13-ročný syn je obézny a prejedá sa

will99
3. aug 2022

Ahojte, nie som si istá či to tu patrí, ale potrebujem poradiť lebo som v koncoch s mojim 13 ročnym synom. Je obezny, a sposob ako sa chova a preziera je neunosne. Byvame s priatelom a on mu dost dopraje casto s nim ide do reštiky alebo mu kúpi niečo a malý všetko zje. Stále sedí za počítačom a hrá roblox, a keď chcem aby išiel von tak huláka že nechce. Tak keď už ho vytiahnem k jazeru nech sa vyšantí tak potom príde ďalší krik. On chce langoš, zmrzlinu a nič iné. Vždy zabalím ovocie ale to on jesť nechce lebo vraj ovocie nemá chuť.. Langoš mu zatrhnem a on sa zdurdí, potom už nič neje a večer keď už spím tak vyžiera chipsy a sladkosti. Za poslednú dobu strašne pribral, len v 13tich má 74kg. Nechce sa so mnou ani baviť lebo ja som ta zlá že mu zakazujem sladkosti. Priatel ho ukludnuje sladkostami, aj ked som mu už x krát vysvetľovala aké zdravotné problémy bude mať, keď to takto bude pokračovať. Neviem čo robiť. Nechcem mať s ním zlý vzťah a navyše mám pocit že som ako matka zlyhala. Čo mám robiť mam mu všetko dovolovať a sledovať ako si ničí zdravie alebo mu ho chrániť a byť tá najhoršia matka na svete?

nyusika
3. aug 2022

@will99 zaklad je nemat doma nic take, co opisues.
ani chipsy, ani sladkosti.
pbezita deti je britalny problerm, ktory im dio buducnosti prinesie len komplikacie.

otvorena
3. aug 2022

@will99 viem aké to je aj môjmu chuti . Ale už má vyše 180cm cez 110 kg ale viac ho ženiem von nech ide s kamarátmi a snažila som sa aj variť zdravšie .
Je to ťažké 😏vonku si kúpi energetak nato mám nervy ale že .má 15r . Sladké vody ,on nebude čistú.. sibne má .ale tak aj ja som bola pri sebe ako decko ale chcemu len dobre a stále vrčat po ňom už mi príde blbé

martinka13
3. aug 2022

Sám si ešte jedlo nezaobstará. Čiže čo má k dispozícii, to zje. Najväčší problém je Tvoj priateľ. S nim treba hodiť naozaj vážny debat. Chlapec bude mať zdravotné problémy a keď príde čoskoro do puberty, bude mať aj psychické problémy. Držím palce.

cocolino234
3. aug 2022

@will99 ??? však ty presne robíš to, že sleduješ ako si ničí život. Z domu odstrániť VŠETKO nezdravé jedlo a priateľa s tým. Čo to máš za chlapa? preboha.. Ja som bola to obézne dieťa a babka mi NEZAKAZOVALA ale išla príkladom. Žiadne sladké vody, sladkosti, sladké som mohla mať ovocie a dnes ho milujem. Obezita v puberte je najčastejším dôvodom šikany, chlapec si ťažko nájde priateľku, nebude to mať ľahké a to najhoršie, jeho telo trpí.

Poznám takých, ktorí boli do 15 tuční a v 16 vyrástli o 10 centrimetrov a vytiahli sa ale určite by som neriskovala, že toto nebude váš prípad.

martul
3. aug 2022

@will99 máš pravdu, zlyhala si. To čo je že hnevá, sa vrieska, zdurí?!!! Kde je slusnost, rešpekt voči tebe?!
Nekupis - nebude mať čo vyjedať.
Navara - zdravšie, menej mastné....nechce?! Ok bude hladný, aspoň schudne.
Priateľ je otec dieťaťa? S ním treba spraviť väčšie poriadky jak s mladým. Pusti mu dokument o obéznych detoch a ich následky.

lucka_ke
3. aug 2022

chipsy a sladké nekupovať, nech je v chladničke ovocie, zelenina, syry a šunka - keď bude hladný nech je toto, s priateľom sa vážne porozprávať, alebo ho poslať kade ľahšie

luccija
3. aug 2022

@will99 mozno to nebude v strave, ale v tom, ze sedi za PC a nulovy pohyb.Teraz este vyrastie, ale jedneho dna sa to zastavi a potom sa bude chciet pacit babam a bude z toho nestastny.
Varit zdravo, nekupovat blbosti a priatelovi dohovor a nech si radsej zakopu loptu, alebo idu bicyklovat

aeruginosa
3. aug 2022

Ja by som este okrem uz spomenuteho doplnila to, ze by som sa ho snazila nasmerovat na nejaky sportovo zamerany kruzok.. neviem, co by sa mu mohlo pacit. Futbal, basketbal, plavanie, cokolvek.. Nieco, kde by mal pohyb a nekysol by doma pri PC a jedle. Taktiez teraz cez leto vymysliet nejake vylety - tury s nim, nech ma pohyb. Toto mu predsa nemozete robit, lebo neskonci dobre.🙁

will99
autor
3. aug 2022

Dakujem baby za odpovede. Priatelovi dohovorim, a zacneme malemu robit aktivity, do chladnicky budeme kupovat iba zeleninu,.. . Chipsy mame iba pre nas vecer k vinu. Mam ist so synom aj k psychologicke?

