Ako riešite čas detí, ktorý trávia pri počítači a mobile?

alazala
26. mar 2015

Ahojte, máme tri deti v pubertálnom veku (14,16,16). Každý má svoju izbu, svoj pc, svoj mobil. Asi rok dozadu mali obmedzený prístup na internet - cez týždeň 2 hod poobede, cez víkend asi 5 hodín za deň (Manžel aj ja robíme v IT, teda máme možnosti ako nastaviť domácu sieť a pod. ) Potom už veľmi protestovali, takže sme to obmedzenie zrušili. Výsledok je taký, že všetok voľný čas trávia na pc alebo na mobile. Naučia sa, čo treba do školy, aj doma pomáhajú - nijak extrémne, ale urobia, čo sa im povie. Okrem toho len pozerajú do monitora, chlapec hrá hry, dievčatá pozerajú seriály, youtube, facebook...vonku nechodia, len fakt minimálne, prejsť sa do mesta po škole. Keď sú už doma, nejdú nikde, fakt len veľmi zriedka. Cez víkendy, prázdniny sedia doma a robia stále to isté - pc, mobil. Občas aj niečo čítajú, takže to nie 100% voľného času, ale dajme tomu 90%. Telku nepozerajú, iba filmy a seriály online (každý sám). Spoločné aktivity máme - prechádzka, výlet cez víkend, spoločne pozrieme film, ale nie často, bývame v dome, okolo je veľa roboty, takže to nejak nestíhame, čo ma dosť mrzí, snažím sa to zmeniť.
Takže sme sa s manželom rozhodli zas im to trochu obmedziť (napr. cez prac dni len 9tej..) a teraz tu riešim zase strašné protesty. Chcem sa vás opýtať, vy, čo máte také väčšie deti - riešite to nejak? je to naozaj tak, ako hovoria naše deti, že len my sme tí hrozní rodičia, čo obmedzujú deťom internet?
JA by som chcela aby aj nejak inak trávili voľný čas. A tým, že s tým pracujem, tak je mi jasné, ako tie "technológie" a it zábava dokážu človeka pohltiť. A oni sú deti, ešte si to nemôžu uvedomovať. Tu na MK píšu mamičky, že ich manželia - otcovia rodín x hodín denne hrajú pc hry - to je podľa mňa tragédia!! Nechcem aby moje deti tak dopadli. Nechcem, aby zakaždým keď vojdem ku nim do izby , mali v ruke mobil a ani oči nezdvihnú keď sa s nimi rozprávam. Ale zase ani nechcem, aby boli také hrozne nešťastné z toho , že večer o 10 tej nemôžu on line pokecať s kamoškou... Ako to riešite vy?

pribinak
26. mar 2015

Nechodia na žiadne krúžky? Sportove ci iné? Dnes je obrovský vyber krúžkov a mimoškolských aktivít, decka podla mna potrebuju priestor, kde môžu aktívne tráviť cas

maslenka47
26. mar 2015

@alazala take deti nemam, ale za seba mozem povedat, ze v ich veku som bola presne taka ista.. Vsetok volny cas za PC. A to tou dobou este nikto ani len nechyroval, ze vobec bude nejaky facebook, youtube, serialy a pod.

Zakazovanim podla mna nic nevyriesis, len vysvetlovanim/komunikaciou a ver tomu, ze 14-16 rocne dieta si uz velmi dobre dokaze uvedomovat "nastrahy it technologii". U mna preslo 15 rokov a stale travim vacsinu volneho casu za PC, a ako pozeram, ty v podstate tiez (si to priznaj, 22:30 a ty strasis na modrom konovi....) . A nejak si myslim, ze to nebude v potrebe sediet za PC, ale skor v neschopnosti najst si nejaku inu cinnost.

