Dá sa urobiť maturita bez cudzieho jazyka?

zelenagw
13. aug 2017

Chcela by som zistiť či sa dá obísť skúška z cudzieho jazyka na maturite.

ave17
13. aug 2017

Nie.

dadaa1234
13. aug 2017

Nedá, je to povinný predmet.

kristianka2255
13. aug 2017

ANO DA ale musis mat papiere na to od psychologa!?myslim niesom si ista ci to je psycholog. Unas to na skole jedna zena mala mala okolo 27 rokov dodatocne si robila nadstavbove studium 3r ucnovka 2r nadstavba (spolocne stravovanie odbor)a maturovala z
OBCIANSKEJ VYCHOVY namiesto jazyka 😃a viem to na 100% lebo bola vedla z triedy a vobec sa tym netajila a nebola hlupa inac mala dobre znamky len mala nejaku poruchu na jazyky alebo cosi take.

daduska_maminka
13. aug 2017

@zelenagw ahoj nie neda ak niesi odslobodena od toho predmetu.. tak že mas papier ktori donesies tym ze zistia ze si v tom predmete genius .. tak to mala moja spoluziacka na vysokej skole .. bola oslobodena od informatiky a to len preto lebo bola v tom znalec ale tkatiez asi presla nejakym testom aby sa o tom informatikar a nejaka ta komisia presvedvili .. zial anglictina je jedna z povynnych .. a aj keby bola aka v tej anglicitne retardovana musi ju dat aspon na 4 .. mne jazyky nikdy nesli .. nuz ale zmaturovat som zmaturovala. Ale ak sa chces sama o tok presvedcit tak napis skolskej rade alebo zajdi za niekym v skole ucitel riaditel zastupca ...

ma12345
13. aug 2017

Maturita z jazyka je povinna, na Slovensku urcite. Uroven zavisi od typu skoly, standardne B1 alebo B2. Neviem si predstavit poruchu, ktora by ta od toho oslobodila. S nicim takym som sa nestretla a to som v skolstve uz nejaky ten piatok a som aj koordinatorka maturit. Na urovni B1, aka je na SOS, sa v pohode zmaturovat da, skutocne.

zuzana76
13. aug 2017

@zelenagw podla paragarfu 5 zakona 318/2008 sa docitas ,ze ziak s vývinovými poruchami ucenia nemusi vykonat externu cast a internu cast pisomnej maturitnej skusky, teda Ec a PFIC, teda celu pisomnu cast, ale musi vykonat UFIC - teda ustnu cast maturitnej skusky, samzorejme sluchovo postihnuti maju napr odpustene pocuvanie s porozmunenim, v tomto zakone sa docitas, co je ktorej znevyhodnenej skupine odpustene z maturitnej skusky

zuzana76
13. aug 2017

http://www.nucem.sk/sk/infoportal/je-mon-oslobo...

upozornujem vsak na fakt, ze si treba potom aj pzoriet, ak ziak chce ist dalej stuovat na VS, ze nie vsetky skoly akceptuju rozne ulavy pri maturitnej skuske a mzoe sa stat,ze ziak hlada lahsiu cestu, ale potom v konecnom dosledku ta jeho maturita mu je neplatna, ak by chcel studovat na type skoly, ktor neuznava zvyhodnenu maturitnu skusku

lucia_9
13. aug 2017

Veď B1 spraví hocikto so základnou znalosťou.Len hlavne treba zo seba aj niečo dať von a nebyť ticho.;)

hettinka
14. aug 2017

mala som žiaka, ktorý bol oslobodený od písomnej časti MS z AJ, pre dislexiu, ťažký stupeň, ale na ústnu ísť musel

@lucia_9 to je smutní, že to spraví "hocikto" ... ale tak sme na Slovensku, takže sa nečudujem ☹

lucia_9
14. aug 2017

@hettinka Poviem vám to takto 🙂 teraz nastupujem na vysokú.A úprimne v škole ma z angličtiny nenaučili dokopy nič.Keď už viem po anglicky tak z praxe.Ale to je chyba nášho systému.Nemal by mať maturitu z angličtiny ten kto nevie ani ceknúť to je pravda.Ale tým,že vyplním resp.natipujem slová do testu sa nič nenaučím ani nikto.Čo sa samozrejme vždy ukáže na slohu a na ústnej časti.🙂) Len smutné je aj to,že naša maturita je v zahraničí neplatná vlastne tu to už tiež pomaly žiadnu váhu nemá tak isto ani titul z vysokej školy.Prax je najlepšia škola života a opačne.🙂)

