Ako komunikujete s pubertiakom?

kofa77
30. máj 2023

Otazka je jasna. Ako reagujete na vytacanie zo strany pubertiakov, odvravanie, vecnu opoziciu, vy cierne on biele...
Vybuchnete, vyleti ruka, zvysite magnezium?
Odidete z izby, nekomunikujete vobec?
Lebo ja uz neviem, ako na nho, aby sme prezili toto obdobie😒

katkaseiner
30. máj 2023

pridam sa ako tichy citatel... tiez obcas neviem co spravit... clovek tomu mlademu nechce zle...

luccija
30. máj 2023

@kofa77 boj kto z koho🙂ale ustupuje to má skoro 16 r Najhoršie obdobie bolo 13-14 r.
Muž nerieši je kľudný vždy som išla do opozície ja a len si nervy ničila.

summer23456
30. máj 2023

No tak tu sa pripnem, snáď mi pomôžu nejaké vaše rady,lebo tiež mám nervy v kybli 🙈

mamula20
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
luccija
30. máj 2023

@kofa77 inak niekedy to je vyslovene vidieť, že provokuje.Z ničoho vyvolá hádku.Oni sa na nás trénujú ja chápem, že puberta je dôležitá a aj pre nich to nie je ľahké, ale nech je potom hrdinka aj vonku a neposiela mňa niečo riešiť.V škole a vonku je usmievavá, mila a doma len zduta a večne nespokojná tvár😂ale už som v štádiu, že nereagujem.Muz povedal, že vidí ako ma provokuje a ja sa nechám vytočiť.Doma pomôže, učí sa dobre asi to netreba hrotit, keď vidím jej spolužiačky frajery, dredy, opijú som aj rada, že len takáto puberta

bejbypd
30. máj 2023

No ja mam takmer 16 ročnú dcéru a keď sa raz za čas stane ,že náhodou odpapuluje, tak je zle a to už vie..vtedy poviem mobil na skrinku ,keď spravíš, čo máš a spamatas sa ako sa správaš, nech sa páči, dovtedy žiadna elektronika..učiť, potom ju skusam ,či sa naozaj učila a keď sa nad sebou zamysli a spamätá, tak sa ospravedlní..žiadne ale neexistuje..deje sa to málokedy lebo chvalabohu mame krásny až kamarátsky vzťah,príde zo školy pokecame ,oddýchneme a ideme .najprv ,čo treba do školy, potom čo treba doma ..
Večer oddych ,spoločné nájdeme film ,pustíme,pokecame aj pri tom o tom ..
Takto nám to krásne funguje ,keď chce byť priečna, vie ,ze cezo mňa vlak nejde ,nepýtam sa ,rozkazom.. vyniest smeti ,ona ze potom ,no nie potom neexistuje teraz..
Podotýkam napriek prisnosti v týchto veciach ,sme najlepšie kamošky..poznám od a po z všetkých jej kamarátov, učiteľov aj problémy..chce to veľa trpezlivosti ,ale ona vie ,že keď ona pomôže mne ja pomôžem jej ..nič nemá zadarmo ,napriek tomu nič extra robiť nemusí, len sa naučiť pekne zit

kristinkakvetinka
30. máj 2023

@kofa77 môj bude mat 15 cez leto a mam pocit ze sa to už ukludnilo ,síce ma niekedy svoje vrtochy ale ja už sa ním nevytacam ,nachytal pár zlých známok, nechala som ho pokiaľ ho to samého nezačalo srať, potom sa až začal učiť a prebral sa.Bordel v izbe nechávam ,začal si upratovat sám. Nálady a provokovacky to už si nevšímam vôbec, proste ignorujem ,potom sa nejak uvedomí a prestane s tým. Inak nemáme sním nejaké väčšie problémy vonku ani v skole ,práve naopak je slušný na svoj vek aj učiteľka ho chváli.Najhorsie to bolo ale asi v 13 rokoch ,teraz sa to nejak ukludnilo.

