Ako sa hodnotí ústna časť maturity?

casper478
22. máj 2019

Chcel by som sa Vás opýtať (ak s tým niekto má skúsenosti), že aké je hodnotenie ústnej časti maturity (je jedno z akého predmetu). Dopočul som sa, že žiak nemôže dostať horšiu/lepšiu známku o 2 stupne z ústnej časti maturity ako mal na konci maturitného ročníka . (napríklad zo slovenského jazyka ak mal žiak známku na konci maturitného ročníka "1" tak nemôže dostať horšiu známku ako "3" z ústnej odpovede.) Je to pravda, alebo sa to nehodnotí vôbec podľa tohto?

Ďakujem za odpovede.

williamska1
22. máj 2019

@casper478 nie nikde to neni napísané ani v zákone, to sa len tak hovorí, že jednotkárovi nedajú 5ku, ale známka sa určuje podľa vedomostí a podľa toho ako urobil písomnú časť 🙂

evinkakub
22. máj 2019

@casper478 ahoj.. je to práve naopak... ak mas 4 nemôžeš mat o tri stupne lepšiu. Maximalbe ziskas 2. Jednotku ti nedaju... ci je to ale aj opacne, netusim. O tom som nepočula.

casper478
autor
22. máj 2019

@williamska1 A čo ak žiak nepísal písomnú časť z určitého predmetu? Napríklad Informatika/Dejepis/Biológia atď...

volterra
22. máj 2019

@casper478 syn na konci maturitného ročníka Slovenský jazyk a literatúra - 3, maturita -1.

marlenka222
22. máj 2019

@casper478 tak ťa nepustia ani k ustnej. Veď na čo keď si nedokázal že máš vedomosti k ústnej skúške kde suvislo rozprávaš a odpovedas na otazky?

nikkya
22. máj 2019

@marlenka222 však pisomne su len z angličtiny/nemčiny , slovenčiny a matiky 🤣🤣 ostatne su len ustne..

marlenka222
22. máj 2019

@nikkya u nás mali aj biológiu nejaký test na strednej.... Takze.... Viem že tam mali okrem iného aj nejaké latinské názvy všetkého zvierat, rastlín aj človeka atd... Museli vedieť pomenovať kostru všetkých živočíchov, cloveka, každý sval a taaaaak :D za mňa ee

arcticcode
22. máj 2019

@marlenka222 To ešte pohoda. U nás na výške ti ukázal dajaku chrobač a povedz po latinsky čo je to za chamraď a po latinsky zaraď do systémy. Dajake heterokontofyta a podobné somariny. Potom ti dali očuchať štyri nakrajane korene a podľa čuchu urči, že toto je z prvosienky, toten je z lopucha... no radosť :D

alenah31
22. máj 2019

@marlenka222 @casper478 aj keď nespravíš napr. písomný test zo slovenčiny tak k ústnym skúškam zo slovenčiny normálne ideš. Potom v septembri opakuješ len to z čoho si nespravil. Aj syn momentálne maturuje, ešte zajtra má AJ a v piatok SJ. Za sebou má obhajobu záverečnej práce a odbornú ústnu časť (účtovníctvo, ekonómia a management). A aj u nich sa riadia tým, že ak si mal napr. SJ na vysvečku 4 nemôžeš dostať lepšiu na mature ako 3 - prihliada sa k celkovému prospechu za daný predmet.

tosomja
22. máj 2019

Je rozdiel, ci pri skúške mas len okno, ale prospech si mal pocas studia vyborny. Tak jasne, ze ta potiahnu a mozno "prekopnu" cez maturitu... A ine, ak si cele štúdium blafoval, podplacal atd a teraz sa spoliehas na skusky. Aj skusajuci vie odhadnúť, ci v tej hlave niečo mas. A nie, nie je pravda, ze 4kar nemôže mat 1...a naopak. 😉

norikaro
22. máj 2019

Ak mas za 4 cele studium tak nedostanes na maturite za 1, ale odvija sa to od toho ako napises aj pisomne, ale je aj o tych uciteloch a o tom ako sa ucil pocas celeho studia. Ak nepisal pisomnu cast tak sa opakuje nedostane automaticky za 5...a k ustnym sa potom ide neskor...

fialka2612
22. máj 2019

@casper478 nie, nie je to pravda. Pokiaľ sa známka na ústnej maturitnej skúške líši o 2 stupne od známok z polročných a koncoročných vysvedčení z daného predmetu za CELÉ štúdium - teda napr. pri štvorročnom štúdiu za celé 4 roky, MOŽE to maturitná komisia zohľadniť. To znamená, že možno niekto by mal z ústnej maturity 5- ale bol dvojkár celé 4 roky, tak sa môžu rozhodnúť, že dostane 4.
Ak maturuješ, tak ti držím palce, nech si vytiahneš dobrú otázku a podáš čo najlepší výkon pri odpovedi.👍👍👍

fialka2612
23. máj 2019

@casper478 a ešte jedna info, maturitná komisia NEMôŽE dať horšiu známku na maturite kvôli horším študijným výsledkom. Zákon o takejto možnosti nehovorí, teda ju ani nepripúšťa. Toto sa vo všeobecnosti nevie. Čiže teoreticky môže byť niekto trojkár/ štvorkár, ale pokiaľ je jeho maturitná odpoveď výborná, nemala by mať komisia žiadny problém dať mu jednotku. Čiže priebežné známky za štúdium sa nemôžu použiť ako nástroj/dôvod na zníženie známky za maturitnú odpoveď.

adriana2109
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
dadka75
18. okt 2019

@evinkakub Ani toto nie je pravda.. Syn maturoval min rok a mal spolužiakov, kt. išli o 3 stupne... Proste im sadla otázka a vedeli ju perfektne... Dostali 1 aj napriek tomu, že na vysvedčení mali 4. V prípade, že bol žiak 4 roky dobrý študent a na maturite mu nesadla otázka, bol v strese a pod, väčšinou skúšajúci pomôže s odpoveďou a nasmeruje žiaka tak, aby sa chytil... Ak bol dobrý študent, vo väčšine prípadov sa chytí a dobrú známku si obháji...

maryah
5. mar 2022

Ahojte 🙂 o 1 týždeň a pár dní mám písomnú časť maturitnej skúšky zo SJL a ANJ. Momentálne si skúšam testy zo starších ročníkov zo SJL a mám od 50 - 54% úspešnosti. Prosím vás, pri takomto výsledku, aká by mala byť ústna odpoveď, aby som prešla? Toho času na učenie nemám veľa, počas maturitnej ústnej skúšky budem čerstvá štyridsiatnička s povinnosťami (to ma samozrejme neospravedlňuje) 😃