14-ročná dcéra a porušenie zákazov

15. mar 2024

Ahojte, neviem ani, aký nadpis dat... K veci. Mam doma takmer 14eocnu dcéru, učí sa dobre, viem sa na ňu spoľahnúť, zdoveruje sa mi so všetkým. Teda, takto to bolo. Ale posledne týždne je niekde úplne inde. Mala dovolené ísť von a určený čas príchodu,ktory nedodržala a esre aj klamala. Tak som jej teda zatrhla na 2 týždne výjazdy do mesta s tým, že von môže ísť, ale len neďaleko nás. A teiz mala obmedzený čas na mobile na 2 hod denne, čo pre mňa ani nie je trest. Pre ňu ale väčšieho niet... No ale keď mi dá svoj mobil, tak si v izbe zapne starý a veselo ho používa ďalej. Prišla som na to tak, že som jej dávala opravte veci do skrine a na vrchu na rifliach ho mala. Keď som jej povedala, aby mi dala aj starý s tým, že nevie, že som ho videla, tak ze nevie, kde je, že ho dlho nevidela. Predtým mi ale vravela, že jej spolužiačky to tak robia.,teraz neviem, či jej povedať, že viem, že klame, alebo to nechať tak... Budem len počúvať, že sa jej hraben vo veciach, čo ale nie je pravda. Vlastne aj sa bojím prezerať jej veci, že čo nájdem... Len neviem, čo robiť. Mam sto chutí zakázať jej mobil úplne. Ale to by sa asi zrútila...

colsami
15. mar 2024

Ak by dcera zrutila pri nejakom zakaze mobilu na chvilu, je na case porozmyslat co s tym 🙂

Ano je to choroba dnesnej doby ale to neznamena ze to treba ignorovat. Hlavne ak raz nieco dietatu/pubertacke zakazes, prikazes, obmedzis, treba dodrzat svoje slovo, inak si bude robit co chce cim dalej tym viac.

autor
15. mar 2024

@colsami ved práve. Ja ale vôbec neviem, či rovno jej mam povedať, že o tom viem, alebo zakázať mobil na dlhšie... Sakra, toto je rpe mňa úplne nové. A viem, že to pokazí nás vzťah, ale mam pocit, že už sa to aj tak kazí.

autor
15. mar 2024

@colsami a presne toto zaráža aj mňa, že len pri obmedzení hneď hrôza, že čo by bolo, keby ho nemala na par dni.

petruldo
15. mar 2024

Ja by som jej rovno ten starý akože stratený tajne vzala a bolo by vybavené. No a čo by sa jej stalo bez mobilu, no nič aspoň by mala čas robiť aj niečo iné

vevebono
15. mar 2024

ja mám 14rocneho chalana. mobil majú obaja zakázaný. vo väčšine času je len na telefonovanie. žiadne sociálne siete, žiadne hry. pre nich doba kamenná, ale žiaľ. keď mali povolené, unikala realita. ale tiež mi klame. nie vždy a nie vo všetkom, ale predsa. ja osobne klamstvo trestám. alebo ho klamem tiež - štýlom večer si pustíme ten super film co sa ti tak páči. a príde večer a len zahlasim dobruuuuu. 🤷‍♂️

luccija
15. mar 2024

Ja by som sa jej povedala, že viem, že klame.Ved si ho našla náhodou neprehladavala si izbu
Prist domov neskôr a ešte klamať je veľmi zle horšie ako si nájsť starý mobil
A čo, keď to robia spolužiačky?nemusí to robiť aj ona.Inak mama dcerinej spolužiačky tiež zobrala mobil a jej dcéra si zohnala od spolužiakov ďalší🙂

@vevebono to prečo sa s ním tak zahravas?z pozície moci?

vevebono
15. mar 2024

@luccija prečo on sa môže a ja nie? ja viem ze je to kruté, ale inak to nepochopí. stále opakujem, lepšie povedať pravdu, ako sa ju dozvedieť inak.

