Čo vymyslieť, aby si 13-ročné dieťa začalo upratovať izbu?

7. jún 2023

Pomôžte mi čo vymyslieť aby moje dieťa začalo upratovať svoju izbu?Odmalička bola k tomu vedená,vždy poslúchala.No odkedy je v puberte je ako vymenený človek.Ma 13r a vo svojej izbe uplný neporiadok.Kazdy deň jej hovorím že spinave prádlo nech hodí do práčky,obaly vreckovky a pod do koša,zošity a knihy do skrinky.No nič, všetko má porozhadzane po izbe.Neda sa tam ani kde si sadnúť všade niečo má.Hovori že aj kamarátky to majú takúto izbu,proste ich nebaví upratovanie.Mna zas nebaví už upratovať po nej.Ked neupracem tak celý týždeň má bordel a potom hovorí že si nemá čo obliecť a nič si nevie nájsť.

nikto2234
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
cookie29
7. jún 2023

No pubertiacka. Ja neviem, ja by som neupratovala za nu. Preco by mala ona, ak Tebe nakoniec prasknu nervy a urobis to. Nevie najst veci? Nema nic ciste? Jej problem. Ty si oprala vsetko co bolo v kosi na pradlo... casom jej to dojde, pokial to ty vydrzis. Mozno nie na uroven, ktoru by si chcela Ty, ale aspon nejake prijatelne minimum

btus
7. jún 2023

to má aj naša (11rokov). Povedala som jej, že ja jej riadiť nebudem a ona sa bude hanbiť, keď jej príde návšteva. A ráno si musí nájsť veci, lebo by zmeškala autobus a tým pádom aj do školy. Preto vstáva o hodinu skôr. Ale je to jej problém, už sa s tým nezaoberám. Ale musím podotknúť, že keď jej má prísť návšteva, tak izbu má ako lusk..🙂

abbies
7. jún 2023

moja mama robila "uragán" všetko, čo bolo na stole, posteli, stoličke, zmietla na jednu kopu na zem a nechala tak. Dlho ma to nebavilo pratať, tak som si začala upratovať 😀

nika23t
7. jún 2023

Jooj, toto poznám... U nas platí, že mobil môže po splnení povinnosti. A záleží od mojej dcéry, či ich splní za 15 minút, alebo jej to trvá 3 hodiny. A funguje to zatiaľ. Ale tiež sa napočúvam, ako jej spolužiačky doma nič nemusia 🤦‍♀️ To ma ale absolútne nezaujíma, viem mat argumenty, prečo ona musí 😊
Hlavne bud trpezlivá a stoj si za svojim. Neupratuj za ňu. Moja musí aj inde v dome pomáhať, žije tu s nami, aj ona robí neporiadok.

pribinak
7. jún 2023

No a prečo po nej upratujes? Veď to je úplne kontraproduktívne
Nemá prádlo v koši? No tak nebude mat opraté? Vidím že má pouzite taniere a pohare v izbe? Tak čistý si zo skrinky nezoberie
Nevie nič nájsť? Zoberiem veľké vrece všetko, ale všetko doň nahadzem a zanesiem do pivnice
Keby šla tak párkrát hľadať do pivnice, rýchlo by ju to prestalo baviť

Rozčuľovať sa nemá zmysel
A potom je tu ešte veľmi rýchle a ucinne riešenie: zrušiť wifi a mobil

maryetta
7. jún 2023

Vypnut wifi. Zapnut ked si splni svoje povinnosti 😉

bejbypd
7. jún 2023

Moja mama nabehla každú sobotu ráno do izby a vyhadzala mi nakomplet všetko zo skríň a políc. A nemohla som vyjsť z izby kým to nebolo nakomplet upratané...ver ze som sa naučila robiť si poriadok vždy nielen nešťastnú sobotu 🙂 spravila som tak zo dvakrát aj deťom a čuduj sa svete celý týždeň majú upratané🙂

martul
7. jún 2023

Každú chvíľu takáto téma, že pubertiak nechce. Akože nechce?! Mám tri deti a nie celkom tomu rozumiem. Veď máš hádam nejaký rešpekt. Oznámim a ostávam v izbe aby ti začala robiť hneď.

