Ako vaše deti zvládajú bilingválne gymnázium?

10. mar 2023

Ako vaše deti zvládajú bilingválne gymnázium?

jaja1979
10. mar 2023

Moja je štvrtáčka a zvláda výborne, je na španielskom gymn. Na vysvedčení jedna dvojka, má na to hlavu, za čo som veľmi vďačná. Minulý rok bola dokonca počas druhého polroka v španielsku na strednej škole... Veľmi jej to v jazyku pomohlo👍

luccija
10. mar 2023

Dobre je prváčka mala som obavy aké bude tempo, ale fajn

floki1994
10. mar 2023

Ja som si ho absolvovala..zaciatky tazsie kym som si zvykla..prvy polrok je makacka ale potom uz dobre 🙂 nelutujem a s jazykmy som pokracovala aj na VS a teraz s nimi pracujem 🙂

simsalabim
10. mar 2023

Dcera ma na dvoch kamaratky zo zakladky. Spokojne ako tak su, len mne sa nepozdava, ze sa vraj ucia do 2-3 v noci, vikendy podriadene skole… maju toho vraj velmi vela a vkuse pisu pisomky. Nemaju taky ten bezstarostny stredoskolsky zivot ako si pamatam ja… mozno zalezi od skoly i od schopnosti dieta 🤷‍♀️ Ale je to aj zahul na psychiku.

sisska
10. mar 2023

Dcérka je prváčka a zatiaľ výborne, byva na internáte a veľmi sa jej páči tam aj v škole, dokonca stíha aj veľa mimoškolských aktivít. Mám pocit, že ja som sa za mojich čias na gympli učila oveľa viac, ale ona je hlavička, rýchlo sa učí a veľa si pamätá. Uvidíme, ako to bude v ďalších ročníkoch, ale už teraz vidím, že v jazykoch veľmi napreduje.

spadnutaslivka
11. mar 2023

tiež ma to zaujíma, lebo dcéra chce ísť, ale nie som si istá, či na to má. Ako prebiehajú prijímačky? Lebo ja som jej v dobrom dohovárala, že sa ani tak nebojím, že by ju tam nevzali, ale či potom bude schopná držať tempo. Tak či je na prijímačkách dostatočné sito, aby odhalili, kto na to nemá alebo berú pomaly každého?

simsalabim
11. mar 2023

@spadnutaslivka toto asi zalezi aj od mesta, ale myslim, ze vacsinou byva pretlak a velke sito, hlavne na gymnazia anglicke, na spanielske,,ruske ci talianske asi nebyva taky velky zaujem. Prijimacky si menezuje kazda skola sama... slovencina, matika, (anglictina ), studijne predpoklady a pod. Co viem od dcerinych kamaratok, tak par spoluziakov zo skoly odislo. Niekto stiha, niekto nie, niekto sa trapi mnozstvom uciva, lebo je poctivec a trapi ho to a chce vsteko dokonale, niekto sa dokaze postavit nad vec a z "nepotrebnych predmetov" iab preliezat... Gymnazia su stale este aj o memorovani. Ci sa ucia viac ci menej ako my vlastne ani neviem posudit - a to som dve deti som mala na obycajnych gymploch. Je fakt, ze ak latku preberaju naraz v 2 jazykoch, ze sa vlastne niektore veci treba ucit dvakrat (terminologia chemia ci matika....) Prvy rocnik vraj byva jednoduchsi, lebo maju velmi vela jazyka. Potom im pribudnu ostatne predmety. Ja osobne som bola zdesena, kolko sa tie dievcata vraj ucia - a to boli premiantky triedy. Ale na druhej strane - su to studijne typy, velmi ambiciozne a tvaria sa spokojne, tak kto vie. Ale co som stretla rodicov jednej z nich, tiez len krutili hlavou, ze sa uci stale a ze vsetko musi byt podriadene jej skole, kazdy vylet, kazda rodinna oslava musi byt s nou skonzultovana a na minutu naplanovana, lebo "sa musi ucit". Ci je toto standard na bilingvach alebo su vynimka, naozaj neviem.

matenka
11. mar 2023

@simsalabim no ak sa tak vela ucia tak urcite nemali ist na gymnazium, zbytocne sa trapia, dcera chodi na bratislavske gymnazium pre nadane deti, a aj ona ma v triede 2 take deti, je to pre nich trapenie, nestihaju ostatnym tak sa musia ucit tak ako pises, dokonca jedna ma denne doucovanie aby stihala, no sialene

spadnutaslivka
11. mar 2023

@simsalabim ďakujem ♥ no moja má stále samé jednotky, ale viem, že niektoré ju stoja celkom dosť úsilia, a ona je presne ten tip, že všetko musí byť tip-top... aj preto sa trochu bojím. A ona tam chce ísť hlavne kvôli kamarátke, že by išli spolu...

