Dcéra má problémy s kolektívom

17. apr 2023

Ach baby, som taká smutná. Mám dcéru v piatom ročníku, je to normálne, slušne, tiché dievča, dobre sa učí, nie sú s ňou problémy. Problém je ten, že bola v minulosti šikanovana a viete aké sú dievčatá, nakoniec jej neostala ani jedna kamarátka. Keď nastúpila do piateho ročníka, bol to pomiesany kolektív, aj dievčatá z predchádzajúceho kolektívu, aj nové. Zo začiatku roka bolo všetko v poriadku, mala zo dve kamošky, no teraz zas ostáva akosi sama. Dievčatá si vytvorili akože partiu v škole, kde iba ju nevzali a ešte jednu baby, ale tá je viac doma ako v škole. Ona nejde nikde prvá sa prihovoriť, začleniť, to človek asi nezmení, lebo to má v sebe. Ju tiež nik nevola asi preto,že je taká tichá a potom je tak sama. Minule boli na túre zo školy a celou cestou tam aj späť šla sama, proste nemala s kým ísť vo dvojici ani s kým sa rozprávať. Tie, ktoré máte podobne detičky, ako to zvládajú? Ako to zvládate vy? Zmenilo sa to časom? V triede je sedem dievčat vrátane dcéry, čiže výber na nejaké priateľstva je dosť obmedzený. Som z toho taká smutná, je to dobré dievča, taká čistá duša, ani neviem čo čakať. Možno som sa chcela len vyrozprávať a počuť, či to na vašich deťoch s takouto povahou a problémom nezanechalo následky...

pribinak
17. apr 2023

Je v škole psychologicka? Ak áno, oslov ju, aby dcére pomohla lepšie zapadnúť do kolektívu

To že je sama nemusí vždy len vina iných, môže byt niečo aj z jej strany

anita6666
17. apr 2023

Pokiaľ jej nikto nerobí zle a berú to ako holý fakt,že je taká povaha,vôbec by som to neriešila. Nie každý má vlohy byť spoločenský tvor.

lenja123
17. apr 2023

Porozprávaj sa dcérou, ako to vidí ona, ak s tým sama nemá problém, nerieš. Má kamarátky mimo školy, zo susedstva, alebo z krúžkov? Ešte ma napadlo, ak píšeš, že sa dobre učí, nezvažuješ osemročné gymnázium? Úplne nový kolektív, možno by skôr zapadla, ak by sa s ňou neniesla stigma šikanovaného dievčaťa.

autor
17. apr 2023

@anita6666 nie nerobia jej našťastie zle, ale komu by sa páčilo byť nonstop sama?
@lenja123 gympel som neuvažovala a neviem či tam nechce ísť ťa hlavná aktérka šikanovania z prvého stupňa, čiže to by bolo ešte horšie. Neviem,ako to dcéra zvláda, mne povie že veď mi nik nerobí zle, ale do vnútra nevidím.

autor
17. apr 2023

Na prvom stupni mala jednu kamarátku, jej viac ani netreba,stačí jej jedna, ale teraz tie dievčatá sú hrozné, cigarety potiahnu rodičom, vulgárne nadávajú,ohovárajú atď. Ona taká nie je.

heidy222
17. apr 2023

Je mi to ľúto, ale aspoň mamu má v tebe dobrú, že sa zaujímas o jej vnútro ❤️ vo väčšine prípadov to nebude takto navždy, deti sa v tomto veku menia. Napadlo mi, možno by bol fajn nejaký krúžok, kde by si nasla kamošku?

