Ako sa pripraviť na prijímačky na SŠ - zdravotná sestra

14. aug 2021

Dobrý deň,
Viete niekto poradiť ako sa pripraviť na prijímačky? Je to vyťažený odbor, nejaké praktické rady prosím..poprípade v kt.meste je najväčšia odbornosť, dcéra chce ísť na internát. Dakujem

kaja118
14. aug 2021

Odbor zdravotna sestra na SŠ neexistuje. Ak sa teda, predpokladam, bavime o klasickej strednej skole, nie o nadstavbe.
Treba si pozriet stranku danej skoly a podla ich kriterii, ktore pozaduju, sa zacat pripravovat, popr. si tam zavolajte a mate iste informacie z prvej ruky.

patusikk
14. aug 2021

Ale áno existuje len sa to nazýva praktická sestra... :D prijímačky sa robia z biológie a slovenčiny... treba si pozrieť daké materiály knihy a tak a učiť sa

autor
14. aug 2021

@kaja118
@patusikk
Áno ide o odbor praktická sestra. Na stránke školy píšu že o materiáloch biológia pre ZŠ 5-9 o slovenčine nič

kaja118
14. aug 2021

Je rozdiel zdravotna sestra a odbor zdravotnicky asistent, ktory bol viac-menej len premenovany na prakticku sestru a po maturite aj tak treba ist na VS - osetrovatelstvo, a az tak je zdravotna sestra.

patusikk
15. aug 2021

Slovenčinu tiež myslia 5-9 na každej strednej je to rovnaké s touto slovenčinou a matikou napr... 🙂 slovenčinu sa môže pokojne zo svojich poznámok učiť 🙂

leeaaa
15. aug 2021

Treba prejsť biológiu od 5.-9. ročník a slovenčina to isté. Nechcem nikoho strašiť, ani odhovárať, ale pevne nervy želám aj rodičom aj dcére 😅 ale inak skvelý odbor, ja som momentálne externe na výške a popritom pracujem, ale absolútne si neviem predstaviť robiť niečo iné. Držím palce 🙂

autor
15. aug 2021

@leeaaa ďakujem, mysleli ste pevne nervy pri príprave na prijímačky alebo pri štúdiu? Dcérka chce byť sestrička, matika jej nejde, tak nech si ide svojou cestou ak sa tam dostane.

17alexis
15. aug 2021

Ja som chodila na zdravotku na asistenta v tom case, hlasila som sa na dve skoly a kazda mala ine kriteria. Samozrejmost je slovencina a v jednej chceli len ucivo o ludskom tele, to bol 7. rocnik a v druhej chceli 5.-9. rocnik. Su aj knizky na prijimacky z roznych predmetov, ja som sa ucila aj to. Urcite musi vediet popisat krvny obeh, to sa pytaju vsade, potom o neuronoch, dalej vediet v spravnom poradi vymenovat organy traviacky. Potom tam boli aj otazky ohladom hornin, vyvoj cloveka od Pitekantropa po Homo Sapiens Sapiens, dalej si nepamatam uz, co to je, ale patria tam nazvy Jura, Trieda, dcera bude isto vediet, je to asi 8. rocnik toto. A zo SJ bol diktat a test.

leeaaa
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
17alexis
15. aug 2021

@leeaaa mozem len suhlasit. V nasej triede hned v 1. rocniku dve prepadli, ale tak to boli pripady, ze prepadali takmer zo vsetkeho 🤦‍♀️🤦‍♀️🤦‍♀️ , ale celkovo sme boli naj trieda v nasom rocniku, co sa znamok tykalo. Bola som na intraku a niektori mali ozaj problemy naucit sa take ZKC a trochu si to aj pospajat s anatomiou. Predsa len, tie odborne predmety su dost aj o prepajani navzajom. Ja som zmaturovala s vyznamenanim a dalej som nesla. Zivi ma cudzi jazyk, ktoreho vyuka bola na vybornej urovni aj na zdravotke.

leeaaa
15. aug 2021

Pri štúdiu. Pubertiak a jedna z najťažších škôl😅 ale toto hovorím iba z vlastnej skúsenosti a na čo spomínajú moji rodičia, takže vôbec nemusíte moje slová brať na vedomie 🙂
Prvé dva roky na škole dcéru asi nebudú veľmi baviť, veľa teórie, "prax" na bábike, plus do toho predmety ako dejepis, fyzika, matika, občianska atď. Potom v 3. ročníku väčšina týchto predmetov odpadne a ostanú tie hlavné, ktoré bude potrebovať k maturite a navyše zistí, že väčšinu teórie nikdy nevyužije a čas na premýšľanie tej a tej kapitoly nebude. Ale tam začína "vzrúšo" 🙂
A ešte dodám ku komentáru vyššie, skúste sa zamerať na to, ale napr ja som mala pri biológii opísať rybu 🙂 to všetko závisí od konkrétnej školy, skúste sa predtým informovať na skole, aj či by vám náhodou neposkytli testy z prijímačiek z predošlých rokov 🙂

leeaaa
15. aug 2021

@17alexis u nás naša trieda teda neprosperovala bohužiaľ 🤦‍♀️ u nás sme v triede boli 27 a na konci 4. ročníka nás ostalo len 16, takže je to sito riadne celé 4 roky. Ja som mala to šťastie, že keď som na tej škole bola, tak ma to tak bavilo, že sa to na mňa lepidlo samé. A napríklad ta matika, nás učil riaditeľ a ten bol tak premotivovaný, že som si musela nájsť doučovateľa🤦‍♀️
Ale máte pravdu, je tam veľa odborných predmetov, ktoré tak strašne so sebou súviseli, ale niektorí jednotlivci tomu nerozumeli😂

17alexis
15. aug 2021

@leeaaa ja som si zdravotku vybrala len preto, ze mi nesla matika a na "pegecku" sa robili talentovky z telesnej, co tiez nie je moja salka kavy -gymnastika, koza atd, ale zdravotku som doslova milovala, vsetko mi prislo take logicke, lahko sa mi to ucilo a ja som mala este tu vyhodu, ze ked som pocas skoly bola 2x hospitalizovana, tak sa o mna starali nadstandardne lebo ma poznali. Raz sluzil na pohotovosti dr, co ma ucil anatomiu a ten mi kazal, vybrat si izbu a postel, aku chcem, tak kvoli mne stahovali jednu tetku do inej izby. 🤣🤣

luccija
15. aug 2021

Nechce ísť dcéra radšej za kozmeticku, kadernícku, pedikúru?môže hneď po škole pracovať neriešiť VŠ a má remeslo a neporovnateľný plat.Alebo pedagogickú a robit s deťmi?

leeaaa
15. aug 2021

@17alexis haha, z duše mi hovoríte😆 ma to perfektné výhody.. A hlavne my, ktorí sme boli iniciatívni, tak sme z toho ťažili😁 a mne sa lepšie začínalo pracovať aspoň 🤭