Ako sa darí vašim deťom?

anita6666
16. jan 2018

Prosím o realne skusenosti,ako darí vašim deťom? Sú stale čistí jednotkari alebo ste sa
stretli s pojmom "horšia menšina" s par dvojkami na vysvedčen? Môžte aj sukromne,kto nechce tu....

prabinka
16. jan 2018

veľmi rada by som bola, ak by bolo čistým jednotkárom, no na to si ešte zopár rôčkov počkám, pokiaľ sa dostaneme do školy 🙂

hettinka
16. jan 2018

@anita6666 osobnú skúsenosť zatiaľ nemám, osemročné gymnázium zvazujeme od budúceho roka. No myslím, že je to individuálne aj od žiaka, mierne zakolísanie pri prechode na iný typ školy je bežne. A ide aj o náročnosť školy, osobne myslím, radšej nech je dvojkar na top škole, ako mat samé jednotky na priemernej ZŠ.
Jednotky nie vždy odrážajú reálne vedomosti.

sissy27
16. jan 2018

neviem či celkom rozumiem tvojej otázke, ale ak ťa zaujíma, aký bol prechod zo zš na 8r. gymnázium, tak ten prvý rok bol trošku náročný v tom zmysle, že okrem nového kolektívu boli aj nároky trošku vyššie, už sa na deti nepozerá ako na žiakov ale ako na študentov gymnázia...ale zas žiadna katastrofa, zvládla to celá trieda, niekto lepšie, niekto horšie, dcéra si svoj štandard bez problémov udržala. Záleží od samotného dieťa a samozrejme aj od konkrétnej školy, prístupu vyučujúcich...ale dcéra bola veľmi spokojná. V podstate stále je, akurát je vo veku, kedy sú všetci dospeláci vadní a trápni 😅 ale jedna učiteľka hovorí takým ich "jazykom", tak tá je dosť obľúbená, aj keď asi mnohí rodičia by išli do mdlôb, ja jej ale tiež fandím, že si dokázala nájsť k puberťákom cestu, nie je to ľahké ani k vlastným a nie ešte k cudzím.
Ešte podotknem, že na 8r. gymple určite nejdú len samí jednotkári 🙂

wladka
16. jan 2018

my sme na prime.. zatial vychadzaju 4 dvojky.. neriesim to absolutne.. dievca vie, ze musi makat.. a nemaka 😃.. kedzto v predchadzajucej skole zbierala jednotky za nic (neucila sa), tak jej ostal ten rezim.. na to ze neni pripravena do skoly vzdy, tie dvojky povazujem za zazrak 😃 ... + puberta+lenivost.. vcera som jej dohovorila v tom zmysle, ze mi dvojky nevadia, ale ze tato skola ma nastavenu latku vyssie, ze sa musi pripravovat, ci chce alebo nechce.. u nas je na biligvalnom franzuckom, tak tie dvojky beriem v pohode, lebo je su to predmety ako matika, anglictina (kde je dost znamok, hybe sa to dost v priemere), ale ta fyzika, dejepis (kde svietia 2 znamky, to uz neovplyvnim).. a uprimne povediat, z tych predmetov mi to nevadi, matiku tiez neriesim, lebo tam idu ako draci, seka ich dost.. akurat ze skoda tej anglictiny, lebo to vie, len 1,67 aj z matiky co ja viem, je to na 2, cisty fakt .. 😃

wladka
16. jan 2018

sorry za chyby... :D

kaja73
16. jan 2018

u nas to bolo bez problemov..ciste jednotky na ZS prvych 5 rokov a aj prve 4 roky na gymnaziu.. horise vysvecko prislo az v v 5 rocniku-teda akoby na druhom stupni gymnazia....vtedy sa zhorsilo viac deti ako v prime . Syn si tych par dvojek odvtedy drzi dodnes-je maturant teraz a mava 3-4 dvojky.

katharinka1
16. jan 2018

dcéru mám už v tercii a stále má samé jednotky. asi jej škola ´sadla´, lebo moc sa zatiaľ učiť nemusí, veľa si pamätá z hodiny.

