka
15. okt 2023

@dejna20 mladsia dcera je na osemrocnom, ta chodila na doucko do Bratislavy, ale len prveho pol roka, kedze nemala pocit ze by ju tam aj nieco noveho naucili, tak sme aspon usetrili tych 500 E za druhy polrok co ta sranda stala. Pozrela si zopar testov z predoslych rocnikov. Starsia je na bilinguale, ta isla z osmej tredy a v pohode sa dostala, tam sa robia talentovky, na to sa aj tak nejako extra pripravit neda.