Dcéra nerešpektuje, že si má upratovať izbu

17. jan 2023

Ahojte. Neviem si dať rady s manželovou dcérou. Ma u nás krásnu novú zariadenú izbičku a odmieta si v nej udržiavať poriadok. Doma u mami je zvyknutá že všetko za ňu robí ona. Ja ochotná nie som... Ma 11 rokov myslím si že mať v izbe čisto musí zvládnuť aj sama bez pomoci. Dnes som jej šla na posteľ dať opraté prádlo. To jej vždy nechám na posteli nech si zavesí. Nohavičky a ponožky som jej šla dať do šufľa a skoro ma porazilo od zlosti. Špinavé nohavičky aj ponožky 🙈
Tak som že dobre idem skontrolovať všetko... 5 hodín som robila poriadky v izbe a až mi je do plaču. Cez víkend som ju požiadala aby si tam upratala a do očí mi tvrdila že všetko nanovo upratala. Nechcela som ju kontrolovať. Keď tvrdí že upratala tak jej verím... Opak je však pravdou.
Mama ju neučí k takýmto veciam ale ja odmietam byť kvôli tomu sluha. Skúšala som aj podobrotky aj som nakricala a nič. Keď to nechám na manžela ten jej sucho povie uprac si a dopadne to tak ako teraz ...
Čo s tým?! Ako ju "donútiť" aby upratala? Tak ako sa upratať má? Ako jej to ešte vysvetliť?
Na prevýchovu je už asi neskoro

1ivanka1
17. jan 2023

U nas co neni v pradle sa neperie.rychlo by na to prisli keby si nemali co obliect.

elizabet173
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
kittykat22
17. jan 2023

preco si si nasla muza s 11 rocnym dietatom 🙈 toto co pises, je len zaciatok. Pockaj za 2-3 roky. Mala ta privedie do blazinca 😅 Ak si myslis, ze sa ta zastane ex alebo tvoj partner - tak to nenastane. Uprimne - niesi vhodna do vztahu s dospievajucim dietatom. To co pises - je zjavne, ze si nezrela. Premarnis nervy na cudzie dieta. Zbytocne.
Najdi si single muza a uzi si rodinu. Toto panoptikum striedavej starostlivosti je velmi tazke, ked nemas skusenosti s detmi. Mala ta bude nenavidiet - ani to dlho nepotrva. Da ti to zozrat na 100x

fiafia
17. jan 2023

@elizabet173 do bodky presne

maminkadeticiek
17. jan 2023

Donutit ju moze jedine jej otec tak,ze jej povie ze zakaz telka,mobil,tablet kym nebude izba upratana.Povedat jej u nas sa upratuje,on ani ty nie ste sluhovia a 11 rocna je absolutne schopna samostatna jednotka ktora vie pomoct v domacnosti ovela viac ako upratanim vlastnej izby.Ty ju mozes maximalne tak pozitivne motivovat odmenami.Ale poriadky si musi urobit otec.Moja dcera ma 9 a ja jej izbu neupratujem odkedy nastupila do skoly.Uprace, vysaje...s pripomienkami ale proste to musi byt alebo zakaz.

jana_eyre_2
17. jan 2023

Môj syn 11r čo bol dnes u ortopéda bol doobeda doma.. nakázala som mu upratať izbu, ignorácia.. išla som pre mladšiu dcéru, povedala som že ak neuprace kým prídem, vezmem vysávač a všetko čo je na zemi povysavam.. vie že by som to urobila.. prišla som a je upratané..

Keby moja dcéra pchala špinavé prádlo do šuflíka, tak sa s ňou porozprávam.podrobne o hygiene a o tom čo z toho keď toto bude robiť bude vyplývať.. tak isto by som povedala, že ja u nej upracem ale len raz.. ale upracem do koša.. už sa u nás stalo že keď ma deti ignorovali, upratala som ja..
Všetko do čiernych vriec, mali prazdnu izbu.. revali a snažili sa to zvrátiť, ale ja keď sa naštvem neustupujem..

