Aktivity pre talentovaného 16 ročného syna

nicemary
20. jún 2016

Dobrý deň, ak máte skúsenosti s podobným problémom, prosím o radu. Máme syna, ktorý sa na strednej škole nudí, ubíja ho to. Chcel by viac, ako len naučiť sa presne to, čo pani učiteľka prikázala... Neviem, aké sú možnosti mimoškolskej činnosti pre stredoškolákov - matematika, fyzika, angličtina a pod.. Olympiádu vraj na ich škole nerobia, nemajú na to učiteľa. Existuje ešte niečo iné ako SOČ ? ďakujem.

sissy27
20. jún 2016

@nicemary 16ročný talentovaný a nevie sadnúť za počítač a nájsť to, čo ho zaujíma, čo by ho bavilo? 😕
nepíšeš ani z akého mesta ste, iné možnosti sú v Bratislave a iné v Očovej... každopádne internet je všemocný, určite existuje fóra so zameraním na to, čo ho zaujíma, určite nájde, len treba hľadať... a možno by stálo za zváženie, keby on sám alebo s vašou pomocou inicioval založenie nejakého krúžku, klubu...

dominika6
20. jún 2016

@nicemary
to chceš pre 16 deiťa ešte hladať aktivity? ved nech si to hladá na škole sám

nicemary
autor
20. jún 2016

ach, keby vedel, nepíšem tu...

natalym
20. jún 2016

@nicemary Tak potom nie je talentovaný. Hm?

nicemary
autor
20. jún 2016

má výbornú pamäť a logické myslenie a znížené sociálne schopnosti - to povedala psychologička u ktorej robil testy. Ale nie je autista. Sám sa však nezorganizuje, akoby nevedel tie svoje určité schopnosti využiť.

natalym
20. jún 2016

@nicemary Aha tak to je inak potom. Tak mu zaplaťte učiteľa na Vš matiku a nech sa pripravuje na príjmačky na VŠ. Možno ich spraví a môže ísť.

hettinka
20. jún 2016

@nicemary asi by bola najlepšia zmena školy ... lebo podla toho, čo píšeš, tak škola nestačí jeho schopnostiam. To ako môže byť, že "nemaju učiteľa" na olympiády??? Ja učím tiež na strednej škole a musíme sa zapájať do všetkých súťaží, hoci za to tiež nič nemáme, ale proste toto sa hodnotí a kontroluje, že sa zapájame.
Okrem toho beží viacero projektov, všakovakých súťaží zameraných na rôzne predmety a deti podporujeme, že to, čo učiteľ káže je minimum, a majú sa predmetom venovať aj sami, navyše. Aktivite sa medze nekladú.

Ak hladáš krúžky, mnohé školy ponúkajú krúžky priamo na škole, alebo skús CVČ, prípadne súkromné spoločnosti. Niektoré vysoké školy majú aj spoluprácu so stredoškolákmi. Skús ponuku knižnice (napr. tá naša ponúka rôzne vzdelávacie aktivity a wokrshopy) a ak je fakt šikovný, skúsiť treba aj rok štúdia v zahraničí cez projekty (kontaktuj SAIA, tam ti poradia).

worker_falcon
20. jún 2016

@nicemary čiže normálny chalan tejto doby... Všetky majú "znížené sociálne schopnosti", keď všetko najradšej riešia cez FB... Nehovoriac o tom, že to platí aj o všetkých, čo radšej vypisujú na anonymné fóra, ako riešia veci "face to face"... A že nevie využiť svoje "schopnosti"? 😀 😀 😀 jedným slovom "robí, čo musí". Primerane lenivý. Poznáme... Ale krásne "vzletné pomenovanie"...

Ale k veci... Nevieme, na akú školu chodí. či je to gympel, alebo SOU. Aký má prospech (očakávali by sme samé 1, vzhľadom na to, že všetko zvláda vraj ľavou zadnou). Môže si študovať VŠ skriptá, môže študovať matiku, fyziku, informatiku... S doučujúcim, či bez. Učiť sa programovacie jazyky, atď. Ak je na jazyky, môže sa učiť jazyky. na všetko sú knižky, aby to mali samoukovia čo najjednoduchšie.

Len ja vidím jeden problém. Keď ho do niečoho budeš tlačiť, tak sa spustí obranná reakcia... Jedine ak by sa fakt nudil doma. že žiadny PC, gamblenie, steam. Potom by uvítal takéto "usmernenie" k tráveniu voľného času.

dominika6
20. jún 2016

@nicemary
práveže je divné že sa neinformuješ na škole ale na fore..
chodíš na rodičovské,zrejme komunikuješ s triednym učiteľom,on vie ako sa správa syn v škole,či je pre neho to učivo príliš ľahké a nudí sa,alebo si to len preto,že sa nevie nikam zaradiť tak hladá kde by zapadol...
práveže na stredných školách je x projektov kde sa deti zapoja,vymýšaľjú,súťažia...zrejme o to on nemá záujem,lebo je introvert

nicemary
autor
20. jún 2016

@hettinka nuž, školu sme vybrali zle, odbor ho baví, ale úroveň je horšia, ako som myslela. Teraz končí prvý ročník, ale prestúpiť už nechce. Zistím si podrobnejšie možnosti, ktoré si mi napísala. Ďakujem!

