13 ročný syn nechce chodiť do kostola

katka822
23. sep 2015

Ahojte kočky, mám problém s mojim 13 ročným synom. Odmieta s nami chodiť do kostola, vraj on bude ateista. Veľmi nás to s manželom zasiahlo. Vždy sme ho viedli ku viere tak neviem čo sa to stalo. Moja svokra to vyčíta hlavne mne odkedy jej to manžel povedal, vraj som zlyhala ako matka a toto je dôsledok mojej benevolentnej výchovy a vraj on aj ja skončíme v pekle. Myslíte že to mohol pochytiť niekde v televízii, na internete či od nejakého spolužiaka ? Prosím poradte mi ako ho priviesť naspäť k rozumu, nechcem aby na nás ľudia ukazovali prstom.

maslenka47
23. sep 2015

@katka822 podla mojho nazoru syn uz k rozumu dospel. Pardon 🙂 Vie, co chce, a vy to mate respektovat.

lusyke
23. sep 2015

@katka822 Nemyslim to ako urazku ale k rozumu podla mna prave prisiel 🙂 Je to predsa jeho rozhodnutie. Ak prestal verit v boha tak je to jeho nazor a ten nezmeni nikto a hlavne nie vy ako jeho rodicia...kedze je teraz v puberte.

dominikav123
23. sep 2015

@katka822 a aj si sa ho opytala preco sa tak rozhodol ? mozno neprestal verit v boha, ale v tie kydy v kostole...ja som tiez v 15 nasim povedala, ze do kostola chodit nebudem a nechodila som a ani nechodim...a tvoja svokra je tiez zjavne ukazkovy katolik 🙂

bonaqa2013
23. sep 2015

Maminka, ja by som s ním diskusiu na túto tému neviedla. Kým je doma, bude poslúchať a rešpektovať naše - rodičov pravidlá. Môže sa stať, že keď bude o pár rokov dospelý, príde k rozumu a do kostola bude chodiť. A keď nie - spravila si pre to všetko a keď nebude chcieť už ako dospelý , nič s tým nespravíš..
poznám taký prípad, bratrancova dcéra chodila do kostola, na všetky typy cirkevných škôl a keď odišla do sveta - mimo oči svojich rodičov - hneď zabudla na dobré vychovanie, na kostol a už aj bývala s nejakým mládencom....

gabrielkaa
23. sep 2015

Ahoj, najskôr chcem povedať, že neviem či ti dokážem dať objektívnu odpoveď. My sme rodina veriacich a verím, že ty ani tvoj muž v pekle neskončia za to, že tvoj syn vo veku 13 rokov sa rozhodol, že do kostola chodiť nebude. Zrejme to je pubertou, vplyvom okolia, alebo je teraz móda proste byť ateistom a radšej byť trebárz buddhistom. Skrátka sme v dobe, kedy sa veľa hlavne mladých ľudí odvracia od viery. Ale toto ja neriešim. Je to každého osobná vec a neverím, že hoci aj ateista, ale dobrý človek by mal skončiť v "pekle" 🙂. No k tvojmu problému. Ja ako malá som to brala ako samozrejmosť, že sme každú nedeľu a sviatok museli ísť do kostola, ako staršia už mi to začalo vadiť, lebo som chcel v nedeľu pozerať rozprávky, tak veľa krát aj zo slzami v očiach som musela ísť... Neskôr - ale až cca okolo 20 rokov som namiesto kostola išla za kamoškou ...to bol dôsledok dlhodobého nútenia. Naši o tom samozrejme nevedeli, lebo ja som chodila akože večer a oni na obed. Urobila si z tvojej strany dosť, keď si sa snažila dať synovi vieru. Nehovorím teraz, že to nechaj na ňom, lebo má ešte len 13, ale z mojej skúsenosti ti môžem povedať, "netlač" ho, lebo v ňom vyvoláš skôr vzdorovitý nezáujem. Neviem aký más so synom vzťah, ale skús si s ním o tom pohovoriť, prečo, začo...prípadne mu vysvetliť. ľahšou formou, nie takou ako mne farár keď som mala 6 a polovicu vecí čo tam rozprával som nerozumela....

