11-ročná nechce chodiť do kostola

basinka3
2. nov 2023

Má 11 a nechce chodiť do kostola mamke to povedala a mamka jej na to povedala že dobre ale ocko ani babky to nevedia a ona neverí v boha a babky ju nútia chodiť do kostola raz si zobrala na seba čierne tričko z lepkov babka po nej kričala a hovorila že je to satanizmus a že uctieva diabla potom veľmi plakala a až o mesiac to povedala mamke a neviem ako jej mám pomôcť pred babkou sa musí predtvarovat že je kresťanka že je strašné dobrá a atd.Začala jej puberta.

basinka3
autor
2. nov 2023

@basinka3 Chcela by som jej nieak pomôcť

moony99
2. nov 2023

Netreba ju nútiť,ani ja nechodím a nemám pocit,že o niečo prichádzam.Keď neverí,načo by tam chodila.Babjam treba povedať,ze je to každého rozhodnutie ,ci tam bude chodiť alebo nie,nie je to povinnosť.Aj mňa niekedy v detstve nutili,ale aj tak som nešla,a potom si zvykli,nechali ma tak.

sonalove
2. nov 2023

Nenúťte ju, Kamarátovho syna nútili , a od 16-17 tam prestal úplne chodiť a povedal všetkým čo si o tom všetkom myslí. Rodičia sa s tým zmierili a dúfajú že aspoň svadbu bude mat raz v kostole…

tiika
2. nov 2023

@basinka3 Nútiť chodit do kostola 11 ročne dievča (a vlastne nikoho) nemá význam. Dôležité je, čo si o celej záležitosti myslia rodičia a na com sa oni s dcérou dohodnú. Potom to i oni môžu babke vysvetliť. Určite nie je dobrá cesta klamstvo, skôr úprimná a otvorená komunikácia; prip. jemne ignorovanie v tom zmysle, že je to ich vec, rozhodnutie a nechcú sa o tom baviť.

mimi3008
2. nov 2023

@basinka3 tak hlavne rodicia by sa jej mali zastat a stopnut vsetecne babky, upratat ich, nech im nevychovavaju dceru. Babky uz svoje deti vychovali.

mimi3008
2. nov 2023

@sonalove a co z toho, keby mal svadbu v kostole a vobec tak nezil a neveril tomu a mal ju v kostole len kvoli rodine? Naco je to dobre?

stanik_67
2. nov 2023

toto je otras. rodicia by mali byt viac tolerantni. pri starych rodicoch to este ako tak chapem, (nechapem, ale je to uplne typicke), pretoze je to starsia generacia, oni proste rozmyslaju trosicku inak 🙂

ivangeline
2. nov 2023

A kde bude,ked budu vsetci v kostole? ;D

mimi3008
2. nov 2023

@ivangeline ved 11 rocne dievca uz moze byt tu hodinu, ci kolko hadam same

reanda
2. nov 2023

tak to je zivot - ked sa postavis sam za seba a za to, ako veci citis, tak sa to nemusi kazdemu pacit.. kamaratka nech sa zmieri s tym, ze babkam jednoducho bude vadit, ze do kostola nechodi, lebo ony to vnimaju inak.. nemusi kvoli tomu plakat.. a v zaujme vlastneho kludu radsej babku neprovokovat trickom s lebkou 😀 nahodou to ma super, ze aspon mama ju chape, respektive toleruje.. ja, ked som prestala chodit do kostola, tak mama strasne plakala, ako sa ma zmierit s tym, ze pridem do pekla 😀 .. nebolo to veru prijemne.. babka by mi mohla byt viac 'ukradnuta' .. ale clovek to musi iba ustat

reanda
2. nov 2023

@ivangeline na cintorine, prevadzkovat satanisticke ritualy 🙄

laurita285
2. nov 2023

Ja si pamätám ako som tam ja nechcela chodiť a držala som sa postele a mama ma ťahala aj s posteľou 😂 dočkala som sa 18tky, vypakovala sa z domu a nikdy do žiadnej cirkevnej inštitúcie moja noha už nevstúpi, ani nohami napred.

slavomira236
2. nov 2023

@basinka3 ja som ako dieta bola parkrat v kostle aj som chodila 2 roky na nabozenstvo nic mi to nehovorio nedalo tak som s tym skncila. Ani deti sm krstit nedala necha sa rozhodn same ked budu velke ci chcu ci nechcu byt krestania. A chodit do kostola

barbora0308
2. nov 2023

@basinka3 Ja som chodila do kostola dlho. Moji rodicia nie su veriaci resp. moja mama sama neviem 😅. Babka z maminej strany vsak bola silno veriaca a moja mama si asi zmyslela, ze jej vyhovie a jej deti teda budu nabozne. Tiez asi okolo 11-tich som si vsak zacala uvedomovat, co je vlastne viera a cirkev... Nechcela som chodit, samozrejme babka velmi chcela, aby som chodila a moja mama ma nemala problem nutit. Posledne roky som chodila do kostola s presvedcenim, ze ja asi v Boha ani neverim...Nasledne som si niekedy v puberte povedala, ze si mozu hovorit co chcu, ja tam chodit uz nebudem a nikto ma nepresvedci o opaku. Dodnes je to tak a mozno by som nemala taku velku averziu, ak by ma do toho nenutili...