obsadenemeno
14. aug 2017

@daduska_maminka ty vole, "povynny" som este nezazila..... 😨 sorry

lucia_9
14. aug 2017

Prečo sa vždy nájde nejaký troll 😂 veď si užívaj svoju existenciu a nerieš hovadiny.Bože život (prázdnota).Dýchaš,žiješ toto y/i ťa lepším človekom neurobí.Kus optimizmu pre lepší deň 😊

obsadenemeno
14. aug 2017

@lucia_9 no len ze takyto patvar som uz dlho nezazila....a to som uz dost "odolna" voci gramatike na MK..... a nie, i/y ma lepsim clovekom neurobi, ale aspon nevyzeram ako totalny ignorant, kedze pisem spisovne.
Aj pisomny prejav totizto vypoveda o cloveku. A dost. A zivot moze byt prazdny aj ked neriesis gramatiku.
Mier, sestra.

😵

marusia12
14. aug 2017

@lucia_9 Je mi do plaču, ak občania ako ty nastupujú na vysokú 😀 Ešte aj s takým pravopisom.... a sťažujúc sa, že ťa tento systém nič nenaučil 😀
Prax je najlepšia škola života a titul netreba? Ok 😀 Skús to povedať lekárovi pri pôrode alebo zubárovi. Ale na druhej strane mi z toho vychádza, že ak je niekto mimo, ani VŠ mu nepomôže....

lucia_9
14. aug 2017

@obsadenemeno ja gramatiku neviem perfektne a viem o tom.🙂) ale rozumiem čítanému textu a nevidím dôvod robiť z komára somára.Život je o dôležitejších veciach nie o kaleráboch v hlave.A čo tak mylujem ťa? 😂 tiež na pobavenie...ale kebyže o tom neviem,že je to zlé ...tak tam vidím len to,že niekto niekomu vyznal lásku.Uhoľ pohľadu sestra 😊 nerípem..to len tak,že keby ľudia neriešili hovadiny život by bol krajší.A prejav nevypovedá nič 🙂 z pohľadu gramatiky.Z pohľadu vulgarizmov atď už áno.Môj osobný názor.

lucia_9
14. aug 2017

@marusia12 Je mi ľúto ak občania ako ty musia za každú cenu rípať lebo sú nespokojný sami so sebou.Je mi ľúto,že ťa trápi moja inteligencia.Je mi ľúto,že ma ľudia na vysokej škole prijali na základe vedomostí ktoré mám a nehľadeli na moje nedostatky 🙂 lebo všetci ich máme.Mindráky sa liečia inak.Napríklad pozretím sa do zrkadla.Kto hovorí o profesiách ako lekár? Kto povedal,že ten lekár je na základe titulu vzdelaný? Kto? Ty? Alebo nejaká norma? Vieš čo ...tvojmu charakteru by ani ten titul nepomohol lebo ho máš stočený o 180 stupňov.Pretože pani pred tebou som slušne napísala svoj názor.Tiež som mohla povedať,že zato môžu učitelia...len tak aby som si upevnila svoje hrdé ego 🙂 ale vieš čo? Za tvoje neúspechy v živote ja nemôžem takže ti prajem pekné pokračovanie pesimistického života neprajníka.🙂) keď ťa to urobí šťastnou navyšovať sa.Premňa zamňa 🙂 Ty si môžeš myslieť svoje ale zapamätaj si jedno.Nikto učený z neba nespadol ...a ako to ešte je? Jasné...Zabudol vôl,že teľaťom bol!!!!! Smutné,že ti to musí povedať mladá 20tka.A keď už sa bavíme o vzdelaní:Písala som o angličtine v ktorej komunikovať viem.To,že mám nedostatky v našej gramatike viem si predstav,že aj cez problémy Dis! Sa stále snažím aby ma ovca ako si ty nedostala na kolená! Najprv si over fakty! Potom súď.O vzdelaní na VŠ som samozrejme myslela profesie ktoré sa dajú robiť aj bez nej.Z čerešne som teda nespadla.

