14-ročný syn fajčí

5. feb 2024

14.ročnemu synovi som našla už druhý krát elektrickú cigaretu. Ako to mám riešiť, tresty nezaberajú už som s neho zúfalá.

zirafienka
5. feb 2024

Trasty nezaberajú? Skôr by ma zaujímalo odkiaľ na to berie financie.

annelise17
5. feb 2024

Fajčíš ty alebo tvoj muž ? Väčšinou zaberá ísť príkladom a nefajčiť, ak fajčíte. Ja si dodnes pamätám ako v 15 na mňa mama kričala s cigaretou v ústach ako mám zaracha na 2 týždne, lebo mi našla cigarety a ešte raz, tak budem modrá.. asi by som si s ním sadla a prebrala s ním všetky možné riziká, aké ťažké je zbaviť sa závislosti, koľko to stojí mesačne a čo radšej by si mohol kúpiť, keby teraz namiesto míňania na cigaretu peniaze začne odkladať. Tresty a podobne sú podľa mňa nezmysel, na mňa to nefungovalo nikdy, zákazy riešia len to, že sa začne schovávať a nabudúce aj cigaretu schová lepšie. Radšej s ním komunikovať a snažiť sa s ním tráviť nejak rozumne čas, nech vidí, že nechceš aby fajčil lebo ti záleží na jeho zdraví, nie preto že sa to “nemá”.

autor
5. feb 2024

@annelise17 áno ja bohužiaľ fajcim ,ale vždy som mu vravela aby to nikdy ani neskúšal, bo už odnaučit sa to je horšie. Snažím sa snim veľa vypravat, vravela som už niekoľko krát aké cigarety prinášajú riziká. Vždy vravel ze on fajčiť nebude..ani teraz sa mi nepriznal ze je to jeho už druhý krát povedal ze to je kamaratove, ale ved nie som blbá....ak začal nový rok ,začala sním plieskat riadne puberta, nikdy nebol neviniatko, ale vzdy to bolo v norme,ale už to poslednej dobe preháňa a neviem už ako na neho..

zuzinka888
5. feb 2024

@zirafienka tvoje deti nemaju vreckove? Nedostanu€ od starych rodicov, nechodia na brigady typu- pokosit travnik, vycistit bazen, pozametat listie, ci ulozit palivove drevo, ci zbierat zemiaky.................................................?

10zabka
5. feb 2024

hovoriť synovi o tom, aké cigarety prinášajú riziká a pritom sama fajčiť je ako hrach na stenu hádzať

annelise17
6. feb 2024

@annelise17 skús s ním nájsť príčinu, lebo začať fajčiť ma vždy nejakú príčinu. Či to robí preto, lebo opakuje po tebe, alebo chce zapadnúť medzi kamarátov, alebo ho niečo trápi, alebo sa nudí a chce skúsiť nové veci.. a keď si toto spolu vykomunikujete, tak popracujte na vyriešení tej príčiny bez fajčenia. No a najlepšie by bolo samozrejme, keby mu ideš príkladom a povieš, že vidíš aké zlé to je a nebudeš už ani ty fajčiť.

pininka1
6. feb 2024

Podľa mňa sú v tomto tresty úplne zbytočné. Ja som fajčila od 13tich, nemala som vreckové a aj tak som sa vždy dostala nejako k cigaretam. Prestala som v 19tich keďže môj frajer nefajčil. Ak nepomáha vysvetľovanie a ty sama fajčila, tak tresty len ťažko pomôžu.

eliska13
6. feb 2024

Puberta.. skúša, každý 4 žiak má skúsenosť s marihuanou a alkoholom.Ak chce fajčiť bude môžeš sa aj rozkrajat.Tiez som skúšala v tom veku fajcit

iwesska
6. feb 2024

Bud mu vzorom,prestan sama. Urobte dohodu,ze skoncite obaja a potom si dajte nejaku spolocnu odmenu.

ivett1
6. feb 2024

Keď fajčíš ty, prečo by nemohol syn? ...že má 14? ...práve v tomto veku to decká skúšajú a niektoré pri tom ostanú a niektoré nie...ak to vidí doma, tak mu môžeš vysvetľovať koľko len chceš, bude fajčiť stále...

