Ako naučiť 12-ročnú dcéru upratovať?

9. nov 2022

Poraďte mi,ja už som bezradná,ako naučiť dcéru 12r upratovať a aby mala okolo seba poriadok?Som skúšala všeličo,aj nechať to tak,že keď sa jej bude chcieť pouprace izbu,aj napomínať,aj pomôcť jej s upratovaním.No nič.Ja som človek čo má všade čisto a poriadok,v skrini mám oblečenie uložené v kominkoch podľa farieb.Vysavam každý druhý deň,nemám rada keď sú omrvinky na zemi.No dcéra je presný opak.Jej izba vyzerá ako po výbuchu.Postel neustlana,v skrini nahádzane oblečenie.Co nosila do školy,nedá do práčky,ale pohodi na gauč a tam sa jej to kopí.Co zje obaly papiere všetko po celej izbe rozsypane.Ked si fúka nos vreckovky všade na zemi.Nedojedena desiata zo školy nechá v taške alebo barskde a potom zhnije a idú na to mravci.Aj použité vložky nechá len tak pohodené po izbe.Uz neviem ako na ňu ako ju naučiť na to upratovanie.?Mám aj menšie deti,keď sa hrajú idú dcére do izby a všetko jej vyťahujú do ostatných izieb.Vobec ju netrápi aj keď dôjdu kamarátky,že ani ony doma neupratuju.Pri tom má v izbe kôš na smeti,ale ani to ju nenapadne zahodiť smeti do koša.

greta2017
9. nov 2022

A v detstve ste to ako robili? Treba od detstva dieta viest k poriadku a cistote...ale ked uz vlozky hadze len tak tak je to humus...riadny

andrea_82
9. nov 2022

akože fakt použité vložky? Fuj. Dostala by zákaz na týždeň na to, čo má najradšej.

jabadabadu
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
jaond19
9. nov 2022

Mam to podobne s 11rocnou.... nieco zje a obal miesto do koša strci pod vankus a tam to hnije aj tyzden... a podobne skvosty. Od malicka som ju viedla k poriadku, nezaujima ju to. Parkrat som uz vybuchla a vzala smetne vreco a zacala hadzat do nho veci rad radom (vsetky co ma rada), potom sa to chvilu ukludnilo, no vzdy len tak na 2 dni a zas humusactvo. Syn (coskoro 7r) je opak, vyhodi po sebe, odlozi dojedené kam treba, sprace si do skrine ... nechapem teda. Asi to je taká lajdácka povaha. Ciastocne pomahaju iba zákazy (mobil, kamaratky.....)

sense
9. nov 2022

Mam takmer 10r ale ak veci nechá oihadzane kade tade tak nemá oprane. Jest v izbe nesmie. A raz za týždeň musí upratať, neuorace žiaden internet a takisto nedostane nič nové a jednu dobu bolo ze nič nezabralo tak som jej "upratala" ja s tým ze co bolo rozhádzané skončilo v koši.
A prepáč ale dcéru si mení vložky v izbe a nie na WC. By som ju nechala v tom humuse. A tým mladším deťom by som nedovolila do jej chlieva ist

irusa
9. nov 2022

to akoby si písala o mojom synovi 15 r. až na tie vložky 😀

dskjhfdlkdjhl
9. nov 2022

Ja som dcere nejake veci skryla a ked ich hladala, tak som jej vzdy povedala, ze si ma izbu upratovat, lebo inak strati zbytocne vela casu hladanim. Robila som to pravidelne mozno aj polroka a potom sa naucila upratovat tak, ze som cumela. Predtym som skusala vselico, nic nezaberalo. Ked som jej o par rokov prezradila tuto fintu, tak sme sa obe na tom dobre zasmiali a potom sme to zopakovali aj pri mladsej. Fungovalo u oboch. A bolo to v podstate bez namahy.

