Aké je optimálne vreckové pre 12-ročné dieťa?

4. sep 2022

Ahojte. Premyslam nad pravidelnym vreckovym, aby si dcera viac uvedomovala kolko kde mina. Hoc nema prilis vela veci, zda sa mi, ze malo chape (alebo skor ju nezaujima) ich hodnota, co vsetko pre ne treba urobit, aby ich clovek ziskal. Ked sme v obchode, malo hladi na to co kde stoji, len by davala do kosika. My to samozrejme s nou konzultujeme, vysvetlujeme a nemoze si zdaleka kupit vsetko co chce. Je to trocha zlozite, lebo vie, ze peniaze na to su. (Teda nie na vsetko, ale na to co chce ona, ano). Ale ucim ju ze to neznamena, ze nema nakupovat rozumne. Preto ma zaujima, co si vy myslite z vasich skusenosti, kolko je take optimum, aby malo dieta mesacne/tyzdenne vreckove. Ak teda nemusime setrit kazde euro, ale zaroven ju chcem naucit setrnosti..
Obedy kruzky telefon cestovanie a vsetko okolo toho neratam, ratam cisto peniaze pre nu.
A druha otazka, ci do toho v 12stich vobec ist. Mne nasi zacali posielat vreckove na ucet ked som isla v 14 na strednu. Potesia ma vase skusenosti.

martul
4. sep 2022

2-3 dní dozadu tu bola presne takáto otázka aj vek rovnaký, pohladaj

anjelicek26
4. sep 2022

Peniaze dostavaju od prvej triedy, 1e/tyzden/rocnik v skole... takze nasa druhacka 2e/tyzden, tretiak 3e/tyzden, siedmak 7e/tyzden a dcera je v 10tej triede takze 10e/tyzden... Hodnotu penazi si aj tak mam pocit absolutne neuvedomuju, ale zacali si vsimat ceny v obchodoch a sami napr. na pumpe ked zastaneme porovnavaju, ze tie ich oblubene chipsy stoja tri krat tolko a ze tolko za to nedaju 😂 Ale tak financna gramotnost niekde musi zacat...

autor
4. sep 2022

@bessie12 haha dik, sedi to na nas, dokonca aj ja som uvazovala 20 mesacne 😁. Tak prestudujem.

kristiii
4. sep 2022

@martul ja nedávam (mám tiež syna 12-rocneho), ale on pozná napríklad moju výplatnú pásku-sam sa zaujímal, keď som ju nechala na stole, tak vie, koľko hodín práce som musela vynaložiť za robotu, ktorú odvediem a koľko som z výplaty reálne aj dostala. Kukal ako puk (zas deti v tomto veku nie sú hlúpe, len proste nerozumejú tomu, čo im nikto nevysvetlí). Ďalej vie, akú mám hypo a koľko na nej preplatím, vie prečo ju máme - napríklad, aby mal svoju izbu, ako píše @anjelicek26, tiež keď sme napríklad na pumpe, chápal, prečo som mu nechcela kúpiť Rajec za 1,49, ktorý v tej dobe stál v kaufe 0,49

lucik194
4. sep 2022

nasa dostavala v 12r 10 eur na mesiac, bez cestovneho

eeffka
4. sep 2022

Detim davam vreckove od 1.triedy cize od cca 7r, dcere 10r nic pravidelne, sem tam jej dam 5eur, spolu za mesiac mozno 3x
Ak jej treba viac a je to rozumne opyta a dam.

kristiii
4. sep 2022

@eeffka tak dávaš či nedávaš? Píšeš deťom, potom dcére.. to aj ja dám synovi občas na zmrzku, či na kebab, ale keďže to nie je pravidelne, povedzme že vždy prvého mu dám 10 eur, tak to nepovažujem za vreckové

eeffka
4. sep 2022

@kristiii davam 10r po 5 eur ked si spomeniem, 17r ma 20e mesacne a brigadu ( deti mam 2 ale na porovnanie je lepsia ta 10r)