Samozrejme som to všetko nevyhodila, skončilo to v garáži.. keď sa ukludnili vášne, tak si to všetko dali na miesto.. viem možno tvrde, som hrozna mama ale nakoniec si upratujú stačí povedať že môžem upratať ja, ale nezabudnem dodať že vieš ako upratujem ja.. 🤪

0ria0
17. jan 2023

presne tak, vôbec by som neriešila oblečenie, ktoré sa nachádza tam a neprala ho. rýchlo príde podľa mňa na to, čo treba robiť.

doriiis
17. jan 2023

Presne...u nás sa neperie nič,čo není v koši na prádlo.A oprate veci si deti ukladajú samé.Aj nohavičky a ponožky.Ja to oprate v koši dám do izby,ak to nevylozia,vysypavam na postele a ďalej sa nestaram

autor
17. jan 2023

@kittykat22 😊 nezrela som podľa čoho?! Ja nie som s manželom mesiac ani dva, sme spolu od jej 5 rokov... Neočakávam že si ma zastane mužova ex. Prišla som sa opýtať ako slečnu "prinútiť" k tomu aby si po sebe robila poriadok. Neprišla som si tu od vás pýtať rozbor na čo zrelá som a na čo už nie...
Vychádzame spolu dobre, ale nemá návyky na udržiavanie poriadku 💁🏻‍♀️ chodí k nám len cez víkendy takže zázračnú premenu urobiť s manželom nevieme.
Pekný deň

autor
17. jan 2023

@jana_eyre_2 viem si predstaviť takéto riešenie pri vlastných deťoch. Ale predsa... Ja nie som jej mama, nechcem byť na ňu takto extrémne tvrdá ak mi rozumiete 🙂 snažila som sa aj ja s ňou upratať tú izbu že akože spoločná činnosť ale má to na háku... Avšak ja tu chcem mať poriadok a zároveň ju od nás nevystvat zbytočným krikom a pod

elizabet173
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
kittykat22
17. jan 2023

Pises, ze ju matka nic nenaucila z coho som usudila, ze je to novy vztah. Ale ked ju mas doma 5 rokov, co si doteraz robila ty? To si ju za tie roky nenaucila, ze si po sebe ma nieco zdvihnut?

autor
17. jan 2023

@kittykat22 doteraz sme bývali v byte kde nemala vlastnú izbu, keď u nás spala spali sme na gauči. V dome bývame rok izbu má od začiatku. Od začiatku sa snažím aby si poriadok udržiavala ale ako som písala vyššie nechcela som robiť razantne kroky 💁🏻‍♀️ vždy len dohovorom... Takže to som robila ja 🙂

autor
17. jan 2023

@elizabet173 práve čakáme bábätko 😊

jana_eyre_2
17. jan 2023

Áno chápem, keby nešlo o moje vlastné deti, resp. išlo by o deti môjho muža nebola by som taká ani ja.. toto by mohlo vyvolať len konflikty s jej mamou a slečnu by to asi riadne vystresovalo.. predsa len vlastne deti mamu berú inak...

Tak by som asi si s ňou skúsila sadnúť keď bude dobrá nálada a skúšala by som si dohodnúť pravidlá.. opýtať sa ako si predstavuje veci ona a zdôraznila by som že aj ja mám svoju predstavu a potrebujeme sa zladiť.. napísala by som s ňou spoločný zoznam veci čo musí spraviť keď je u vás a dohodla by som za to niečo ako odmenu.. nemyslím že za upratanie dostať čokoládu to je blbosť, ale myslím skôr niečo také, keď budeš dodržovať naše pravidlá, môžeš byť večer hore o pol hodinu dlhšie, alebo niečo čo by ju mohlo viac motivovať.. samozrejme spolu s rozhovorom o hygiene a špinavých nohavičkách medzi čistými. No a aby som nezabudla, v tom musí súhlasiť a byť ucastny jej otec..