Na druhu stranu sa ti po veceroch neflakaju, nechodia ti domov opiti, zdrogovani a nenahanaju opacne pohlavie. Tak mi to nejak pride, ze rodicia si vzdy najdu dovod byt nespokojni. Pokial si povinnosti plnia, ja by som to nejak extra zakazovanim neriesila. Skor nabadanim a podporovanim v inych cinnostiach.

hradnapani
26. mar 2015

@alazala je to pliaga tento trend. Mam synovca, ktory ma uz davno po dvadsiatke a zije minimalne desat rokov tymto zivotnym stylom. Je hrozne sa na neho pozerat - chlapec nevie nadvazovat kontakty hlavne s dievcatami, zenami, je uzavrety vo svojom pocitacovom svete, uplne neohrabany. Svoje najkrajsie roky mladosti mrha takto bezcenne. Cez prazdniny a vikendy totalne nalepeny na monitor, teraz to ma este jednoduchsie (tablet, i phone). Pre mna je pohlad na neho obrovsky vykricnik nieco taketo nedopustit. Jeho rodicia sa snazili, velke hadky boli, ale v istom momente asi mali fakt ten pocitac radsej vyhodit von oknom.
Neviem vam poradit z uspesnej praxe, ale bude to vyzadovat asi radikalne riesenie a vela vela rozhovorov a decka nejako zmysluplne zamestnat doma ci vyhnat na brigady von a podobne... Pocitac len v ramci studia a nejaku hodinu na zabavu a hotovo.
a k tomu pokecaniu o desiatej vecer s kamoskou - to uz je podla mna za hranicou, mohli by sa neviem ako nestastne tvarit

zitaje
26. mar 2015

Obmedzenie cez vikend 5 hodin denne byt na nete??? To vazne? A to je malo?
Ja neviem, su to vase deti, vas system, vasa rodina, vas zivot, tazko radit...
Ja mam mensie deti, najstarsie ma 13, mobil ma staru sunku bez netu a na PC chodi mozno priemerne tak hodinu denne, telku nemame, takze vlastne v tej hodine som zaratala aj raz za cas nejaky film vecer online. Inak cita, hra si na gitare, chodi na dva kruzky, natahuje sa so surodencami 😅 , a cez vikend sa snazim vzdy podniknut aj nieco vacsie mimo dom alebo nejake navstevy a tak. Vecer o desiatej uz obycajne spi 😅

charlie1980
26. mar 2015

Ja tiez som toho nazoru, ze su to uz velke deti, ktore ak budu chciet navstevovat kruzky, tak si Sami povedia, a teda ja by som to tiez neriesila, pokial su nauceni/e, splnia si povinnosti, maju poriadok v izbach a ak posluchaju (okrem PC samozrejme 😀) A mozno pozru sem-tam aj Wikipediu, Co je prinosne. Neviem to velmi objektivne posadit, lebo mam Este male dieta, Ale moj postoj by bol asi takyto.

prasiatko30
26. mar 2015

@alazala problem je to ze kazdy ma pc vo vlastnej izbe - tak ako by som netolerovala tv v detskych izbach tak asi pc tiez az pokial to nebude nutne tak jeden spolocny a tam kde je nan dohlad - i ked vo veku tvojich deti je to uz urcite problem ale asi radsej ako nechat pc kazdemu v izbe by som volila jednu pracovnu - pc izbu - kde by boli tieto veci sustredene a ak by nieco potrebovali do skoly tak by si proste museli zliest do spolocneho a urobit si tam. ale to je fakt len teoreticke lebo ja este tak stare dieta nemam a zatial ta moja 8r o telefone ani nesniva a sice pc pri pisani uloh pouziva - ucebnice ma vo forme ebooks - ale to je asi 20 min a na rodinnom pc- cize o vlastnom sa jej zatial
Tiez nesniva a dufam ze to tak dlho ostane

maslenka47
26. mar 2015

@hradnapani v pripade tvojho synovca by som si dovolila povedat, ze si zamienas pricinu a dosledok. Mozno je to vsetko naopak. Ono je totiz obrovsky rozdiel ci:
- synovec nevie komunikovat s ludmi, lebo stravil mladost za pocitacom
alebo
- synovec travi radsej cas s pocitacom, pretoze nema "talent" komunikovat s ludmi

