Ako sa má skúšať chémia v 7. ročníku?

roman804
12. okt 2016

Ahojte potrebujem vedieť ako sa má skúšať chemia v 7ročniku, ide mi o periodiku tabuľku prvkov,naša učiteľka dáva písomku štýlom že napíšte mi táto skupina, stlpe 1 a 5, dalšia iné atd, či sa to tak môže pretože my sme syna skúšali skôr tak že poviem prvok a on ho povie v latinčine a značku prvka,zaujíma má skôr ako v tomto znejú priamo osnovy učiteľov,prípadne aj vaše skúsenosti,pretože mne sa to zdá dost náročné a to učiteľka hovorila že je to pre ôsmy ročník ale aby toho nemali potom veľa tak že začnú v siedmom a zrazu z toho písomka, dakujem za odpovede

sissy27
12. okt 2016

@roman804 to si dúfam robíš srandu, že ideš fňukať za synčeka, že to má chudáčik ťažké a že vlastne učiteľka by sa mala prispôsobiť vám, lebo vy ste ho to doma skúšali takto 😕 žiadna šablóna "ako má skúšať" neexistuje... preberú učivo, dostanú domácu úlohu a je len na učiteľovi, aký systém overenia vedomostí si zvolí - ústna odpoveď, písomka, test, zprava, zľava, zhora, zdola, diagonálne...

katarinapekna
12. okt 2016

V časoch komunizmu sme tiež takto ficali, príde mi to celkom prirodzené, myslela som si,že dnes sú vyssie nároky na deti,toto ma celkom pobavilo.

mawka
12. okt 2016

to nic, u syna v triee na biologii dava do pisomiek otazky, ktore este nepreberali 😀 a tu chemicku tabulku prvkov, ak si dobre pamatam sme museli ovladat zhora zdola zprava aj zľava a este aj vsetky detaily a zvladli sme to aj bez uja googla a asistencie rodicov. si nepamatam, ze by sa so mnou nasi ucili v 7. triede. dokedy chceme detom fukat zadky? do maturity?

mawka
12. okt 2016

@katarinapekna vyssie naroky ako v com. po prelistovani ucebnice chemie a fyziky pre 7. rocnik ZS mi teda nepride, ze by boli na ne kladene naroky. my sme mali knihy uplne na inom leveli, toto je teraz samy obrazok a 4 vety k tomu. skor by ma zaujimalo ako sa z toho da nieco seriozne naucit.

kurciatko23
12. okt 2016

asi tak...aspon vidite, v akom stave je skolstvo,,,,kniha pre 7.rocnik, ucivo v nej pre 8.rocnik, cvicenia take zvlastne....zlate stare casy....dnes si otvorime ucebnicu na str,66, zajtra na 67. nie ako teraz, raz sporedu, raz odzadu, nabuduce bez ucebnice

svetluska82
12. okt 2016

@roman804 prvky sa učia az v 8 rocniku, ak ma skola viac hodin do týždna mozu byt popredu . V 7 rocniku sa skusaju zakladne prvky kyslik, sira a pod. 7 roc. je zameraný na fyzikalne , chemicke javy, požiar, neskor exo a endotermicke reakcie. A ako sa skusa? Zalezi od osobnosti ucitela, aky ma styl. Ja a kolegyna skusame stylom prvok, znacka, latinsky nazov a maju doplnat jedno z toho.

hettinka
12. okt 2016

dcéra sa to na ZŠ neučila a teraz prišla na gymnázium a chýba jej to, prvá písomka hneď 3, lebo tam sa predpokladá, že to žiaci vedia ... a ona sa to biflila teraz narýchlo

Ja si pamätám, že sme to sypali na ZŠ, aj podľa skupín (napr. vzácne plyny, alkalické kovy) ... už z toho samozrejme viem len také zvyšky.

hettinka
12. okt 2016

@mawka fyziku, chémiu a matematiku poriadne zredukovali ... v cudzích jazykoch zasa veľa pridali, aj som sa mnohé veci v AJ učila až na VŠ, čo dcéra prebrala už na základnej.

