Chcem byť zubárka. Na akú strednú školu mám ísť?

dida0298
26. okt 2023

Dobrý deň,
Chcela by som sa stať zubárkov ale neviem na akú strednú mam ísť. Gympel alebo stredna zdravotná?
Čítala som ze veľa ľudí odporúča ísť na gympel ale tam sa treba učiť aj iné predmety ako Mat co mi vôbec nejde alebo dejepis, viem ze by som sa mala sústrediť na Chem a Bio ale čo ostatné predmety? Mam ich nechať tak a dostávať z nich 3, 4 a sústrediť sa len na to podstatné? Prečo je vlastne gympel lepší než stredna zdravotná? Budem ako dvojkarka az trojkarka dost dobra na gympel? Radšej by som išla na strednú zdravotnú ale bojím sa ze urobím chybu a ze sa na vysokú nedostanem.
Prosím pomôžte mi z vašimi skúsenosťami.

aeruginosa
26. okt 2023

Gympel je lepsi nez zdravotna, lebo sa budes ucit biologiu, chemiu a fyziku, ktoru budes potrebovat k prijimackam a na medicine z tych vedomosti budes tazit hlavne prve roky. Na zdravotnej by ti to chybalo a musela by si si to doberat.

luliu
26. okt 2023

@dida0298 žiadna stredná škola ťa nepripraví na VŠ tak ako gymnázium. Na zdravotke sa neučia predmety potrebné na VŠ v takom rozsahu ako na gymnáziu

elbejo
26. okt 2023

@dida0298 ja som išla zo ZŠ ako jednotkarka na gymo. Maturovala som z biológie a chémie. Matematiku sme mali veľmi ťažkú. Mala som trojky. Aj to občas ledva. Na výške sa mi ale tá matematika zišla. Hoci som mala odbor, ktorý nemal nič spoločné s matematikou, aj tak som sa jej nevyhla. Napr., mala som štatistiku, ale aj iné predmety, v ktorých bola nutná matematika. To, že som mala ťažkú matiku mi veľmi pomohlo a cez skúšky som prešla hravo. Veď aj na chémii musíš vedieť dobre rátať...

andrejkap123
26. okt 2023

Gymnazium urcite

lindous
26. okt 2023

Súhlasím s odpoveďami vyššie, ale zase ak by si sa mali byť všetky ostatné predmety iba trápením, tak možno bude pre teba jednoduchšie sa popri zdravotke venovať gymnaziálnemu učivu z vybraných predmetov, možno aj s nejakom doučkom… ono nie je gympel ako gympel a zdravotka ako zdravotka… ja mam síce vyštudovanú chémiu, ale na gymnáziu som ju mala veľmi slabú a učila som sa najmä sama a VŠ ma na začiatku dobre prefackala, keď som zistila aké slabé základy mam, za to poznám zdravotky, ktoré sa zapájajú napr. aj do chemickej olympiády, teda sú tam aktívni vyučujúci, ktorí ti vedia dať viac… ideál by bolo dobré gymnázium 😅

eliska13
26. okt 2023

@dida0298 s 3 bude pre teba gymnázium trápením, ale na medicínu najlepšia volba.Preco chces byť zubárka?Sesternica je dentálna hygienická a pochvaľuje si

koniarova
26. okt 2023

Nechcem ti brať ilúzie,ale gympel s 3 zo ZŠ bude zaberák.

evkamotka
26. okt 2023

A ty si myslis, ze na zubarine nebudes mat kopu predmetov, ktore ta nebudu bavit a nepojdu ti? Na gympli ano, budes mat aj predmety odveci, ale budes si nimi vyborne trenovat pamat a sebazaprenie naučiť sa aj co ti nejde
Zdravotka nema jedinu výhodu, profilove predmety si budes musiet dobrat sama

luxus10
26. okt 2023

@koniarova 3 na zs kedysi a dnes je velky rozdiel...rozsah 3 na zs je od 50-80 %....dnes je to tuhsie...

ale volila by som na autorkinom mieste zdravotku, mam kamaratku, ktora zo zdravotky vystud. medinu, a za mna je lepsi lekar, ako druhe-spoluziacky plus z rodiny, co maju gym...neda sa to uplne pausalizovat...
ja mam gym, a mna teda vela predmetov otravovalo, aj ked som ich mala za 1,

evkamotka
26. okt 2023

Dodam k tomu, ze sa bojis ze ta nevezmu. Ano moze sa stat, ale vies si dat poistky na ine zdravotne vs a skusit este dalsi rok dva

grolia
26. okt 2023

@eliska13 dobrý deň Eliška prosím a sesternica co ma za školu respektíve akú školu si treba spraviť aby som mohla robiť dentálna hygienu ďakujem za info