V druhom pripade ho komunikovat nenaucis tym, ze vyhodis pocitac cez okno. Kazdy sme nejaky a v zasade mozete byt radi, ak si chlapec najde nejake uplatnenie "vo svojom svete". Pre teba je to mozno "zbytocne mrhanie casom", ale nemat ten pocitac, mozno dopadne chlapec ovela horsie.

hradnapani
26. mar 2015

@maslenka47 tak vies, neda sa tu o nom popisat vsetko. len v skratke: do nejakych 11-12 rokov (kym nedostal do izby pc s netom) to bolo jedno vyrecne komunikativne decko, o ktorom si vsetci mysleli, ze bude jedneho dna hercom alebo co, Naozaj bol velmi komunikativny, rad sa predvadzal, mal vela kamaratov, kamosiek. Samozrejme, aj puberta urobi s detmi svoje, o tom potom. Ale s tymi pocitacmi mu akoby utiekol vlak, co sa tyka socialnych a zivotnych zrucnosti. Rodicia prilis dlho tapali, zlahcovali, presvihli spravny moment (to su ich slova) a robili mu pridlho servis okolo neho. Nehovorim, ze privelka pozornost pocitacu je jedina pricina, ale dost vyrazna a podstatna.
Nikde som nepisala, ze mal chlapec vyrastat bez pocitaca. Pocitacov mali a maju niekolko. Vyhodila by som mu ten z jeho izby. (v dnesnej dobe mobilov s netom by to aj tak bolo zbytocne)
Nechcem sa tu vsak venovat tomuto pripadu, napisala som svoj nazor, co si o tom myslim a viem, preco ho mam taky.

wena
26. mar 2015

Myslim, ze pri 16 rocnych je nezmysel to riesit, su to takmer dospeli ludia predsa. Pokial nemaju zhoršené známky a doma pomáhajú resp. nemáte s nimi ine problémy ako toto, ziadne obmedzovanie netu by som neriešila.

janickacrazy
27. mar 2015

@alazala Moj syn má 15 a má obmedzenie počítača na 5 hodín denne, inak by tam napr. cez víkend trávil aj 10-12 hodín, keby sme mu to neobmedzili, podľa mna to obmedzenie má určite svoj zmysel. Moj syn chodí aj na krúžok, takže vtedy je tam menej, lebo príde neskoro domov. Takisto chodia z krúžku cez víkend na súťaže, takže vtedy nie je na PC aj celý den, čo som len rada.

katka1981
27. mar 2015

@alazala, vies co je na tom celom najhorsie? Ako trpi ich chrbtica. Su este vo vyvoji. Svalstvo im slabne, urcite ani nesedia na fitlopte a necvicia, tohto by som sa najviac bala. A je to tazke rozkazat im, obmedizt to, mam doma 5 rocnu, a dunutit cvicit a podobne.... chodi na kruzky ale je to na jej chrbat stale malo. Snad bude za chvilku viac spolupracovat. PC je droga, cloveka to zabavi na hodiny a ni nevie ako. Aj malej sa snazime vysvetlovat, mozno to pochopi skor akoby som s tym zacala ked bude v puberte. Ked si vezmem, ze ja som sa k netu dostala ked som mala 18, skor nebol a doma som ho vtedy este nemala, tiez si dokazem na nom zabit hodiny casu.... Ten vikend by sa podla mna dal poriesit, nech ti pomozu upratat, navarit, nakupit, zabiju s tym tolko casu ze az, neviem asi mate dom, tak zveladit dvor, nieco posadit, a potom rychlo vypadnut niekam von. Ja som asi strasna svina ale ja by som im to netolerovala, aby som ja robila domace prace a oni boli na nete. Ked tak ich zapojit a potom spolocne rychlo prec z domu. Chodte si opekat, na bicykel, na vylet, do ZOO, hocikam co ich zaujima, su uz velky, to by mohlo ist. Alebo zas su uz asi velmi velki aby s vami isli? Najhorsie na tom je, ze nebudu mat ziadny konicek okrem tohto. Ale neber to prosim ako kritiku, aj nas to caka, tak som ti vdacna za tuto temu. A nezabudaj, cumenie do kompu preukazatelne moze sposobit astigmatizmus. (zle zakrivenie rohovky)

