13-ročná dcéra nedodrží svoje slovo

14. aug 2023

Ahojte,mám dcéru 13 rocnu.Tento rok cez prázdniny je doma keďže nechcela ísť nikam do tábora.Bola u jednej babky,u druhej pár dní.Ked je doma chodí von s kamarátkami,sme z dediny.Uz je veľká tak jej to dovolím.Obcas su u nás na dvore alebo vnútri niečo vyrábajú,alebo ona chodí k nim.Vzdy jej poviem že o 18tej má byť doma.No nikdy to nedodrží.Mobil má so sebou,no keď jej volám nezdvíha.Na sms neodpovedá.Ked dôjde domov o 20-21 hod tak mi povie že nepočula zvoniť mobil,alebo sa hrali a pozabudla sa.No každý deň..Máme kamarátsky vzťah,hovoríme si všetko.No toto mi vadí,že nedodrží si svoje slovo.Neviem ako to riešiť?Mám jej dať zaracha?Manžel s tým nesúhlasí že sú prázdniny nech si užíva kamarátky,no neviem.

syslik81
14. aug 2023

nedodrzi -treba jej dat trest ak to mate na salame samozrejme ze aj ona...

simsalabim
14. aug 2023

Moje deti vedia, ze keby aj traktory padali, v urceny cas musia byt doma. Ak sa naozaj neda, musia zavolat. Nastastie to vzdy dodrziavali. Dcere by som povedala, nech si nastavi budik a nech cas dodrziava, lebo…. (Dopln si co). A toto dodrzat.

rebrambora
14. aug 2023

Prepac, ale nezda sa mi, aby sa 13-rocne deti este hrali.
Ja suhlasim s manzelom, dala by som jej viac volnosti, ale tu ide o princip. Ze nema pred vami respekt. Vyviest z toho nasledky.

patka06
14. aug 2023

13 ročná doma o 18stej? to sa ani nedivím, že nepríde načas
Porozprávajte sa a posuňte návrat domov napr- na 20.00 ak nedodrží na druhý deň sedí doma

autor
14. aug 2023

Môže byť že sme dosť mäkke na ňu,je to naše jediné dieťa.

anjelicek26
14. aug 2023

1. Keby moje dieta nedodrzi cas,Tak je bez mobilu,lebo Ho asi aj Tak nepotrebuje,ked Ho nepocuje
2. Na druhej strane je pocas prazdnin vecierka o 18tej hodna 4 rocneho dietata...

renab
14. aug 2023

Raz by neprisla nacas a nedvihla mobil, uz by von nesla. Aby si uvedomila, ze dohoda plati. A ak chce ostat dlhsie, musi komunikovat.

anonymanonym
14. aug 2023

Myslim si, ze 13 rocna by uz mala byt schopna pochopit, ze cas treba jednoducho dodrzat (aj ked tiez sa mi o 18tej zda cez prazdniny skoro) a ak nie, tak aspon treba dat hned vediet lebo rodic sa jednoducho boji. Ano, je na mieste vyvodit dosledky. A mozno by som jej kupila aj naramok, ktory sa sparuje s mobilom nech jej tie hovory/sms vibruju rovno na ruke alebo rovno nech si na tom naramku na vhodny cas nastavi budik.

kacena4
14. aug 2023

zaved pravidla a aj trest ak ich porusi napr. pride neskor nasledujuci den je sama bez kamaratok. ak ti nedvihne telefon (neverim ze nepozrie nan 3-4hodky) nezavila spat, rovnako. dovera je o tom, ze ak mi dieta nechce prist na cas domov zavola a poprosi o predlzenie, ozve sa aby som sa nebala, ze ju napr. zrazilo auto... takze kamaratsky vzťah odtial potial, aj kamaratkami ma urcite pravidla ktore dodržiava takze sj s tebou musi mat a byt zodpovedna
a na telefone si vie nastavit hudik kedy ma ist domov..... takze same vyhovorky a vodi ta za nos

pribinak
14. aug 2023

Off topic, syn má 13. Keby som mu povedala že má byt doma o 18.00 rak ho vykoti
Teraz je vonku do 21.00