zabudnuta
23. sep 2015

@katka822 Podľa mňa by ste to mali rešpektovať, pretože to môže mať úplne opačný efekt a kostol mu môžete znepriateliť....

dominika6
23. sep 2015

@katka822
v prvom rade je v puberte,vtedy s ním nepohne ani fakt,čo sa patrí a čo nie...
ja mám všetky sviatosti od malinka aké sa len dajú mať..poctivo každú nedeľu v kostole.. chodila do kostola až do 16-kedy, sme akože šli s bratom do kostola a ostali sme stáť vonku a odišli sme ako prvý..
proste deti to berú ako povinnosť,ktorú vykonáva lebo sa to patrí a musí..
mala som svadbu,deti mám pokrstené,lebo sa to patrí...ale to je všetko...do kostola ma dostanú cudzí,len na nejakú svadbu alebo pohreb...

lusyke
23. sep 2015

@bonaqa2013 To akoze chytila dajaku nakazlivu chorobu ze prestala chodit do kostola? Alebo sa stala horsim clovekom? Alebo co? Niektorych vas bigotnych naozaj nechapem. A ze s niekym zije? A co? ty s nikym nezijes?

bonaqa2013
23. sep 2015

@lusyke nepochopila si to.....

mapa
23. sep 2015

@katka822 to si sa zergistrovala a vytvorila novu temu s cielom provokovat? pouzila si totiz presne vsetky primitivne fakty a argumenty, na zaklade ktorych ateisti dookola a stereotypne rypu do krestanov... prepac, ak sa mylim, no ak si naozaj veriaca, toto tu riesit nepotrebujes, pretoze na konovi je momentalne velmi trapne priznat sa k viere a nebodaj ju obhajovat ... a ak sa potrebujes len pozabavat, tak do toho, zivnu podu si pripravila dokonalu... 🙄

monicm
23. sep 2015

@katka822 Súhlasím s @gabrielkaa , netlač na neho, porozprávaj sa s ním, zisti, prečo má taký názor a rešpektuj ho. Povedz mu, čo cítiš, ale naozaj netlač. Radosť z kostola som objavila až ako dospelá, keď rozhodnutie bolo na mne a nik ma do toho netlačil. A ak sa aj stane ateista a prestane veriť, nič s tým nespravíš. Môžeš sa modliť za jeho obrátenie, resp. "osvietenie", ale to je asi tak všetko, čo môžeš spraviť. A svokra nech si hovorí, čo chce, čo ho máš do kostola priviesť násilím a priviazať ho tam?

gapre
23. sep 2015

Ja, ked som bola dieta, tak ma rodicia nutili chodit do kostola.Poviem ti ,ze keby ma nenutili tak do toho kostola chodim aj do teraz 🙂 Som veriaca,ale do kostola idem mozno 2 krat do roka.Nenut ho,lebo ho este viacej znechutis.Mozno neskorsie zacne chodit do kostola aj bez toho ,aby si mu povedala.Netlac na syna.A svokru ignoru,za taketo reci pojde skorej ona do pekla.To uz nieje viera ,ale fanatizmus.

pribinak
23. sep 2015

Nechcem, aby na nas ludia ukazovali prstom.......Asi sa zemegula prestane tocit. Teens sa s mom normalne porozpravat ake su jeho dovody a preco straca vieru
Rozhodne by som ho nenutila, birmovku si moze spravit aj ked bude dospely a Sam zisti, ze v Boha verit a potrebuje ho

sweetzu
23. sep 2015

sorry ale zda sa mi ze len on jediny ma rozum. preco by ste ho mali nutit do niecoho o com nie je presvedceny? a myslis si ze zmyslanie typu "on aj ja skončíme v pekle" je v poriadku????? ani sa mu necudujem ze chce byt radsej ateista. nemam nic proti veriacim, ale odtial potial.