Ale zasa sa vracia trend viac tlačiť na prírodné vedy, lebo však decká nevyžijú len z toho, že budu vedieť po anglicky a náboženstvo/etiku.

mawka
12. okt 2016

@hettinka no bodaj by to tak bolo. myslim si, ze matika, slovina, geo, bio, fyz, dejepis a chemia su velmi, velmi podstatne. to je ten pravy zaklad. a zvysok ako obcianska, hv, vv a podobne mohli spojit do jedneho predmetu. pretoze na hv - teda aspon u nas nepreberaju nijaku teoriu extra, decka ani nepoznaju mozarta, na vv si maluju ako deticky v skolke, tiez nemaju sajnu ani kto bol nejaky botticelli, na obcianskej nula nic preberaju, etika nula nic a na informatike ucka trci na fb a decka sa hraju. strata casu. mohli posilnit prirodne vedy. a jazyky - no ako kde. tak debilne ako ich ucia ucky u maleho v skole, to som este nezazila. mam aspon tu vyhodu, ze viem aj/nj, ze si maleho doucim, ale co maju robit rodicia, ktori ten jazyk neovladaju, to neviem. stale hovorim, ze nas system vzdelavania je na prd. a na ZS urcite.

iwesska
12. okt 2016

@roman804 Jasne, ze sa to tak moze..musi si pamatat cele triedy prvkov, nie len ich nazvy a znacky. Ked bude tvorit chemicke vzorce, tak bude potrebovat vediet, v ktorej triede su zadelene, nazvy prvkov mu vediet nestaci. A mozes mi verit, mam chemicku skolu a celu periodicku som musela vediet naspamat vysypat 😉

jeennyv
13. okt 2016

@roman804 zalezi na danom ucitelovi, objektivne kriterium sa najst neda, ci nejaku osnovu na skusanie, osnova je na ucivo,co by mal ucitel odprednasat a co by nasledne po vyklade uciva mali ziaci zvladnut, mas ucitelov a ucitelov, niektori to beru tak, ze dobre fyzika a chemia, jednoducho musis pochopit a ked nepochopis ok...nejak to oducia, preskusaju ta a dovi, a potom su ta potom su taki, pre ktorych by bez ich predmetu skrachoval cely svet a na jednotku to vie boh, na dvojku ten ucitel, na trojku ti najlepsi ziaci atd....my sme mali taku ucitelku, ze jej stacilo znacka, prvok, latina a to som chodila na skolu s x jazykmi a narokmi ako na vs ale jej to takto stacilo...ak ma ucitelka tvojho syna vacsie naroky, tak sa budete musiet viac ucit jednoducho...

roman804
autor
13. okt 2016

dakujem pekne všetkým za odpoved, problém je širší, beriem že je to v poriadku,že to majú žiaci vedieť, iba im nepovedala ako to bude skúšať a ona si myslím že to robí schválne, napríklad vyvoláva iba tých čo vyrušujú, a dáva im otázky dovtedy pokiaľ niečo nevedia aby mali zlé známky, už sa sťažovali na ňu aj samotné deti aj viacerý rodičia, správa sa podla viacerých neprofesionálne a nevie si iným spôsobom urobiť poriadok, iba som chcel mať predstavu či je isté skúšanie dané presnejšie alebo je to na učiteľovi, majte sa 🙂

lubi40
13. okt 2016

@roman804 no tak toto nam robili ucitelky bezne, kto vyrusoval isiel k tabuli. Ved chuda ta ucitelka nema ine "zbrane" na deti len to, ze ich vyvola. Sesternica ucila na skole (pisem v minulom case, lebo po 2 rokoch to vzdala) a vravela, ze deti su tak drze a neda sa nic robit. Akoze kludne dieta vynada ucitelke do P.. a K.. a ked sa stazuju rodicom, tak rodicia, ze urcite nie a pod...

miriam11
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
roman804
autor
13. okt 2016

