8 ročné gymnázium - skúsenosti

uradnikova
19. okt 2021

Mamicky, ktore mate deti na 8rocnom gymnaziu. Dcere skrslo v hlave, ze by skusila. Nechcem ju vsak obrat o detstvo. Uci sa na jednotky, dvojky, ale nie som si ista, ci by zvladala tuto skolu. Ake su vase skusenosti? Stihaju vase deti sportovat, chodit von s kamaratmi? Je ucivo narocne na pochopenie a cas? dakujeeem

deti95060810
19. okt 2021

syn chodil...jemu sadla škola ako riť na šerbeľ... neustále školu repr. na rôznych vedomostných súťažiach... učenia je dosť, len záleží s čím sa dieťa resp. rodič uspokojí s akými známkami...

ibrunova
19. okt 2021

Ja som uvažovala a nakoniec som nedala.. Zavážilo aj to, že zš máme pod nosom a na gympel by museli cestovať plus krúžky, tréningy, bolo by to náročnejšie, kým boli menší. Ale my sme mali zš kvalitnú, na gympel šli obaja potom.

lenka.25
19. okt 2021

Je to veľmi individuálne , dcéra chodí už piaty rok a pohodička, ale ona si tú školu vybrala hlavne kvôli jazyku a lepšie urobiť nemohla . Ale má pár spolužiačok , ktoré sa tam vyslovene "trápia "

uradnikova
autor
19. okt 2021

@lenka.25 toho sa obavam, ze sa bude trapit, nevie, co ju caka. ma sice jednotky, ale spochybnujem kvalitu nasej skoly. dokonca teraz ich uci anglictinu triedna, so slovnikom v ruke a pri kazdom slovicku do neho pozera. dokonca nevedela, ako sa pise mum... na otazku ako sa povie otec, dcera odpovedala dad a ona ze nespravne😆. robia tam prijimacky aj z jazyka?

lenka.25
19. okt 2021

@uradnikova nie, moja robila iba zo SJ a MAt , ale ona chodí na španielsky gympel a majú aj AJ aj Nemčinu , čiže je to dosť pre tie deti , ale moju jazyky bavia aj jej idú, takže nie je problém. Záleží akého zamerania je dané gymnázium . Niekde sa robia skúšky a zo všeobecného pehľadu, alebo tak nejako sa to volá

zuzuliennka1
19. okt 2021

ja som na 8r gymko chodila, stihla som aj sportovat, dokonca som to mala od domu 30min mhdckou, o detstvo som neprisla, naopak, mam teraz 32 rokov a mam najlepsie kamaratky spoluziacky a pozname sa 22 rokov, su mi ako sestry, vyrastali sme vlastne spolu

renab
19. okt 2021

Bez problemov. Mala som tam 2 deti a teraz jedno a o ziadne detstvo neprisli. Ale jednotky na ZS nemali vydrete. Neucili sa na ZS a na gymnaziu sa zacali ucit v septime.

renab
19. okt 2021

@uradnikova u nas slovencina a matematika

tinka_1807
19. okt 2021

@uradnikova Brat chodil na osemročné a nemala som pocit, že by ho to až tak ruinovalo. A to nie je nejaký nadpriemerne inteligentný a ani bifloš 🙂 Ale tak samozrejme učiť sa musel, ako každý žiak. No menšia dom pocit, že by mu to brali detstvo. Naopak, priateľstva, ktoré tam nadviazal ma dodnes, nakoľko trávili spolu viac rokov 🙂 a pri tom aj dobre kontakty :D nakoľko na gympel išli trochu rozumnejšie deti a tým pádom aj v dospelosti má známych z rôznych oblastí, ktoré sa človeku tiež zídu. 🙂