hettinka
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
dai
16. jan 2018

@anita6666 🙂 v nasej skole same jednotky mal niekto naposledy v prvom polroku 2heho rocnika🙂 odvtedy sa take dieta nevyskytlo ...
mozem len otazku - preco je pre teba dolezite ci maju deti same jednotky alebo nie? neviem ale porovnavat sameho jednotkara z nejakej malotriedky v dedine o 5tich ziakoch a dieta z prestiznej tazkej skoly mi pride uplne mimo🙂 pisem to ako extremny priklad - obavam sa ale ze presne take iste rozdiely su aj medzi roznymi 8rocnymi gymnaziami...

deti95060810
16. jan 2018

Ahoj, tak my už máme 8 ročné gymn. dávno za sebou. V príme mal syn najhoršie vysvedčenie z celého svojho študentského života. problém bol s angl. Na zákl. mal učiteľku čo bola samouk - mňa kedysi učila ruštinu, ruštinu zrušili, tak učila angl. mala mizerné výsledky. Syn schytal na gymn. 3. prvá a posledná 3 v jeho živote na vysvedčení.....prežili sme to.....
nám hneď na prvom rodičovskom povedali, že známkovanie je o stupeň prísnejšie ako na ZŠ....
Problém bol aj to, že syn v triede nikoho nepoznal, musel do školy dochádzať autobusom, nemal tam zo začiatku žiadnych kámošov, deti ho prezývali sedliak - bol z dediny, za všetko sa mu smiali aj za desiatu - oni chlieb nejedávali, len bagety a pili colu.... po čase sa to zmenilo. V súčasnosti už končia VŠ, a s niektorými kamarátmi je v kontakte stále....

aniele
16. jan 2018

Dievčatá, vôbec nie je dôležité, aby boli čisté jednotky. Majú sa snažiť a pracovať. To v nich treba rozvíjať, nie stresovať sa kvôli známkam. A dnes je už známe, že ak vidíme, že je v niečom výborné a v inom priemerné, je potrebné ho podporiť v tom výbornom, nech je excelentné, bude mať smer do života. Fakt je lepšie, ak v niečom vyniká a zvyšok je uspokojivý, než by sme ho podporovali len v tom, čo mu nejde a nerozvíjali to, v čom môže napredovať (aj nad rámec školy).

bets
16. jan 2018

Moji obaja si udržali štandard deti, co patria k tým lepším. Dcéra stále jednotky, synovi nejdú až tak jazyky, tak občas je dvojka z jedného alebo druhého cudzieho jazyka, ale kedže vie, ze to ide tažšie, začal sa viac snažiť a v kvarte ide to uz aj na jednotku. Zatial ich v tomto smere neprevalcovala puberta, uvidíme ako to pôjde ďalej. Viaceri spolužiaci si svoj prospech neudržali, pripisujem to skôr puberte. Chodia do výberového 8-roc. gymnázia, kde aj v kvarte sa robia postupové testy na vyšší stupeň vzdelávania.

vroni
16. jan 2018

@dai, odpisala si mi to z klavesnice. U dcery na skole neexistuje cisty jednotkar. V celej skole nie (okolo 3000 ziakov). Lenze neterkina premiantka stvrtacka (na 8-rocnom gymnaziu dobreho mena v BA) nepohne ani s matikou ani s anglictinou mojej totalne priemernej druhacky. Jej o rok mladsia sestra (tiez cista jednotkarka) sa o to ani nepokusa. Tolko k teme "cistych jednotkarov". Podla mna skor vypovedaju o nizkej narocnosti skoly nez o vysokej urovni vedomosti a schopnosti.

erika_smile
16. jan 2018

Mám neter, ktorá chodí na gymnázium a trochu sa jej zhoršili známky ale myslím, že to nie je nejaká tragédia

basska_b
16. jan 2018

Keď som chodila na 8-ročné gymnázium (roky 2002-2010), na prijímačkách som patrila medzi 60/360 vybraných deti. Samých jednotkarov bolo menej ako 10, postupne ubúdali, z triedy iba ja a spoluziacka sme končili so samými a "čistým štítom" :D a dostali sme zlatú medailu a 150 eur odmenu.