ella555
27. mar 2015

@alazala Toto riesim aj ja so synom, je v takom podobnom veku. A u nas to dopadlo podobne, najprv som to obmedzovala a teraz asi rok som rezignovala. Kym ma dobre znamky, tak ho nechavam. Syn okrem jedneho sportoveho kruzku nikam nechodi a v podstate vsetok volny cas travi pri PC. Este tak ked dostane knihu, tak cita, ale to by som nestihala kupovat knihy, precita raz dva a je opat pri PC. Tiez pomoze a urobi co mu poviem.
Tiez by ma zaujimalo, ci to tie deti neskor prestane bavit, mne niektori znami tvrdia, ze ano, ale ja sa bojim, ze nie. Ja sa snazim ho vytiahnut aj von, do prirody atd. Niekedy ide, ale vacsinou su to same protesty, pocitac vyhrava.

0silvia0
27. mar 2015

@alazala podľa mňa je veľká chyba mať počítač vo svojej izbe - deti sa príliš separujú a komunikácia v rodine viazne a deti sa schovávajú do svojho vlastného sveta. Ale tvoje deti sú už na takýto komfort a "prepych" zvyknuté, takže toto neviem či sa dá zmeniť, skôr nie. Na tomto som ja osobne trvala - žiadny počítač, žiadna obrazovka (ani x-box vo vlastnej izbe). Počítač máme jeden v osobitnej miestnosti (niečo ako hosťovská), x-box máme v obývačke. Takto mám deti pod dohľadom a nerozlezú sa mi po izbách. Nie sú zvyknuté mať počítač v izbe, tak im to ani nechýba. Keď chcú hrať x-box, pc, viem, koľko sú tam, očkom mrknem čo hrajú atď. Keď sú na mobiloch, tak sú väčšinou tiež v obývačke a sem-tam nenápadne prejdem okolo a informujem sa, čo pozerajú a čo hrajú. So synom chodím cvičiť 2x do týždňa do posilovne a domov chodíme pešo. Robím to preto, aby si posilnil svaly a preto, aby bol čo najmenej na internete. Počas cesty sa rozprávame a preberáme rôzne záležitosti. Moje deti majú 13 a 11 rokov, tie tvoje sú staršie, takže neviem, či u takýchto veľkých detí by si pochodila s nejakými veľkými zmenami. Možno by som na tvojom mieste vyslovila nejakú podmienku: ak nechcete obmedzenie na pc, tak sa budete venovať minimálne 2x do týždňa nejakej športovej aktivite podľa vlastného výberu - na tomto by som trvala a zaplatila by som im permanentky buď do fitka, pilates, plávanie, čokoľvek... ak by to mali ďalej, ešte lepšie - aspoň cestovaním skrátia dobu čumenia do obrazoviek 🙂

alazala
autor
27. mar 2015

@0silvia0
@ella555
@katka1981
@wena
@maslenka47
@prasiatko30
@hradnapani
@zitaje
Ďakujem všetkým za odpovede. Oni sú naozaj dobré deti, dobre sa učia, nie sú s nimi problémy, len ten jeden 🙂 Krúžky majú 2x do týždňa, ale žiaden šport. To by som tiež chcela zmeniť, ale je to ťažké, hlavne dievčatá odmietajú všetko, čo navrhnem. Asi to budeme riešiť nejakými spoločnými športovými aktivitami, lebo aj nám to chýba, tak budú povinne chodiť s nami - do tej posilovne napr.
Kým boli menší - cca do tých 13r., bývali sme v byte, mali spoločné pc v obývačke asi hodinu na deň. Ale teraz v dome na to nemáme žiaden priestor, nemáme herňu ani hosťovskú, sme veľká rodina, majú ešte malú sestričku, sme radi, že sa tu pomestíme 🙂 Pc potrebujú aj kôli škole, zadania majú na nete a pod.
Mne ide hlavne o to, aby svoj voľný čas - mimo školy, povinností a krúžkov trávili aj nejak inak. My v ich veku sme sa strašne nudili a už z tej nudy sme čosi vymysleli, šli von, stretli sa s nikým, ja som prečítala celú knižnicu, kreslila som si alebo len tak pozerala do stropu a snívala. Oni sú o toto ukrátení - lebo vždy je poruke mobil ... a tak. S manželom sme sa rozhodli, že im to obmedzenie určite dáme cez deň počas víkendu a večer po 10tej