monikabe
15. mar 2024

Mám 14-ročného syna. Ak má veľa voľného času, je na mobile. Čiže dcéru treba viac doma zapojiť, treba poslať na nákup, nejaký krúžok, prechádzka vonku a pod. Ale pozor, v tomto veku sú citlivé na to, ak sa s nimi jedná ako s deckom. My vieme, že deti stále sú. Na rovinu jej povedz, že o mobile vieš a povedz, že s ňou už nechceš jednať ako s malou a nech si sama povie, čo by bol vhodný trest. A že sa ti zdá, že má veľa voľného čase, že ju teda viac zapojíš do domácnosti a pod. Ja napr. pošlem syna povysávať auto, pozametať dvor, schody, vždy mu nejakú aktivitu vymyslím. Za to potom dostane vreckové a všetko je ok. A nemá toľko času na mobil. Druhá vec je, koľko vidí teba na mobile. Lebo napr. ja si na toto dávam pozor a rozhodne nesedím celý večer na mobile.

maranco
15. mar 2024

Na starom mobile si platí dáta, alebo je na WiFi? Počas zákazu mobilu vypni WiFi.

hipuska
15. mar 2024

Ja by som ho zobrala, vypla a schovala. Dcéra všetko prehlada, lebo si nebude istá, kde ho položila a pýtať sa ta nebude. Je to citlivý vek, určite by to vnímala tak, že sa jej hrabes vo veciach. A tým pádom, by mohla začať "utekať" z domu, pretože by sa tam necítila slobodne.

ljzozv
15. mar 2024

ja len... či chceme alebo nie... tieto deti sú prevažne na mobile, lebo tak fungujú skoro všetci.
ja ak dieťaťu zakážem mobil, tak mu zakážem byť v kontakte s kamarátmi, hrať sa cez net s ďalšími spolu hry, jednoducho byť v kontakte s ďalšími ľuďmi, tak musí sa zvážiť, kedy je to namieste a kedy už nie.
Je to jednoducho iné ako keď sme my boli deťmi. Som rada, že nevyrastám v tejto dobe, pre mňa je smutná, lebo sa vytráca kontakt osobný medzi ľuďmi.😔

nataliik
15. mar 2024

Toto bolo aj u nás. Zobrali sme mobil a ona potajme na starom. Pýtala som spat, nevie kde sú, ona ich nemá, chvíľku sme verili, potom ju manžel nacapal, zhabal. Tak začala brať naše staré telefóny potajme alebo notebook, a zas sme schovali a keď neboli na mieste, zase ona ich nevzala, ona nič. Do očí klamala, robila z nad debilov, že my sme si ich stratili. Tak kruto sme jej prešli všetky skrine, povyhadzovali veci a nasli. Staré telefóny vyhodili a na notebooky dali hesla, tiež na ostatné mobily. Pridali viac povinnosti a povinné musela tráviť čas s nami( lebo pubertiacka sa najradšej zavrela celý deň do izby). Potom jej ten mobil uz toľko nechybal.
A potom sa to zlepsilo (2mesiace), teraz tiež niekedy skusa klamať, hneď jej poviem, že ja nie som ani hlúpa ani slepa, tak potom sa prizná. Na mobile ma kontrolu, limit 3h denne, niektoré aplikácie zablokovane a čas, kedy je mobil zablokovany. Keď protestovala, že je to málo času, tak som ešte ubrala so slovami, keď nie si spokojná budeš mat menej, žiaľ.

autor
15. mar 2024

Bože, ženy, ďakujem Vám za všetky rady. Ja som fakt nevedela, že čo mám robiť, lepšie vedieť, že nás je viac, čo toto riešime. Mne je tak ťažko, že proste tak rýchlo sa z nej stáva nový človek, viem, že musím na ňu citlivo, ale sú chvíle, kedy by som na ňu najradšej navrieskala, že nech sa preberie a a zdvihne hlavu od mobilu, že život je o inom. Ale keď len začnem túto tému, tak to hneď príde, že VŠETKY spolužiačky mozu viac a ŽIADNA nemusí to, čo ona... Fakt mobilizujem svoje sily a nervy, nech to zvládneme obe toto obdobie.