mane01
26. okt 2023

@dida0298 ja mam iny nazor… ja som isla zo strednej ekonomickej na vysoku ekonomicku. Sice som potrebovala z matiky doucko, ale vacsina odbornych predmetov bolo viac menej opakovanie a rozsirovanie vedomosti. Zato baby z gymnazia sa cele studium trapili o odbornymi predmetmi, jasne, matiku v prvom rocniku dali lavou zadnou… ale aj tak mi prislo zmysluplnejsie studovat od zaciatku smer, ktory chcem. Navyse, ked sa z gympla nedostanes na vysku, tak mas prazdnu maturitu… takze za mna zdravotna… nejaky odbor ako zubna laborantka alebo take nieco…

eliska13
26. okt 2023

@grolia ona bola v Ba, ale pozri ostatné mestá Prešov, Zvolen?je ich viac

denithestrange1993
26. okt 2023

@luliu v pripade hotelovych skol to neplati. Ja som sla z hotelky na podobne zameranu vs a cerpala som z sš uciva,zacial co gymnazisti toto videli prvý krat.

zstrbova
26. okt 2023

@dida0298 Stomatológia sa študuje na lekárskych fakultách. Každý rok zoberú len niekoľko desiatok študentov a tak spraviť úspešne prijímačky z je oveľa ťažšie ako dostať sa na medicínu, keďže záujem je veľký.

kacena2022
26. okt 2023

Ahojte,mám pár otázok.Na akú školu má ísť dieťa keď chce vyštudovať za zubnú technicku alebo zubnú asistentku?A keď vystuduje strednú zdravotnú školu čo bude z nej sestrička?

grolia
27. okt 2023

@eliska13 ďakujem

luxus10
27. okt 2023

@zstrbova ano, zhruba len 10 percent uchadzacov...

luxus10
27. okt 2023

@denithestrange1993 gymnazisti maju na vs vyhodu prve 2 rocniky z predmetov, ktore sa 4 r.n ucili, tam priemyslovaci, ci absolventi inych ss maju poriadne problemy-mam na mysli technicke smery, ale neskor, su priemyslovaci vo vyhode, a niektore veci sa na vs preskakuju, lebo sa predpoklada absolvovanie priislusnej ss...ani z voza ani na voz...😍

dadis
28. okt 2023

@kacena2022 Zo zdravotnej nebude zdravotna sestra (na to treba VS), ale len prakticka sestra.

tinka8512
28. okt 2023

Zo zdravotnej sa na medicinu dostanes velmi velmi tazko, a o studiu na medicine ani nehovorim. Ak si na zakladne j dvojkarka az trojkarka tak to vidim skor na zdravotnu, nie gympel a medicina. Ja som chodila na zdravotnu a mala som spoluziacku, jednotkarku a veru rok chodila na doucko a ani tak sa na medicinu nedostala. A tiez poznam jednotkarku z gympla,co chodila aj na doucko a na medicinu sa nedostala.

dadis
28. okt 2023

Tiez si myslim, ze pokus sa dostat na gymnazium - odtial mas najvyssiu sancu sa dostat na medicinu. Zalozny plan by som mala po gymnaziu zubarske nsdstavby typu - zubny technik, zubna hygiena. Zdravotna skola ta dobre pripravi len na VS zdravotnickeho smeru - chemia, biologia, fyzika, matematika su tam slabo oducene, navyse mas aj povinnu prax v nemocnici - co ti nebude k studiu stomatologie napomocne..

palicka
1. nov 2023

Autorka- budem tvrdý pragmatik. Na medicinu vseobwcne je lepsia priprava urcite gymko. Na zdravotke este mozno biologia, ale chemia bude slaba, velmi slaba...a na niektore fakulty sa pozaduje i fyzika, a ta tam tusim nie je vobec. Ak vsak uz teraz na ZŠ mas 3, ucenie asi nezvladas najlepsie. Zienky riesia, ze gymko pre Teba bude zaberak...aj kebyze nim.nejako prejdes, na zubarinu sa nedostanu casto ani najlepsi z najlepsich. Beru tam par desiatok studentov. Ke tusim 40, Mt 20 a Ba asi rovnako. Rataj s tym, ze polovica studentov je zubarskych deti, takze ten zbytok si musi poriadne namakat, aby do cisel vosiel...takze- ak uz, sla by som.na zdravotku (v nasom regione by si sa s 3-kami nedostala ani na zubneho laboranta), a za 4 roky sa to vyvrbi...ak si pohnes s ucenim, das si doucovania a pojdes aj na medicinu...ak nie, budes mat pracu zarucenu