Dávaš jej nereálne podmienky, nemôžeš sa čudovať že nedodrží slovo

miamia04
14. aug 2023

Ale o 18tej hodine byť doma pre 13-ročnú cez leto sa mi zdá dosť skoro, veď keď som mala 10rokov bývala som dlhšie vonku. Len teda či je naozaj s kamarátkami? Veď sa s ňou porozprávaj.

nikha2809
14. aug 2023

@anjelicek26 ja ti neviem ja mám takmer trojročného a chodím a ním domov z ihriska o pol 8, dcéru mám 7 ročnú a tá príde domov o 20.00 ale sme zas na dedine, veľmi malej a vidím ju z okna, vždy je v piesku alebo sa hojdá s kamarátkou.Taketo staršie deti ako autorkine tu sú vonku oveľa dlhšie, no ale ako píšem, rodičia ich majú pod oknami.o 18 sme v lete chodili domov keď mal rok 😃

zuzana76
14. aug 2023

pravidla a rozhovor, spytat sa jej: Zda sa ti 18:00 skoro? Ok, posunieme vecierku do 20:00 - 21:00, ale prides nacas, ak sa nieco vyskytne, okamzite volas, nie ze ja ta budem zhanat a ty ani nezdvihnes. Nebudes dodrziavat, prazdniny neprazdniny, zajtra sedis doma. Jednoznacne pravidla. Slecna musi vediet, ze pravidla treba respektovat.

anjelicek26
14. aug 2023

@nikha2809 veru moj 13 rocny ma o deviatej vecierku, ved je este svetlo, co by robil doma...cely rok sport kruzky skola,konecne ma cas na kamosov...dodrzuje to,nikdy nebol problem.

sejjby
14. aug 2023

No 13 ročná do šiestej? Sú prázdniny správ jej radosť a nechaj ju do pol 9 aspoň, nech je na telefóne poriadne a nech zdvíha, skontrolovať ju vieš

amer_pogeris
14. aug 2023

V prvom rade predĺžiť čas, o ktorom má byť doma

kofa77
14. aug 2023

skus to chytit z inej strany, nie z tej, ze o 18 ma byt doma, cez prazdniny, vonku svetlo...
skor ju ved k tomu, aby sa ti v urceny cas len hlasila, ze vsetko ok, tu som, s kym som-aspon priblizne a vtedy a vtedy pridem domov. davaj jej volnost, ale v urcitych mantineloch, aby ona sama mala pocit, ze jej veris, ale aj sa o nu strachujem, a aby sama mala aj nejaku zodpovednost. 13 rocne nie su deti, ale ani dospeli, tazky vek, takze musis na to ist inak, ako vyhrazanim zaracha.

kristinapetronela
14. aug 2023

Jaaaj ja by som urobila riadny bordel

maranta_leuconeura
14. aug 2023

A ty jej povies, co bude nasledovat, ked to nedodrzi? Bez ohladu na cas aky si vymyslis (ano o 18 je skoro), to ju vlastne len poprosis nech pride a ak nepride, tak sa nic nedeje, rozumiem tomu spravne? Tak ked nevidi, ze z toho plynu nejake dosledky, preco by chodila skor? Ty by si chodila do prace na stvrtu rano ked nemusis a mozes prist neskor?

autor
14. aug 2023

Príklad teraz už je úplná tma a ešte není doma.Tak jasné že sa bojíme o ňu.A neviem čo mám na ňu nakricat kde bola doteraz?Ja som rada že dôjde a dôjde v poriadku.Ked čítam čo všetko možné sa deje vonku.

mamusa123456789
14. aug 2023

Keby mi dali naši v 13 večierku o 18,00 tak to nedodržím ani, nepoviem cez školský rok, ale sú prázdniny, moja 8 ročná dcéra býva vonku 18,00-19,00...skuste posunúť večierku a ak nedodrží čas, treba zobrať mobil a bude sedieť doma na prdeli

deti95060810
14. aug 2023

radím pritvrdiť... nauč ju poriadku kým je čas... áno aj nakričať... naučiť že dohody sa dodržiavajú.
mám niečo podobné doma... slečna má ten istý problém a tak isto ocinko ktorý povie veď čo už teraz narobíme... jasné že už nič, keď slečna má 17 r.
a dokonca si vypne mobil a tvrdí že nepočula, sám sa vypol ..... a kde aké hlúposti.
áno, bojím sa aj ja, však kde akých somárov chodí po svete dosť...