katka1981
27. mar 2015

@alazala, odmietaju aj zumbu? To ked skusia, uz neprestanu chodit. 🙂

sardinka333
27. mar 2015

Čo si neuvedomuju 14 a 16 ročné deti? Dobre veda čo chcu a ako to dosiahnuť. Píšeš, že : manželia - otcovia rodín x hodín denne hrajú pc hry - to je podľa mňa tragédia!! Nechcem aby moje deti tak dopadli. Nechcem, aby zakaždým keď vojdem ku nim do izby , mali v ruke mobil a ani oči nezdvihnú keď sa s nimi rozprávam. Ale následne píšeš že trávia tým 90% času....takže už ste dávno pradávno dopadli tak ako ste nechceli. Jasne že protestuju, zrazu ste im to uťali a to sa im nepáči. Prirodzená reakcia....ked deti doma ,,gemblia,, a si aj ty doma s mužom tak čo robíte? Varíš, upratuješ, sedíš na gauči? MOje decká prvé čo chytaju do chapadiel ked pridu domov je tablet, ok, pol hodina aj hodina denne v týždni ked chodia do školy je vela. Ale je to taký klamlivý klud...decká maju čo robiť a ja si robím čo potrebujem, nemusím s nimi nič riešiť. V zime sa to ťažko zakazuje - von sa nedá a človek tomu lahšie podlahne, aj ked aj to je vyhovorka. Každý den ked vidím že berie tablet tak poviem do tolkej a do tolkej hráš a potom vypiname. Teraz ked ide jar, lepšie počasie chodíme spolu von, na bicykle, na ihrisko...tam im to vobec nechýba. Cez víkend vždy ideme niekde spolu von ako rodina, na výlet, na navštevu a nikde so sebou tablety nenosíme. Lebo poznám aj takých čo to vláčia aj na ihrisko, na navštevu a deti sa nehraju spolu ale vedla seba gemblia. Takže celé je to o nastavení pravidiel a následnej doslednosti. Z vlastnej skusenosti hovorím, že su to take sinusoidy....chvilku to 100% funguje a potom na chvilu človek povolí a tak dokolečka.

malabiba
30. mar 2015

no táto doba - mňa z toho tiež triafa šľak 🙂 ....moji, po 22:00 druhej už nesmú ani PC, ani mobil... občas zabavím všetky zariadenia 🙂 tiež sa učia, neflákajú, športujú, pomôžu....no stále to musia mať niekde obďaleč....starší syn ešte dokonca študuje IT....majú vo svojej izbe aj PC, TV, Xbox, všetko...že viazne komunikácia ??? 🙂 deti v 16-tich už majú svoj svet a neveľmi sa im chce zaoberať názormi dospelých, to patrí k veku...zavrú sa do izby a riešia si svoje....vždy počkám a potom prídu a zveria sa, keď majú chuť, ale vypáčiť z nich niečo, keď chcem ja, to nejde....a spoločné výletíky, to sa dá organizovať tak pred pubertou 🙂 ...tak ešte rodinná dovolenky, či lyžovačka, alebo práce na záhrade....ale na prechádzku, to syn ide radšej na rande 🙂 ...takže sa netráp, decká dospievajú, búria sa, robia si svoje - hranice sa im môžu dať, napr.: od vtedy do vtedy, ale zákazy veľa nevyriešia

malabiba
30. mar 2015

@sardinka333 no už vidím ako by 16 ročný chalan išiel s mamou na ihrisko 😀 ....havne ako ten môj 189 cm vysoký 😀

sardinka333
30. mar 2015

@malabiba To bolo len na ilustráciu ako je to u nás, ja mám ešte pomerne malé deti. Netvrdím, že puberta s niektorými nezamáva, ale zase odsat podsat, dnes su decká až moc na tých tabletoch a PC a dost nekontrolovane, kolko rodičov ani nevie čo tam hraju a pozeraju...