marusia12
14. aug 2017

@lucia_9 Ďakujem ti, že máš o mňa takú starosť a že ti ma je toľkokrát ľúto. Ešte si straaašne mladá sliepočka, aby si mohla hádzať takéto názory voči starším. To, že si sprostá ako tágo a nevieš rozoznať, že dnes už maturita nič neznamená a na výšku berú každú trúbu bez znalosti pravopisu je tvoj problém. Osobne by mi na tvojom mieste bolo ľúto, že ten pravopis neviem a doučila by som sa ho... namiesto poučovania iných. Tým dávaš najavo len to, aká si primitívna. Vôbec ti nedochádza, že si svojimi názormi na smiech? Prváka autoškolu nenaučíš... a to je aj tvoj prípad... Čiže si píš ako chceš, prezentuj tu svoje "múdrosť" koľko chceš, každá jedna, ktorá v živote už niečo preskákala si nad tvojim názorom len poklepe na čelo. Si len nevzdelanú chúďatko a tak ti to odpúšťam 😀 čau

lucia_9
14. aug 2017

@marusia12 A ty súdiš podľa veku áno? Kto si čo prežil 😂 asi si žila v bavlnke a ochlastávala svoju vymetenú hlavu zatiaľ čo tvoji rovesníci riešili dôležitejšie veci.🙂 No hold tvojmu slušnému vyjadrovaniu a urážaniu cudzej osoby 🙂 prajem ti pekný deň aby ťa tvoje deti raz nenazvali neotrepanou zakomplexovanou sliepkou.Ahoj.

hettinka
14. aug 2017

@lucia_9 v niektorých krajinách (napr. v Nemecku) v zahraničí platí maturita z gymnázia, z iných škôl nie. Len si ju treba dať uznať, osobnú skúsenosť nemám, ale dá sa to.
Podľa mňa by sa plnohodnotne na iných školách ani maturovať ani nemalo, mali by končiť len certifikátom, prípadne len odbornou maturitou s obmedzenou platnosťou pre ďalšie štúdium. U nás sa odborné školy stavajú do pozície, že sa môžu rovnať gymnáziu. No ani zďaleka. Lebo ako píšete, maturujú z cudzieho jazyka a nevedia ani ceknúť ... nejedného takého žiaka som doučovala. O jazyk nemajú záujem, oni chcú len nejako prejsť. Hlavne, že sa potom všetci hrabú robiť do zahraničia...
A áno, súhlasím, je to chyba systému v tom zmysle, že sa to dovolí. Že sa urobili všeliaké pseudoodbory na nekvalitných školách, kde žiakov nič nenaučia, a potom dovolia odpísať polku testu. Zmaturujú písomne na najnižšej hranici a cez ústnu časť ich potom už nejako "prehodia". Plán splnený. Na gymnáziu to už tak nejde, B2 je iná úroveň, tam už aj ten s najhoršiu známkou musí vedieť nielen "ceknúť".

Ako vidím, tie medzery máš nielen v cudzom jazyku, ale aj v slovenčine. Asi si chodila na dosť nekvalitnú strednú školu. Na tej VŠ to budeš mať poriadne ťažké s takýmto "základom". Ale neboj sa, aj VŠ potrebujú peniažky a študovať môžeš. A ak to nepôjde, prestúpiš inde, aj sociálna práca existuje... prinajhoršom.

marusia12
14. aug 2017

@lucia_9 čo máš furt s tým ochlastávaním? Došli argumenty, tak splietaš blbosti? Ja na rozdiel od teba pravopis ovládam, školy som vyštudovala poctivo na dvojky a nedávam múdra ako ty. To, že nevieš pravopis je tvoja vizitka, nie moja.

marusia12
14. aug 2017

@hettinka Možno ide na sociálnu prácu a prestúpiť už nebude kam... leda tak do iného výťahu....

lucia_9
14. aug 2017

@hettinka A vy nemáte problém s porozumením textu? Pretože ja som nikde nenapísala,že mám problém s cudzím jazykom.Angličtina,Nemčina,ruština sa mi určite zídu viac ako tieto vaše moralizovacie žvásty o Slovenskom jazyku.Ja s vami plne súhlasím aj stými školami ale tak ako prepáčte ...???!!! Spolužiačka prišla študovať z gymnázia Dizajn pretože ju to bavilo neodišla pretože bola sprostá! Či to človek ktorý si plní svoje sny je obyčajný chudák nevzdelaný?!!! Ja možno neovládam gramatiku a úprimne kto z vás ju dokonale ovláda? Predpokladám,že nikto lebo polovica z vás ovláda len základy nie je totižto možné aby ste si pamätali všetky výnimky s pravidiel...ako pani Magistra (dva a dve) hlavne,že pani slovenčinárka.Ja nejdem študovať právo ani žurnalistiku ale nové média a nie kvôli titulu ale kvôli tomu,že ma to baví a preto,že to má nejakú budúcnosť a ak aj odídem do zahraničia stále môžem robiť to čo ma baví.A nie na Univerzitu neberú každého ...vlastne na moju fakultu neprijali presne takú slečnu preafektovanú aké sú známky dôležité a aký sme všetci ...blablabla! Pretože niesme jednotky v knihoumieraní.Namiesto toho som zdvihla svoju urodzenú riť a využila som svoje dostatky a nie nedostatky...ale keď som taká dementná neviem prečo si po 4 rokoch pani učiteľka uvedomila,že tuna prítomná slečna má možno problémy za ktoré nemôže ale napriek tomu vyhrávala prvé miesta za recitáciu,spev,prejav umiestnenie na prijímačkách v prvej rade.A prečo? Pretože môžem! Pretože prach si a v prach sa obrátiš! Čiže aj s titulom Mgr,Ing,Judr môžeš byť len veľké nič.Nikdy by som nikoho nesúdila na základe vzdelania v škole! Polovica modrého koníka sú ženy ktoré nevedia ako prebieha oplodňovanie a kedy je možnosť otehotnenia....ale veď hlavne,že ovláda gramatiku.Vážne? Toto sú dnešné priority? Sa nečudujem,že ľudia sa nepríznávajú,že su slováci.Tak nenávystný národ.A len tak pre zaujímavosť.Keď ste boli malé mamina vás učila gramatiku alebo :aha toto je lopta zopakuj to!!!! Takže je logické,že aj najväčší prepadák celej školy sa naučí jazyk mimo osnovy!