@miriam11 myslím, že nemáte pravdu, tieto konkrétne decká sú v pohode, viem to od ich triednej, musí sa rátať, že idú do puberty a niečo ako vyrušovanie sme robili v tomto veku všetci, to, že vyvolá toho kto vyrušuje je ešte ako tak logické, ale ked mu dáva otázky donekonečna, až kým nenájde takú ktorú nevie, tak to v poriadku určite nie je, syn je jednotkár, sám povedal že k+udne pojde aj na komisionálne, ktoré určite zvládne, ak ho nebude skúšať ona, sám si pamätám, že keď som vyrušoval a bol som vyvolaný, tak ak som učivo normálne vedel sadal som si s jednotkou, a nevravím o tom, že taká chémia by nemala byť priorita, koľko ludí po škončení školy sa jej tak bude aktívne venovať?, takže ak tých žiakov podľa viacerých zbytočne stresuje určite sa jej raz nepodakujú

jajka257
14. okt 2016

@katarinapekna naroky sli do kelu😀😀😀 osmakov a deviatakov ucim to, co som ucila pred par rokmi piatakiv😀😀😀ale chudatka deticky

moni244
14. okt 2016

@roman804 dalsi premotivovany rodic, co si lieci komplexy zo svojich skolskych cias a ma pocit, ze to vie lepsie ako ucitelia. A skusat dieta v 7 rocniku a este sa stazovat, ze ucitelka nepovedala, ako im da napisat pisomku, mi uz ani nepride smiesne, ale trapne. Som zvedava, co budes robit, ked ti dieta bude na strednej a vyske

jajka257
14. okt 2016

@roman804 fuuuha, stres z pisomky😀😀😀😀 a ked pride do zamestnania a bude mat stres, co urobis? Pojdes za zamestnavatelom? A povies mu, aby nestresoval tvoje dieta?😀😀😀😀toto je ukazka dnesnych rodicov. A ze puberta, a co? Aj my sme mali pubertu a nikto si nedovolil robit to, co dnesne deti, ktore poznaju prava a nemaju ziadnu vedomost o povinnostiach. Ziju v presvedceni, ze povinnosti maju len ini a ich sa to netyka...
@moni244

jajka257
14. okt 2016

@mawka ozaj, vies, co je najnovsia moda? Oslobodenie od matematiky a slovenciny, lebo chudatko ma zle znamky a je demotivovane😀😀😀😀ako matikarku ma skoro pepka klepla😵😵😵😵a potom ja nevien, asi pojdu kozy past. Ani k pasu by som ich nepustila. Ved ako spocita, kolko ma uz hotove? A pracovnu zmluvu podpisu troma krizikmi😀😀😀😀ale toto slovaci chceli, tak toto budu mat. Budu uz len robotovat na panskom😀😀😀😀

mawka
14. okt 2016

@jajka257 ty kokos to vazne? to co je za pitchovinu? 😕 😕 syna mam dyslektika, dysortografika a dyskalkulika a robi vsetko ako vsetci a hodnoteny je ako ostatni. a vdaka tomu sa aj zlepsil. vlasne dyskalkulia je uz oki aj dyslexia, akurat to pisanie, ehm.. ale neviem si predstait, ze by bol oslobodeny? kua, sak to jaka sprosta generacia rastie? jezisinku.... otras.

jajka257
14. okt 2016

@mawka nuz, tak toto nam vyrasta a toto sa ma o nas starat, ked budeme stari, chori a nevladni. To mame tu modu, ze psycholog napise. Ja ta chvalim za tvoj pristup. Ja mam v tried troch s diagnozami a vsetci robia to, co ostatni. Dohoda s rodicmi. Beriem ohlad pri pisomkach, zaujima ma hlavne postup a ci vedia, co maju robit, beriem do uvahy, ze sa snazia. Ale toto , co som napisala je novinka. A ked mi to oznamila nasa specka, skoro som odpadla. A to ma pokracovanie, ak je oslobodeny, nemusi byt ani na hodine. To je parada, vsak?

nyusika
14. okt 2016

Vy sa učíte so siedmakom ???