cackaa
30. mar 2015

Podľa mňa je obrovská chyba, že majú každý svoj PC... Mali ste ostať pri overenom, keď ste bývali v byte - jeden úplne stačí. A pokiaľ majú úlohy, ktoré treba riešiť na PC, čo určite nie je stále, tak sa dokážu aj prestriedať.
Ja mám tri deti 9,11 a 19 rokov a mladší môžu byť na PC 2x za týždeň po 2 hodinách. A ešte aj najstarší je limitovaný, dokonca boli obdobia, keď bol PC zakázaný na niekoľko mesiacov. Zvládol v pohode. Teraz už má priateľku, takže trávi dosť času s ňou.
Mladšie deti sú buď na krúžkoch - športujú, alebo vonku, alebo si čítajú. Tak som to skrátka nastavila a oni to rešpektujú. A určite pri tom aj zotrváme - máme s manželom rovnaký názor.
Dnešné decká sú z tých počítačov, také oblbnuté a vymleté (s prepáčením), že nevedia komunikovať, povedať obsah, ani poriadnu vetu... Zato iný slovník majú vyberaný + správanie. A potom sa my dospelý nestačíme diviť...

sardinka333
30. mar 2015

@cackaa pekne si to napísala...deťom sa v tomto až moc ustupuje lebo je to aj pohodlnejšie, priznávam ked čučia do tabletu a ja si stihnem v klude niečo porobiť. My sme tiež mali obdobie ked sme uvažovali na druhým televizorom do detskej....našťastie zvyšky zdravého rozumu nám ako rodičom našepkali že to už vážne tie decká budu len v izbe zatvorené a my ani neuvidíme poriadne čo pozeraju. Ja ked som videla na navšteve u susedov ako 12 ročný chlapec hra na PC strielačku - doslova vraždí ludí čo chodia po ulici, striela na nich tak mi prišlo až nevolno. Jedna moja známa psychiatrička mi povedala, že emocionalita, empatia dieťaťa sa do istého veku vyvíja a týmito strielačkami sa velmi otupuje. Určite som za to aby ten čas na PC bol limitovaný a obsah hier kontrolovaný...aj u starších detí.

malabiba
30. mar 2015

samozrejme, že hranice treba...ale zakazovať počítač je opačný extrém....dnešná doba si žiada IKT zdatných ľudí, vývoj človek nezastaví...mňa samu IKT živí a strávim takmer celú pracovnú dobu a určitý čas i doma pri PC....a poviem vám, berieme iné peniaze za vzdelávanie v tejto oblasti aj mladých ľudí 🙂 a o aplikáciách pre mobilné zariadenia nehovoriac.....môj syn už teraz skladá hudbu na PC, programuje hry v jave......tak len im ďalej zakazujte, my na nich zarobíme, keď si nebudú vedieť ani program nainštalovať 🙂 ...

malabiba
30. mar 2015

@cackaa píšeš, že deti sú z PC zblbnuté - nie z PC, ale z toho, že ich neefektívne využívajú, na to, by mali dohliadnuť rodičia a nie zakazovať......že nevedia komunikovať a písať - sama si trafila do očí bijúcu hrúbku "my, dospelÝ"...ak sa to celé ustriehne a koriguje, decká sa naučia čo a ako

hameeda
30. mar 2015

@alazala : no odpovede som nečítala, ale píšem za seba dcera ma 12 svoj notebook má už 4 roky, nemá žiadne obmedzenia pokiaľ má voľný čas, ale maximálne do pol deviatej, ale cez týždeň príde zo školy poučí sa, ide na krúžok, kedže chodí na takewondo a na mažoretky tak má voľnú iba stredu, cez víkend v sobotu doobedu ma domáce práce, poobede má krúžok, v nedeľu doobedu sa učí poobede ma voľno a to je alebo za pc, alebo na mobile, ale chodí aj s kamrátkami von na korčule a tak, takže u nás nie je dôvod na obmedzovanie, to skôr teraz musím môjho 6 ročného syna obmedzovať lebo ten keby mohol tak ani do školky nejde ale sedí za pc, takže ten ma dovolené cez týždeň maximálne pol hodinu, cez víkend maximálne 2 hodiny