hettinka
20. jún 2016

A čo študuje? Veľakrát sa stáva, že deti idú na odbornú školu a rodičia to posudzujú, že je to tak, ako ked sme my išli do školy ... ale už je úplne iná doba. Ako sa učil na ZŠ?

ak je to odborná škola, skús sa spýtať aj triednej, či su zapojení v nejakých projektoch, kde by mohol pracovať

alenah31
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
nicemary
autor
20. jún 2016

chodí na SOŠ, predtým bol jednotkár, teraz má aj dvojky. Na ZŠ robil olympiády, šlo mu to. Jeho triedny je teraz dlhodobo PN, tak som chcela zistiť možnosti nejakých aktivít pomimo školy. Vo vyšších ročníkoch majú ŠOČ, neviem presne, či aj niečo viac, asi áno.

hettinka
20. jún 2016

A prečo ako jednotkár išiel na SOŠ? Chcel robiť niečo technické?
Inak, klasický prípad, k nám bežne po 1. alebo aj 2. ročníku prestupujú z odborných škol, lebo sa tam nudia.

nicemary
autor
20. jún 2016

@alenah31 áno, viem, že so školou to bola chyba. Náš syn nie je až taký talentovaný ako váš, vie výborne len anglicky, naučil sa veľa sám. Mohol ísť na hocijaké gymnázium v okolí, mal monitor na vyše 90% z oboch predmetov, ale nechcel, baví ho matika a fyzika, iné až tak nie. Teraz má depku zo života a ja neviem, ćo s ním robiť. Možno ten rok štúdia v zahraničí, keď sa trocha spamatá.

ronny_9
20. jún 2016

@nicemary vsak ho teda daj na nejake jazyky. To sa v dnesnej dobe velmi oplati a on to bude urcite do buducna potrebovat

nicemary
autor
20. jún 2016

@hettinka veď to. Zatiaľ som s ním dohodnutá, že ak to po 2. ročníku nebude lepšie, prestúpi na gymnázium. Alebo to zahraničie. Neviem.

saturday
20. jún 2016

@nicemary co tak "Khan academy" ? To ho bude posuvat same a nemusi sa socializovat.

nicemary
autor
20. jún 2016

@saturday to nepoznám, pozriem. ďakujem.

alenah31
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
nicemary
autor
20. jún 2016

chodí na IT, len je znechutený z tých pomerov. Najlepšia by pre neho asi bola naozaj dobrá odborná škola. Sme od Žiliny, tu už lepšia nie je. Cez tieto prázdniny ide do slovenskej IT firmy, vyzistím aj to zahraničie. Ďakujem veľmi za radu.

hettinka
20. jún 2016

@nicemary ak zvažujete prestup, čím skor, tým lepšie .... teraz už musí robiť rozdielové skúšky a za 2 roky sa toho nakopí viac než dosť. Úroveň na gymnáziu je niekde úplne inde, ako na SOŠ, už len v cudzom jazyku, ale v matematike a neposlednom rade aj v tej informatike. Ludia majú dojem, že príprava na odbornej škole zameranej napr. na infomatiku je lepšia v tomto smere, no žial, nie vždy je to pravda.
Už len preto, že na SOŠ idú horší žiaci a v prvých rokoch musia často opakovať ešte učivo ZŠ. Nehovoriac o vyššej fluktuácii učiteľov na odborných predmetoch a tiež ich demotivácii z toho, že majú slabých žiakov, kde sa vysokému percentu vôbec učiť nechce. Asi aj preto nerobia tie olympiády, lebo učitel sa narobí a nakoniec nič z toho ...
Ak chce ísť neskor na vysokú, určite by som zvažovala radšej sa vrátiť z krátkej cesty, ako tam chalana nechať sa trápiť ďalší rok. Prestupy sú bežné, nie je to hanba.

ullala
20. jún 2016

tiez si myslim, ze ak to nebude po druhom rocniku lepsie, tak uz neprestupi inde. Bude mat polovicku za sebou, to si clovek povie, ze uz to dotiahne do konca. Vacsinou sa prestupy riesia po prvom rocniku. Pripadne zacat inde od prveho rocnika. Stratit rok je lepsie ako stratit dva roky skoly.

ivkadracova
20. jún 2016

s tymto rozmyslanim nech sa nauci programovat a uz za par rokov sa uzivi sam, ani socialne vazby nemusi chapat, nauci sa zivotom .. ale nechapem to celkom, lebo jeden znamy programoval sam uz v 12-14tich, take zaciatky, a nepamatam si zeby sa "nudil".. nasiel si cinnosti, odporucam synovi aj beh/bicykel ako kompenzaciu sedenia za pocitacom

nicemary
autor
21. jún 2016

áno, vidím že to budeme musieť celé nejako prebrať. Bude sa musieť rozhodnúť, či prestúpi alebo ostane tam kde je a bude sa aj sám učiť to, čo ho baví.

rebroza
21. jún 2016

@nicemary ak ho bavi matematika, fyzika a IT, potom môže skúsiť korešpondenčné semináre, pozrite tuto www.trojsten.sk. Cez školský rok rieši zadania, dostáva spätnú väzbu od opravovateľov, ak bude dobrý, pôjde na týždňové sústredko v zime a v lete (odborné prednášky plus kopec zábavy, stretne ľudí podobnej chuti z celého slovenska). Organizujú to všetko šikovní dobrovoľníci - nadšenci vysokoškoláci.

nicemary
autor
21. jún 2016

@rebroza ďakujem !