14-ročná dcéra nechce chodiť k starým rodičom

3. júl 2023

Akurát som tu videla diskusii o výchove starých rodičov k malemu dieťaťu. My máme trošku iný problém, naša dcéra 14 ročná nechce chodiť k starým rodičom. Vždy keď tam ideme plače v aute, chytí úzkosť a začne sa triasť. Totižto keď je s nimi nerešpektujú, že je v puberte a stáva sa z nej dospelá osoba. Stále ju za všetko buzerujú, napríklad aj to aké knihy číta a vezmú jej tú knihu, lebo vraj je to hlúposť. Vezmú jej telefón, nie na chvíľu ale kľudne na celý týždeň, alebo v lete sú na dvore, zamknu dom a ona musí byť s nimi, aby bola na čerstvom vzduchu. Začalo to minulý rok po letnej dovolenke, každý rok berú vnúčatá. A nemohla ísť kvôli tomu do tábora, lebo dali práve ten termín bez opýtania. Ako im to vysvetliť ? Alebo si z nej robia srandu keď je v plavkách, že na čo jej to je tá podprsenka keď tam nič nemá a podobne. No a ona si začala myslieť, že ju nemajú radi, lebo jej sestre to nerobia, ani ostatným vnúčatám. Ako to riešiť ? Keď im ju nechcem dať som zlá ja, keď im nezdvihne telefón, volajú mne, že čo je zduta a aký má problém , a že by som to mala riešiť toto správanie. Aa potom prídu na návštevu a starký ju stíska a nechce ju pustiť a jej je to nepríjemné. A naschvál jej robia do prieku.

pribinak
3. júl 2023

Prečo tam dcéru vlastne ťaháš? A ty rám len tak stojíš a pozeráš? Nič nepovieš a nič neurobíš?

Dúfam že je to vymyslená téma

alex49
3. júl 2023

Dcéra je dosť stará na to, aby sa rozhodla kam bude a nebude chodiť.

autor
3. júl 2023

@pribinak neťahám, väčšinou ostáva doma, len už sa mi vypytuju, že prečo je furt chorá, alebo sa musí učiť. To používam ako výhovorky. Keď ju neodnesiem prídu oni potom. A chodiť tam musíme aj kvôli mladšej dcére, ku tej sa správajú pekne, ona chce s nimi chodiť. A samozrejme, že poviem keď som tam, už som sa pár krat zobrala a odišla som, išli sme niekam na zmrzlinu a potom som prišla po druhú dcéru s mužom. Ale oni si proste nedajú povedať, ked im povie manžel, tak idú aj po ňom ako sa to správa ku svokrovcom.

andreakotesova
3. júl 2023

Dcéru by som tam nenutila ísť. Na čo? Veď už je "veľká", môže doma fungovať sama.

lizwer
3. júl 2023

No nehnevaj sa, ale prečo ju tam berieš k starým rodičom, keď vidíš, čo jej to spôsobuje? Už si mala starým rodičom rázne dohovoriť, že nech sa láskavo uvedomia, ako sa správajú k svojej vnučke a nie ju tam napriek všetkému ťahať k nim so sebou.

mila23
3. júl 2023

a co cakaju ze 14-rocna bude s nimi sediet na dvore a rozpravat sa o pocasi, urode a podobne? asi im treba povedat,ze sa Tebe ani jej nepaci ako sa k nej spravaju....otazka ci si to neuvedomuju alebo si myslia ze to je sranda...

petko81
3. júl 2023

Nechodila by som ani ja,keď sa vysmievajú z môjho dieťaťa

autor
3. júl 2023

@alex49 ja tomu rozumiem, oni nie. Keď viem, že majú prísť už ju dávam k manželovej rodine, aby s nimi nemusela byť.