autor
6. feb 2024

@ivett1 toto je odpoveď?? Prečo by nemohol fajčiť? Však asi preto ze ma 14.. keď nevieš normálne odpovedať radšej neodpovedaj

ivett1
6. feb 2024

Asi si nedocčítala...odpoveď som ti predsa napísala tu..."ak to vidí doma, tak mu môžeš vysvetľovať koľko len chceš, bude fajčiť stále" ... dúfala som, že pochopíš, ale asi som mala napísať..."prestaň fajčiť a potom môžeš lepšie argumentovať"..ale toto si asi nechcela čítať...
takže mu len naďalej vysvetľuj a vysvetľuj a vysvetľuj...s cigaretou v ruke...
PS: fakt neviem, čo si čakala, že ti tu poradíme, keď si sama fajčiarka a ešte sa ideš rozčuľovať ...a ešte aj anonymne...mám sama 15 ročného syna, takže viem, aké je to mať doma puberťáka a vychovávať ho...

zuzana76
6. feb 2024

pustite si obaja nejaky dokument o rakovine pluc a chronickej obstrukcnej chorobe pluc, najdi nieco strasne, pretoze toto vas oboch caka skor ci neskor

lavender94
6. feb 2024

Keď bude chcieť, sám prestane. Ja som tiež fajčila od 14 tich, rodičia mohli robiť čo chceli, to proste tomu dieťaťu nezakážeš. A keď to vidí u teba, v podstate mu tým ukazuješ, že na to nie je nič zle. Nemôžeš mu zakazovať niečo, čo sama robíš

tanyag
6. feb 2024

Že to vidí doma? booože...nemusí to dieťa ani doma vidieť a stačí kolektív, kde fajčia a začne aj ono...moju rodičia fajčili a nikto z nás deti nefajčí...brat nefajčí, jeho žena tiež nie a ich 14 ročna dcéra začala fajčiť, lebo aj kamarátky fajčia....a brat sa môze aj na hlavu postaviť...nedá jej peniaze a aj tak jej kamošky a kámoši cigarety dajú....nezačínajte s hlúposťou, že to vidí doma, tak fajčí tiež....

kukuk29
6. feb 2024

No mozete sa spolu dohodnut, ze sa budete spolu oducat fajcit a podporovat sa pri tom 👏😉

prasiatko30
6. feb 2024

Hmm zakazovat niekomu s cigaretou v ustach fajcit je predpokladam velmi ucinne - vsak uz sama vidis vysledky. Dajte si do vchodu velku flasu - priesvitnu - s otvorom na vrchnaku, zakazdym ked kupis cigy, vhod rovnaky obnos do flase - a budete si hovorit “toto vsetko prehajdakame na sprostych cigaretach, kebyze nefajcim tak tento rok by sme mohli ist na super dovolenku - a potom sa mu snaz ist prikladom a prestan FAJCIT aby aj videl ako vypada realny abstak v praxi

dharmasanata
6. feb 2024

Aj keď by matka prestala fajčiť, syn neprestane. Je to len na ňom, nespravíš nič. Ty si kedy začala? Určite tiež skôr že? A čo pomohlo ti že ti niekto vravel že je to zlé? Asi nie keď fajčíš stále... Zisti si aké silné fajčí, prípadne mu kúp s nižším obsahom nikotínu alebo bez nech len cucká paru 🙂

palicka
10. feb 2024

Ja som si myslela, ze nas sa toto tykat nikdy nebude. Nefajci nikto v rodine. Az synator...nastastie u nas zabral rozhovor, ako veľmi ma sklamal...my mame zvlastne blizky vztah...potom dostal kvapky, ked musel pozerat pod dohladom tusim sa to vola Deti zo stanice Staliningrad, je to pristupne na youtobe...nedopozeral...a skoncili sme tym, ze ked je taky frajer a dokaze tahat cigy, nech su akokolvek sofistikovane, tak mu dohodnem dobrovolnicku brigadu na onkologii. Ludia, ktori tam trpia a zomieraju, potrebuju pomoc. Aspon uvidi, kam to s cigaretami a zavislostou vedie... Asi to vyzeralo tvrdo, az macošsky, ale to bol jediny pokus...2 roky mame pokoj.

10zabka
10. feb 2024

@palicka asi myslíš My deti zo stanice Zoo, alebo Deti zo stanice Leningradská

palicka
10. feb 2024

@10zabka presne Deti zo stanice Leningradska...uz je to nejaký cas...dakujem