autor
17. apr 2023

@lenja123 iné kamarátky nemá, keď sme aj chodili na ihrisko,keď bola malá, tiež tam bola viac menej sama, ju ak niekto nezavolá,tam iba prvá nezačne. Ja sa priznám, som tiež introvert a samotár,ale mne to vyhovuje

kamatopo
17. apr 2023

Ja mám presne to iste doma. Tichá, ustupciva a tiež v piatej triede. Tiež som mala z tohto obavy keď sme sa presťahovali. Ale nakoniec sme školu nemenili. Začala som si všímať že deti ,hlavne jedno v novom bydlisku je také aké popisujes ty. A začalo slovom štvať ostatné proti mojej. V starej škole má dobré kamarátky tak som rada že my sme mali na výber. Vy nemáte inú školu v okolí ? Úplne zmeniť kolektív. Ale treba ju aj posilniť v komunikácii. Ja stále moju motivujem k tomu aby bola spoločenská .

autor
17. apr 2023

@heidy222 jej ďakujem, si zlatá. 💞 Ona je dokonca jedináčik, o to je to smutnejšie. Keď som sa jej opýtala,či nie je z toho smutná,lebo nechcem aby to v sebe dusila...tak že nie, že iba má psa😥💞 toho sme jej kúpili keď bol problém so šikanou...

saska112
17. apr 2023

Ahoj, pozri sa na to aj z inej stranky. A teraz to mozno vyznie kruto, ale pises ze tvoja dcera je ticha. Dnesna doba je strasne rychla a decka sa s nou proste nebavia preto lebo s nou nie je zabava. Je pre nich jednoducho nudna. Nemusi to tak byt, ale pravdepodobne z toho co vravis asi to tak bude. Nikto jej nerobi zle a to je dolezite. Nech si najde najlepsieho kamarata = knihu. Viem o com hovorim . A 8 rocne gymnazium by nebolo lepsie tam su tie deti este ovela dravejsie. Takze nie je to o kolektive ale o nej. Musela by nejake dievca inspirovat aby si nasla kamaratku. Zakon tejto dzungle je kruty.

autor
17. apr 2023

@kamatopo je tu aj iná škola, ale keď si raz taká tichá povaha,asi sa to nezmení ani inde. To mi aj psychologická povedala, že keď je niekto taký tichý tak všade sa nájde agresor, ktorý to vycíti a bude útočiť. Dcéra je rada,že jej aspoň nik neubližuje, slovné, tak sa aspoň tvári. Ona je taká že napr chce ísť aj do tábora, bola aj minulý rok a tiež si tam nejako nenašla kamarátku, väčšinou ti už boli partie z predchádzajúcich rokov. Tak bola tiež sama,ale napriek tomu chce ísť aj tento rok. Iba je rada aj doma sama

autor
17. apr 2023

@saska112 ja viem, máš úplnú pravdu. Veď som bola podobná, aké aspoň jednu kamarátku som mala. Bola som sa radiť aj u psychologický, vraj ju mám chváliť,aby sa jej zvýšilo sebavedomie.. no podľa mňa to má človek v sebe... Asi sa to nedá zmenit. Viem,že je to aj jej chýba,že má takú povahu, no to má človek v sebe celý život si kyslim. A ináč, veľmi rada číta a má psa ako najlepšieho kamaráta.

lenja123
17. apr 2023

Veď práve preto píšem, že ak je ona spokojná, tak nerieš. Je to tvoja dcéra, kto ju pozná lepšie. Ak je introvert po tebe (a z toho čo píšeš, asi áno), tak jej takýto stav môže vyhovovať. Alebo sa môžeš porozprávať s jej triednou učiteľkou, ako sa správa na hodinách, či je spokojná, či jej niekto stále neubližuje. Prípadne pozvi nejakú jej spolužiačku k vám domov, alebo niekde. Len to nesiľ, mám rovnakého syna, ostatní chalani sa bláznia, dobre že nezvalia školu a on si v kľude číta knihu cez prestávku, ani nevníma, čo sa deje okolo.

barborachors
17. apr 2023

ziadna psychologicka. este viac sa uzavrie ked bude chodiť k psychoske a mat "diagnozu".
Dcerku daj na kruzky, kurzy, tance, šport. Nikto nepovedal ze si kamky nemôže najst mimo školy v nejakom subore ci inom kolektive. Nadobudne viac sebavedomia, ked sa jej bude v niecom mimoskolskom darit, ak ma nadanie na danú vec. A ked pride sebavedomie, pridu aj kamosky. Otázne je, ci ich este ona vobec bude vtedy potrebovať, ked si vytvori zázemie inde. Školu by som jej uz nemenila, inde to moze byt este horsie.