hilda08
3. aug 2022

@will99 tento zlozvyk sa pestuje uz od úplného zaciatku…A začína to uz pri rocnych deťoch ~ udrel si sa?? Aaale to nic daj si chrumku..maminka isla len do obchodu donesie ti nieco dobre…a podobne navonok nevinne vety však maju za následok to ze mozog si spojí negatívnu emóciu s jedlom (poväčšine este aj sladkým) a vybavene…pri každom zlom pocite, nepohode hned potreba to zajesť…mame to aj dospeli, viac ako si myslime, nieco nas trapi? Dame si čokoládu.,,neviem ako s tym bojovať u takeho dieťaťa musite byt v tom vsetci traja darmo budes sama do neho hustit iba ta bude mat za zlu neprajnú mamu…držím palce nech zabojujete, v puberte bude psychicky trpieť a v dospelosti aj fyzicky, držte sa

kathak
3. aug 2022

@will99 zlyhala by si vtedy ak by si sa na to vykašľala , takze , chipsy nič, myslím, že vôbec, lebo mali by ste byt teraz príkladom , sladkosti tiež.jasne bude sa chvíľu stornovať, ale zo prejde. A aktivity vonku, ak si rozumie takto s priateľom tvojim, nech pravidelne ide hoc na bicykel , plávať, možno ho zobrať do pisilky, nech vidí chlapov a potom mu ukázať opak

cosmic_origin
3. aug 2022

@will99 Bolo by dobré s ním ísť za psychológom, nie len kvôli prejedaniu sa ale aj kvôli videohrám. Aj jedno aj druhé môže prerásť do závislosti a potom bude väčší problém sa s tým vysporiadať.

will99
autor
3. aug 2022

ďakujem❤️

cimage
3. aug 2022

Jednoznacne nemat doma nic take co by nemal jest. Sladkosti, sladene vody, chipsy, vsetko prec z domu. Priatel by si mal uvedomit, ze to nie je pre dieta spravne. Ak to nie je jeho biologicky otec, tak asi chce byt za dobreho. Ziadne vydieracky langosom, zmrzlinou by som nestrpela, nech sa hneva, je to pre jeho dobro. Ja robievam detom doma nanuky. Kupim
Jogurt/smotanu a dochutim ovocim, kokos, alebo kakao a vzdy maju inu a zdravsiu variantu ako v obchode prichutene a umelo dofarbene. To je tiez cesta, ze je to aj mlska, ale zdravsia.

elizabet173
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
elizabet173
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
dankamg
3. aug 2022

@will99 ja by som to až tak tragicky nebrala, je vo vývoji, vyrastie z toho. Zas takú veľkú nadváhu nemá. Menej na mobile, viac pohybu, obmedziť chipsy. Aj môj syn bol v puberte taký tučko a teraz je športovec. A dcéra má tiež kilá navyše, neriešim to. Určite nebude držať v detstve diéty. Vedia ma však vytočiť tieto premudrele príspevky o matkach čo zlyhali a sú najhoršie na svete, lebo dieťa má pár kíl navyše. Keby sa každý staral viac o seba ako o iných, všetci by sme mali lepšie životy.

elizabet173
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
otvorena
3. aug 2022

@elizabet173 niečo je genetika a nebudeme porovnávať predsa ..a múdra viem byť aj ja

yoxinka
3. aug 2022

@dankamg
Nemá veľkú nadváhu? To dieťa má 13 rokov a 74kg!!! Ja viem, že to je akoby blbé porovnávať, ale ja mám 37 rokov, porodila som tri deti, mám 67kg a vnímam sa, že mám trošku nadváhu, aj pocitovo aj vizuálne. Tu je tabuľka s ideálnou váhou dieťaťa. Nemám moc rada tieto tabuľky, ale v tomto prípade je fajn tak plus mínus si uvedomiť, koľko by také 13ročné dieťa malo vážiť. Nehovoriac o tom, ako @autorka opisuje jeho stravovacie návyky a úplne debilný prístup jeho otca!

mondolina
3. aug 2022

@otvorena
genetika? 🤣 ešte, že sa máte na čo vyhovoriť.

nyusika
3. aug 2022

@dankamg ale treba to brať vážne, nerozumiem tomu zľahčovaniu.
Stravovacie návyky sa budujú od útleho detstva, obezita deti je vážny problém.

yoxinka
3. aug 2022

@mondolina
Tiež neznášam tento genetický argument.

yoxinka
3. aug 2022

@nyusika
Ale, prosím ťa, čo je vážne na tom, že má 13 ročné dieťa tak minimálne 20kg navyše??? 🤷‍♀️ On z toho vyrastie 🤦‍♀️

nyusika
3. aug 2022

@yoxinka ja žasnem..
A bežne si kupuje tie energetické sra.ky....

otvorena
3. aug 2022

Od mala nepasoval to tých ich tabuliek 🤷

otvorena
3. aug 2022

@mondolina ano aj .

mondolina
3. aug 2022

@otvorena
ani moja 3 ročná neter nepasuje do ich tabuliek ( lebo má 35 kg) a vieme všetci okolo, že z nesprávnej stravy🤔

mmoni89
3. aug 2022

Fúú, no určite treba s tým začať niečo robiť lebo to bude len horšie. Ja by som išla už aj za odborníkom. Sama viem co je to boj s váhou. Je mladý, kila pôjdu ľahko dole ak bude chcieť. Ja mam 33, pôrody za sebou,, 72kg a stále sa necítim ôk. Ale cvičím 4x v týždni a dávam si pozor co jem.a také veci ako sladké a čipsy nemajte doma. My to tiež vôbec nekupujeme pretože keby to doma mám tiež to jem. Milujem čipsy preto ich nemôžem vôbec kupovať 😀co doma nebude, to nebude môcť jest

mmoni89
3. aug 2022

@mondolina 35 kg 3rocna? Si robíš srandu?? To si neviem ani predstaviť 🙈môj 3rocny ma 14kg.ved najstarší 8rocny ma 23kg 😀