mamatroch
30. máj 2023

@kofa77 moja ma 12 a vzdy musi mat posledne slovo (skoda, ze nim aspon obcas nie je: " mas pravdu, mama" 🤣). A ide uplne do vyvrtky, cim slabsi argument, tym silnejsi hlas... No mna nevytoci, ja som extremne pokojna povaha... Ja jej vzdy pokojne poviem, ze ja s nou bojovat nebudem, ze uznavam, ze sa jej nepaci nejaky zakaz / prikaz, ale ze jej chcem dobre a mojim umyslom je ochranit ju pred tym, aby si ublizila (zranila sa na dusi... atd.), pretoze mam viac skusenosti a poznam ju a viem, ze toto by sa jej vypomstilo. Alebo ked jej kazem urobit nieco, co sa jej nechce (= momentalne tam patri vsetko), tak ze chcem, aby sa to naucila, lebo viem, ze to uz zvladne a chcem, aby si vedela v zivote poradit aj ked tu my uz nebudeme.
A este jej uznam a aj jej to poviem, ze to beriem, ze sa jej nemusia nase prikazy a zakazy pacit a ze ona na mojom mieste by to robila uplne inak a je to tak v poriadku. Poviem jej, ze vsetko, co robime, robime pre nu s dobrym umyslom a aj ked nie dokonale, ale najlepsie ako vieme. A ze ked bude raz mamou ona, moze svoje deti pokojne vychovavat uplne inak, ze to tak bude v poriadku. Nasa sanca dobre vychovat deti je tu a teraz, ta jej pride o niekolko rokov.
Tym jej davam najavo i to, ze sa nepovazujeme za dokonalych a berieme aj jej pocity vazne.

zuzinka888
30. máj 2023

@bejbypd 16 rocnu skusas? Wow. Je to takmer dospela zena, a nie dieta. Vsak uz musi byt na strednej.

kofa77
autor
30. máj 2023

baby, super, ja si nieco vezmem z toho, co pisete.

dadis
30. máj 2023

Mam 16 syna a dceru 14. 90% komunikacie ku mne je respektujucej, aj ked tych zvysnych cca 10% je na maslu. U syna uz lepsie, dcera z toho uz tiez rastie. Co sa tyka nervozity, zvacsa prameni z hladu - este nie je navarene 😬, minula sa oblubena pochutka, navarila som nieco neoblubene, mama kedy pojdes do obchodu, ved nemame doma co jest 🙄 (v zmysle sladkosti a slanych pochutok). Z unavy - musim ist dnes do skoly? A zo surodeneckych skriepok - tiez zvacsa za jedlo, kto mi zjedol to a to a potom zo psa - teraz ho mam ja 🙄😂. Magnezium, pokoj, usmev - inu radu nemam 😀.

namornicka
30. máj 2023

@bejbypd Nie je to tak, ze len ty si myslis, ze mate s dcerou krasny kamaratsky vztah? Lebo podla toho aka si na nu prisna a po jednom odpapulovani “mobil na skrinu” a “nepytam sa ale rozkazem”, no neviem, asi sa ta trochu aj boji, lebo pubertak potrebuje obcas vypustit paru, inac by ho roztrho 😀 Myslim to v dobrom, ci si sa takto nad tym nezamyslela.

dadis
30. máj 2023

@bejbypd Uff, u nas presne naopsk zijeme. U nas ziadne rozkazy, krik, odvravanie.

luccija
30. máj 2023

@dadis ja toto tiež nerobím určite by som sa neponizila, že by som vypinala wifi či brala mobil.Niekedy, keď sa sťažujem kamarátke mi povedala, že to je normálne správanie pubertaka, že žijem v ideály.Ja si pamätám, že som nikdy nemala potrebu s rodičmi vyjednávať, oponovať presadzovať si svoje.Dcera je iná, ale zase ruku na srdce viem, že často jej spravím program minule sa zdula, že máme ísť k babke a nikto sa jej nepýtal na jej nazor🙂musela som aj ja zmeniť komunikáciu.
Mňa skôr vytáčaju veci štýlu, že čo je tá ryza taká divná, úplná banalita, ale ja som vzťahovacna iná mama ani nenavari a ona všetko skritizuje uplne smiešne nepodstatné hádky.