tenerifka
9. nov 2022

vitaj v klube, moja ma 20 rokov a uz dokaze hodit spinavu bielizeñ do pradelneho kosa, aj obaly z cokolady do smetneho kosa, bude to trvat, ale raz to pride. Ked bola mladsia, bolo to asi tak, ze ked nieco chcela, musela si najprv upratat izbu, fungovalo to.
Raz ti pride nieco vypytat, napr.heslo na wifi, ked ho zmenis, a vtedy jej ine nezostane

autor
9. nov 2022

Ja som ju viedla od malička k upratovaniu,ako malú ju to bavilo.No ako rástla a mala svoju izbu tak začala kašľať na to.Neupratujem ja namiesto nej.Raz v sobotu musí aj keď s plačom sama upratovať aj nahádzať spínave prádlo do práčky,aj povysávať izbu atď atď.To už s plačom ako keby som ju týrala.Ostatne menšie deti upratujú,len dcéra nie.Aj u nás už bolo že stratila neake veci,alebo projekt do školy čo robila a dostala päťku.No ona to niekam dala a nepamätala sa kam.

dadis
9. nov 2022

Ja mojim detom do izieb nezasahujem, upratuju si sami. Niekedy to tam je horsie, niekedy lepsie. 13r dcera ma spravidla vacsi poriadok ako 15r syn. Ale vedia si tam pekny svincik narobit, no vlozky ani nic negustiozne - skor veci zo skoly, z treningu, oblecenie.. Sami od seba si upratuju cca raz do tyzdna, vtedy si aj periny prezliekaju. Do upratovania ich nenutim, ani svincik im nezvyknem komentovat, pokial nenarusa ostatne casti bytu.

22abigail22
9. nov 2022

Keď bude mať v izbe najväčší neporiadok tak si potajomky (tak aby sa to dcéra absolútne nedozvedela), zavolajte si k vám jej kamarátky. Možno keď jej kamarátky uvidia jej izbu, začnú komentovať a možno dcéra začne (z hanby) upratovať po sebe. 🤷‍♀️

kristiii
9. nov 2022

Aj môj je také niečo, tiež má 12, pritom tiež ako malý rád pomáhal, upratoval, ale zas ani ja som ako puberťáčka nebola nejak prehnane poriadkumilovná, skôr až keď som začala fungovať mimo detskej izby. Ale inak u nás, keď prídem domov a nájdem mrdník, tak najlepšie zaberá okamžite vypnúť wifi (samozrejme len ak je v tej chvíli na Pc alebo na mobile) a to potom len tak lieta a behom chvíle je spratane, už len počúvam: Ešte niečo? Ešte niečo? 😆 Ale akože tie vložky by ma zabili, to už je fakt moc

janettdamian
9. nov 2022

Z vlastnej skúsenosti ti napíšem, že môžeš dieťa viesť od malička k poriadku, môže vidieť príklad od teba. ALE ako vstúpi do puberty a začne rozvíjať svoju vlastnú osobnosť, tak buď tá "poriadkumilovnosť" v nej je, alebo nie. Ja to vidím na mojich deťoch. Keď má svoju izbu nezasahovať do nej, v spoločných priestoroch vyžadovať od nej poriadok. Veci na pranie ako si neodnesie, neprať jej ich dodatočne, neumývať tej zaschnutý riad,musí pocítiť následok svojho konania. Menšie deti do jej izby nevpúšťať-zamknúť. Porozprávaj sa s ňou v kľude bez výčitiek ako budú nastavené tvoje pravidlá, nech si aj ona povie ako to vníma. Držím palce.

horia
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
lujza123
9. nov 2022

Ono je to spôsobené pubertou. Moja ma 13, je to poriadkumilované dieťa, izbu si upratuje sama od seba a niekedy až moc, v skrini komínky, vkuse všetko triedi atd...
Ale tiež mava obcas takéto... Ehm.. Pre nás dospelých nepochopiteľné.... "spôsoby". Plesnivy obal od termixu pod posteľou, obaly a omrvinky v posteli, vlozky síce prace, zato krvavé gatky, pizamo buďto nechá tak, alebo teda namoci do vody a nechá tak (bohvie ako dlho keby je to na nej, podľa mňa aj navždy). Veci síce nezhuzve do skrine, zhuzve ich na stoličku. Keď sa to nakopi tak to odnesie madam do prádla (pričom sú to často oprate veci ktoré si iba obliekla ale rozhodla sa pre niečo iné a nechcelo sa jej to ukladať späť) V izbe na smetný kos (na papiere a pod.) jasne ze tam hádže klasický odpad potom smrad a mravce