obsadenemeno
14. aug 2017

@lucia_9 mylujem ta milujem tiez....to uz takmer zludovelo...coskoro bude aj v slovniku....😉

hettinka
14. aug 2017

@marusia12 myslím, že tak prská preto, lebo veľmi dobre vie, že máme pravdu, ale odmieta to uznať. No tak nech si v tom hovie, aká je super. A ide na VŠ, kam neberú na základe vedomostí, ale na základe niečoho iného ... neviem si predstaviť, ktorá slovenská renomovaná univerzita by do tohto šla. Na všetky sa prijímajú žiaci na základe výsledkov a testov, nič iné do úvahy neberú ... Len niekam sa možno dá dostať cez známosti, alebo ak si tiež-študent zaplatí.

Tuto slečna nemá ani len základy slovenského jazyka, dovolím si tvrdiť, že môj štvrták by ten text napísal 100x lepšie, ak by o to šlo. A to nielen po gramatickej stránke, ale aj z hľadiska koherencie textu a logického členenia textu. Ale hlavne, že ona sama sebe rozumie, čo chcela napísať. Lebo ja nech čítam, ako čítam, veľa zmysluplného som nenašla, nemá to hlavu ani pätu. Už sa nečudujem, že mala s tou angličtinou problémy, naučila sa vraj praxi nejakú "kuchynskú angličtinu", ale to na štúdium nestačí a ani zmaturovať sa s tým nedá.

lucia_9
14. aug 2017

@marusia12 môžeš sa porozprávať so svojimi rodičmi ...ukázať im túto konverzáciu a možno si pomyslia chudáci...kde preboha spravili chybu pri výchove.Keď ta nenaučili úcte,empatii,porozumeniu.Vieš môžete mať aj 10 škôl! Ale keď budete pohŕdať ľudmi len na základe jedného faktu len preto,že ten človek nežije život podľa vašej chuti...tak možno statíte/stratili ste pár ľudí ktorý sa na vás nikdy nepozerali povrchne.Ale veď vrstva horenosov je pre vás ako stvorená.Prepáčte ale ja sa stakýmto tipom ľudí nemám o čom baviť 🙂 raz dôjde aj na vás a potom si spomeniete ako ste opovrhovali ľudmi.Komu niet rady tomu niet pomoci 🙂 Prajem pekný deň.Poprosím vás aby ste si svoje nedoriešené komplexy nevyvršovali namne.Ja som vám nič neurobila.Ďakujem.

marusia12
14. aug 2017

@hettinka nuž 😀 Stále existuje sociálna práca, prípadne Harward v Ružomberku. Tam tuším berú všetko, čo príde.
Ja si spomínam, ako som prechádzala na nadstavbe z prvého do druhého ročníka a učka z nemčiny ma ani za nič nechcela pustiť do vyššieho ročníka. Musela som sa cez leto doslova nadrieť polovicu knihy z nemčiny, aby ma nakoniec pustila. Dodnes som jej za to vďačná. Maturitu som tiež prešla poctivo a za tých čias nás tam veru poriadne potili. Dnes je maturita nič, zdrap papiera a tak aj vyzerá to, čo z tých škôl vylieza. Takéto dvadsaťročné debilky, čo si myslia, akú urobia dieru do sveta a o 4 roky bude trčať na úrade práce s diplomom sociálnej práce. Ale baví ma jej odvaha, síce ešte v živote nič nedokázala, ale otierať svoje múdra o staršie vie 😀 A to je asi tak všetko, čo zatiaľ dokázala. Nevedieť materinský jazyk, tak chodím kanálmi... a tu si niekto z toho vie urobiť prednosť... iný level debility 😀