simsalabim
11. mar 2023

@matenka vies, oni obe boli premiantky triedy, ciste jednotky, sutaze, vo vsetkom dokonale. Aj na bilingve maju (zatial) ciste jednotky. Nemyslim si, ze nestihaju, to by nemali same jednotky. A myslim, ze bilingva a skola pre nadane deti je rozdiel - na oboch su deti vacsinou nadane, len bilingva ma este +vsetko aj v cudzom jazyku, cize sa to ucis dvakrat.

simsalabim
11. mar 2023

A este som chcela - jedna z tych dievcat bola na prijimackach na svoj gymplel 6. v poradi pri niekolkych stovnkach zaujemcov ... takze naozaj z tych sikovnejsich. A ta druha bola tiez niekde v prvej tretine.

felycity
11. mar 2023

mám dcéru na biligvali a má kamošky na iných bilingváloch a pociťuje rozdiel v náročšnosti a požiadaviek škôl, takže tak troška to závisí aj od školy a nárokov... moja je vyslovene študijný typ, zvláda to v pohode, učí sa viac, ale to len preto, že niekedy jej nestačí byť 90 - 100% , ale potrebuje sa drať vyššie 😅, ale zvláda úplne v pohode a to chytili nultý ročník covidovú dobu, čo teda nebolo bohviečo kvôli jazyku, sama si vybavila potom pobyt v zahraničí a teda celkom slušne sa tam chytila...takže ak dieťa je študijný typ tak by to malo zvládať

matenka
12. mar 2023

@simsalabim len pre upresnenie, nie je to bilingvalne ale matematicke, ale princip ostava ;)
Chapem co tym chces povedat, ano snaha a ucenlivost vie dieta dostat do ciela casto rovnako ako prirodzene nadanie, ale to detstvo im nezavidim, myslim ze piseme to iste, len kazda z ineho pohladu

marci77
12. mar 2023

@matenka
ano, mozem potvrdit, ja som absolvovala 8rocny gympel, bola som z tych snazivych, co ani nesli spat bez toho, aby som bola naucena na dalsi den (niekedy bolo ucenia viac, niekedy menej, najma niektore predmety davali viac zabrat, napr. chemia, a pod.

manzel tiez chodil na gympel do matematickej triedy, na iny, v inom meste ako ja, ale vravel, ze on sa vobec nemusel ucit, ze na gympli ich brali ako matematicku triedu a biflovacky napr. typu dejepis ich nechali prejst a prizmurili oko aj bez velkeho ucenia
takze zavisi aj od nastavenia toho ktoreho gympla

sne sa minule doma smiali ze mat tak jeho nadanie a moju snahu .....kde uz sme mohli byt😂😂

simsalabim
12. mar 2023

@matenka ani ja im to nezavidim a pravdupovediac, asi by som toto nepripustila, ved v tom veku systematicky ponocovat do 2 v noci nie je vobec zdrave, ved su este vo vyvine. No ja si jednoducho myslim, ze pred nastupom na bilingvu si treba skusit zistit co najviac o konkretnej skole a jej narokoch (urcite sa to lisi!), opytat sa studentov, co na nu chodia, zvazit schopnosti a psychicku odolnost dietata a potom sa rozhodnut. Ak ide iba o bonus jazyka, myslim, ze ten sa da dosiahnut aj inak - na obycajnom gympli ci na kurzoch (moji starsi dvaja sice maturovali z angl na B2, obaja vsak maju certifikat z anglictiny na C2 a z nemciny na B1) a myslim, ze na gympel maju dobre spomienky. Aby bolo jasne, ja nie som apriori proti bilingve - nemam s nou inu skusenost len podla slov dcerinych spoluziacok a este vlastne aj synovcova priatelka mala IB na vychytenom gympli Jura Hronca a viem, ze sa ucila velmi vela (ale to nie je bilingva, takze je to narocnostou danej skoly).

simsalabim
12. mar 2023

Oprvaujem chybu... z nemciny na C1.