basinka3
autor
2. nov 2023

Ďakujem za odpoveď

ivangeline
2. nov 2023

@reanda :D

nevenka
2. nov 2023

Ja mam otazku...Ako vyzera to nutenie? Rodicia chodia? Ziju vieru? Aj vo vsedne dni? To sa vobec o viere, Bohu, nerozprava doma cely cas a len v nedelu "musis, lebo medved?".
Ja mam 10 rocneho syna a bol na 1.sv.prijimani tento rok a od septembra chce sam od seba ministrovat. A minule mi povedal, ako sa on tesi do neba. Chodi na stretka k salezianom, hraju s chalanmi futbal, pomodlia sa desiatok ruzenca, pokecaju s takym mladym knazom. Strasne rad tam chodi. Odmalicka sme a nim chodili do kostola, modlime sa doma a nemyslim si, ze by zrazu nechcel, bezdovodne.
Ja som obratena cca 12 rokov, viem, aky som mala zivot bez Boha a aky s Nim.
Tak len tolko, ked sa viera doma nezije, tak aky zmysel ma to dievca nutit? Mna si Boh nasiel. Zalubila som sa do veriaceho chlapca a ta laska bola tak silna, ze som s nim zacala chodit do kostola. Trvalo to roky, este dlho som bludila a kadeco skusala, ale nakoniec som uverila a dala sa pokrstit, prijala 1.sv.prijimanie a o 2 roky, uz ako mama, som mala birmovku.
Takze nutit zmysel nema. Ale ako pomoct? To netusim,...

michellemary
2. nov 2023

Krásne a pravdivo napísané
@nevenka

h2
2. nov 2023

Keď to povedala mame a tá povedala, že dobre, tak tým je to snáď vyriešené. Babky sa môžu aj na hlavu postaviť.

domkakvet
2. nov 2023

@basinka3 tak jej porozpravaj o com to je a mozno ju to zacne bavit.

loliki
2. nov 2023

@basinka3 Autorka témy, ty máš koľko rokov? S deťmi je dobré chodiť na tzv. detské sv.omše. Sú prispôsobené deťom a lepšie deti zaujmú. Nesťažujú sa na nudu a nepochopenie podstaty. Chodievajte do kostola spolu.

basinka3
autor
2. nov 2023

@loliki ja budem mať tento týždeň 13

basinka3
autor
2. nov 2023

Ja do kostola nechodím bola som tam nútená chodiť ale ja som to povedala mamke a jej to nevadí ani mojej rodine.

basinka3
autor
2. nov 2023

@loliki ja do kostola nebudem chodiť ja mám inú vieru.

basinka3
autor
2. nov 2023

Moja viera v ktorú verím je Hinduizmus.

loliki
2. nov 2023

@basinka3 Keď chceš pomôcť kamarátke a už si chodila do kostola, je to jeden spôsob, ako jej pomôcť. Je dobré chodiť do kostola. Rodina ti to mala vysvetliť. Hinduizmus si kedy stihla preštudovať a prijať? Hinduisti majú tiež svoje náboženské stretnutia, ale asi ťažko sa takého zúčastníš.

loliki
2. nov 2023

@basinka3 Nevybrala si si moc dobre. Poriadne si sa vrátila v čase. Väčšina hinduistov sú polyteisti, ktorí uctievajú celé alebo časť obrovského panteónu božstiev. V praxi sa veriaci zameriavajú na modlitby na božstvo alebo na skupinu božstiev, s ktorými existuje úzky osobný vzťah. Ak si nedokázala vytvoriť vzťah k Ježišovi, neverím, že si vytvoríš vzťah k hind. božstvám a budeš im prinášať obety.

andreatytler
3. nov 2023

@h2 No nemusi to tak byt. Pravdeodobne ani ta mama do kostola nechodi, ale dieta poslat musi, lebo inac jej babka urobi zo zivota peklo.
Tak to bolo u nas. Mama do kostola nechodila, ale mna poslat musela. Ona sa vedela vyhovorit na to ze treba varit, okopavat, upratovat.

andreatytler
3. nov 2023

@nevenka Presne tak. Ziadna debata o viere, co to je, preco je to dolezite, ako je to dobre, co nam to dava. Do kostola sa ide, lebo sa to tak patri. Koniec debaty. Otras.

andreatytler
3. nov 2023

@basinka3 No nic, treba sa babkam postavit: "Do kostola uz nepojdem babka, neverim v boha, ale teba lubim a chcem aby sme dobre vychadzali a to tricko s lebkou si uz neobleciem ak sa ti nepaci".
Lebo tricko je prkotina a v tom moze babke ustupit, ale pretvarovat sa vo viere je nespravne. Za tym nech si stoji. Netreba sa s babkou hadat ani ju provokovat, len si isto stat za svojim nazorom.