17 ročná dcéra a triedna chata

28. feb 2022

Dobrý deň,
Moja dcéra má 17, je druhacka na gymnáziu a chce ísť na chatu so spolužiakmi (cez víkend - prázdniny, všetko len 16-17 roční spolužiaci). Pustili by ste ju? Tvrdí, že je jediná, kto chce a nemôže ísť

matana2
28. feb 2022

Jasne. Vsak aj ja som bola na podobnych chatach so spoluziakmi. Vela sa tam chlasce, fajci ale to uz akosi patri k tomu. Urcite aj vy ste boli v jej veku. Nech ide a nepride o zazitok.

pribinak
28. feb 2022

Áno. Aj ja som tak bola. Áno, niektorí sa predvádzali pili a fajčili, ale väčšina sa správala úplne normálne

h2
28. feb 2022

Áno, pustila. Hoci pousmiala som sa nad tým, že je "jediná, ktorá nemôže a všetci ostatní môžu". To hovoria všetci. Nie je to pravda, ale je to veľmi populárny výrok. 😁

nelca84
28. feb 2022

Pustila, v tom veku sme chodili nielen na chaty, ale aj stanovat na letne festivaly...

veronikaszabova
28. feb 2022

Jasne, ze ano..

elanor
28. feb 2022

nie nepustila, a mohla by sa aj na kolomaz rozliat. A take hefty, ze vsetci idu, len ona nie, hahhaaaa, to pozname... Tak nech mi tych vsetkych privedie ukazat, aj s ich rodicmi, ci naozaj suhlasia...

alexas56
28. feb 2022

jasne. Vsak chcete, aby bola zaclenena v kolektive, nie ? Z vlastnej skusenosti viem, ako sa zle citili spoluziaci, ktorých rodicia nepustili..vysmievali sa im, prisli o zazitky a boli trosku odstrceny..nevolali ich potom na podobne akcie atd.

alexas56
28. feb 2022

@elanor hádam má nejakú dôveru v jej dcéru nie ? Potom to tak býva v 18 pôjde niekde prvý x a bude doháňať všetko ,,zameškané''..mne rodičia dôverovali..vždy som prišla na čas, napísala som sms, priebežne som zavolala..púšťali ma všade, ale vždy sme si verili a úprimne ? nikdy som sa nikde neopila alebo poodbne..lebo som to nemala za potrebu..ako ostatní moji spolužiaci, ktorí išli niekde raz za rok..

pribinak
28. feb 2022

@elanor ak sa bojíš že sa tam opije, tak vedz že opiť sa môže aj za školou alebo na prvej lavičke po ceste domov,
To iste s tehotenstvom, aj na školských záchodoch ju môže nejaký krásavec oprieť o dvere a urobiť z teba behom chvíľky babku

Takéto témy majú byt odkomunikované dávno ako v 17tixh, deti sa majú učiť sebadôvere a zodpovednosti. To sa nevyrieši zamykanie doma a vedením múdrych reči

V takýchto prípadoch je to často podľa hesla: podľa seba, súdim teba

elanor
28. feb 2022

@alexas56 keby jej tak bezvyhradne veri, alebo nema pochybnosti, tak sa tu nepyta. Lebo by vedela co ma alebo nema robit.
Tym ze clovek verejne napise, ze o niecom vaha, a nevie sa rozhodnut, vlastne ukaze, ze sam ma pochybnosti o tom co je spravne, a teda nieco nie tak ako by si myslel, ze ma byt.
A dvodera je sice jedna vec, ale zase stavat ju vsade ako zazracne slovicko, a otazku na vsetko, nieje tiez take uplne ok. To ma rodic suhlasit so vsetkymi vrtochami pubertiaka?
Este stale je rodic ten zodpovedny a pubertiak je stale iba poblaznene decko s hlavou v oblakoch...

pribinak
28. feb 2022

@elanor chce ísť na chatu, to nie je vrtoch, to je normálna záležitosť, ktorú riešili v mladosti aj moji rodičia, riešila som to aj ja, a za chvíľu aj môj syn

Ak by bola slečna taka blbá, tak zdrhne a hotovo. Ale sa normálne pyta tak asi má záujem o nirmalne vychádzanie s rodičmi

nikpa
28. feb 2022

Samozrejme, za rok je dospelá.