zdencaaaa
17. jan 2023

My mame doma pravidlo ze co nie je upratane ide priamo do kosa. Mam 7 rocnu slecnu a ked neuprace a ja zasustim velkym sackom vie ktora bije. Ano par veci uz poletelo do smetiaka ale ucel to splnilo. Vie si upratat izbu

dadis
17. jan 2023

Moje deti si toto riesia same. Co si nedaju do spinaveho, to sa im neperie. Ciste pradlo si ukladaju sami. Maju poriadok v komodach so spodnym pradlom? Nie 😀. Ale spinave pradlo tam nemaju. Izby na 100% upratane nemaju, ale nehovorim im do toho. Sami vedia, kedy sa tam este citia dobre a kedy uz nie. Postele si zasadne neustielaju (asi iba ked niekoho k sebe volaju 😂), ale postelne pradlo si menia iniciativne niekedy aj po tyzdni, vacsinou po dvoch. Ale neporiadok v inych castiach bytu nerobia, tak ich izby neriesim. Myslim si, ze dost zavisi od toho, ako to vidia doma . Avsak poriadok v pubertalnom obdobi kazdy normalny teenager zanedbava. Aj ja som v tomto obdobi nebola taky monk, ako som bola neskor vo svojej domacnosti.

mackamizjedlaskrec
17. jan 2023

Autorka dievca ma 11 rokov jej mozog je este maly .Nedavaj jej limity ze musi sa naucit hned casom sa nauci pomalicky tak ako rastie .A je to jej izba tak si to zober tak ze keby tam aj potkany skakali to je jej problem .😁👍relaxxx puberta este len prichaadza .

laila22
17. jan 2023

Podľa mňa si dosť tvrdá. 11rocne deti sú proste také. Pochopíš to, keď budeš mať svoje 11rocne dieťa. A ver, že vôbec to nemusí byť dôsledok výchovy jej mamy. Isto sú deti, čo majú tip top vyupratovanu izbu, skrinky... Ale, to je podľa mňa skôr výnimkou. Zo svojej skúsenosti si myslím, že z toho vyrastie. Verím Ti, že ideš do vyvrtky. Mne šlo vždy odpáliť dekel a to mám vlastnú. 😂. Bude mať 15 a zlepšilo sa to.

sojorez
17. jan 2023

Ano, 11tka nemusi mat izbu tip top, kludne nech tam ma chaos, pokial je ten chaos hygienicky. Taky zaklad, ze spinave patri na pranie a samo sa tam neodnesie zvlada moj 7 syn, rovnako, ze sa nehrame v izbe na Micurina a nepestujeme tam nic.

chillibubble
17. jan 2023

A vie co vsetko od nej pozadujete pod pojmom "uprac si izbu"? Ja by som mozno skusila par krat byt pri nej. Vysvetlit a ukazat jej ako sa upratuje... Ked to mama robi za nu, ci chape ze upratat neznamena len viditelny bordel.

simca06022011
17. jan 2023

nemala si jej to upratovat. Treba to nechat tak. Ked je prasa, nech si ju vychovavaju rodicia. Inak by som sa otca opytala, ze ci je to podla neho ok, a ze kto to ma po nej upratovat. Tiez mam 11r dievca a nesuhlasim s tym co sa tu nado mnou pise. Nemaju ani maly mozog, su proste lenive a lenivsie. Aktualne ale teda s vlastnou dcerou fungujem tak, ze jej to nahadzem vsetko na postel, ma rozdr**u skrinu, ozehlene veci rozhadze, nieco na dlazku, pomiesa so spinavym a chyti ahodi spat. Tak napr. dnes som prisla do izby ze umyjem podlahy a vsade handry, smeti... chytila som vsetko nahadzala na postel. Isla upratat tu dlazku, odsunula policku (taka mini, ma tam kozmetiku a somariny), pod nou vysavam a umyvam ked mam cas.. a tam zase po xty krat spinave tampony na odlicovanie, smeti, spina, gumicky, ceruzky no za vedro somarin. Ostalo to tak, s odsunutou skrinou a uz si to upratuje.
POKYM bude niekto za deti upratovat, stale, NEZMENI Sa nic. Nenaucia sa. Na co aj? Rozhadzem, mama uprace a este s tymi nazormi, ze je to normalne :DDD no nie, nie je... normalne je nezit v chlieve. Tiez som roky triedila a upratovala, a az do revu mi kolkokrat bolo, fakt cely den tie hracky a somariny co sa tam triedili a potom som isla ku kamoske, ma rovnako staru dceru a mala rozhadzala, upratala, prisla si vysavac zobrat ze narobili spinu... Nejde o TIPTOP izbu vylestenu, neriesim, ze umyjem podlahy, utriem prach... ale spinave pradlo, smeti kade tade, handry rozhadzane v tej spine... v ziadnom pripade. Len u vas, neviem kolko tam byva... ak ju mama s otcom k tomu nevedu, bude to tazke pre teba. PReto by som isla na vec tym, ze neper co nie je v prani, neupratuj ine ako nutne veci.

