Ako zvládate pubertu?

26. sep 2024

Ahojte , syn má od 9 r. pubertu , teraz má 10 r . a začína to naberať na obrátkach . Papuluje hlavne ocovi , mne až tak nie ale stane sa . Nepočúva , ignoruje povinnosti , všetko mu dlho trvá má akoby na všetko čas, vymýšlačky s oblečením , pred zrkadlom ráno fintiť sa ,
keď niekam ideme cez víkend on chce ostať doma a nevytiahnem ho vôbec . Ako zvládate toto obdobie ? Kríčite , dávate tresty, ignorujete?

egonsk
26. sep 2024

moj ma 12 a nehadam sa s nim, proste poviem a to plati, hotovo.
Ked mu nieco vysvetlujem uz X krat a on si stale hudie svoje (oponuje), tak mu to v praxi umoznim/ukazem a ked zisti, ze som mal pravdu, je pokoj a tema uzavreta. 😄
S jeho mamou aj jej frajerom sa hada, aj mu ona da obcas nakladacku vraj... jej problem, ked este vyrastie, mozno nalozi on jej - ako si vychova, take bude mat.

anjelicek26
26. sep 2024

Ze vymyslacky s oblecenim, fintenie... ok mam doma asi dva divne exemplare, syn s tymto prisiel v 13tich... nemylis si pubertu s nevychovanostou a vymyslanim a cirkusom okolo jeho osoby? Kazdopadne pravidla, pravidla, pravidla a hlavne nasledky, nemenne a presne, staci ich niekolko, ale cez tie "nejde vlak" a oni to vedia...

kavasmliekom
26. sep 2024

Úf, 10r a aby toto robil... Puberta nepuberta, robil by toto co ja poviem. A len raz by povedal niečo drzé. Vzduchom chladená by letela. Ohybaj ma mamko, pokiaľ som ja Janko, či ako sa to hovorí??

egonsk
26. sep 2024

@kavasmliekom ano, to porekadlo je pravdive, ale deti zaklady musia ziskat do 6 rokov, potom je uz neskoro... takze naozaj plati "ked uz budem Jano, neohnes ma mamo".

h2
26. sep 2024

Ja neviem, môj má 13 a je zlatíčko. Občas si z nás. rodičov, robí srandu, ale v rámci hraníc, zasmejeme sa. (Dúfam, že to nezakríknem a nezačne sa to teraz zhoršovať. 🙏)

stvura
26. sep 2024

ja mam rovno tri kusy doma...kazde dieta v inom stadiu a s inymi prejavmi....u starsieho je to tvrda ignoracia z jeho strany, ale tak vie ked skaredo pozriem kolka bije...dcera je v ramci normy v pohode, len ked sa "naserie" meta blesky - nastastie to robi vo svojej izbe a mam pokoj...najmladsi....tak to cakam co bude, zatial frfle, hundre, peni. Snazim sa ignor a pravidla...ine sa neda.

martinkatinka
26. sep 2024

To uz v 9.r? Tak u nas zacala puberta v 13

louise
26. sep 2024

Ja mám 13ročnú, ktorá má predčasnú pubertu od 9 a takmer 9ročného, ale toto nezažívam ani s jedným. nehovorím, že si povinnosti doma plnia vždy sami od seba a s radosťou, ale stačí povedať raz a spravia. Do školy veci si plnia samostatne a bez problémov, dohody dodržiavajú. Ja kričím málo, trestov tiež nebolo zatiaľ veľa treba. Obaja vedia, že si stojím za svojím a nepovolím, darmo sa budú dohadovať. Tak ako ja im vyjdem v ústrety, keď niečo chcú a keď majú trest, neodpustím ho, tak sa správajú. Nadávku som ich nepočula povedať, to by u nás neprešlo.

luccija
26. sep 2024

Ignoruje povinnosti, tak ignoruj ty jeho požiadavky...asi musí muž viac zakrocit vysvetliť, byť prísnejší nech sa finti, vymýšľa s oblečením veď to patrí k tomu veku...ale cez víkendy by nezostával doma neviem čo s ním chcete robiť, ale na to má málo rokov iné je, keď chce ísť s chalanmi hrať futbal atď, ale doma nebude sedieť na PC práveže na tých výletoch pri športe som sa najviac dozvedela a bola normálna.
Nie, snažila som sa nekricat načo?Len som stále vysvetľovala atď...chce byť puberťák, tak bude mať k tomu povinnosti nech sa cíti dospelý🤪zákazy, krik nič nepomôžu úlohou pubiša je vytočiť rodičov.Chvala Bohu u nás už je kľud, ale puberta bola pre mňa šok a horšia ako prvých 10 r