jumama
15. mar 2024

Neries vsetko prikazmi a zakazmi. To ze je na mobile ti vadi z nejakeho dovodu - napr. nepomaha, nema upratane... alebo si dosad ten dovod sama. A ries s nou to, nie mobil. Dohodou, nie prikazom. Povedz jej, co potrebujes a popros ju, aby to urobila. Partnersky pristup, nie pristup dozorca.
Mmam tiez 14 rocnu. Prikazy a zakazy nefunguju, len popudzuju. Im treba v tom pubertalnom veku trosku slobody povolit, ale vzy im pripominat, ze so slobodou musia aj zodpovednost brat. To jest napriklad ju nauc, ze ak by meskala a prisla domov neskor ako ste sa dohodli, nech ti zavola, nech ti oznami kolko bude meskat... aby si mohla zostat v klude, ze sa jej nic nestalo a podobne. Naucis ju tak dolezitym medziludskym vztahom, tomu, aby rozoznavala aj potreby druhych, aby nemeskala a podobne. To je ta zodpovednost, ktoru ma mat. Kontrolovat si cas a mysliet na druhych, dat im vediet.
Napr. Moja dcera cestovava vlakom za kamoskou, ktora sa odstahovala. Spociatku som sa aj bala. A ona mobil na ticho, nedala vediet ze prisla v poriadku a podobne. Dva tri razy sme s tatinom vysvetlili, ze sme sa bali o nu, ze nech nam vzdy da vediet a teraz uz tak funguje, ze ak aj meskaju vlaky a podobne, vzdy nam vola. Neboj sa, ze som nebola nervozna a v strachu, kym vtedy neprisla domov, ale akosi som si tak povedala, ze na nu nenakricim, ale poprosim ju. Ved to je to, co chceme - aby boli samostatne a zodpovedne.

lienka.7
15. mar 2024

@autorka mobil by som jej normalne zobrala a bodka. Inak ako jej funguje vôbec? Ma v ňom druhu kartu? Keď tak aj vypnúť WiFi.
Kks, este bude na drzovku klamat ze ona chúďatko nevie...
A k tej zmene v správaní... žeby frajer?

autor
15. mar 2024

@lienka.7 nie, ale sociálne jej siete fungujú aj bez simky. A WiFi tiež ma prístup. A tiež som nevedela, že to takto ide. Frajer neviem, bavíme sa o tom otvorené, sem tam spomenie, že niekto je celkom pekný, ale nehovori o nikom konkrétnom. Aj keď napadlo mi to už, ved som ani nečakala, že navždy mi bude hovoriť všetko.

mane01
15. mar 2024

Ja mam tiez teenagerov, ale urcite by som nesla cestou zakazov, chces si to u nej uplne pokazit? Pises, ze ste mali dobry vztah. Bavila si sa s nou, preco prisla neskoro a preco ti klamala? Mozno je dovod uplna blbost, ktoru ste si mohli vyjasnit … mozno ma mnohe zhejtujete, lebo vsak vy by ste jej dali dve facky a bolo by… ale jedine co by bolo je, ze to dieta by sa uzatvorilo a vsetky problemy by riesilo ‘vonku’. Pre mna je mega podstatne, aby decka prisli s kazdym pruserom za mnou. A to je mozne len ked maju moju doveru a snazim sa pochopit ich… ziju v inom svete ako my, ked sme boli v ich veku.

autor
15. mar 2024

Ja si uvedomujem, že to je kruté odstrihnúť ju od

autor
15. mar 2024

Od kamošov, ale mam taky pocit, že stráca čas. Ze tam aj tak nič dôležité neriešia.

luccija
15. mar 2024

Ale pre nich to je potrebné byť v kontakte s ostatnými, ale zase regulovať nech tam nesedí celý deň.14 r bolo u nás najhoršie obdobie nervy na dranc

kacena4
15. mar 2024

moj nazor, tiež mam 14r. treba si nadtavit pravidla, nie davat hlava nehlava zakaz cez zakaz. a ak ho poruzi spravit orednasku o narusenej dovere a ze teraz jej nebudes yak bezvyhradne verit. radsej nech ti povie na rovinu co potrebuje (napr. na mobile riesit) a ak uznas za vhodne povolis napr ulohy a pod. hlavne spolu komunikujte inak sa odcudzite drzim palceky.

