Ako sa učiť na maturitu?

31. okt 2022

Ahojte chcela by som sa spýtať kedy je podla vas najlepsie začať sa učiť na maturitu? Poprípade nejaké tipy ako sa učiť?
Určite by som sa chcela začať učiť priebežne a nenechať si všetko na poslednu chvilu,preto o tom rozmýšlam uz teraz.

martul
31. okt 2022

Zajtra je novemo, to vôbec není ,, už ". Môžeš sa učiť. Nie naraz jeden predmet, striedaj to.

trema
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
jabadabadu
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
autor
31. okt 2022

@trema gympel, a maturujem slovina,anglina,obcianska,dejepis

akvi
31. okt 2022

@martul to sa vazne niekto uci od novembra? nemyslis vazne.

No asi je trochu rozdiel ucit sa na pisomnu cast a na ustnu. Na pisomnu by som si tak max. presla stare testy, aby si videla princip, ze ako su postavene otazky a pod. A na ustnu, no ja som sa ucila tyzden pred to, co som sa musela "biflit" (SJ napriklad, mali sme prisernu ucku, co chcela od nas take veci, ze kde a kedy sa ktory spisovatel narodil, alebo do podrobna rozobrat jeho dielo, aj s menami postav a pod..otrasne to bolo) - pretoze skor by to aj tak nemalo vyznam. To, co som sa biflit nemusela, ako napr. matika, to som si pozerala mozno mesiac pred postupne temy, kazdy den jednu, aby som aspon nieco k tomu vedela. Aj ked za nasich cias nebola pisomna cast a tym padom sa aj na ustnej ratali 2 priklady, cize nejake velke teoretizovanie sa nevyzadovalo.. Ostatne dva predmety som si len precitala, bavili ma a vedela som pomerne dost aj bez ucenia..

autor
31. okt 2022

@akvi zatial som si prešla asi 3 testy zo slovenčiny :D to je vsetko hahah, a co sa inak tyka toho biflovania…to u nás je taká občianska. Tam učka celkom dosť vyžaduje poučky atď 😕 dejepis ma až tak velmi nebavi ale viem sa ho naučiť. A z literatury si celkom nejake veci aj pamätám

martul
31. okt 2022

@akvi myslím to vážne, čo je na tom divné?!

martul
31. okt 2022

@akvi ono sa to vôbec nedá paušalizovať kedy je správne začať. Dcéra maturoval teraz v máji, učila sa priebežne od začiatku roka. Vypracovala si otázky, čítala si to tak ,,zhruba". Spolužiaci kaslali na to. Potom prišiel mak, 2 týždne pred maturitou sa jej všetci ozývali a prosikali aby im dala vypracovane otázky, dokonca jej núkali peniaze zato, lebo im to chýba. Nervacili vypisovali do školskej skupiny a nadavali. Dcéra si to priebežne robila q žiadna hystéria sa nekonala.
Najlepšie pozná každý samcseba čomu vyhovuje.

januska12323
31. okt 2022

Na gympli určite od minulého roka opakujete témy na seminároch. Ak máš 1,2,3 známky tak sa ešte nič extra učiť nemusíš.

akvi
31. okt 2022

@martul no fakt si neviem predstaviť sa učiť priebežne veci, ktoré sa treba biflit. Co je celá SJ, dej, občianska a podobne. Mne sa zdá tá dnešná maturita ľahšia, nakoľko tá písomná časť nie je o bifleni a spraviť ju na 33+% nemôže byť problém. A ústna je už taka formalita

veronika3110
31. okt 2022

ja som tiež už začínala v tomto období.. potom sú dlhé vianočné prázdniny a to som si postupne spracovávala témy a začala som si to len čítať.... jednu kapitolu viackrát, skúsila som si to zopakovať, akoby vysvetliť sama sebe.. a potom na druhý deň druhú... máš čas, takže na to môžeš ísť postupne, systematicky a nie potom všetko naraz a v strese 🙂
doteraz sa tak učím aj na VŠ a nikdy som ešte nemala problém, žeby som nevedela, nestíhala alebo niečo... pekne rozdelené po troche počas celého semestra

autor
31. okt 2022

@veronika3110 oplati sa mi vypracovavat si maturitne otazky? Sice nemame presne otazky ale len okruhy. A ja v podstate mám vela poznamok aj z literatury atd aj z dejepisu, vsetko je prehladné. Neviem ci sa mi oplati robit si zvlast nejake vypracovania

veronika3110
31. okt 2022

tak ja som taká, že som to tak chcela mať všetko pokope.. nie že v jednom zošite to, v druhom to isté, v treťom niečo iné.. a takto by som sa nechcela učiť... ale ak to tebe tak vyhovuje...
ja som si niečo aj prepísala do pc, pekne založila do zakladača a zvýrazňovačmi značila a kedže som aj na VŠ študovala potom to isté, ten zakladač mi veľmi pomohol a z VŠ si tam veci zakladám dalej.. a mám teraz pekný veľký s názvom pedagogika/didaktika a viem, že tam nájdem všetko podľa témy a pekne pri sebe...

akvi
31. okt 2022

otazky sa ti oplati vypracovat vtedy, ak si ten typ, co sa uci, ked si pise. Ja napr. to potrebujem mat spisane, ucim sa tym. Moj syn je opakom mna. On sa nedokaze sustredit, ak ma nieco pisat. Vzdy trpel tym, ze ucitelia nerespektuju, ze nie kazdy dokaze vnimat a pisat. Moj syn potrebuje pocuvat. Rad sa uci z videi na youtube. Pisanie poznamok je pre neho strateny cas, nic mu to nedava a ako sam vravi v zivote sa do ziadnych tych poznamok ani nepozrel. Ja som nesmierne rada, ze vsetko sa da najst vo videach, to je jeho sposob ucenia.. Takze ty musis poznat najlepsie, co ti vyhovuje.. Tu si bude kazdy obhajovat svoje, ja ak by som nevidela mojho syna, tak si asi dodnes myslim, ze pisat si znamena ucit sa pritom..tak, ako si to bohuzial mysli aj drviva vacsina ucitelov. Ale az vznikom novych moznosti, ako prave tie videa, sa otvorili aj nove sposoby a clovek by mal zistit, ze ako mu to najviac ide, co mu vyhovuje. V skole sa preferuje jediny sposb a to je chyba.. Skola by mala prave toto naucit - zistit, aky sposb ucenia ti najviac vyhovuje. Ale to som v nasich skolach uz v rovine sci-fi 🙄

jozo1678
14. mar 2023

Caute za 10 min píšem maturitu a vôbec som sa neučil mám šancu sa to este nejako doucit ? Ak áno poprosím nejaké hacky… ďakujem za odpoved ☺️