@egonsk základy do 6 r áno, ale každý puberťák sa potrebuje vymaniť spod nadvlády rodičov, myslí si, že mu chcelu zle a just spravia inak, alebo aspoň oponujú vo vsetkom.

lujza123
27. sep 2024

Ja úplne s prehľadom a kľudom angličana. Náhodou za mňa super obdobie, ovela lepšie ako ked sa v 3 hádzala o zem a vrieskala za každú hlúposť

- dieťa sa vychováva kým je malé, pride puberta a už je to neriadená strela, tu ostáva dúfať ze ten základ je taký dobrý ze toto obdobie prežije.
Rola rodiča vychovavatela skončila, v puberte by mal byt rodič skôr mentor, poradca, sprievodca ktorý mu pomáha pri prechode z detstva do dospelosti

- treba sa naučiť niektoré veci nebrat tak vážne, pubertaci proste prevracajú očami, papuluju, sú leniví a jedine co ich zaujma sú oni sami. Zároveň sa hľadajú, kto a kým su, co chcu mať oblečené, akú hudbu počúvať, ako tráviť čas
To je proste fakt, s tým nic nespravis, nema zmysel sa to snažiť zmeniť. Jasne ze nejaké mantinely musia byt, ale netreba riešiť každe zafrflanie či urazenu tvar.
Nechajte ho pubertit, riešiť či sa mu hodí modrá mikina, prežívať mindraky so seba, mrznut v zime v krátkom cool tričku či v lete sa pariť v hrubých teplákoch.

- ja mojej dcére nezakazujem odvravat. Je zdravé mať svoj názor a vedieť si ho obhájiť, vedieť argumentovať. Nie druhého urážať alebo vyťahovať nepodstatné veci ale normálne diskutovať
Dospely ma stále veľkú mentálnu prevahu nad dieťaťom takže ju treba využiť ked je to potrebné. Napríklad puberťák nahnevaný povie ze som hrozna matka. Neznížim sa na jeho úroveň a nezačnem mu nadávať, ani vyčítať co si to dovolil, to je len voda na mlyn pre decko co sa chce handrkovat
Ja chcem argumenty, prečo som hrozná, co konkrétne som spravila, dôkazy. A tie väčšinou nemá, len v hneve niečo vyprskne takže si to potom nevie obhájiť.

Za mňa je úplne najhorší ten začiatok pravej puberty, cca 12-13 rokov, 7 ma trieda to je čistý des. Hormóny s nimy už plieskaju ale ešte sú hrozne hlupucke a detinské, nedohodnes sa s nimy nijak. Už s 15 ročnými je rozumnejsia rec
Jasne v 10 tich je to už pridrzlé, ale ešte sa to rozbehne ovela viac. Fakt som robila 5 rokov kazde leto cele 2 mesiace animátorku v detských táboroch, mala som rôzne deti rôzneho veku, so všetkými sa dalo ale títo 12 ročný či chalani či dievčatá, to bolo vzdy ako za trest ked som mala taký oddiel

luccija
27. sep 2024

@lujza123 súhlasím 13 r bola čistá katastrofa.Same odvravanie, všetko bolo zle ako varíme, nič doma nemáme chladnička plná...všetci môžu byť dlho vonku, dlho hore, celé dni na mobile úplná sebaľútost pritom ešte prísnych rodičov nezazila
Spätne mal môj muž pravdu, že ja som sa vždy chytila na jej provokácie a len ma vytočila on je flegmos a reaguje neskôr ako ja.Ale pri chalanovi sa mi zdá 10 r ešte skoro to sú v takom veku ešte decká dievčatá začínajú skôr vystrkovať rozky

autor
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
autor
27. sep 2024

@lujza123 wau skvele si to napísala , aj som si urobila screenshot , keď budem mať nervy v kýbli prečítam si to na ukľudnenie 🙂