13 ročná pubertiačka

emily123
6. feb 2022

Ahojte mamičky. Idem k vám po radu a váš názor. Dcera 13 ročná, donedávna veselá pubertiačka. Jej veľkým koníčkom bol tanec( tancovala 6rokov), ktorý žiaľ pre zdravotné problémy musela ešte v septembri zanechať. Keďže sme chodili dosť po lekároch,v škole veľa vymeškavala.Byvame na dedine ,je siedmacka a v triede je ich len 9 detí. Problémy začali ,keď sme sa nevedeli dostať k úlohám. Dcéra keď aj niekomu napísala , aby jej to preposlali,buď jej dali len polovicu úloh alebo niektorý ani nepodpísali. Skúsila ísť aj osobne domov ,no mnohých doma nezastihla. Riešila som to teda s triednou učiteľkou ,či sa to nedá posielať cez edupage. Riešila to dohovorom v triede. No a tu začal problém. Behom týždňa ju začali v triede všetci ignorovať. Keďže covid,cez prestávky museli byť len v triede ,nemohla sa stretnúť s inými deťmi. Mala jednu kamarátku, ktorá ale nechodila u nas do školy. Keď to trvalo už dlhšiu dobu a dcéra mala vždy výhovorky prečo nemôže ísť do školy ,tak som bola v škole za triednou a riaditeľkou. Vyhodnotili to ako šikanu ,iniciátorom bol jeden chlapec...čo potvrdili aj spolužiaci...donedávna jej dobrý kamarát. Aby toho nebolo málo,prestali s ňou baviť aj ostatné deti...aj tá jej kamarátka...a začali ju ohovárať. Samozrejme,že je za tým dotyčný chlapec,čo on ale popiera. Bola som šokovaná,aké nenávistné správy dokážu napísať 12-13 ročne dievčatá. V poslednej dobe začala chodiť von len s chlapcami,kde väčšina sú rómovia...nie som rasista..len sa mi to nezdá vhodná partia pre dievča. Keďže bývame na dedine tak to ti všetci vidia a poniektorí rodičia zakazujú sa svojim deťom s ňou kamarátiť. Na moje dohovaranie mi odpovie ,že jej je jedno čo si kto myslí a že je rada že s ňou aspoň oni bavia. Vidím na nej že nie v pohode ale odmieta akúkoľvek pomoc.Nechcem na ňu moc tlačiť,aby sa neuzavrela viac do seba . Tvrdí že ak to budem riešiť už mi nikdy nič nepovie.

pribinak
6. feb 2022

@emily123 biele decka ju odmietli, romovia ju prijali.

Prečo ju nedáš na inú školu?

0silvia0
6. feb 2022

@emily123 zmena skoly neprichadza do uvahy?

timing
6. feb 2022

Zacni hladat inu školu. Toto ke najlepsie riesenie pre Vas a pre dceru. Necakala by som ani den.

katikaba
6. feb 2022

@emily123 toto je aj u nás,keď dcéru niekto poprosí o úlohy, vždy každému pošle,ale,keď je chorá,nemá jej kto poslať

emily123
autor
6. feb 2022

@pribinak , @0silvia0, @timing bývame v nájomných bytoch,kde je v zmluve podmienka ,že dieťa bude chodiť tu školy. Ja osobne som už pozerala iné školy,dcéra však o tom nechce ani počuť..že kde budeme bývať,ak budeme musieť odísť s bytu..nedá si vysvetliť ,že len tak nás nikto nevýhodi.

pribinak
6. feb 2022

@emily123 je možnosť aspoň zmeny triedy na škole?

0silvia0
6. feb 2022

@emily123 takze zmena skoly a bydliska neprichadza do uvahy. V skole sa s nou nebavia, ale dievca sa zariadilo a naslo si kamosov medzi chlapcami, romami a to sa nepaci tebe ako matke. Co su to za chlapci? Poznas ich?

drimonna
6. feb 2022

Ahoj, mala som to podobné. V škole som žiadnych kamarátov nemala, tak som brala úplne každého, kto sa so mnou chcel baviť. Boli to najväčšie trúby v dedine od ktorých ma odhováral skoro každý. Bol to jeden chalan, ktorý rozprával hlavne uchylné veci a štyri baby. Dve z nich každého ohovárali a bavili sa so mnou len vtedy, keď niečo potrebovali. Ďalšie dve boli autisti. Prestala som sa baviť s nimi vtedy, keď jedna autistka začala byť do mňa zaľúbená a čakávať ma pred mojím domom, keď som chodila domov zo školy. Druhá sa so mnou stále hádala... Ďalšie som začala ignorovať a už som ím viacej nepomohla utekať z domu za frajerom atď. 🙄 A s tým chalanom som sa tiež prestala baviť. Nakoniec mi nezostal ani jeden kamarát... Na strednej som tiež žiadnych nemala a cítila som sa zle, tak som menila školu. V triede sme málo a už fajn ľudia, takže už je zatiaľ dobre.☺️