autor
17. apr 2023

@pribinak psychologická tam bola keď bola tá šikana, aké ako nechcem uraziť psychologický, no ako bolo to dosť zbytočne podľa mňa.

saska112
17. apr 2023

asi si mala stastie ze sa ti ta kamaratka nejak priplietka do zivota skor. Aj jej sa pripletie..mozno na strednej, na vysokej 🙂

autor
17. apr 2023

@barborachors no toto je práve to, tieto krúžky, čo nie sú pre ňu vôbec vhodné, šport,tanec. Preto bola aj šikanovana. Má diagnózu dyspraxia, čiže pre ňu je problém aj napodobniť nejaké druhy pohybov. Našťastie na učenie to nemalo vplyv, ale čo sa týka telesnej,bola to hrôza, deti sa posmievali, vyclenicali ju a učiteľ ticho

autor
17. apr 2023

@saska112 veľmi v to dúfam, keby aspoň jeden človiečik sa našiel, s ktorým si bude rozumiet

saska112
17. apr 2023

berte ju na vylety, nahradte jej kamaratov, vyplnajte program. Nech ma kopec zazitkov a ked bude vacsia, najde si kamaratov, priatela.....

autor
17. apr 2023

@lenja123 vieš čo, na prvom stupni som to aj riešila s ucitelkou a učitelia aspoň v našom prípade si nikdy nič nevšimli, resp nechceli vidiet

autor
17. apr 2023

@saska112 áno, snažím sa o to. Ona je rada,že sa hej neznejú a nerobia zle,tak nejako to zvláda, len na mňa to dnes doľahlo. Nezaslúži si to...

autor
17. apr 2023

@barborachors tiež moc školu meniť nechceme, lebo všade sa nájdu zákerné deti, čo stiahnu celú triedu

saska112
17. apr 2023

Viem ako sa citis, ale niekedy to prezivame tazsie ako nase deti. Mozno ju to az tak neboli

autor
17. apr 2023

Babulky ste zlaté, ďakujem za rady aj vypočutie

saska112
17. apr 2023

teba boli mozno este nieco z tvojho detstva ale ona to tak citit nemusi

saska112
17. apr 2023

kazda to takto prezivame 🙂

autor
17. apr 2023

@saska112 neviem, či z môjho detstva. Ja som mala jednu kamarátku, spolu sme sedeli,šli zo školy, spolu sme sedeli v autobuse na školskom výlete, nemusela som sa bar,že či nebudem sama. Poviem pravdu, mne tiež viac kamarátok nebolo ani treba🤔 ale bavila som sa občas aj s druhými,ale mala som aspoň jednu, že keď povedali učitelia, vytvorte dvojice,neostala som sama

autor
17. apr 2023

@saska112 😥možno máš pravdu, ona sa tvári akoby mala takú bublinu okolo seba, ale do vnútra nevidím.

saska112
17. apr 2023

tak to ano, to uplne staci. Mna zrovna takato zradila. Ja si nesiem zase to ☹

autor
17. apr 2023

@saska112 vieš čo, mne minulé písala jedna kamoška, teda mám až dve 😂😂😂či nebudeme chodiť v lete spolu bicyklovať. No vieš čo, ona je zlatá, mám ju rada, napriek tomu som mala dosť, ja radšej idem sama so sebou a svojimi myšlienkami. Rada s ňou pokecáme,keď ju náhodne stretnem, ale takto že poďme vtedy tam a tam, no mne to lezie na nervy 😂🤔 Viem že to nie je dobré, ale som to ja, proste mám 40 rokov a to už človek nezmení,keď je raz introvert.

autor
17. apr 2023

@saska112 je mi ľúto,že si takú zradu zažila. 😥