Môj brat nastúpil na tú istú školu v rokoch 2008-2015, úroveň však išla dole. Tiež mal samé jednotky, ale stačilo sa mu vraj učiť cestou v autobuse :D jednotkarov bolo zrazu oveľa viac a to vyberali tiež 60 z celkového počtu záujemcov 80 (!!) deti do prímy.

Podľa mňa sa treba vždy snažiť o jednotky, ale keď sa nepodarí, tak to nie je dráma.

ceresnovci
16. jan 2018

Bolo by idealne, keby rodicia studentov sa zacali zamieriavat na vedomosti a ich prepojenie a pouzitie nez na JEDNOTKY. Ziaci sa ucia pre dalsie studium a povolanie, nie pre znamky.. .. Ucitelia a vedenie skoly chce mat pokoj od otravnych rodicov tak klesaju naroky a potom sa vsetci cuduju, ze zo skoly vychadzauju tupela a v medzianrodnych testoch prepadame.

eliska13
16. jan 2018

@aniele presne toto nám povedal učiteľ pri prestupe z prvého na druhý stupeň, že treba deti od 6-7 r treba podporovať v tom čo im ide a nebazirovat na tom, čo nejde.Lebo, že vynaložia potom sily na zbytočnosti na predmet, ktorý im nejde.Zatual tam nie sme, ale neviem si to v realy predstaviť.
V mojom okolí sa deti po prestupe na gymnázium v prime zhoršili väčšinou všetci a to nehovorím, že už rok predtým chodili na doučovanie z 2,3 predmetov.Bud sa potom spamätali, že učenia je viac a zvládali, alebo aj odišli preč.Ale sameho jednotkara nepoznam.Ak môžete napísať čo bolo pre Vás impulzom dať ich na gymnázium?Syn je bystrý, má dobré známky, veľa si pamätá z hodiny doma sa takmer neučí, ale ja vidím, že nie je typ, ktorý by mi poobede chcel 2,3 h sedieť nad knihami.Koho som sa pýtala potvrdili mi,že tak to je...išiel by do Ba.Isli preto, že išiel spolužiak, rozhodli ste vy, alebo sú to naozaj deti, ktoré sú hladné po vedomostiach.Vela ľudí sa ma pýtalo či zvažujem gymnazium tak už som zmätená.

eeffka
16. jan 2018

@eliska13 dcera isla na 8r gymnazium lebo je studijny typ, cita si encyklopedie, pozera po webe, proste sedi nad knihami a bavi ju to
na beznej ZS bola za "sprta", na 8r je bezne dieta, tam su vsetci taki. Teraz je v sekunde, bude mat na polroka asi 1-2 dvojky, ale ucivo je niekde uplne inde ako na beznej skole ( som v kontakte s povodnymi spoluziackami)
stale na niecom robi ( rozne projekty), v podstate chodieva denne domov okolo 3- 4. , 3x do tyzdna ma kruzok , to pride az po 5, a sama mi niekedy povie ze chce len tak lezat a relaxovat
cize je to dost napor aj na dieta, ktore ma k uceniu pozitivny vztah

eliska13
16. jan 2018

@anita6666 je otrasné to škatuľkovanie deti horšia menšina....Nám učiteľ čo učil na VŠ povedal, že na základnej škole v 5 triede je aj 2 dobrá známka.Lebo úprimne do 4 tr mal syn samé jednotky na vysvedčení teraz sa zhoršil a hľadala som kde je chyba a učiteľ povedal, že on jednotku z odpovede, písomky dá len tomu, kto to má na 100% .A zrazu deti, ktoré plánovali ísť na gymnázium sú dvojkari a húfne chodia na doučovanie.A teraz som v pomykove, keď len pri prechode z prvého na druhý stupeň, tak zakopol čo by bolo, ak ho dám o rok na gymnázium.V čom vidíte výhodu gymnázia robia projekty, učia sa viac do hĺbky, je to o samostudiu, už som počula aj názor, že raz v životopise to bude dobre vyzerať🙂
Kto je vlastne ten študijný typ ako sa zvykne hovoriť detom,ktoré majú na gymnázium.