liljana
7. jún 2023

vsetko v neporiadku pohadzane na zemi zhrnut a nahadzat do igelitoveho vreca, polozit ku vchodovym dveram a po tyzdni vyhodit. Aha, vidim uz podobnu radu hore. 🙂

elizabet173
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
elizabet173
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
luccija
7. jún 2023

Neupratat po nej.Ma čas do večera to upratať.Ked sa naučí hneď upratať špinavé dať do špinavého, papiere do koša nebude mať neporiadok.Moja dcéra je zase kopkarka na posteli má dvojpostel má oblečenie a väčšinou sa jej nechce to dať do skrine tak to hodí všetko do špinavého.A ja to zase vrátim do izby🙂

nevenka
7. jún 2023

@elizabet173 mama uprace 🤪🙈

elizabet173
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
lucka_ke
7. jún 2023

nikdy som nechápala tie matky, čo všetko vyhádžu zo skríň, kľudne aj večer a dieťa ako v base nútene upratuje... príde mi to strašne ponižujúce a vnímam to ako šikanu, ako by sa im páčilo, keby niekto toto urobil v ich veciach
u nás to funguje podľa nálady, syn si uprace keď sa mu chce, keď nie nehrotím, svet nestojí na dokonalom poriadku, ale na dobrých vzťahoch, dôvere a empatii

erikavesela
7. jún 2023

U nas to funguje tak, ze jednoducho musi, ked nie, ma smolu, kym nie je upratane nikam nejde, nema mobil a pod...

bejbypd
7. jún 2023

@lucka_ke ach jaj jasne a potom nepoznáme slovo povinnosť,rešpekt,autorita a vôbec aj poriadok vo veciach aj v živote..každý vychováva ako vie ...ale chcem aby deti mali aj povinnosti nielen možnosti, šikana je slovo,ktoré sa veľmi začalo používať a veľmi nevhodne...aj ty si ho použila absolútne zbytočne a nevhodné.potom učiteľ dieťa v škole pokarha a prvé čo človiečik povie,že je chudáčik sikanovany 🙂

maryetta
7. jún 2023

@lucka_ke 😂😂😂😂 ze sikanu. Ja skor beriem ze mna sikanuje vlastne dieta. Ked si to nahadze do skirne. Ja mu to operiem. Ozehlim. A on to hodi do skrine? To je pre mna sikana a zufalstvo. Nemusi upratovat cely dom. Ani varit. Ani kosit dvor.
Len dbat na poriadok vo svojej izbe. To je vsetko.

mandzula
7. jún 2023

@autor moja dcera ako k nej dorazila puberta, v izbe chliev, no ani by mi nenapadlo po nej upratovat. Byva sama v podkrovi, nikto jej tam nechodi, nech ma, ako chce, je to jej vizitka. Uprace si raz za dva tyzdne, co neprinesie do prania, oprate nema.
Ine je to v spolocnych priestoroch, tam ju perujem, pretoze tie su moja vizitka.
Verim, ze ked bude mat svoju domacnost, poriadok mat bude. A ak nie, nech si zije podla svojich predstav, poriadok sam osebe stastie este nikomu nepriniesol.

markus1
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
lucka_ke
7. jún 2023

@bejbypd rešpekt a autorita sa nezískava takto násilne a ak áno tak len do určitého veku, ale to si už každý musí upratať vo svojej vlastnej hlave, tu ide o spôsob vynucovania si poslušnosti veľmi nepekným spôsobom, kedy nerešpektujeme dieťa

blonde_bella
7. jún 2023

Zavolať mu tam babu/chalana ktorá/ý sa mu páči...
Tieto direktivne komentáre ako dieťa donútiť neodporúčam aplikovať...a určite všetko treba komunikovať bez výčitky...
Oddialite sa od seba a to v puberte skutočne nepotrebuješ ...
Prejde do vyššieho veku prídu frajeri a uvidíš ako bude vyluxovane všetko