emita
23. sep 2015

Ja by som ho nenútila, ale modlila by som sa za neho. Detská viera mu už nestačí, prišiel čas aby zažil osobné stretnutie s Bohom a vlastné obrátenie. Inšpiruj sa sv. Monikou. http://www.zivotopisysvatych.sk/monika/

maslenka47
23. sep 2015

@lusyke
@bonaqa2013 ani ja som to nepochopila. Tiez okolo 13-14 som nasim odmietla chodit do kostola. A nie, nebolo to kvoli nejakemu "presviedcaniu okolia" o tom, ze je "moderne" byt ateista. Jednoducho ma to nikdy nechytilo za srdce a na "Jeziska" som verila len na Vianoce.

Osobne si myslim, ze je ovela vacsie farizejstvo ako nechodenie do kostla, je chodit tam nie z presvedcenia, ale preto, lebo to vyzaduje okolie.

Este dodam, ze som chodila par rokov aj na nabozenstvo - dokonca preto, ze som sama chcela. Ale pre mna to vzdy bola rozpravka, nie viera.

liebling98
23. sep 2015

@katka822 predpokladám, že sa jedná o pubertalny vzdor. Známeho syn sa takto rozhodol, že on bude Žid.
Skús sa s ním kľudne o tom porozprávať, ale vecne a netlačiť na pílu - nevyhrážať sa peklom a nehrať na city, že zarmúti svojim konaním Boha alebo Teba...Rešpektuj jeho rozhodnutie, prípadne sa skús dohodnúť na kompromise, že pôjde do kostola prvú nedeľu v mesiaci, 1x na Vianoce a 1x na Veľkú noc, podľa vlastného výberu, ktorú omšu chce.

barcelona94901
23. sep 2015

Som z veriacej rodiny,babina je velmi silno veriaca,skutocne veriaca,podporuje cirkev cely zivot,ma pochodene vsetky pute,ma vsetky sosky,obrazy co existuju,pocuva omse,navstevuje ju farar,kedze uz nechodi,je prava veriaca,dodrzuje vsetko a zije tym,veri a ja jej to neberem,ani ona mne to,ze neverim v cirkev,ze ma vykopli z nabozrnstva,ze nechodim do kostola,ze nemam sobas,ze nemam pokrstene deti,ze moje dieta chodi na etiku a vies preco?pretoze vie,ze som dobry clovek a modli sa za mna,ohovaraju ma,pretoze pre povrchnych ludi je to nepochopitelne ako vnucka tak svatej zeny moze byt tak ciernou ovcou ,moj syn ma iba 9 vacsina triedy je na nabozenstve a ja si myslim ze etika by mala byt tiez povinna pre kazdeho ,neni na skodu,syn bol zvedavy co je v kostole,precital si aj bibliu a neveri tomu,nechytilo ho to,ak sa raz sam rozhodne,z vlastneho presvedcenia nech ide ,ale nutit iba preto ze vacsina je na nabozenstve?aky to ma vyznam?netlac na pilu,lebo mu to mozete cele zhnusit,nielen chodenie do kostola,bud rada,ze mas doma slusne vychovane dieta

gabrielaslivkova
23. sep 2015

@katka822 neodvážim sa tvrdiť, že tvoj syn dostal rozum (alebo je jediný, čo ho má), snáď ho mal aj predtým, ale súhlasím s tými kočkami, ktoré ti radia komunikáciu - porozprávaj sa s ním, ale netlač naňho. možno len vzdoruje, možno si chce v nedeľu len pospať, možno mu nesedí váš farár, možno chce vyzerať "cool" pred kamarátmi a možno sa mu kvôli tomu vysmievali... skús zistiť dôvod, ale NETLAČ NAŇ, keď nechce, nepresvedčíš ho.