anita6666
autor
16. jan 2018

No takto🙂 uvediem príklad...z 30 žiakov z matematiky má 24 jednotky a ostatok dvojky,trojky nemá nikto z ničoho...alebo zas iný predmet, tiež tak nejako podobne na striedačku....takže ma dosť zaskočilo to,čo tu niekto písal,že samé jednotky nemal pomaly nikto na škole (resp. V ročníku) proste sa mi zdá,že na 30 žiakov je tých jednotiek akosi veľa,ak zoberiem do úvahy ten príklad s matikou....alebo sú všetci len obyčajní géniovia.....neviem...

bubinovci
16. jan 2018

Moje deti su este male ale ja som chodila na gymnazium. Prve 4 roky na zakladke same jednotky a ked som prisla na gympel tak to bol sok. Uplne iny system ucenia takze sa to prejavilo aj na vysvedceni. Ale potom som si zvykla a zlepsilo sa to. Samozrejme len dovtedy kym neprisla puberta a lenivost. Potom sme to flakali vsetcia doradu 😂 ale zmaturovali sme bez problemov a dnes su sj taki spoluziaci co ledva prechadzali rocnikmi uspesni

stella333
16. jan 2018

@anita6666 Moje dieta je ta horsia mensina, teda nejake dvojky na vysvedceni, zatial trojka nebola, ale uz som nejak zmierena aj s tym. Ked sa venuje uceniu naplno dokaze mat jednotky, ale teda dozor nerobim, takze obcas schyta horsiu znamku a tie same jednotky uz nie su. Ale ja na nich ani nebazirujem.

pitik
16. jan 2018

V prime mala dcera same jednotky, ale na pol roku bola jedina a na konci boli dve, teraz jej vychadza jedna dvojka. Ale uci sa sice viac, ako na zakladke, tam som mala pocit, ze sa neuci vobec, ale zase nejako extra vela cas tomu nevenuje

vroni
16. jan 2018

@anita6666, presne o tomto hovorim. Ak ma z 30 deti 24 jednotku z matiky, tak to vypoveda o tom, ze ma skola nulove naroky, idiotsky system hodnotenia ci ucitela, co znamkuje pekny usmev (jedno z toho alebo lubovolnu kombinaciu viacerych). Dcerin matikar na rodicku vysveloval, ze pisomka, ktoru napise viac nez 10% triedy (tj. traja ziaci) na plny pocet bodov je zle postavena, lebo neukazuje ziakom i ucitelovi obsah ich vedomosti a nevedomost, len hladka ego. Obcas dava aj taku 😉, ale vacsinou su to klasicke zabijacke pisomky. Decka su hrde na dvojky, trojka je este stale v pohode znamka. A v ucitelskom hodnoteni na prvom mieste skoncil matikar....

dai
16. jan 2018

@anita6666 pisala som ti to ja... moje deti maju stupnicu znamkovania 1-6... 1 nie je pre deti 100% ale najmenej 120 - hned na zaciatku skoly sme dostali povedane ze ten kto sa neuci, necita, nevenuje sa danej veci aj doma viac menej nema na 1tku narok, ak ovlada ucivo na 100% je to u nich 2ka... takze Tolko k tomu - proste fakt od tej 2hej triedy sa nenaslo dieta ktore by sa na 120% ucilo vsetky predmety aj doma😉 okrem toho su v priemere o 1 az 2 rocniky popredu vo vsetkych predmetoch skor ako sr skoly , poziadavky na samostatnost a prezentacne schopnosti neporovnatelne so sr skolami - ja som ziaden project napr. doma este nerobila - vsetko si decka musia pripravovat v teamoch same v skole, nasledne prezentuju... a viac menej na kazdom predmete a neustale...
mam s kym porovnavat v sr top 8rocnych gymnaziach a teda vidim ze to co u mojej dcery staci tak na 2-3 je hodnotene tam 1-2... a to o 1-2 roky neskor ako to ma dcera v skole...
preto mi proste pride uplne divne porovnavat deti podla znamok...mozem ti este 1 priklad uviest - moja dcera hovori plynule aktualne 2mi cudzimi recami, 1 z nich je jazyk vyucovaci - ani z jedneho ale nema 1tku na vysvedceni🙂 1tku ma akurat zo slovenciny - tu ju ucia slovenski ucitelia zvyknuti aj na slovensky sposob hodnotenia🙂 tam ma jednotku skoro kazdy😉

