Zuby s kazmi u 5 - 6 ročných detičiek

mon1806
8. dec 2021

Dievčence otázka na vás, chodíte opravovať vŕtať a podobne zúbky pri deťoch 5 až 6 ročných ktorý majú kazy v zuboch?
Stretávam sa s názormi že netreba však su to mliečne kolegyňa ma deti ešte s nimi ani u zubára nebola ja som s malým chodila dokonca mame aj vytrhnúť jeden predný zub ale ma strašný strach tam chodiť nezaberá inak u nás ani mydazolam.
Momentalne ma na stoličkách kazy ale na jednej taky kaz že ma vacok tak aj trosku hnisavy treba zub vytrhnúť?
Zubárka ma normalne problém nás ošetriť lebo ze sme nespolupracujuci pacienti

snezienkaaa82
8. dec 2021

Zúbok treba určite ošetriť. Nam to zubár vysvetlil tak, že aj v neliecenom mliecnom zube môže vzniknúť kaz, ktorý prejde na koreň a následne ešte hlbšie do kosti. A to je potom veľmi bolestivé.
Co sa týka pojmu,, nespolupracujuci,, : skôr si nájdi zubára, ktorý to vie s deťmi, ideálne kliniku, kde sa venujú deťom. Sú to predsa deti, potrebujú citlivejší prístup. My ideme akurát prestúpiť k lekárke, ktorá to s deťmi vie. Uvidíme.

nwnw
8. dec 2021

@mon1806 urcite osetrovat aj mliecne. Treba detskeho zubara, ked to nezvlada bezny. Nasa zubarka zblbla syna ze tu fuknem, tam fuknem a tu mi podrz zrkadlo. Vyvrtala ani nevedel 🤣.

mon1806
autor
8. dec 2021

@snezienkaaa82 však to ze aj oni sa tvária že sú klinika aj pre deti a ako ich ošetrujú ja nevravím doktorka je super ale ona je taka mäkká že si nevie dať s nim absolútne rady ani to zubadlo mu poriadne nevie dať do tých úst nič absolútne začne vrieskat tak mi povie ze doporučuje celkovú narkozu celé zle som sklamaná úplne a ešte ošetruje ho po leziacky a môj to vyslovene nechce

oliali
8. dec 2021

@mon1806 ak mozem tak odporuvam Dr. Martinko v BA, starsiemu tam trhali zub, tri zuby opravili, zakazdym odtial odchadza s usmevom. Zub mu trhali v sedacii (vypil taky dzusik), ostatne zubky mu len klasika opichli a spravili, uzasny pristup k detom, v cakarni hernicka, pri odchode darcek 🙂 starsi bol smutny ked mu pred tyzdnom lekarka povedala ze uvidime sa o pol roka 😂

mon1806
autor
8. dec 2021

@oliali škoda ze nie som z BA ale z Popradu to veru nikto taky nie je veru je jedna pani doktorka ktorá má odbila že nie je postihnutý že ona ma len takých no tak super

renka30
8. dec 2021

Urcite treba opravovat aj mliecne a pravidelne 2x do roka chodit na preventivku, nech si deti zvyknu, ze treba chodit pravidelne. Akurat som teraz bola s dcerou, dva kazy jej robila. Sama bola v ambulancii, ale uz ma 10 rokov. Zubarku mame spolocnu ja aj deti.

dr_smajlik
8. dec 2021

Áno postupne chodíme opravovať. Malá je refluxová, takže sa jej zuby hodne pokazili. 3 zo 6 už jej opravili a to má brutálne diery na 4kách

dorotenka333
8. dec 2021

@mon1806 urcite treba opravit...nasej 4rocnej sme opravovali 8zubov-kazov 3/4roka.pomaly a robili sme to v Hlohovci Andel klinika zubna.sme zo Ziliny,ano dochadzali sme a nechali sme tam vela penazi.maju pacientov z celeho Slovenska,vedia to s deckami.

anjelicek26
8. dec 2021

Ta narkoza je nutna, ked sa takto sprava. Neviem, ake ine riesenie hladas. Je to kratka narkoza, asi 20-30 minut, oblbovak a plyn, vsetko krasne spravene... S papierom od psychologa (ze sa boji) pre deti do 7 rokov prebera naklady na zakrok zdravotna poistovna. Dcerka bola v 7 rokoch...ona sa ale bala injekcii a zubarka jej odmietla ten zub robit bez toho... tak drama...

snezienkaaa82
8. dec 2021

@mon1806 na môjho zas začal vrieskal doktor, a to ani neplakal, len pár krát zopakoval, že sa bojí...

zuzika19
8. dec 2021

@mon1806 urcite opravit, nas ma 4 a obrovsky strach zo zubarov, prvu stolicku sme opravili v pohode a dalsiu ani za svet, nastastie pomohol midazolam, my chodime do dent+ v Presove, super pristup, je tam jedna pani zubarka osetrujuca len deti, krasna ambulancia

mon1806
autor
8. dec 2021

@anjelicek26 a kde mi dajú takú narkozu lebo v Poprade ju neponúka nikto.... Len celkové uspatie decká cez nos anestezilogom co ja veľmi nechcem skôr by som rajsky plyn a opravila zuby napr dva a potom ďalšie sedenie zas dva ale tu taky nie je

anjelicek26
8. dec 2021

@mon1806 Jej robili viac veci, vrtali dva zuby, zapecatili vsetky stolicky ked uz to mali rozrobene, rychlo a precizne. Treba ist k zubnemu chirurgovi, tiez sme museli ist do vzdialenejsieho mesta. Nerobi to veru kazdy. To uspanie fakt znie horsie, ako potom v reale je.