emily123
autor
6. feb 2022

@0silvia0 len jedného nepoznám,ten sem chodieva s druhej dediny ,no jeden je jej spolužiak a druhý je starší...tuším má už 17 rokov,sem tam idú s nimi ešte dvaja chlapci -to nie sú rómovia. Keď sa jej spýtam čo robia vonku,tak mi odpovie, že sa len prechádzajú a rozprávajú.

emily123
autor
6. feb 2022

@pribinak práveže nie,sme na dedine a v triede je ich len 9deti

pribinak
6. feb 2022

@emily123 ja by som zmenila školu. To je čo za zmluvu, že bývanie je viazane na školu?
Ak aj áno, možno papaier od psychologicky, že dcéra bola šikanovana, nemá tam žiadne väzby na spolužiakov, ….
Proste by som hľadala spôsob ako ju dať na inú školu
Ale najskôr sa porozoravaj s dcérou, či má záujem o zmenu školy

pribinak
6. feb 2022

@emily123 17 ročný chodí za 13 ročnou? Fuu, tu by som veľmi zbystrila pozornosť
Spolužiaci a rovesníci sú ok

prasiatko30
6. feb 2022

@pribinak ono to je asi forma ako dosiahnut aby im nezavreli skolu - dedina im umoznuje relativne lacne byvanie v najomnych domoch, ktore patria obci a pod jedinou podmienkou ich deti budu navstevovat miestnu skolu - aj vlk syty aj ovca cela. Len ked sa vyskytnu taketo problemy tak na slucku. 😥

pribinak
6. feb 2022

@prasiatko30 no áno. Škola potrebuje nejaký počet deti aby mohla fungovať, ale v takomto prípade by som asi ako matku tu zmluvu otvorila

prasiatko30
6. feb 2022

@emily123 a nemas moznost ju prihlasit na nejaku mimoskolsku aktivitu, ktora by bola mimo obec, aby spoznala inych ludi? Tak ako hovori kocka predo mnou 17r ktory sa kamosi s 13 a ty ho ani moc nepoznas, no bola by som asi velmi nervozna z takych partakov

prasiatko30
6. feb 2022

@pribinak len to je burokracia - a ak oni nemaju kde byvat 🤷‍♀️Ono z vonku je to vsetko jednoduchsie proste urob to ale oni budu musiet zit s dosledkami. Vsak moze si prezriet este tu zmluvu, prestudovat a poradit sa s pravnikom napr. Prop ak maju dve deti - ak jedno ostane a druhe odide ake to bude mat dosledky 🤷‍♀️🤷‍♀️🤷‍♀️

pribinak
6. feb 2022

@prasiatko30 však áno, ale snáď sa v nejakých vyhrotených situáciách dá zmluva otvoriť a napr presne takým spôsobom ako píšeš, že 1 teda inde a druhe ostane na tejto škole
Neviem, nevideli sme tu zmluvu. Nevieme aký názor má to dievča, či by vôbec chcelo ísť na inú školu a začať tam od znova

janne318
6. feb 2022

@emily123 v prvom rade by som s dcérou navštívila psychológa a snažila sa zistiť pôvod problému. Nejak sa mi nezdá reálne, aby sa celá trieda (aj keď je to len 9 detí) prestali baviť so spolužiačkou len preto, lebo ich žiadala o úlohy. Samozrejme chápem, že každá matka si to svoje dieťa zastáva a príčiny hľadá všade inde a vo všetkých iných, len nie v tom svojom dieťati. Tým nechcem povedať, že na vine je Tvoja dcéra - to nieee! Nepoznám ani ju, ani pomery v triede. Je to však jedna z možností, ktorú rodičia "odstrkovaného" dieťaťa zväčša prehliadajú. A práve od toho je psychológ - aby problém odhalil, definoval a usmernil dieťa i rodičov, ako ďalej. No a pokiaľ psychológ odporučí zmenu školy, neexistuje spôsob, ako Ťa dostať z bytu. Ak by Ti aj obec vypovedala nájomnú zmluvu, bola by takáto výpoveď neplatná (konzult s právničkou, ktorú tu mám zrovna poruke 😉).