elanor
28. feb 2022

@pribinak opytat sa moze, to je v poriadku, ale rodic ma pravo nesuhlasit. To este neznamena, ze bude okamzite so vsetkym suhlasit, lebo sa slusne opytala.
Pozri, mysli si pre mna za mna co chces, ja si zase myslim svoje. Naco okolo toho tancovat tanecky. Kazda si nazor povedala, autorka sa aj tak bude musiet rozhodnut sama, nikto to za nu urobit nemoze.

drzaopica
28. feb 2022

Viac nie, ako áno.

drzaopica
28. feb 2022

@elanor tiež si pamätám ako každá školská chata skončila nejakým problémom.Dnes sa čudujem mame, že ma pustila

estrella5
28. feb 2022

Pustila. S ťažkým srdcom, ale pustila... Ono celkovo pustiť puberťáka "do sveta" musí byť ťažké. Zvlášť keď si človek uvedomí, čo robil on sám (a/alebo jeho známi) v tom veku.. Cigarety, alkohol, sex.. Ale toto všetko môže puberťák robiť hoc aj za bieleho dňa kdekoľvek. Tak to proste je... Dôvera v predchádzajúcu výchovu...

Ale stojím si za tým, že zakázať triednu chatu a podobné akcie je naozaj odveci (pokiaľ to dieťa nie je skutočne nejaké problémové). Z mojich skúseností zakazovanie vedie akurát tak k tomu, že puberťák naozaj "pôjde do sveta" (VŠ intrák napr.) a bude utrhnutý z reťaze úplne bez dozoru.

whatever1
28. feb 2022

Chaty a stanovacky v 16,17,18stich, to mám zážitky a úsmevné spomienky na celý život, rada by som si to zopakovala. Ďakujem za to že ma rodičia púšťali🙏

akvi
28. feb 2022

jasne, ze by som pustila. Ved kedy inokedy ma akoze take nieco zazit? Ja som nechapala moje spoluziacky na VS, ktore boli konecne z domu prec a opijali sa na intraku jedna radost, lebo zrazu mohli. Mne to uz bolo priam trapne, ze dospele baby sa takto spravaju..ale ja som si to odzila na strednej, ony nie..

elanor
28. feb 2022

@drzaopica mna v tom veku ani take nieco nenapadlo sa doma pytat, jednak som pozanala odpoved dopredu, jasne ze nie, ale ani som nemala potrebu. Sama som vedela co sa tam bude diat, a o nic z toho som nemala zaujem. Dodnes lutujem, ze som nasich ukecala, ze mozem ostat na stuzkovej az do rana. Lebo som si myslela, ze jaka sranda bude. Naozaj lutujem, ze som neodisla s nami domov o polnoci. Lebo to bol des, co sa ohavne zrudy sa vyklulo z niektorych spoluziakov, hlavne teda spoluziacok, no dovidenia do pocutia.

pribinak
28. feb 2022

@elanor každý vychovavame podľa seba, ale myslím že platí, že najviac sa boja ti rodičia, ktorí najviac vyvádzali a boja sa aby ich deti nerobili to iste
Dobrú noc

estrella5
28. feb 2022

@akvi No presne. Na VŠ sa to veľmi ukázalo kto už má také obdobie za sebou a kto naopak až teraz zažil slobodu. A síce nie každý také obdobie k mladosti potrebuje, ale myslím, že väčšina z nás si skôr či neskôr takým obdobím prešla. 🙃 A teda ja by som bola oveľa radšej keby má moje dieťa búrlivé obdobie a búrlivé zážitky v čase keď ho mám doma (a teda mám prehľad kedy odišlo, či a kedy prišlo, v akom stave, viem mu zavolať, atď atď) ako v čase keď je v inom meste a rodič nemusí mať ani šajnu, že sa jeho dieťa vybralo v noci do mesta piť a či to náhodou neprehnalo (lebo však to nemá odžité a nemusí poznať mieru) a či ho jeho partia napr. nenechala vyspať sa na chodníku. 😉 Akože možno extrém, ale deje sa to a fakt si myslím, že radšej v čase keď ešte decko býva doma.