tinka_1807
19. okt 2021

@uradnikova ešte som chcela napísať, ze kazdopadne, keď dcéra po tom túži, tka bude mať určite silnú motiváciu vám aj dokázať, že tam patrí. Okrem toho, ak jej to odhovorite, alebo jej nevyhoviete, tak naopak sa môže stať, že vám to bude neskôr vyčítať. Skúste sa s dcérou porozprávať o rizikách, no aj výhodách gymka, ideálne aj nájsť niekoho, kto na dané osemročné gymnázium chodil, aby vám porozprával aké to tam je/bolo. A na základe toho nechajte dcéru rozhodnúť sa 🙂

veronikazuko
19. okt 2021

Zničiť detstvo?🤣 Tvoja dcéra chce sa vzdelávať,takže priority má upratané. Moja dcéra je v kvarte a pohoda. Normálne chodí vonku,na krúžky,teraz bude absolventka tanečnej na ZUŠ. I keď ona išla na gympel s tým,že mala na vysvedčení jednotky.

michaela789
19. okt 2021

Ahoj, ja som na osemročné chodila a v pohode som stíhala kadečo, aj neplechu 😅 zameranie bolo na jazyky, neviem o akom uvažujete vy. Keby som sa mala rozhodnúť zas, neváham. Najmä ten základ čo mi to dalo v súvislosti s výškou bol super.
Ale určite závisí aj od konkrétneho gymnázia. Na tom našom nám pri každej príležitosti omlatili o hlavu že sme gymnazisti, takže áno, učitelia boli náročnejší a vyžadovali prísnu disciplínu najmä čo sa týkalo vystupovania, vyjadrovania, samostatnosti. Žiadne také že nadiktujem vám poznámky. Hodiny boli vedené ako prednášky takmer od samého začiatku - učiteľ vykladal a my sme si museli vedieť učivo zapísať tak aby sme mu rozumeli. kto nedával pozor a nezapisal si, resp. neovladal umenie efektívneho písania si poznámok tak mal problém. Ak sa učivo nestihlo prebrať, dobrať sami doma, bez pardonu. Na nikoho sa nečakalo. Kto sa nedoučil, alebo sa naučil zle, slabo, mal smolu. To sa ale, ako som už spomínala, zúročilo na 200% na vysokej, kde moji spolužiaci potili krv a bez nahrávky prednášok sa ani nepohli, ja som si tým preplachtila ako nič 😊
Taká je moja skúsenosť. Učivo nebolo "ťažšie" ako inde, skôr prístup a študijná výchova boli diametrálne iné keď to porovnám s bežnou školou.

uradnikova
autor
19. okt 2021

@tinka_1807 ano, musime zvazit pre a proti. venuje sa totiz tenisu a ma kazdy den treningy, aj dve tri hodiny. toho sa nechce tiez vzdat

uradnikova
autor
19. okt 2021

@michaela789 ved prave, ona sa teraz uci stylom, co nadiktuje pani ucitelka. a ani tomu nerozumie. chyba jej analyticke myslenie a to neviem, ci sa da naucit

3009
19. okt 2021

@uradnikova môj syn tam išiel ako najlepší žiak z triedy na ZŠ, triedna ho odporúčala, tak išiel. Dostal sa do triedy s jazykom francúzskym a bol sklamaný lebo chcel angličtinu. Prvé 2-3 ročníky bolo OK, ale prišla puberta a začal 8-roč. gymn. flákať, až tak, že v poslednom ročníku na polroku sa na školu vykašlal. Potom si dorobil maturitu nasledujúci rok s diferenč. skúškami na inom gymnáziu. Dnes je z neho šikovný vedúci pracovník a má pod sebou dosť ľudí. Takže nikdy dopredu nikto nevie ako to s tým 8-roč. gymn. môže dopadnúť, ale treba to vždy nechať na tom dieťati.

michaela789
19. okt 2021

@uradnikova ono za vyskúšanie nič nedáte. Vždy môže prestúpiť. Aj z mojej triedy 4 žiaci počas tých 8r odišli, lebo im takýto štýl výučby nesadol. Nikde nie je napísané že niet cesty späť ak sa vám bude zdať že to dcérka nezvláda alebo že sa fakt trápi viac ako by bolo zdravé.