kacena4
6. feb 2022

ja osobne by som napisala list pre prenajimatelovi neviem ci je to obec alebo kto, ze hoci je to v zmluve dieta bolo sikanovane a triesilo sa to aj cez skolu napis presne ako popr. ak mas papierovy doklad priloz a ze ziadat, ci budu suhlasit aby si dieta prelozila na inu skolu kvolu psychyckej traume, popr. by som s dietatom zacala navstevovat psychologa. mohli by ti vyhoviet, ak su slusaci drzim palceky

emily123
autor
6. feb 2022

@janne318 , dôvod prečo sa s ňou nebavili ,bol hlavne ten že im triedna učiteľka dohovárala že si úlohy majú dávať. V tej triede to bol vždy problém. Chlapec ,ten iniciátorom ovplyvnil všetkých ,že ho moja dcéra veľmi sklamala...takto sa vyjadril..a ostatný sa báli že ho tiež sklamú. Takto mi to povedala v škole riaditeľka,keď sa to riešilo. Teraz sa s ňou poniektorí bavia v triede ,ale len tam. Mala kamarátky aj s tanečnej ,kde chodila ale žiaľ tie tiež chlapec ovplyvnil...boli s neďalekého mestečka kde chodila na tanečnú. Spoznali ho tu ,keď chodili za dcérou. Odvtedy začali tie problémy. Teraz začala chodiť von s tými chlapcami,čo sa mi moc nepáči. Keď jej dohovaram,tak mi povie že sa má konečne s kým baviť .Psychológovi som s ňou chcela ísť ,ale ona to úplne odmieta. Keď som jej to spomenula,že je tu také riešenie ,budeme mať papier od psychologa tak mi vykricala že nikam nepôjde .

janne318
6. feb 2022

@emily123 ono je síce fajn, že sa s dcérou otvorene bavíte a máte pekný vzťah. A tiež je super, že Ťa ako matku zaujíma jej názor - to je naozaj chvályhodné. No stále je to len dieťa, má 13 a nie všetky oknosti dokáže posúdiť objektívne a taktiež nie všetky dôsledky si dokáže uvedomiť (čo je vzhľadom na ten vek logické). Ty si matka - si za ňu zodpovedná. Teda okrem iného aj za jej duševné zdravie a pohodu. Konzultovať s dieťaťom v puberte, či chce alebo nechce ísť k psychológovi, je asi až príliš liberálne a najmä kontraproduktívne. Jednoducho jej oznámim "ideme" a nebudem sa jej pýtať, či sa jej to páči alebo nie.

0silvia0
6. feb 2022

@emily123 pubertiaci v skole ju maju za bonzacku, lebo riesila nedodane ulohy s ucitelkou. Ak ona s tym nema problem, treba vydrzat na zakladnej posledne roky, mozno sa to utrasie. Pojde na strednu. S tou cudnou partiou ked sa kamosi, na tvojom mieste by som si ich nejako preverila. Ked bude mat dcera narodky, zavolaj si ich k vam, aby si ich spoznala.

janage
10. feb 2022

Ja len poradím, nabudúce nerieš s učiteľkou, ale ak zlyhajú všetky samostatné pokusy o úlohy za volaj rodičovi spolužiačky, spolužiaka, s ktorým mate fajn vzťah. Čau Marta, Zuzka ....písala moja o úlohy aj zvonila u vás, asi mate veľa, lebo sa nepodarilo, kedy budete doma? Kedy môže moja prísť? Ofoti si. Ďakujem pekne, zlatí ste.

Toto je veľmi častý problém. Deti majú internet, foťáky a i e prostriedky komunikácia, ale chýba ochota.
Riešili sme to isté 2,3 roky. Od nás úlohy vždy, nám nikto alebo neúplné.
Osobne vidím riešenie problému len v úzkej spolupráci škola rodicia deti.
Ak by v triede bola nazvime to povinnosť, zabezpečiť pre chýbajúcich úlohy tyzdennikmi a posielať cez edupage. Vždy by nepritomni dostali čo potrebujú, ľahko by si to triedna spätne odkontrolovala.
Len bohužiaľ učitelia sa s tým zaťažovať nechcú, hoci vraj do triednej hnihy sú povinný prebraté učivo zapísať (stačilo by ju teda zverejniť cez edupage) Deti často nepošlú vôbec alebo neuplne lebo.
Tým, že triedna deťom dohovarala( nevieme akým sposobom) zrejme pubertaci nevedeli prekusnut a začali problémy

janage
10. feb 2022

*povinní

mamina1419
10. feb 2022

@pribinak keď ich je 9 v triede asi tam nebude viac tried jedného ročníka