A to naozaj píšem o decku ktoré miluje poriadok, izbu ma väčšinou jak z katalógu.
Ja si myslím ze je to pubertou - záchvaty lenivosti, melanchólie (teraz sa mi nechce upratovať), vzdoru proti rodičom (a just budem iná ako matka) a ešte nedospeleho rozumu. Jednoducho im nedochádzaju určite veci a ešte nemusia uplne riešiť dôsledky svojich činov - napríklad pokrcene a smradlave veci, mravce v izbe atd

titla
9. nov 2022

Ona je teraz v takom blbom veku. Mozno sa prejavila jej prirodzena osobnost a bude z nej bordelar cely zivot, alebo je to jeden z prejavov a vrtochou puberty.
Ja si pamatam, ako ma v tomto veku upratovanie otravovalo. Ako nikdy som nebola taky bordelar, ako opisujes svoju dceru, do chodu domacnosti som sa zapajala a svoje povinnosti som si v puberte plnila, sice s hundranim a maximalnou nechutou, ale plnila.
Zlom nastal ked som sa pocas VS nastahovala na internat. Mme na tom malom zdielanom priestore ten neporiadok tak vadil! Presiel mesiac a bola som ako moja mama, kazde poobedie po prichode zo skoly som uz mala metlu v ruke...😂
Takze, uplne by som sa nebala. Chapem, ze ta to jej spravanie hneva, ale este z toho moze vyrast. Ja mam male dieta, nebudem Ti radit vychovne metody, ako na nu, ale urcite neupratuj za nu.

ku_uk
9. nov 2022

Zaspomínala by som, ako to teba ucila tvoja maminka. U nás to bolo ručne stručne, ak nebola upratala izba mamka mi vyhodila celu skriňu 😁 teraz na to spominam naizaj s láskou. V sobotu sme si každý z nás povysavala a utreli prach na poličkách, cez týždeň sme otvorili okno a popostielali. V puberte som mala obdobie, že moja stolička mala výšku eifelovky(zavádzaná šatami) až mamka zavala praktizovať vychádzanie skrine. To som si radšej upratala stoličku so šatami, ako skladat celu skriňu 😁 boli sme 4 deti a mamka sama na nás. Preto take praktiky😁 a šlo to aj bez bitky

elizabet173
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
bashee
9. nov 2022

Vydrz este par rokov kym bude mat frajera. Potom ho zober pozriet do jej izby. Poriadok zaruceny odvtedy. Alebo nech si zavola kamosky do toho bordelu.

autor
9. nov 2022

@bashee Ona kamošky volá domov,najhoršie uprace aby to kamošky nevideli,no ostatné nechá tak.

januska12323
9. nov 2022

Ako sa dostanú vložky do izby? To nechodí na záchod?

mirka414
9. nov 2022

Bohuzial toto je len začiatok horor príde v 15-16 kedy už nebudeš mat ani právo chodiť do jej izby a nedajbože jej niečo povedať 😔

lujza123
9. nov 2022

Co s tým?
Zaviedla by som jeden jediný deň - napríklad sobota večer kedy musí mať izbu upratanu. Od toho by sa odvijalo ci dostane vreckové alebo nie (a zmenené heslo od wifi keď už trest tak poriadny) Zvyšok týždňa by som neriešila, nech si tam ma co chce, ani by som tam nešla, naco si zbytočne ničiť nervy. Len proste k tej sobote nech je to čisté

- my upratujeme všetci spoločne, takže dostane ten vysávač aj mop na jej izbu do ruky a neprotestuje. Zvyknutá od malička a hlavne všetci niečo robia, nikto nesedí (myslím ze pubertacka by brala ako najväčšiu krivdu ze upratuje iba ona a ostatný nie)
- moja mama nám zvykla koli jednému zmuchlanemu tričku vyhádzať celú skriňu a museli sme skladať. Jak som ju za to nenávidela, ale bolo to účinné. Komínky sme síce nemali, ale ani žiadnu hrôzu. Dcera ma v skrini poriadok, ale keby nie bola by som ako moja mama

- vlozky. Toto by som riešila nejako rázne. Dala na nejaký podnos a položila na nejaké pre ňu dôležité miesto (napríklad na PC, na jej miesto za jedálenským stolom, do postele) Proste niekde kde jej to bude samej vadiť