michaela789
19. okt 2021

@uradnikova ešte doplním, čo sa týka tých poznámok - my sme tiež učení z neba nespadli a nik tam neprišiel ako zázračné dieťa čo vie všetko.
Učili nás to učitelia tým že nás doslova donútili naskočiť na rozbehnutý vlak. Proste takto to funguje a rob ako vieš aby si si s tým poradil. Každý z nás si potom našiel svoj systém, niekto začal rýchlejšie písať, niekto si kreslil schémy, niekto používal skratky, .... Bola to fakt dobrá skúsenosť a pri pohľade späť si uvedomujem aj hodnotu toho akú voľnosť nám dali. Hoci teda na začiatku to pre každého vyzeralo katastrofálne. 🤣

patka06
19. okt 2021

Mám dcéru v Kvarte OG zatiaľ zvláda na jednotky a v pohode stíha aj iné aktivity.
Doma sa veľa neučí, stačí jej výklad z hodiny, väčšinou na úlohy dostávajú projekty a prezentácie.
Z mojich skúseností môžem odporúčať, hlavne ak sa potom chystá na VŠ.

macilaci
19. okt 2021

@uradnikova moje tam začali chodiť tento rok. Pribudla nemčina. Sestra tam učí už 5 rok. Učivo je presne to isté čo na ZŠ. Tie isté učebnice, osnova.

allie458
19. okt 2021

Toto je taka somarina, to aj mojej mame hovorili a ver mi ze to dieta si balanc najde ak nebudes mat pristup ze ma mat same jednotky. Ja aj moj partner sme chodili na 8rocny gympel a bolo to v pohode. Nie je uplne pravda ze vsetko je to iste napriklad moj brat isiel z gympla na informatiku a matematika na gympli a na inej skole bol rozdiel, nie v ucebniciach ale co realne tie deti vedeli a na vyske sa to ukazalo. Za mna urcite ano.

janage
19. okt 2021

@uradnikova za mňa, riešila som túto dilemu pred pár rokmi, rozhodnutie padlo ostať na ZŠ. Teraz začala študovať na veľmi náročnom a úspešnom klasickom gymku a dobre.
Plusy ZŠ. Výborní učitelia, mohla vyskúšať každý krúžok čo chcela od umenia, cez šport, informatiku po vedu.. A za tie 4 roky sa našla vo vede. Učitelia sa jej venovali, lebo nebolo ich veľa čo chceli robiť olympiády a pod.
Plusy gymka oproti ZŠ omnoho lepší kolektív, nikto nikoho nenazyýva biflošom, spoločne si pomáhajú. Je to také vyvážené. Školu zatiaľ zvláda dobre. A už má ciele. Ja ale nebazirujem na známkach. Dôležité sú vedomosti. A tiež to, že má kvalitných pedagógov a zázemie (labaky) a môže sa venovať a rozvíjať to čo ju baví.
Ona úplne obžila na tej škole.

xxx23
19. okt 2021

@uradnikova urcite nech vyskusa 👍🏻 Ja mam dceru chodi ma 8r gympel a dcera si nevie vynachvalit… klop, klop… najpv nechcela ist ze sa tam bude vela ucit a spoluziaci zo starej skoly a teraz strasne je spokojna … ucit sa neuci 🙈 stiha kruzky na divadlo, spev, klavir … este ang a fran… urcite ju nechaj nech ide vyskusat…

euka210
19. okt 2021

@uradnikova ja by som sa ani tak nebala toho uciva, ale toho, ze potom musi ist na VS, lebo z gymka nema nic. A k tomu 8r...kto vie co bude. Ja som chodila na 4r gymko, ale nase deti skor chcem dat na odbornu skolu a ked budu chiet a zvladat to, tak pojdu na VS.