a svokre povedz, nech sa nerúha, lebo ona skončí v pekle. radšej nech sa pomodlí za vnuka. snáď ti dá potom už pokoj. 😉

maminkynafazulka
23. sep 2015

Prosím Vás. Povedzte mi ktoré 13ročné dieťa teraz pôjde dobrovoľne do kostola.. Nepoznám také dieťa.. 3/4detí idú na nátlak.. Aj ja som chodila kým som bola dieťa do kostola každú nedeľu a prišla som do puberty a wualáá.. do kostola ma dostať ani za nič.. Netreba ho núútiť.. A svokru poslať kade ľahšie.. ako matka ste nezlyhala len hold puberta je puberta a každý krpec bude robiť hocičo iné len nie kostol..🙂 určite by som ho nenútila.. nechce? nechce... nemá zmysel ho tam núútiť..

guinevre
23. sep 2015

@katka822 No, asi ked dieta nechce chodit svojevolne, mozno ho donutit, silou... haha

mimla
23. sep 2015

Pohľad síce neveriacej, ale aj tej ktorú do kostola nútili.

Je možné, že syn je vo veku kedy sa objavuje deficit spánku a vy ho nútite ísť ráno, alebo máte možnosť ísť do kostola aj inokedy ako ráno? Trváte na tom, že máte ísť spolu, či má možnosť rozhodnúť sa ísť v iný čas?

Má dosť času byť sám so sebou? Vysvetlím, vo veľa rodinách je sobota upratovací deň a nedeľa deň, kedy sa ide do kostola, prípade na nejaký rodinný obed. To nie je niečo, čo by 13 ročného chlapca na prahu puberty nadchýňalo.

Kostol nie je len duchovné vyžitie, ale aj spoločenská udalosť a možnosť nadväzovať sociálne väzby. Má tam kamarátov? Alebo má len sporiadane sedieť v lavici vedľa vás?

Ak nie je veriaci a nemá tam ani žiadne väzby, je to pre neho zabitý poldeň. Teda štvrtina víkendu.

Predstav si situáciu, že ty sedíš raz týždenne na stretnutí ľudí, ktorí sa rozprávajú ako o faktoch o niečom, čomu ty neveríš. Každý jeden týždeň. 4x do mesiaca. Ako dlho by si vydržala?

Je viera niečo, čo sa dá naučiť? Nabifľovať? Nanútiť?

Stačí ti že bude chodiť do kostola, alebo potrebuješ k tomu aby aj uveril? Ak ti stačí aby tam chodil, ako má uveriť, že práve vaša viera je tá pravá, ak na "vstup do neba" stačí pravidelne navštevovať bohoslužby?

Detská viera je iná ako viera dospelých. On sa akurát nachádza vo veku, kedy by mohla prísť ešte oneskorená prvá kríza (dievčatá to prežívajú skôr). Druhá príde asi na strednej. On potrebuje čas, aby jeho dospievajúca psychika spracovala vieru v nových podmienkach. Staré dogmy prestávajú platiť a on potrebuje nové argumenty a nové podnety, aby mohol vo viere pokračovať. Ty mu s tým môžeš pomôcť láskou, alebo mu to môžeš skúsiť nakázať.

Mňa osobne vždy fascinovalo, ako veriaci (rôznych vierovyznaní) majú potrebu zdieľať svoju vieru s ostatnými a viesť siahodlhé debaty ako sa o nás chudákov ateistov boja. Nebojte sa o nás, my sme si prešli vnútorným prerodom, kde sme zvážili všetky možnosti a zostili sme že (vo svetle našich informácií) jedboducho v nadprirodzeno neveríme a sme s tým vyrovnaní. Nemáme pochybnosti "čo ak". Tvoj syn môže byť dobrým človekom aj ako neveriaci. Môže viezť šťastný a plodný život. Môže pomáhať ľuďom aj bez viery. Ty za to do pekla nepôjdeš v ničom si nezlyhala a dokonca nie si ani prvá ani posledná. Je to úplne bežná situácia. Je to jeho život, jeho rozhodnutie, jeho duša. Na tvojom mieste by ma skôr trápilo, ako je na tom tvoja viera, ak ťa trápi, čo hovorí svokra, alebo či si budú ľudia ukazovať prstom.