januska12323
15. mar 2024

Na wifi zmeň heslo,zober starý mobil (veď nikto nevie kde je) a rozdel domáce práce. Prečo 14 ročnej koze odkladáš veci? To už môže sama prať, vešať, skladať aj odkladať do skrine.

dadis
15. mar 2024

Mam 15 a 17r deti a zakaz este nemali. Mna by viac mrzelo, ze dieta nemoze byt ku mne uprimne..

matullienka
15. mar 2024

Never vždy tomu, že spolužiačky môžu toto a hento a ona nie. Ktorý pubertiak len tak pred kamošmi prizná, že na mobile má rodičovskú kontrolu a notebook sa po hodine hrania zabavuje? Keby si sa spýtala možno rodičov tých kamosiek bola by si prekvapená čo všetko doma musia alebo majú zakázané.

iwesska
15. mar 2024

Si na nu moc makka a ona to vie. Normalne si jej mala ten telefon druhy vziat s tym,ze si jej isla dat veci do skrine,toto si tam nasla a sklamalo ta to,ze ti klamala a porusila pravidla. Normalne narovinu. Naco je dobre chodit okolo v tichucku v papuckach,ked ona je drza. Bud aj ty. Mam 13r. a boj s mobilom je na dennom poriadku. Ale teda plati,co poviem a ked nie a sa klame,tak je bez telky,telefonu,PC a to su ine revy,ze si 2x rozmysli,ci ma oklame. A nema ziadne soc.siete. Tie su od 15r.Nevidim dovod,aby tam mladsie deti boli.

autor
15. mar 2024

Zákazy nedávame, v podstate toto bolo prvýkrát, čo má nejaké obmedzenia. Ani to nie je ze úplný zákaz, ved môže ísť aj von, aj mobil na určitý čas. Tiež nechcem ísť cestou, že som rodic, tak som šéf. A dcéra mi hovori také veci, že nemám pocit, ze by mi neverila. Preto som z toho celého znechutená aj sklamaná. Lebo keď klame pri takých somarinach, ako jej mam veriť v dôležitých veciach? Teraz je s kamoškou, až večer bude sama, takže dáme pokec. Asi vyjdem s pravdou von a poviem, že som ju nebudem klamat, lebo nechcem, aby sa cítila ako ja. Ale ze ma mrzí, že si tak málo veríme. No uvidím. Snáď tu nebude písať zajtra ona o mne....

autor
15. mar 2024

Aj by som jej tie mobily vzala obe, ale ako vidím, deti sú vynaliezave a asi by to viedlo len k ďalším skrývackam a klamstvam. Ale minimálne na ňu prevediem viac povinnosti, pravda, ma 14,ak sa cíti dospelo, nech si to užije so všetkým. Aj s povinnosťami.

autor
15. mar 2024

Dám jej viac voľnosti, ale spojenu so zodpovednosťou. Snáď sa niekam dostaneme.

beronsche
15. mar 2024

@vevebono to je nechutne, co robis, ze mu takto vedome klames a natahujes ho. Takto sa nevychovava a ono sa ti vypomsti.
Ako sa da verit matke, ktora takto zbytocne klame?

beronsche
15. mar 2024

Ja by som jej povedala, ze velmi sklamala moju doveru. Ved sme boli na niecom dohodnute a ona to nedodrzala - ten neskory prichod.
Plus ma klamala - ten mobil.
Spytala by som sa jej, ze ako by to ona riesila, keby je to naopak. Potom by som sa nejako zariadila podla toho, ako by sa debata vyvijala, ale za klamstvo o mobile by som jej mobil na urcite, vopred oznamene obdobie urcite obmedzila.

A este by som sa s nou dohodla, aky bude mat v buducnosti nasledok, ak nedodrzi to, na com sa dohodneme (neskory prichod).