bejbypd
7. jún 2023

@lucka_ke ale nerešpektovat rodiča je v poriadku ? 🙂)))
Lebo to je v prvom rade vôbec nie v poriadku ..násilný spôsob by bol riadnou bitkou a klacanim v kute🙂 nemýlme si pojmy s dojmami

stormie
7. jún 2023

U nas vyriesene jednoducho - veci co su rozhadzane zabavujem, davam ich do jednej krabice a vzdy v pondelok si moze povedat co z nej chce, ale bez toho aby sa do nej pozrela. Veci co ani nevie ze jej chybaju jej nie je treba … uz sa stalo ze chybali teplaky na tv - smola, nevazis si, nemas, vynajdi sa co si oblecies a zapamataj si. A to nema este ani 13 a funguje to, staci pohrozit krabicou

lucka_ke
7. jún 2023

@bejbypd kde som písala, že nerešpektovať rodiča je v poriadku? ja stále píšem o tom jedinom - vyhádzať na kopu všetko zo skríň, stola a nepohneš sa kým to neupraceš... nás bolo 5 detí, ale toto nám mama nikdy neurobila
predstav si, že príde muž nahnevaný domov, nepozdáva sa mu tvoj "poriadok" tak ti vyhádže skrine, veci z linky na zem a nepôjdeš spať kým to nebude podľa jeho predstáv - o tomto píšem

nevenka
7. jún 2023

@elizabet173 no asi tak...
Vcera uz neviem, ako presne sa to zbehlo, ale muz objavil v synovej taske nejaku rozpucenu paradajku, no si mala vidiet, ako to vysypal na kopu a ako mlady svihal, aj do revu mu bolo, pokemon karticky sli do kosa.
A zrazu suchot v detskej a dcera zacala upratovat tasku.
Okej, este nie su pubertiaci, ale syn uz smeruje k tomu.
Ale na ich obhajobu, tlacia sa s 2,5 rocnym bratom v malej izbe, kym sa prestahujeme, takze to je tam napratane vsetko.
@lucka_ke no to je sice pekne, ale ked sa opakujes ako papagaj a ma tam spinave pradlo nahadzane na kope s cistym, obaly od keksikov, spinavy riad???!!! Akoze fakt? Nemusi? No tak pekne ho bude prosit aj manzelka a on nepohne ritou, lebo sa mu teraz nechce? Uz vidim tie diskusie, co tu kazdy jeden den pribudaju, ze muz nic nerobi a upratovat ma len zena. Ak je to o neutretom prachu, taky ten bezny neporiadok, v pohode. Ale toto som si nikdy nedovolila nechat papieriky z keksov alebo taniere, pohare spinave v izbe a ani spinave veci.
Boli sme raz na dovci, kde bola uz bratrancova ex s dcerou (jej dcera, ktoru mala za slobodna), brali so sebou este jej brata frajerku. Boli kamosky dovtedy, kym nebola ta jej kamoska nutena byt v izbe s tou 13 rocnou. Dostala chuda menzes, ved dobre, ale pouzite vlozky na posteli. A ked jej daco tato baba povedala na to, tak este ona bola za sprostu. Od tej dovolenky sa kamaratstvo skoncilo...bordel ok, odtial potial.

lucka_ke
7. jún 2023

@nevenka kde píšem, že špinavý riad v izbe je OK???

erikavesela
7. jún 2023

@lucka_ke nasilne?...pisal niekto, ze svoje deti bije za bordel?...

majulino
7. jún 2023

@elizabet173 no u nás to naozaj začalo zo dňa na deň. Bol u spolužiaka, celý byt krásny, čistý, vôňavy a jeho izba plná bordelu. Jeho mama sa k tomu nijako nevyjadrila, tak to začal praktizovať aj môj syn. Momentálne má okrem učenia zakázané úplne všetko a asi 3den zhrnuté vserko zo stola a skriniek uprostred izby. Vôbec ho to netankuje. Len ja mám tik v oku 😅