zuzubb007
3. júl 2023

To co je poviem im, ze nechce k nim chodit a hotovo vybavene a ziadne vyhovorky, je velka ak je zodpovedna nechala by som ju doma

mila23
3. júl 2023

alebo im treba nastavit zrkadlo a robit si z nich podobne zartiky ak nepomoze dohovor....mozno sa urazia...ale to je ich problem

melanta
3. júl 2023

A prečo klameš a vymýšľaš si? Normálne im treba povedať, že dievča tam nebude chodiť preto a preto. Žiadne vymýšľanie, že je chorá a podobne. A teda už by som ju tam nikdy nedala ani na noc. Nebudem svojmu dieťaťu robiť traumu aby boli psycho starí rodičia spokojní.

autor
3. júl 2023

Nenutim ju tam chodiť. Len mi je proti srsti ju skrývať pred nimi, samozrejme chcem aby bola v poriadku. Preto sa chcem poradiť ako to už vysvetliť im. Keď im poviem, že ma z toho všetkého úzkosť a nechce k nim chodiť tak mi povedia, že kedysi nič také nebolo, to ja som jej to dovolila mať úzkosť. Úplne choré. Už som rozmýšľala doniesť im nejaký papier od psychológa, ale oni to neberú ako problem

lizwer
3. júl 2023

Treba im priamo povedať do očí, že nechce k nim chodiť kvôli ich správaniu voči nej. Keď sa uvedomia a začnú sa správať normálne, tak aj dcéra zmení svoj postoj k nim.

autor
3. júl 2023

Je mi to veľmi ľúto, lebo ako malá ich zbožňovala, ona ich stále ľúbi, len si myslí, že keď sa takto k nej správajú tak neľúbia oni ju.

martinenka886
3. júl 2023

Ono vies, ak jej robia take veci, tak ako sa jej ani len necudujem, ze sa jej nechce k nim chodit. V prvom rade by ju mali oni viacej akceptovat a potom by sa aj jej spravanie voci nim zmenilo. nemozes ju tam proste tahat nasilu

lucka_ke
3. júl 2023

no dcéra to cíti veľmi správne, neľúbia ju, lebo keby áno tak by akceptovali, že k nej sa treba správať inak ako k ostatným vnúčatkám, asi je citlivejšia a vnímavejšia a oni si z toho robia akurát tak srandu a ešte hodnotiť jej vzhľad v puberte, to je už cez čiaru, ani ja by som tam nešla, ani dcéru by som tam neposlala, nech si myslia čo chcú

katkati
3. júl 2023

Opakuj im to stále dookola. Nechce tam chodiť kvôli ním. A že si s mužom neželáte, aby zľahčovali to, ako sa ona kvôli ním cíti. Už toho pokazili dosť, mohlo by s tým prestať a nechať na nej a na vás, kedy a či vôbec sa rozhodne k ním ešte chodiť.

janetinka27
3. júl 2023

ahoj a predtym sa k nej ako spravali, kym bola mladsia?
su to tvoji rodicia, preco im nepovies, ze niektore poznamky mozu mlade dievca zranovat. nemusis im hovorit o psychologovi ani o uzkosti, lebo to je pre nich vymysel, tak im to povedz polopate. a ked ma tabor, nech ide do tabora.
pre nu su teraz vsetky vztahy tazke, hlavne vztah k sebe samej, tym padom sa komplikuju aj vztahy ku ostatnym, pretoze dospieva a jej vnimanie sa meni, vyvija, uz nie je dieta, ktoremu sa da rozkazovat, stava sa z nej osobnost, ktora citi potrebu byt respektovana ostatnymi. neposielajte ju tam na prazdniny, berte ju tam na navstevy, kde ste aj vy pritomni a viete ju podporit, ak budu mat stari rodicia nevhodne poznamky.

unicornlady
3. júl 2023

Tvoji rodičia nielen že nerešpektujú tvoju dcéru, ale vlastne jej spôsobujú "malé traumy", ktoré sa zgrupili do úzkosti.
Jednoducho vysvetli, že sa k nej nesprávajú pekne, tak načo tam má chodiť.

kvetinka75
3. júl 2023

a prečo sa pred nimi skrývaš? Povedz im na rovinu prečo tam nechce ísť a hotovo. An ech to spracujú ako chcú. Si dospelá, máš veľkú dcéru - ktorá môže by ť doma aj sama, nepotrebuje dozor . jednoducho tam viac nepojde a hotovo. Oni nech si to spracujú ako chcú. Keď sa nevedia normálne chovať.