elanor
28. feb 2022

@pribinak tak s tym nesuhlasim. Nasi nevyvadzali, lebo nemali kedy na take veci. Jeden aj druhy su najstarsi a mali nastarosti mladsich surodencov, domacnost, a na take blbosti v tej dobe ani neboli v domacom rozpocte financie navyse. Takze toto (zeby sa boli za mladi divoko vyburili) urcite nebol dovod preco nas nasi drzali "na kratko" ako sa hovori. Osobne som ani nemala potrebu nieco taketo riesit, ani som vlastne burlive obdobie nemala, a ani mi to nechyba.
Moj terajsi nazor je, ze by som decka nepustila. Co, ale realne urobim o 9-10 rokov, no uvidime, nechame sa prekvapit.
Dobru noc.

akvi
28. feb 2022

@estrella5 praveze KAZDY taketo obdobie potrebuje, pretoze kto sa neutrhne v puberte, nezazije aspon mali rebeliu, proste nepretne pupcnu snuru .., tak potom sa sprava ako pubertak cely zivot. To tu potom zakladaju temy zeny, co maju doma takychto pubertakov, co miesto starania sa o rodinu sa staraju viac o svojich kamosov, alebo "pestuju" zabavky hodne prave pubisov, pripadne druhy extrem, co sa nevedia utrhnut od maminej sukne, lebo im to vlastne nikdy nebolo dovolene..

0silvia0
28. feb 2022

@elanor napis o 9-10 rokov, ked to bude u tvojich deti aktualne.

matka1961
28. feb 2022

Ak jej doverujes pusti ju🙂 mna mama v tom veru pustala, mohla mi verit, aj ked jasne pilo sa, fajcilo ale to su zazitky ktorymi si vacsinou mladych prejde a nemusi to byt ani chata 🙂

obuveli
28. feb 2022

Ak si zo slecnou porirsila antikoncepciu tak urcite hej. Ak sa opije tak jej bude kvalitne zle ale urcite nechces vnucatko (ocko niekto z chalanov na chate). A hlavne by som si zistila pomer dievcat a chalanov 😉

0silvia0
28. feb 2022

Ja som bola v 16tich sama na chate, o mobilnych telefonoch este nikto nechyroval.
Moj syn bol v 16tich s frajerkou na Pohode, este nie je z neho alkoholik, ani nie je otcom. Dokonca oslavil tento tyzden s tou istou frajerkou 4. vyrocie chodenia.

patka06
28. feb 2022

Pustila, bez váhania

verka15
1. mar 2022

@elanor aha, takže kvôli tomu, že ty si mala negatívnu skúsenosť zo svojej stužkovej, ale na žiadnej chate so spolužiakmi si vlastne počas strednej nebola, radíš dotyčnej, aby dcéru nepustila? 🤦🏼‍♀️ To ti nepríde trochu zaujaté a jednostranné? Ja som mala napr. na gymku skvelý kolektív a od 1. ročníka sme mali minimálne raz ročne takúto chatu. Áno, pilo sa tam, fajčilo, dokonca aj tráva, výnimočne niekto aj sexoval, niekomu bolo zle viac, niekomu menej, ale veselé príhody a milé spomienky mám na to doteraz. A to podotýkam, že som zmaturovala na čisté jednotky, čiže ma takéto akcie nepokazili 😆 Celkovo tieto chaty sú aj o stmeľovaní kolektívu a bezstarostnej zábave, ktorá k tomuto veku patrí. Doteraz sme so spolužiakmi v kontakte a ak sa dá, aspoň raz ročne sa s vačšinou vidíme aj osobne. Ako píšu vyššie, mladí v tomto veku sú vynaliezaví, ak chcú, piť, fajčiť či sexovať, budú to robiť aj za bieleho dňa. A tiež sme mali v triede babu, ktorú na tieto akcie nechcela maminka púšťať, tak to potom dobiehala na výške na intraku, kde jej už nikto nestál za zadkom 😄 Inak zo stužkovej sme väčšina spolužiakov odchádzali rovno z parketu o 5 ráno, niekto sa opil viac, niekto menej, ale mám na ňu skvelé spomienky, žiadna Sodoma a Gomora sa nekonala 😂 Všetko je o dôvere medzi rodičmi a deťmi, zákazmi sa aj tak nič nevyrieši 😉

hama007
1. mar 2022

Mňa otec nepustil na dozvuky. 😒 Preplakala som celú noc. Najhoršie na tom bolo, že spolužiačky ("kamošky") z toho vydedukovali, že som nechcela ísť 😒 dosť ma to ranilo... Mohla som im hovoriť čo som chcela, aj tak mi neverili.
Doteraz to mám v sebe ako veľkú krivdu 😒