cackaa
30. mar 2015

@malabiba nemôžem s tebou súhlasiť. Ja PC využívam vcelku efektívne a používam ho pri práci a aj tak ho mám plné zuby. Deti majú svoj čas využívať inak. Nevravím, že sa nemajú s počítačmi oboznamovať, ale v oveľa menšej miere ako je tomu teraz.
Potom sa ani nedivím, že skoro žiadne decká nie sú vonku a moje deti sa ani nemajú s kým pohrať.
A tá jedna moja chyba...myslím, že svet sa nezrúti...možno ten tvoj...

gubiko
30. mar 2015

@alazala poviem ti, mala som priateľa, čo sa denno-denne hrával na PC celé hodiny, cez víkend aj 12-14 hodín. chodil do práce, po práci sa hrával do noci. dlho som pri ňom trpela, dúfala, že sa zmení. no nestalo sa nič, bol závislý. samozrejme sme sa rozišli.
prosím ťa, nedopusť, aby tvoje deti takto vyrastali. je to otrasná vec pre vzťahy, pre budúcnosť mladého človeka. vydrž tie ich protesty a ťahaj ich od počítača a mobilu, kedy sa dá. urobili ste chybu, že má každý svoj PC v samostatnej izbe. chápem, že keď pracujete v IT sa na to inak pozeráte. dnes sa to navyše aj nosí, je mimo ten, čo nemá vlastný PC. no to všetko sú tlaky spoločnosti, ktoré si rodina môže ustáť ak chce vychovať deti na iných hodnotách. chce to určite pevnejšie nastavenie hraníc, aj keď máš decká už veľké. vieš ono sa svet nezrúti, keď po 9tej nebude písať s kamoškou. ona to nevie, ale ty áno. rátaj s tým, že sa na teba/vás budú hnevať. treba to vydržať.

malabiba
30. mar 2015

@cackaa môj svet na MK nestojí 😀 , nemyslela som to zle, nechcela som sa ťa dotknúť....hovorím o deťoch, nie o dospelých a o tom, že celý ten boom okolo je úplne zbytočný.....a rodičmi neustrážený....úlohy na PC áno, aj pohrať sa áno, aj vzdelávať sa, v rozumnej miere - to treba deti naučiť - čo áno, čo nie a odkiaľ, pokiaľ....u nás sa to deje opačne - deťom sa nakúpia zariadenia, hry, rodič ani netuší o čom, mnohokrát vie dieťa viac...... a potom sa zakazuje....a takmer dospelé 16-ročné deti sa veru už von hrávať nechodia....a potom prídem do firmy a školím trebárs SAP a absolvent VŠ nemá základné IKT zručnosti...

malabiba
30. mar 2015

@alazala nie je chyba, že každý má svoj PC, bože, keď to v tejto dobe niekto napíše, len to trochu ohraničte na rozumnú mieru

0silvia0
30. mar 2015

@malabiba tie žiariace monitory vôbec nie sú zdravé v miestnosti, kde dieťa/pubertiak spí. Zdravý spánok by mal byť bez zbytočného elektrosmogu. Pozeráš sa na to príliš cez IT okuliare 🙂 Jasné, efektívne využívať PC je v dnešnej dobe žiaduce, ale žiaduci je aj zdravý spánok a zdravý pohyb. Aj pubertálne telo je stále vo vývoji a my rodičia by sme mali dbať na jeho zdravý vývoj a ak sa dá, tak čo-to skorigovať. Takže treba rovnováhu v živote vo všetkých smeroch, aj zdravie je dôležité, nielen pracovné zručnosti získané modernými technológiami.
http://www.noviny.sk/c/zaujimavosti/trapi-vas-n...

malabiba
31. mar 2015

@0silvia0 však notebook je v noci vypnutý a cez deň len toľko, koľko je potrebné....skôr sú dôležité návyky a režim dňa