dadis
30. máj 2023

@luccija Presne 🙂) takuto polievku uz nevar 🙂) ide ma porazit 🙂) Ja prikazy asi ani nedavam. Npar. nachystam smeti pred dvere a ked odchadzaju, poprosim, nech to vezmu. Poprosim, podakujem. Aj moje deti prosia a dakuju. Izby si upratuju podla svojej chuti, zvladaju si tam udrzat ako-tak poriadok. Zbytok bytu je na mne, ale u nas je prevadzkovy poriadok, nemame poroztahovane veci po byte, pre mna upratovanie znamena zobrat vedro s vodou na prach, vysavac, z toho isteho vedra vymopujem, kupelna/wc - rychlo to mam. Ich izby vynechavam, oni si naberu sami od seba vodu, vezmu vysavac, za 10min nemaju co robit, na ciste postelne su vysadeni, obcas aj kazdy tyzden si prezliekaju (co si v duchu hovorim, ze naco tolko prania, ale tak, nerypem do toho - tadsej tak, ako opacne). Na mna by asi pozerali ako puci keby zahlasim "a bleskem upratovat"😂😂. Mna skor zaujima, ako potom tak tvrdo vychovavane deti funguju neskor v partnerstve, ked nie su vedeni k respektu k ich osobe :(

kofa77
autor
30. máj 2023

ako by ste riesili, ked niekto - pubertak na dobre slovo nereaguje, co sa elektroniky tyka? dohovor v dobrom nepomaha? modelova 😀 situacia, samozrejme

dadis
30. máj 2023

@kofa77 Ja ich neobmedzujem v tomto. Pocas lovk downov mal syn 13 rokov, vtedy ani skola, ani treningy, ani kamarati - hrali hry na pc a pozerali netflix podla chuti. Ale to neznamena, ze robili len to, ked nehrali kamarati, tak sa odpojili, boli s nami. Moja podmienka bola len ist 1x denne von. Bala som sa, co to s nimi spravi, ale asi skor opacny efekt, teraz ich to laka malo. Syn hra uz iba sach obcas, netflix si obcas pozeraju.

kristinkakvetinka
30. máj 2023

@dadis toto" ďakujem a prosím ta" bez kriku aj u nás viac funguje ako rozkazy a príkazy. A vidieť veľmi ze sa snažia deti keď ich pochválim, vtedy sú veľmi spokojne keď ich vyzdvihnem.Alebo prídem z rodička a pochválim doma ,síce znamky sú všelijaké občas 🙈🤣ale za správanie pochválim .

kristinkakvetinka
30. máj 2023

@kofa77 ako myslis hry alebo mobil ? Môj syn má obdobie ,kedy je tam pomaly 2 dní v kuse a potom zase 2 dní to ani nezapne .Ale keď ho normálne požiadam aby to vypal tak to vypne .Niekedy mi napr.mobil donesie aj sam keď sa chce učiť lebo ze furt do toho čumí a láka ho ho to tak mi ho donesie a keď je naučený mu ho dám.

bejbypd
30. máj 2023

Dievčatá moje..moja dcéra za mnou takmer každý večer príde a povie,že som jej najlepšia kamoška...nikdy nekricim ,ale keď niečo poviem,tak to platí..A áno skúšam, lebo je to šikovné dievča na bilingválnej obchodnej akadémii so samými jednotkami okrem matiky🙂 A sama príde a povie vyskúšaj ma..nemala som deti na to aby som bola otrok a skákali mi po hlave..A nie je pre mňa poníženie vziať im mobil keď na ňom trávia kopec času a na všetko kašlú..na deti ktoré majú 15 a 8 rokov som zvýšila hlas možno dvakrát..moja výchova je rešpektujúca, dcerine kamošky ma zbožňujú..neexistuje ,že sa ku mne niektoré z deti bude správať bez rešpektu a ani puberta to neospravedlňuje.. takže kľudne si nechajte skákať po hlavách, u mňa nie..A moja dospelá žena takmer to vie a syn detto..presne viem a vidím na strednej škole, čo sa stáva z deti ,ktoré nemajú rešpekt k autoritam..moje deti sú slušne a vedia ,čo sa patrí, úplne normálnou vychovou

kristinkakvetinka
30. máj 2023

@dadis
@kristinkakvetinka inak moj muž je vychovavany na tých rozkazoch a príkazoch a snaží sa to aj s deťmi ale moc to nefunguje ,síce ho posluchnu ale vidím ze skôr im vyhovuje taky ten kamarátsky vzťah ale taky kde sú nejaké pravidlá a vedia kedy to už prepiskli.Drzim si svoje hranice 🤣

kofa77
autor
30. máj 2023

@kristinkakvetinka myslim napr., ze hraje sach, ale je schopny tam byt aj 5 hodin v kuse a nevie ro sam regulovat. tak dlho to bolo len o dohovore, vysvetlovani, ale zneuziva situaciu. ako by ste to riesili?