jana_eyre_2
17. jan 2023

@laila22 tiež si myslím že nemusí ísť o výchovu jej mamy, deti sú deti, ale teda nezdá sa mi bežné aby dieťa špinavé prádlo dávalo k čistému.. moje deti vedia mať bordel, ich upratovanie nie je žiadne prevratné a v suflikoch majú neporiadok, tak aj v skriniach ale teda špinavé prádlo dávajú medzi špinavé, lebo vedia že sa má oprať.. to si myslím že každé dieťa musí pochopiť, nie že má z toho vyrásť.. už škôlkari to vedia rozlíšiť..

heidy222
17. jan 2023

Pohov a kľud. 11 ročne deti majú priority niekde úplne inde ako upratané izba. Jasne, treba ju k tomu trpezlivo viesť, ale naco si ničiť nervy za poprehadzovane gaťky v sufliku

eeffka
17. jan 2023

mam 11r dceru a do 10bola Monk, od 10 prasa, asi je to take obdobie, akoze uplne vazne dokaze sediet v gacoch napolzrde vyzlecenymi, v izbe kade isla tam padlo a okolo seba mat pohare a papieriky a take ze spinave gate? no kde zakuknes isto nieco najdes. Ked na nu navrieskam jak pavian ide upratat, na 2.den sme tam kde sme boli. Niekedy mam pocit ze u nas v izbe zije 6pubertaciek. Cize manzel ako otec by sa mal k tomu postavit a ty nerobit sluzku. Ma bordel? OK zabalim vreco a poslem s nim domov. ale tym si postves decko,exku a aj muza, lebo krv nie je voda.

zuzulka558
17. jan 2023

Ja som upratovala týždeň z mechom,, keď jej to začalo chýbať hľadala ale nenasla bohužiaľ,, odvtedy mám pokoj rýchlo pochopila

laila22
17. jan 2023

@jana_eyre_2 deti to vedia, napriek tomu to nerobia.. A keď sa povie, že sa ide prať, pre istotu ,,dovleču celú skriňu.,, Deti rovnako vedia, že treba vykladať nezjedenu desiatu z tašky a xy vecí.. napriek tomu sa to deje stále dookola.

som_realistka
17. jan 2023

Ahoj, neprinutis ju, ale keď hovoríš, že spolu vychádzate dobre, tak skus rozhovor, normálny, či jej nevadí, že ma špinavé oblečenie týždeň v izbe kým je u mamy, a ze rešpektujes ze u mamy všetko robí mama, ale vy mate inak nastavenú domácnosť. U nás tiež fungovalo iba jedno, periem iba to co je v koši na prádlo. Nezdvihnem ani ponozku. A mali sme aj obdobie vzdoru, a veru, mladá dáma nemala oprate.

januska12323
17. jan 2023

Z akého dôvodu si to aj teraz upratala? Mala si to tam nechať ako je, keď príde muž domov ukázať aký bordel má v šuplíku a nech upratuje.

kristinka92
17. jan 2023

neupratala by som jej to ani náhodou, kamoskina 4rocna si vie spratať hračky, tak 11rocna potom čo?
keď nebude mat čisté spodné prádlo hneď jej dopne že SAMO SA TO nespraví