Ako prehovorím sestre do duše?

mirkasmile
9. jan 2022

Ahojte....už sú to 2 roky,čo som prekonala bulimiu aj anorexiu.
Už som v poriadku, hlavne čo sa týka psychiky, žiadne zle myšlienky, papám, upravil sa mi cyklus, proste som už v poriadku 😀 problém je moja sestra, má 12 a všímam si,že nejako sa stále obzerá v zrkadle a má narážky,že musí schudnúť.
Bojím sa,lebo to takto začínalo aj u mňa. Ona si nepamätá,že som niečo také mala, je medzi nami 12ročny rozdiel, ona bola malinká. Nechcem zase na ňu nejako tlačiť alebo čo.
Rozmýšľam,že by som ju vzala k psychologičke, ku ktorej som chodila,no keďže nie som zákonný zástupca,neviem či môžem.
Máte nejaké rady? Riešili ste to nejako?
Pred maminou takéto reči nemá, zatiaľ jej nechcem pridávať starosti 🙈 viem, čo si pretrpela pri mne 🙈

hsara99
9. jan 2022

@mirkasmile ak máte spolu dobrý vzťah, skus sa s nou najpr o tom v klude porozprávať keď budete spolu same, skus jej povedať tvoj príbeh, ale nijak v ňom na ňu nenarazaj nech sa nezľakne a neuzavrie do seba 🙂

bmuller
9. jan 2022

@mirkasmile osobnu skusenost nemam, ale pokial viem, tak tieto poruchy sa zvycajne vyskytnu u dievcat "perfekcionistiek", ktore stale vidia nejake nedostatky a pod. (ved mozno si spomenies, preco to zacalo u teba?). tak myslim, ze by si ju mohla castejsie pochvalit, podporit, ako dobre vyzera, ze ma peknu postavu, a pod... aby nemala pocit, ze sa ma za co kritizovat alebo byt so sebou nespokojna...

anjelicek26
9. jan 2022

Mozno si paranoidna prave ty, preto, ze vies, co sa s nevinneho pozerania do zrkadla moze vyvinut.. mozno prave vrtanim a riesenim jej jedla a postavy spustis nieco, co by tam inak ani nebolo. Ja by som to nechala tak, posilovala jej sebavedomie - ako dobre vyzera, ze ma pekne vlasy, oci, to hento, zobrat ju na nejaky shopping oblecenia atp... drviva vacsina deti v tom veku nemusi schudnut, ale mierne priberie pred/pocas puberty, je to normalny vyvoj... bohuzial v dnesnej dobe deti ruka na mobile a sama retusovana fotka s instagramu ako "vzor"...

mirkasmile
autor
9. jan 2022

@hsara99 hej veď práve, tohto sa bojím, aby som ju nejako ....nezranila? Nenahnevala? Neviem 😐
Ona je na svoj vek dosť rozumná,len sa bojím,že práve táto stránka je v celku jej slabosť.
Keď s ňou budem osamote,tak sa s ňou nejako opatrne skúsim pozhovárať 🙂

melonik7
9. jan 2022

Suhlasim do bodky s @anjelicek26

mirkasmile
autor
9. jan 2022

@bmuller
@anjelicek26 ja sa v jej jedle nevrtam, ale keď mi odmietne jesť s tým,že nechce, lebo priberie 🤷 alebo sa v zrkadle obzerá so slovami,že je tučná, a musí schudnúť 😐
Dokým o takýchto veciach nezačala rozprávať z absolútne som niečo neriešila.
Možno fakt len preháňam 😐

savanna
9. jan 2022

Nemate nahodou rodicov s vysokymi narokmi, prehnane kritickych a prilis vela vyzadujucich?
Nepride mi to ako nahoda, ze by ste obe mali nabeh na PPP.
Mozno by som sa nad tymto zamyslela a dohovorila rodicom, aby sa uvedomili. A sestru mozes jedine podporit, opakovat jej, ze ju mas rada taku, aka je, ze je pre teba pekna za kazdych okolnosti...

mirkasmile
autor
9. jan 2022

@savanna práveže nie, rodičia nás podporujú, a nikdy nás nejako nepodceňovali. Vždy sú nám oporou