mawka
14. okt 2016

@jajka257 idem s deckami k specke o dva tyzdne, sa jej spytam co to za chujovinu. 😀 fakt hovadina. inak ja sa uz necudujem, ze ma vnimaju ako zlu matku. nie moje deti, ale okolie. lebo vyzadujem po nich prilis. no nech idu do riti. dobre, ze vyzadujem prilis. ja viem, ze niekedy sa aj ucitel sekne, ze nie kazdy je ok ucitel, ale to treba vediet rozlisit, ci je decko hnile, ci s niecim vydrbava alebo ci smola, ze je tam divny ucitel. ale ucit sa decka musia. je to tak. ja sa s malym neucim, ale skusam ho. viem, ze bio, dejepis, geo ho bavia a je v tom fakt skvely, matiku dostane vzdy priklady okrem DU, fziku a chemiu ho vyskusam, prip. ak nerozumie, vygooglime, bo tie ucebnice fakt des a hruza. ale kontrolujem ho, to musi byt. lebo sak pozname decka. co mate na ulohu? nic maminkaaaa 😀 😀 vzdy mu poviem, ze aj ja som chodila do skoly, tak nech to na mna neskusa 😀 😀

hettinka
14. okt 2016

@nyusika no ved ... ja som ani poriadne nevedela, čo berú a o písomke zvyčajne už ked bola napísaná
a ak ma dcera zle znamky, poviem jej vždy, že sa mala viac tomu venovať, nič iné nepomôže, ani vyhováranie sa na to, že iní vyrušovali
syn je štvrták, tiež sa s ním neučím, len skontrolujem tajne tašku, či ma všetko zbalené

jajka257
15. okt 2016

@mawka opytaj sa. Lebo ta nasa by bola najradsej, keby deti mali same jednotky, nic nemuseli robit. Az mam pocit, ze vela veci prekruca a snazi sa obist vela veci. Daj mi, prosim ta potom vediet.

mawka
15. okt 2016

@jajka257 neni to o samych jednotkach. a nikdy nebolo. mam byv. spoluziakov, ktori boli 4 na ZS a su uspesni, maju porobene aj skoly a dari sa im. a maju sa vacsina z nich lepsie ako ti, co boli bifle a mali same 1.

jajka257
15. okt 2016

@mawka samozrejme, ze to nie je o jednotkach, su dolezitejsie veci. Nie kazdy ma vlohy na vsetko, to by bola nuda. Ale myslela som to tak , ze u nas pride k nej dieta a vyplace sa, ze ho to nebavi, lebo ma zlu znamku a ona uz vybavuje integraciu a oslobodenie a miesto , aby mu pomohla inac, tak vlastne najde sposob ako vsetko obist. A pre toto som na nu nastvana.

mawka
15. okt 2016

@jajka257 to chapem. no som zvedava, popytam sa nasej specky, ale nebude sa tvarit nadsene, lebo ona je prave taka rozumna zena, ktora sa skor snazi to dieta motivovat a viest normalne co to ide, az potom tie integracne vymysly, az sa to neda najskor normalne. ja som za tu zenu neskutocne vdacna. chodime do serede do majaka.

jajka257
15. okt 2016

@mawka bud vdacna. My co mame specku v skole a este dve v ccccp, tak tie len integrovat do radu, redukovat ucivo a hlavne davat vynikajuce znamky. Naucili nasich integrovanych, ze nemozu prepadnut, aj ked nebudu nic robit

jafnka
15. okt 2016

muž je matikár a hovoril, že na dnešné deti sú kladené ďaleko menšie nároky ako to bolo kedysi. už keď sme my boli deti tak nám učiteľka hovorila, že sa učíme menej vecí ako oni v tom veku a ešte to odvtedy znovu zredukovali. a najhoršie je to, že tie deti to aj tak nezvládajú. kde je chyba? v systéme, učiteľovi, rodičovi či žiakovi? myslím, že v každom trošku
inak osobne nevidím nič čudné na tom, že sa rodič učí aj so siedmakom. aktívne sa podieľa na jeho vzdelaní a nie len potom nahúka na dieťa/učiteľa, že prečo má zlé známky