dai
16. jan 2018

@vroni tak nejak ako si popisala tu matiku vyzera hodnotenia u nas na viac menej vsetkych predmetoch vratane vychov😉

vroni
16. jan 2018

@dai, ano, je to vseobecny sposob vyuky na skole. Ale matika sa zvlast dobre porovnava (a je to moj odbor). Ale bez mucenia sa priznavam, ze “kradnem“ dcerin dejepis, lebo sa ucia veci, o ktorych sme my nebrali nic (urcenie veku hradov podla sposobu stavieb, slobodne a lenne prava dedin, vznik a kontinuitu mestskych prav...) A potom ma moje dieta obdivuje, ze viem skoro tolko, co ich dejepisarka (ta je ina sekera, matikar je proti nej uplny cukricek, pritom ma baba mozno 25 rokov aj s topankami)

eliska13
16. jan 2018

@dai a toho nášho učiteľa čo vyžadoval na základke u syna vedomosti na 1 na 100% inac dá 2 , lebo učil predtým nacVS a viedol ich k samostatnosti a zodpovednosti vyhodili, lebo veľa rodičov sa sťažovali, že je prisny

meluela
16. jan 2018

@anita6666 napisem aj z pohladu dietata ... isla som na osemrocne v dobe ked len zacinali, takze tam bol vtedy uzky vyber, brali 1:20 a podobne, isli sme tam sami jednotkari vsetci (v neskorsich rocnikoch pribudlo par protekcnych). Ten prechod bol brutalny, niektori ucitelia videli 10r dieta prvy krat v zivote a chvilu im trvalo kym sa trochu prisposobili a nastavili naroky. Zo samych jednotkarov ostala max stvrtina samymi jednotkarmi, to boli taki co vyhravali celoslovenske olympiady. Prichod zo zakladky kde mi vsetko lahko slo na tuto skolu bol dost sok, vstavala som z vlastnej vole o 5 rano aby som sa este ucila, po telocviku som viac krat vracala kedze tiez asi nevedeli celkom kolko toho maly priman znesie. Napriek snahe som bola v tej par dvojkovej vacsine, mali sme aj trojkarov. Na vyske som si normalne oddychla po tomto zazitku 😃 No a teraz na stretavkach kde sme uz tridsiatnici sa neda povedat ze by ti olympionici boli nejako megauspesni oproti ostatnym, asi tak nejako vsetci narovnako, vacsinou nejake korporatne joby. Navrhujem hlavne vsetkym ubrat z rodicovskych ambicii kladenych na dieta .. je to sice tazke ale dietatku to velmi pomoze 🙂

dai
16. jan 2018

@vroni ja som vystudovala dejiny tak neviem teraz ci sme sa to ucili na gymnaziu alebo az na vyske co spominas😉 ale tiez sme mali takeho dejepisara ze s muzom doteraz na neho spominame - prisny nenormalne - nam sa to s muzom obom hodilo kedze sme to vyuzili na vs ale vela rodicov sa na neho stazovalo si pamatam...

@eliska13 tak u nas tiez par rodicov odislo v 2hom rocniku a uprimne, tiez som si nato musela zvyknut ze nemam doma samu jednotkarku aj ked je velmi sikovna... zvykla som si ale vidiet veci v inom svelte... proste ked vidim malej kamosky ktore ledva povedia suvislu vetu po anglicky, pricom sa ten jazyk ucia 3-4ty rok a maju samozrejme ze jednotku, tak mi tak nejak jej 2ka nevadi, kedze sa kludne po 2och rokoch dorozumie s anglicanom na akukolvek temu, rozumie filmom aj pesnickam a pod. ...