- špinavé veci - nedá si do koša na prádlo neoprat, jednoduché. Ak by toho bolo naozaj veľa tak by si to musela oprat, vyvesat aj poskladať sama. Druhý krát by si rozmyslela ci sa jej oplatí mať povinnosť navyse

lujza123
9. nov 2022

@ku_uk ze staré dobré vyhádzanie skrine 😂😂😂 A tie slzy od nervou keď k tomu prislo🙂😃
Ja som bola decko bordelar ale v oblečení poriadok vďaka mojej mame.

mimikarol
9. nov 2022

😱 keby toto robí moja, tak ja ju roztrham ako žabu. Natvrdo zákaz všetkého možného aj nemožného. Veď to čo popisujes nieje bordel, to je humus

bambibam
9. nov 2022

No u nás ja začnem...pravidelne v sobotu doobeda. A rýchlo sa pridajú keď pritiahnem smetiak. Už pochopili... Myslím to vážne.
Teda nie sme až na takomto vysokom levely, ale bordel je všade... Šminky, farbičky, školské veci, oblecenie.... O papieroch ani nehovorím, keď furt niečo tvorí.
Joj a vraj som najhoršia matka a každú sobotu sa mením na neznesitelnú... Ale ten pocit v nedeľu keď sa boja začať rozhadzovať... Fakt je, že cez týždeň dobehnú... A ideme v sobotu tú istú pesničku.
Ale keď poviem, že ideme niekam... Kam chcú aj oni, tak vedia rýchlo upratovať., zaberá aj keď poviem, že príde návšteva ( hoci len suseda na kávu) už krutia očami, ale aby sa nehanbili upracu, a osvedčilo sa odfotiť veľa fotiek bordelu a vydieram ich, že to pošlem do školy, a spolužiakom,... A vtedy vidím zhrozenie... Že čoho som schopná. Samozrejme fotky nikam neposielam... Ale niekedy som v koncoch s vysvetlovaním. Pomohlo aj niečo za niečo proste vreckové za..., telefon a kredit za...., zobrala som nabíjačky na telefony.... Dostanú až keď urobia... A vždy im pripomeniem, že nič nieje zadarmo.

majka176
9. nov 2022

Ahoj, ja mám dom niečo podobné v 7 ročnom prevrdeni. Už si pripadám ako obohraná platňa: "ulož tie hračky, pozbieraj tie papiere zo zeme, vreckovky daj do koša .... " Ja to väčšinou podmienkujem napr. "Kým neupraceš izbu, nebudeš pozerať rozprávky, " alebo "... nepôjdeš von"
No ale pri tej tvojej mi rozum neberie, že použité vložky v izbe? To ona si mení vložky v izbe??? 🤔No mňa by asi šľak trafil z toho...
Myslím že 12 ročná už nie je malé decko a zákazy a príkazy spôsobia pravý opak a získa ešte väčší odpor k upratovaniu. Myslím že by to chcelo motiváciu/odmenu za upratanie izby. Ja by som na to išla z tejto strany. Dala by som jej možnosť si privyrobiť upratovaním svojej izby - za každé upratanie izby by dostala napr 1€. Viem že to bude znieť smiešne, ale keď si bude upratovať celý mesiac, môže si našetriť 30€, čo už je celkom dobrá motivácia pre 12 ročnú. Samozrejme mimo toho by som jej už žiadne iné € nedala, lebo potom by tá odmena nebola motivujúca. Držím palce a pevné nervy🙂

autor
9. nov 2022

K tým vlozkam,dcéra má izbu do chodby a hneď na chodbe je záchod.Tak ona si nezahadzuje na záchode do koša ale zobere do izby.Alebo si zabudne zobrať na záchod vložku a výmeni si v izbe.A potom to nechá tam kde sa jej zachce.

kristiii
9. nov 2022

A prečo nemáte vložky priamo na wcku?

autor
9. nov 2022

@kristiii Máme malý záchod není tam ani kde miesto kam to ukladať.Mala som dole pod zachodom a to menšie deti vyťahovali a hrali sa s tým.Tak to máme vložky každá vo svojej skrini.