kofa77
autor
30. máj 2023

inak ja som typ najprv kamaratsky, naozaj respektujuci, ono to a j fungovalo dlho, bez vascich problemov, ale posledny mesiac niekto uniesol dieta a v jeho tele je nejake monstrum, alebo co.
v minulosti by som tu pisala, ako naozaj dohovorom, slusne a respektujuco vie rodic dosiahnut vsetko... teraz ale pisem ako niekto, kto natrieskal 14 rocnemu, lebo mi buchli sadze.

bejbypd
30. máj 2023

@kofa77 nediskutuj..povedala som lebo toto a toto ..všetko pre ma svoje proti predsa..venuj deťom čas..mam deti v rôznych vekových kategóriách, naozaj s dcérou rozoberať školu, jej budúcnosť, chlapcov a kamošky.. so synom pozerám do aleluja harryho pottera a carujeme ..momentálne mame upírov...proste veľa sa rozprávame a najmenšieho 4 mesačného no tomu hrám divadlo s bábikami, cvičíme a podobne ..
Sú povinnosti a radosti to si treba uvedomiť..
Bude sa im ďalej ľahšie žiť..

mamula20
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
kofa77
autor
30. máj 2023

ja proste uplne tapem, ako mam k nemu pristupovat, preto som zalozila tuto temu,

mane01
30. máj 2023

@kofa77 jednoducho, nejdem s nim do konfliktov. Zakazy a prikazy, vela pravidiel, to mali ako krpci, cim tu starsi, tym viac im uvolnujem… musia sa naucit sami si nastavit pravidla… o par rokov budu dospeli… budu musiet vediet sami zit. Ked pride problem, preberiem ho s nimi ako keby boli dospelí… pocuvam a vzdy najdeme dohodu… to znamena, ze aj ja musim ustupit, hoci vnutorne mi to niekedy tazko padne. Keby som vsak nebola ochotna, deti by mi povedali, co chcem pocut a na tajnasa si robili po svojom. A kazda jedna ‘pohroma’ zatial prehrmela a on stratil o to zaujem…

bejbypd
30. máj 2023

A strašne ma mrzí, že z rodičov sa stali otroci deti a v ničom im v budúcom dospelom živote tým nepomôžu, že učiteľ nemá slovo lebo chudák dietatko 16 rocne ,ktoré ho bez problémov pošle do riti ..A to som napísala pekne ..ze sa z deti stavaju mamičkari, ktorí majú problém v 39 tke odísť mamke od zadku ..som hrdá na svoje deti ,hovorím im to každý den a to preto lebo myslia,lebo prosia,ďakujú,zdravia a vedia povedať prepáč..lebo moja dcéra v prvom ročníku na strednej rozmýšľa kam na vysokú a podla toho sa riadi ,lebo mi sama od seba povie,že sú tam chlapci aj sa s nimi stretne a nakoniec povie,nie mami chcem sa venovať škole ísť do zahraničia niečo dosiahnuť..poviem ok je to na tebe ,ja už som dávno mala frajera ..ona nie a je krasna ,chlapci sa o ňu bijú, ale má vlastnú hlavu q vie co chce ...ďakujem za to ..A chlapci ,no u nich je pre mňa dôležitý rešpekt k ženám..aby z nich raz boli úžasní muži pre svoje manželky a správni chlapi ..A nie určite to nedosiahneme tým, že im dám aj v puberte všetko pod nos ...

kristinkakvetinka
30. máj 2023

@kofa77 záleží aj od povahy a už len ty si musíš nájsť k nemu cestu .Ja ho niekedy nechám pri tom PC vysediet doslova a potom sám príde na to ze ako tam stráca čas ze nejde von alebo učiť sa .No prišiel na to sam a vidí ze to nieje dobre .Ale každý je iný. Mladší syn toho ťahám von keď vidím ze dlho hra hry a tiež stým bojoval ale už prestal a pochopil ze aj vonku je zábava pri iných činnostiach.No na každého mi platí niečo úplne iné.Starsi toho veľa nenarozprava a keď príde zo školy potrebuje sa najesť a chvíľu kľud, vtedy mu dám pokoj, neskôr mi povie co bolo v skole atď.Musis sama skúšať co na neho platí

kofa77
autor
30. máj 2023

@mane01
@kristinkakvetinka
ano, musim si to utriedit aj v sebe.
dakujem, pomahaju mi vase pohlady