lucia_9
14. aug 2017

@hettinka 😂😂😂😂😂😂😂😂😂 Evidentne pani učiteľka zatrpknutá so 400€ platom.Už vieš prečo tak málo zarábate? Lebo si si vživote nesplnila svoje sny a tak robíš učiteľku ktorá si to vylieva na študentoch.Moja zlatá ja som zárabala cez 2000€ bez tvojej pomoci takže láskavo čuš o tom kto kde jak skončí.Jak si zariadiš tak máš.Ty so svojím charakterom môžeš tak jedine hajzle umývať aby ťa nikto nemusel počúvať.Neviem otom,že by som si niekedy priplatila zato aby ma niekde zobrali.Alebo žeby som sa prepchala do školy po známosti.Ale kľudne mi o mojom živote porozprávaj viac lebo veštenie ti ide asi celkom dobre.😂😂😂😂😂 daj si xanax a choď spať.Jedna aj druhá lebo len vytvárate negatívne prostredie. Poznám jednú osobu tiež ma 3 tituli chváli sa tým kade tade ponižuje ľudí ale zabudol,že v hnoji žil 😂😂 a hnojom aj ostal.Lebo verejná mienka je niekedy viac keď sa prezentuješ ako Boh.Amen!

marusia12
14. aug 2017

@lucia_9 Tak ešte raz, lebo si nepochopila. Či niekym pohŕdam nechaj na mňa... ty si tu bola prvá, ktorá si tu začala hádzať vulgarity na tie, ktoré oponovali tvojou mizernou slovenčinou. Že si bohužiaľ jednoduchšia ukázali aj tvoje ďalšie príspevky a týmto posledným si to zaklincovala. Ja už našťastie nemám silu byť milá k jednoduchším, život ma naučil, že si to nezaslúžia a možno neuveríš, bez takých osôb sa mi žije kvalitnejšie. Pretože jednoduchosť ide častokrát ruka v ruke aj s ich sprostosťou si priznať, že nič nevedia.
A čo sa týka mojich rodičov, ak by si prečítali tieto tvoje múdre slinty, tak by sa chytali za hlavu ešte viac ako ja. Musím však priznať, že som v 20 bola rovnako sprostá ako ty, všetkých starších som považovala za idiotov a chudákov. Život ma však naučil, ako veľmi som sa mýlila.... Nie nadarmo sa vo všetkých civilizovaných spoločnostiach naprieč históriou sveta vždy uctievali staršie osoby.... ale nieee, našla sa zas jedna... TY.... ktorá musí ísť proti prúdu a byť múdrejšia. Život ti tú pýchu okreše... neboj 😀

marusia12
14. aug 2017

@lucia_9 no vidíš... 😀 A ešte máš aj v hlave nasrané 😀 Čau

obsadenemeno
14. aug 2017

@lucia_9 a zeny, co nevedia, ako prebieha oplodnovanie, tie veru nevedia ani pravopis...... len tak mimochodom.....

pointa je, ze nie, nikto uceny z neba nespadol ( lebo z neba sa len tak nepada 😉 ), ale prave preto chodime do tej skoly, aby sme sa NAUCILI.
A netreba sa hned urazat.... moj prvy prispevok bol aj tak adresovany inej prispievatelke a ty si ma hned nazvala trollom....co vlastne ani nie je spravne, kedze "trollovanie" je nieco uplne ine....ja som sa len zasmiala nad "povynnym" slovom..... to sa proste len tak nevidi.....a nechapem, preco si si to vzala tak strasne osobne. A radsej ani nechcem vediet, kde 17tka ako ty zarabala 2000 eur mesacne....no hlavou asi nie.....
A sorry, ale "ripat" do teba zacali, az ked si sa zacala tak "nenavystne" obhajovat. Nemusela si. Nebolo to osobne, kym si z toho "osobne" nespravila. Take it easy. After all, we are just bunch of strange women who express their views.....

Hm, ja len rozmyslam, ze ako to bolo, ze ked som ja maturovala, poziadavky boli na vsetkych rovnake, ziadne vynimky lebo dyslexia, lebo dysgrafia....a cuduj sa svete, vsetci sme tu maturu spravili, cely rocnik, 90 kuskov..... a aj ti pred nami..... a bez "vynimok"....zeby sme sa len predsa v tej skole naucili viac????