maranta_leuconeura
14. aug 2023

Autorka, ved s nou normalne komunikuj, ona ti asi nevie citat myslienky. Dohodli sme sa na niecom/prosila som ta, aby si sa ozvala/, ty si neprisla nacas, ja som sa o teba zatial bala, lebo uz je tma. Kvoli tomu ti musim povedat, ze ak sa to znova zopakuje, nepustim ta uz mimo, mozes ostat s kamaratkami len u nas ma dvore, aby som videla kde si. A ak nevies pouzivat telefon na telefonovanie, na tyzden si ho necham u seba, mozno ti zacne chybat a ked ho dostanes spat, zistis, ako mi mas volat. Robim to len preto, ze sa o teba bojim a chcem ta naucit, aby si sa mi ozyvala a dodrziavala dohody.
A s muzom sa dohodni, aby ste boli jednotni.

pribinak
14. aug 2023

@deti95060810 🤦🏻‍♀️🤦🏻‍♀️ že toto píšeš práve ty

cimage
14. aug 2023

Ked jej posuniete na 20, tak by to mala stihnut do tmy, aspon zatial. Ja som mavala, tak ze do tmy, lebo vsetky kamosky som mala na druhej strane mesta. Keby sme chodili aspon 2-3 spolu domov, tak by nebol problem. Ale tiez mi to liezlo na nervy, ze v tom najlepsom ist domov 😞.

pribinak
14. aug 2023

Prosím tá nekrič na ňu. Buď reálna. V tomto teple decka o 18.00 hod ešte len vyrážajú von
S kým má byt vonku? So škôlkarmi?

Píšeš že máte kamarátsky vzťah. Tak sa s ňou normálne porozoravaj.
Pamätaj ak ju budeš tlačiť tak to bude unikát a za chvíľu budeš mat vojnu s pubertackou a nie kamarátsky vzťah

Dovol jej byt vonku do 21.00 hod ale nech ti dvihne mobil. Zavolaj jej daz a nie 200x

vroni
14. aug 2023

Nuž, slečnu by som si posadila pred seba a hodila s nou reč, kedy je podľa nej ok večierka. A primerane ju posunula (na 20, pripadne 20.30) s tým, ze vyskúšate, ale keď príde co len o kychnutie neskôr, vrátime sa k 18.00

maranta_leuconeura
14. aug 2023

A ked sa ,,pozabuda" nech si nastavi na telefone budik. O 18 jej zazvoni, mozno sa dohodnete, ze ti vtedy ma zavolat kde je a co robis a ty si rozhodnes ci moze ostat dlhsie. O 20 dalsi budik, nech aspon znova zavola, ze uz napriklad ide domov. Ked to tmy nepride, aplikuj to na co ju dopredu upozornis (zobrat mobil, ostava na dvore)

maranta_leuconeura
14. aug 2023

Za nasich cias teda mobily neboli, mali sme hodinky a ako deti z panelaku sme sa hrali na ulici a rodicom sme v dohodnuty cas zvonili zdola ze sme ok a vzdy sme sa dohodli ci mame ist uz domov (napriklad uz bola vecera) alebo mozeme este ostat.

lonely66
14. aug 2023

autorka, kde byvas? lebo o 20:30 som kracala este do supermarketu pre cosi a bolo celkom dobre vidno, nebola uplna tma, bolo sero. ale OK, nech ty to pokladas za tmu. dalsia vec je ale,
a sice, mat pravidla a dodrziavat ich je super, ale ja sa jej ani necudujem. zijete na dedine, su prazdniny, von je dlho vidno a ona ma sediet doma o 18:00 hod. ved ju nechaj, nech sa trosku odreaguje, coskoro mame dalsi skolsky rok, jesen, zimu, doma sa este nasedi. osobne si myslim, ze keby mala "vecierku" o 20:30, dodrzala by ju. lebo aj to sero, ktore by pomaly padalo, by ju upozornilo na cas. ktohovie, mozno maju nejaku fajn zabavu, debatu a ona sa pozabudne. ved o 18:00 u nas este prazilo slnko a von sme mali kopu deti.