mimka11111
23. sep 2015

neviem prečo je zaužívané, že len ten je spasený, kto chodí do kostola.....modliť a žiť s Bohom netreba len v kostole, žiť s Bohom treba aj v reálnom živote.....ja som však po všetkých skúsenostiach nadobudla dojem, že tí najväčší veriaci chodia do kostola spínať ruky k Bohu každú chvílu,ale akonáhle vyjdu z kostola, hrešia na všetky možné strany

zm79
23. sep 2015

@katka822 prepac, trochu na odlahcenie: svokre povedz, ze dobri ludia sa dostanu sice do neba, ale ti zli vsade 😉) dalej sa k teme vyjadrovat nebudem, lebo som ateistka a takyto "problem" podla mna problemom ani nie je. Ved nie je jednym z prikazani miluj blizneho svojho??? tak syna miluj a nechaj ho zit.

dai
23. sep 2015

@katka822 hm.. co napisat na tvoj prispevok - som veriaca ktora do kostola moc nechodi aj ked cele detstvo samozrejme chodila...
- tvoje motivy preco chces aby chodil do kostola su z pohladu viery uplne mrtve - prepac, ale v tomto sa prejavujes ako klasicky pokrytec katolicky - aby neukazovali prstom, nas to zasiahlo etc. ... co toto ma spolocne s vierou? s tvojim synom a jeho duchovnom? k tomuto ste ho viedli? ak ano, necuduj sa ze tam nechce v case puberty chodit... ak ma len taketo priklady v svojom okoli tak sa mozno kludne tym ateistom aj stane...
- ja sa napr. pravidelne modlim, moje deti tiez... mam s kostolom velmi skaredu skusenost z obdobia VS a dost som na cirkev ako organizaciu zanevrela - zial aj teraz ma ako celok skor presviedcaju o tom ze moje rozhodnutie bolo spravne...hlavne teda cirkev slovenska a jej predstavitelia... do kostola zajdeme - hladam tam pokoj... ale nie ked tam kazu ti pokrytci ( nie su vsetci, zazila som aj super fararov ale aj takych akym by som nikdy decko nezverila ) - mojich rodicov to mozno mrzi , neviem... ja viem ze mam silnu vieru ktoru sa snazim zit v reali - cez lasku k rodine, bliznym, cez moje kazdodenne spravanie, priklad co davam detom, rozpravame sa vela o jezisovi,laske... vid napr. teraz imigranti - sme krestanski narod drejuci lavice v kostoliku ale inym pomoct? jemine, to od nas nechcite... my len sebe.... aby ludia nehovorili 😝

paskolinka
23. sep 2015

to snad ani nemoze byt myslene vazne tento "problem". niekto sa nudi? alebo mal niekto pocit ze sa na MK uz nikto dlho nepohadal???

simca06022011
23. sep 2015

My sme starkej na taketo reci povedali, ze kostol je plny ludi co by tam ani nemali co hladat :D A nepomoze im ani keby tam cele dni sedeli... Syn ak najde zaujem vo viere, bude chodit, kazdy sme si takymto vzdorom presli ;) Ja som ako pubertiacka babke povedala ze kludne aj na islam prejdem ked sa mi bude chciet :D (potom ako mi davala prednasky ze moj manzel musi byt iba katolik, nic ine.. lebo ma vydedi) 🙂))

vejda
23. sep 2015

chlapec dospel a dostal rozum.

gita17
23. sep 2015

@katka822 dufam, ze je to len blby vtip a dobre sa na tom bavis. Inak to dieta lutujem

mickao
23. sep 2015

Tiez by som 13- rocneho nenutila. Je vo veku, kedy ma uz ine " zaujmy". A co sa tyka tvojej svokry, vysvetlila by som jej par veci. Kedze je to tvoje dieta, vychovavas ty a nie ona. Mala by to respektovat. Ak by to nepomohlo, zopar manzelovych nedostatkov by som jej vytkla a spytala sa jej, ze ako ho to vychovala- ci volila tiez benevolentnu vychovu.