luccija
12. mar 2023

@spadnutaslivka pomaly každého určite neprijímajú.Ked som si pozerala štatistiky hlásilo sa u nás okolo 150-200 deti a brali 30 podľa toho koľko tried otvárajú.
@matenka u nás jedna odišla na pol rok, ale to bola chyba tam vôbec ísť chcela ísť na umeleckú nevzali ju a na gymnázium spravila prijímačky, ale povedala, že sa musela veľa učiť niekomu stačí počúvať v škole a doma do toho pozrieť ona sa musela veľa učiť.ona bola umelecká duša a učiť sa bio, dej, jazyk bolo pre ňu narocne

marci77
12. mar 2023

@luccija
ano, toto je chyba podla mna gymnazii, ze kazdy predmet vyzaduju na 100%

mne by sa skor pozdavalo, keby sa to uz na zaciatku studia nejako vyprofilovalo .....napr. matematicka, jazykova trieda, pripadne nejaka biologia+chemia buduci lekari, farmaceuti ......a potom by sa doraz kladol na tie predmety, ktore su profilove

ja som sice fyziku, chemiu, biologiu v case, ked sme sa to ucili na skole ovladala, ale momentalne si z toho pamatam uz iba zlomok

a nie vsetky deti vedia zvladat napor uciva a byt vo vsetkom dobri, to sa ani neda

skoda, ze nie je nejaka statistika gymnazii, ktore su viac v pohode a ktore su fakt ze narocne

spadnutaslivka
12. mar 2023

@marci77 tak ale o tom gymnázium má byť - špička, ktorá má široký záber a počas štúdia sa vyprofilujú. To len rokmi urobili z gymnázií školy, kam idú decká, ktoré si v 15-ke nevedia vybrať, čím chcú byť. Kedysi sa zo všetkých uchádzačov dostali na gympel len tí naj, dnes vezmú skoro hocikoho a podaktoré gymple ešte robia pred prijímačkami doučovanie tých, ktorí zvažujú, že by tam išli... To je teda ozaj "vysoká úroveň" ☹ Ale tak určite sa aj dnes nájdu extra školy, len je ich ako šafránu.

spadnutaslivka
12. mar 2023

@marci77 podobne je to ale aj s vysokými školami...

heleninamama
12. mar 2023

@marci77 Pozri si hodnotenie INEKO, robí rebríčky najlepších škôl na Slovensku každý rok a sú verejne dostupné. A je jasné, že najlepšie gymnáziá si vyberajú najšikovnejšie deti, často zo škôl pre nadpriemerne nadané deti - keby tak nerobili, skĺzli by do priemeru a stratili prestíž, lebo výsledky a hodnotenia škôl sa odvíjajú práve od toho, aké deti naberú. Jasné, že aj tieto deti musia na sebe makať, ale oni majú predpoklady aj ťažkú školu úspešne zvládať a excelovať vo všetkom. Navyše, silná konkurencia ich ženie vpred.

luccija
12. mar 2023

@marci77 my sme mali triedneho, ktorý prízvukoval, že deti sa majú venovať predmetu ktorý ho baví, že energiu, ktorú budú venovať tomu čo im nejde minu a mohli by byť lepšie v tom v čom vynikajú.Skoro nikto nie je dobrý vo všetkom🙂moja dcéra má slabinu na matematiku, ale teraz na gymnáziu ju baví na základke trpela v posl.rocnikoch.To iba učitelia si myslia, že deti musia byť dobre vo všetkom a hlavne v ich predmetoch.Tiez si myslím, že by bolo dobré po prvom, druhom ročníku to rozdeliť každý vie čo ho zaujalo...ono aj tie deti sú súperive vidím to na dcére čo ona je flegmos a mala na salame na základnej, lebo jej to išlo teraz povie, že všetci sú dobrí, ale samozrejme chytia aj 3,4 a snaží sa udržať si známky.Ja som mala veľké obavy či gymnázium je dobrá voľba ona je typ, že doma nad knihami nebude sedieť 2 hodiny a vyskúšali sme, lebo chcela jazyky a je to fajn.Ale takto pred rokom som veľmi váhala či to bude škola pre ňu.
@simsalabim Hronca sa považuje za najlepšie a najťažšie gymnázium aj prijímačky tomu nasvedčovali mali latku postavenú dosť vysoko.Moja tam pohorela na matematike tam boli deti s olympiadami, veľa bodov k dobru nenapísala tak zle, ale jej lenivosť, že sa nikdy nechcela zúčastňovať akýchkoľvek súťaži, olympiád ju dostala.Tam ide o každý jeden bod.Ona to cítila ako velku krivdu, že všade su prijímačky okrem zdravotnej z matematiky🙂

simsalabim
12. mar 2023

@marci77 s tymto len suhlasim 👍 Urcite umoznit profilovanie skor, pripadne, ak trvaju na sirokom zabere, urobit 2 urovne, napr v matike a podobne.
@spadnutaslivka “doucovanie” robia gymple ako zarobkovu cinnost, myslim, ze sito je, minimalne tu v BA, dost znacne.
@spadnutaslivka ja si myslim, ze dost deti vie, akym smerom ich to taha, vedia, ze pojdu na VS a u nas sa stale traduje, ze na VS z gympla, no to uz davno neplati. Ak chce byt niekto lekarom, nemusi predsa ist do hlbky v slovencine, psycholog vo fyzike, stavbar v biologii…