vafinka
8. dec 2021

@mon1806 my chodíme do Žiliny do dentomy.moj syn je autista a nepraj si čo vyvádza.uz mu 2* opravovali zúbky v narkoze .treba tie zúbky opraviť lebo sa dokazia aj ostatné zúbky

snezienkaaa82
8. dec 2021

@mon1806 aha, tak skus tu narkozu, kamoška tak dávala malej zúbky ošetrovať, aj trhať, no ona je autistka, čiže vôbec nespolupracovala. Radšej nech sa zúbky ostria takto, ak už nie je iná cesta, lebo potom pri bolesti zas dieťa trpí ešte viac

snezienkaaa82
8. dec 2021

@anjelicek26 áno, presne tak, no mnoho mamiciek zamýšľa tak, že narkoza, jeeeemine... Hroza. No oni majú jemnejšie, na to určené. Ak sa inak nedá a existuje úspešná a ľahšia cesta, načo stresovať dieta

simca06022011
8. dec 2021

rozne pritupy su 🙂 asi zalezi aj aky je to zub, ak ma kaz napr jednotka, ktora uz ma vypadnut, alebo ako u nas teraz 4ka, ktora uz ma vypadnut vraj, tak nam to zubarka neosetruje. Ak ten zub boli, alebo sa tlaci vedla iny a tento nie a nie vypadnut, tak nam ho vytrhne. Vacok sa dcere spravil v lete, ale zub ju nijak nebolel, dentalna hygienicka jej vsetko vycistila, zubarka to pozrela a nechali to tak... teraz tiez pocuvam od zubarky, ako nespolupracuje mala, preto nam napr. zrusila trhanie toho zubu, ktory takto zahnisal, lebo ja som ju na extrakciu objednala hned. Mne sa to cele nezda tento pristup- ja som s dcerou k zubarke chodila od 2,5r, nemala problem s nicim, s dentalkou, s pozeranim zubov. Zmenili sme kvoli stahovaniu zubara, a nastal uplny zlom, pretoze zubar novy "toto netreba, hento netreba" a nechcu ju trapit a neveim ake blbosti.. a to dieta si uplne odvyklo od zakrokov akychkolvek. Teraz v lete uz som si povedala dost, a aj ked lekar tvrdi ze to netreba, ja som malu objednala na hygienu, zajtra akurat ideme znovu... proste musi si na to ze jej nieco v ustach robia zvyknut a napr. ekd si riadne neumyva zuby, tak bude vediet ake to ma nasledky...

Sestru mam taku potentovanu zo zubarov, neriesili to v detsvte rodicia, tiez narkoza a somariny a ona je potentovana do dnes z toho, pred 30tkou mala 14kazov lebo ju v dospelosti nik uz k zubarovi nedostal... Urcite ak by to bolo vazne, napr ako kamaratka riesila u 4r dievcatka naozaj vela kazov, bolo treba zubky osetrit naraz, vytrhat velmi zle, tak narkoza bola uzitocna, urobili to naraz. Ale jeden zub musi dieta vydrzat. Lekarom sa to nechce, verim, su to nervy aj pre nich aj pre mna (ja som vzdy chodila ako pred infarktom z ambulancie), ale ucit na to dieta treba.

mon1806
autor
8. dec 2021

Moje dieťa ale k zubárovi chodilo od roka aby ste si nemyslela ze som humus matka a nenosila som ho tam :D samozrejme sme chodili ale mali sme zlu zubarkou a spadol v škôlke rozbil si predný zub a ona mu do zahnisaneho zubu vrtala jak nič takže mal blok od nej sme odišli a sme u inej zubarky len proste ma taky strach ze sa všetkého boji dávali mu mydazolam jeden krát zabral ten zub rozvtlrtany vytrhla bolo super išli sme ďalej tri krát na mydazolam a decko jak sibnute vrieskalo mi tam po mydazolam bilo nás neapolupracoval vobec a tak zubárka povedala ze dosť stačilo doma som mala potom inak ešte hodinu babkovu handru co zabral mydazolam doma celé zle, bola som u svojho zubára a celý čas sledoval co mi robiť zobrala som ho to sebou a to mi ťahal nervy a tak zajtra idem skúsiť k nemu ho zobrať tak som zvedavá drzte palce už keď bude zjapat tak už ho asi prilahnem :D

leskovael
8. dec 2021

@mon1806 zavolaj dr Tulenkovi, pripadne na rovnakej klinike pracoval aj druhý maly lekár veľmi príjemný a tiež super prístup... Toto nieje na narkózu, to je blbý prístup zubárky. Treba ju zmeniť.

mim23
7. aug 2023

@dr_smajlik
@leskovael ahoj. Môžem sa opýtať, ako ste riešili tie 4 ky zuby?