lucka_ke
3. júl 2023

inak môj syn nikdy nechcel byť u starkých, max tak do 3 rokov, potom sa s nimi nudil, chodil do táborov každý rok

autor
3. júl 2023

@janetinka27 pekne, dokonca sme s nimi bývali rok po jej narodení, kým sme šli do vlastného. Stále boli spolu, je to najstaršia vnučka, zlomilo sa to v tej puberte. Už som im vysvetlovala, že to nesmu robiť, že je citlivá, je z toho nešťastná. A potom povedia, že je to moja chyba, že ja jej dovolím telefón a podobne. To mi je jedno radšej nech sa vyvršuju na mne ako na nej, ale jej aj tak nedajú pokoj.

deniseee
3. júl 2023

Prestan rodicom klamat a vymyslat si dovody, preco starsia neprisla. Ani to nezhadzuj na nejaku uzkost, co z nich ma a ani nenos papier od nejakeho psychologa. Jednoducho im to vsetko vysyp rovnako ako nam tu, povedz im presne rovnake pripady, ako si tu popisala a vysvetli im, ze sa spravaju k vnucke hnusne a samozrejme, ze ona k nim potom nechce chodit a ani s nimi nechce hovorit. Nech jej daju teraz pokoj, nech jej daju pristor a hlavne nech si rovnako nepokazia vztahy aj s tymi mladsimi vnucatami, ked pridu do puberty. Bez toho, aby si to na nich naozaj vyvalila cele sa oni urcite neuvedomia a budu v tom pokracovat a ty sa len budes dalej motat do klamstiev. Tvoja dcera je chytena momentalne medzi vekom dietata a dospeleho, este si nevie tieto veci s nimi upratat sama, na to si tu stale ty, aby si jej v tom pomohla a zastavila to.

hariet
3. júl 2023

A teba tvoji rodicia respektuju a respektovali ta ako dieta? Podla tvojho konania, ze im nevies ani len povedat, ze ich spravanie tvojej dcere ublizuje, asi nie.
Nedovol, aby toto robili tvojej dcere. Bud sa zacnu spravat normalne, alebo tam nebude chodit. Vsetky tie situacie co si opisala su za ciarou a nechapem, ze to nevidis ako jednoznacny problem.

chrumka333
3. júl 2023

Nechápem prečo vymýšľas výhovorky, povedz pravdu. A tiež povedz, že nebudeš dcéru nútiť do kontaktu s nimi.nech sa uvedomia,ako jej ubližujú svojim správaním

autor
3. júl 2023

@kvetinka75 veľakrát som povedala pravdu, ale oni si to nenechajú. Potom jej volajú hneď v ten moment a vyčítajú jej to. A on trúbka ich zdvihne lebo sa boji, že sa na ňu budú hnevať

gejb
3. júl 2023

Dedko s babkou ti sikanuju dieta a ty sa cudujes ze za nimi nechce chodiť? Mala by si si ju zastať a starých rodičov upratať...

januska12323
3. júl 2023

Prepáč ale ak toto dlhodobo dovolíš tak si rovnaká ako oni. Nechodila by som tam ani s jednou dcérou lebo zachviľu začnú robiť presne to isté jej. V dospelosti bude chodiť na terapie a to všetko ich a tvojou vinou. Nájdi si pojem psychické týranie.

rheia27
3. júl 2023

riesim to iste....nepojde, resp pojde k nim na par dni s manzelom...

a bude zle

elmivelmi
3. júl 2023

14 r nemoze byt doma v lete sama?Ako nehnevaj sa ale to ju naco davas k takym dedkovcom co ju ponizuju a to naozaj musis davat 14 r k manzelovej rodine,co vy ste u rodicov prosim ta uz nieje babatko kludne moze byt sama domaz
A i ak dedko jej neuvlizil nejako zvkastne ze ma az taky strach ako opisujes aj ked je v puberte mne to prode zvkastne haldala by som aj inu pricin vela deti byva zneuzivanyc a nik o tom netusi