spadnutaslivka
12. mar 2023

@simsalabim nie, to doučovanie bolo zadarmo a len cca 2-3 týždne pred prijímačkami. Sito v BA možno je, ale zbytok Slovenska má tiež školy, nie len BA 😉 Na výšku môžeš ísť aj bez gympla, ale kto z gympla nepôjde na výšku, nemá nič. Ja hovorím o tom, že gympel bol vymyslený práve o tom, že tam máš široký záber. Preto je nepochopiteľné, prečo sa má zrazu profilovať na niečo konkrétne. Veď to už potom nie je gympel, ale proste ako akákoľvek iná stredná škola s konkrétnym zameraním.

luccija
12. mar 2023

@spadnutaslivka ano, ale voľakedy chodili deti bežne na polygraficku, kuchár čašník, predavačka...postupne bol malý záujem o ten typ škôl tak baby mali na výber ekonomicku, hotelovú...ak nerátam, že chcú remeslo kaderníčka, či umeleckú..všetci na gymnáziá nadávajú, ale ja ich veľa a nie je ľahké sa tam dostať ako sa traduje.ked som minulý rok pozerala štatistiky koľko príjmu, koľko sa hlási bol to obrovský nepomer.

simsalabim
12. mar 2023

@spadnutaslivka mne to mini profilovanie pride normalne 🤷‍♀️ Ved preco su “matematicke” gymple, take, orientovane na IT ci jazyky? Co to je ine ako profilovanie? A preco tam ano a onde nie? 🤷‍♀️

simsalabim
12. mar 2023

A este som chcela - ja som socikovske dieta (coskoro 53) a vtedy sme na gymploch mali “specializaciu”, tusim posledne 2 roky. Prave preto, ak by dakto nesiel na VS.

luccija
12. mar 2023

@spadnutaslivka ale také prípravné kurzy boli aj na elektrotechnike, chemickej nielen na gymnáziach.A dnes už každý si sťahuje testy z ich stránok či v kníhkupectve a trénuje si.Casy kedy si si vybrala školu a prijali Ta sú preč ja si nepamätám, že by som si robila starosti kde pôjdem na strednú mám 45 r a venovala tomu veľa času a povazovala to za tak dolezite.Teraz je veľa dobrých ziakov.My sme vychytili zle obdobie od 7-9 bola pandémia a vieš ako sa doma učili.Kamaratka ma
syna v matematickej triede na Grosslingovej a majú toho veľa aj matiku navyše okrem normálnej neviem teraz aký to má názov.Ale jemu ide matematika výborne a zase ho nebaví dej, bio, chémia vie, že matematika je jeho smer počítače a tak...pritom tam vôbec nechcel ísť iba vyskúšali chcel ísť na elektrotechniku riaditeľka ho prehovárala, že je dobrý a nech si vyberie ich školu.

spadnutaslivka
12. mar 2023

no práveže ja vidím, aké prípady chodia na gymnáziá a potom sa zbytočne trápia, lebo na to proste nemajú. Ale ok, každý môže mať iný názor. Je na deťoch a ich rodičoch, kto si akú školu vyberie 😉

marci77
12. mar 2023

@spadnutaslivka
nemyslim si, ze dnes by gymple zobrali iba tak "hocikoho"
ja mam este mensie deti, ale syn bol skusit prijimacky na 8rocny gympel a nezobrali ho z kapacitnych dovodov, testy aj celkom dobre napisal, ale proste bodovo to nestacilo na najlepsich (bolo to tiez v BA kraji)
a niekedy, ked som teda prijimacky robila ja, otvarali 3triedy, teraz 1max.2 triedy (teda 30, 60deti) a v tej BA sa bezne hlasi na gymnazia cez 300 deti

a co sa tyka profilovania, myslim ze to by malo opodstatnenie

uz, ked som ja chodila na gympel, cca 20-25 rokov dozadu boli A-ckari matematicka trieda a my ostatni jazykove triedy, bol mozny aj prestup, mala som aj spoluziakov, ktori potom odisli na klasicke stredne skoly (ja som chodia na 8rocne)
a to, co som spominala vyssie, uplne zbytocne som travila cas ucenim vzorcov na fyziku, chemiu, z ktorych si uz teraz absolutne nic nepamatam😅😂😂