Fyzika - 7. ročník

21. nov 2023

Dobrý deň, neter píše na ďalší týždeň písomku z fyziky, je siedmačka a je tam otázka: Prečo sa drôty elektrického vedenia upevňujú medzi susedné stĺpy vždy s tým istým previsom? Ďakujem.

slovakboy
21. nov 2023

Aby na každý stĺp pôsobila z každej strany rovnaká sila. Ak je jeden previs väčší ako druhý, tak na tú stranu je potom stĺp viac namáhaný. A môže to súvisieť aj s kmitaním pri vetre. S akou témou z fyziky to majú deti v tej učebnici spojené? Akú látku preberajú?

walentina7
21. nov 2023

Píše písomku a otázky vie vopred? Co to za učiteľ? 🤔

autor
21. nov 2023

@walentina7 Áno, otázky dostávajú vopred

autor
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
autor
21. nov 2023

@slovakboy Tuším je to téma teplotná rozťažnosť, alebo niečo spoločné s teplotou, že napr. v zime sa teplota zmenšuje, tým pádom sa drôty skracujú a mohli by sa rozrthnúť, niečo take

slovakboy
21. nov 2023

Áno tak to je jasné, kvôli zmene teploty je samotný previs. Tak potom si myslím, že tá symetricita súvisí so symetricky zaťažením. Aby stĺp neťahalo do jednej strany.

bluka2
21. nov 2023

Ta tepelná rozťažnosť vysvetľuje, že treba previs, ale podľa mojho chápania nie to, že prečo vždy rovnaký previs. Čo ja viem, logicky len hádam, že vypočítajú aký minimálny previs treba a ten dajú všade. Veď na čo dat káble zbytočne dlhšie než treba

aurelia2000
21. nov 2023

@walentina7 Keď im nedajú otázky vopred, tak drvivá väčšina bude mať 4-5. Takto sa aspoň snazivci pripravia. By si sa čudovala, že aj pri tomto prístupe bude priemer triedy okolo 50%😩

slovakboy
21. nov 2023

Ešte ma jedna vec napadla: zvislý previs je všade rovnaký aj keď sú vzdialenosti medzi stĺpmi rozdielne. Pretože pomerovo je rozťažnosť rovnaká.
Ak 100m dlhy drôt prevyšuje o 5m a aj 50m drôt o 5m tak ak sa skráti 100m dlhy drôt v zime o 4 metre tak sa zmení previs dajme tomu o 1,5 metra. 50m drôt sa skráti v zime len o polovičnú hodnotu zo 4 čize o 2metre ale previs sa vzhľadom na kratšiu dĺžku zmení tiež len o 1,5 metra. Trebalo by to ešte matematicky odvodiť. Z trojuholníkov. Pozriem sa na to.

qsookie
21. nov 2023

Teplom predmety menia svoj objem - rozťahujú sa, sú väčšie, dlhšie... Chladom svoj objem zmenšujú. Drôty sú napnuté tak, aby v lete (teplo), keď sú dlhšie, neohrozovali - nedotýkali sa zeme, cesty atď. A naopak, aby sa v zime (chlad), keď sa stiahnu, nepretrhli.

@slovakboy toto v 7. ročníku ešte neberú

pininka1
21. nov 2023

Normálne som odpadla ze toto sa pýta dospelá osoba. Samozrejme ze pre zmenu teploty sa takto vešaju, keďže pri mraze by sa stiahli tak,že by sa mohli pretrhnúť.

slovakboy
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
aurelia2000
21. nov 2023

@pininka1 Zaludnost otázky spočíva vo vyraze "s tým istým". Pozri pozorne, čo vysvetľuje @slovakboy

autor
21. nov 2023

@aurelia2000 Presne, učiteľ síce dá otázky, ale vraj známky sú katastrofalné

autor
21. nov 2023

@pininka1 Ja tomu chápem, neter pýtala od troch spolužiačok odpoveď na túto otázku (všetky tri sú jednotkárky) a každá to mala inak, tak som si to chcela iba overiť.

letfenixa
21. nov 2023

Písomka ma byť preverenie nadobudnutých vedomostí, nie prehliadka chytakov. A dávať otázky vopred je nonsens.

simca06022011
21. nov 2023

podla mna tam ma byt "s istym" a nie "tym istym"
Prečo sa drôty vonkajšieho elektrického vedenia upevňujú medzi susedné
stĺpy vždy s istým previsom?
https://heureka6.webnode.sk/sk-rok-2010-2011/a7...

a tato otazka je na nete v xy testoch fyziky pre 7 rocnik...

aurelia2000
21. nov 2023

@simca06022011 Fajn, ja tu už hodinu rozmýšľam, nad "tým istým" 🤣

simca06022011
21. nov 2023

@aurelia2000 tak vies, teoreticky aj ten isty bude, ved ti elektrikari to nepreratavaju pri montazi.. vedia ze na 50m medzi stlpmi daju napr. 60m kablu.. kabel rovnaky, rozostupvy vacsinou rovnake = previs rovnaky :D a este by sa to dalo obkecat, ze aby to pekne vyzeralo.. ved ako by to vyzeralo, keby jeden kabel bol tak a druhy onak.. pripadne tie viac radove velke stoziare, keby kazdy visel inak... :D a ak by fukalo a jeden je prils dlhy, hadam by sa aj do vedlajsieho zamotal :D takze ani prilis dlhy previs nemoze byt
ale teda toto asi s fyzikou nic nema :DD

slovakboy
29. nov 2023

Ako to nakoniec dopadlo? Aký bol správny výsledok?