Zúbok rastie úplne zle

2. jún 2022

Ahojte,

dnes som s hrozou zistila, ze 6r dcerke druha horna jednotka rastie uuuplne zlym smerom, cela vytocena. Zaujimave, ze mliecne zubky mala krasne, bezproblemove, rovne. Napada mi len uraz, kedy sa jej z jednej jednotky troska odstiepilo - neviem uz z ktorej a ci to mohlo sposobit az toto. Neterka si narazila mliecnu jednotku o vanu tak, ze jej zubok zatlacilo dost dovnutra, potom jej dlho jednotka nerastla, ale nakoniec vysla pekna.

Viem, ze to nie je koniec sveta, ale zaujimalo by ma, ci takyto extremne krivo narasteny zub dokaze vytocit strojcek. Chcela som sem napisat do nejakej zubarskej poradne zubarovi, ale nenasla som ziadnu. Tak mozno najdem niekoho s podobnou skusenostou.

Dakujem :*

river_song
2. jún 2022

Ja sice podobnú skúsenosť nemám, ale viem že keď narastu ostatné trvale, tak medzitym sa ten zubok dostane do spravnej polohy tam kam má, ostatné ho "potlačia".. teda mal by sa.. mojej spodné rástli akoby vzadu, už boli prerezane a mliečne ešte nevypadli, ale ked jej vypadli, tak sa postupne posunuli a uz ich má pekne vpredu.. spytaj sa zubara, ale ja osobne si myslim ze to sa ešte môže spraviť aj same..

anjelicek26
2. jún 2022

No to ma riadne stocene teda :( Dala by som vytrhnut tu dvojku vedla(mliecny ze?), nech ma priestor sa stocit. Cim skor k zubarovi.

pribinak
2. jún 2022

Chod to ukázať zubarke.

Ak je ten zub vedla mliečny, možno ho vytrhne, ale väčšinou tie zuby sa otočia do správnej polohy aj samé

guudy
2. jún 2022

Netreba to zatial riesit. Jazykom ciastocne tu jednotku pootoci do lepsieho postavenia. Dvojku teraz trhat je blbost. Tak ci tak, trvale zuby musia byt nejaky cas uz vyrastene kompletne, nez sa mozu zacat hybat strojcekom. Obom detom robili panoramaticky rtg kvoli tomu, aby sa skontrolovali korene, ci co…presny dovod si uz nepamatam.
Hlavne klud, moje dieta malo tak malo miesta v ustach, ze malo prednu a zadnu jednicku (horne aj dolne), riesili sme v 10 r, fixny strojcek to napravil za pol roka, potom uz len nocny niekolko rokov. Mate cas a netreba sa plasit.

salsa26
2. jún 2022

Ahoj nezúfaj, mojej dcére vypadli 1 - tky až v 7r.veku. Začali jej rast neskutočne krive zúbky, ale.. Keď zubar zavelil.. Keď mala 10r. - ( stále nemá všetky trvalé zúbky) , že je potrebné kontaktovať čeľustnu ortopédiu, tak sme sa na to dali... Teraz ma 11r. a ma strojcek.... Zvláda to v pohode, zatiaľ bez extrakcie iných zubkov- čas ukaze... Uvidíš, ako budu zúbky rast a potom sa zariadis... Prikladám foto zúbkov mojej dcéry..

.

lilly2303
2. jún 2022

Aj mojej tak rástol, rástol jej strašne dlho asi aj 4 mesiace ak nie aj viac a kým úplne vyrástol tak sa sám pekne narovnal do správnej polohy 🙂

autor
2. jún 2022

Ahojte, dakujem krasne za vsetky info 🙂 prave sme sa nedavno prestahovali do uplne ineho okresu, takze zubara sme si tu este nestihli najst, ale ked zozenieme, pojdem to ukazat a uvidime. Vsetkym vsetko dobre 🙂

travelllerka
3. jún 2022

Ja som mala zub otočený o 90 stupnov a strojček mi ho úplne vyrovnal 🙂 takže neboj

anjelicek26
3. jún 2022

Drzim palce, nech toho zubara najdete cim skor. Vytrhnut tu dvojku by to skrizenie zuba aspon trochu zredukovalo, tym padom menej "prace" pre strojcek do buducna. Ale chod sa poradit urcite s odbornikom.

guudy
3. jún 2022

@anjelicek26 nepovedala by som, ze vytrhnutie dvojky je dobre riesenie. Keby to aj poskytlo viac miesta a narovnalo jednotku, tak buduca trvala dvojka (vdaka predcasne vytrhnutej mliecnej) nebude mat dost miesta a bude kriva tiez🫤

anjelicek26
3. jún 2022

@guudy uvidia co im povie zubar...kedze pod tou dvojkou este nie je zub, co by ho vytlacal, tak ta jednotka ma sancu sa stocit a sanka dorast, aby sa tam ta buduca dvojka zmestila...

guudy
3. jún 2022

@anjelicek26 no, ale ono sa vseobecne proste neodporuca trhat mliecne zuby, kym tam nerastie trvaly zub. Lebo taka medzera posuva vsetky okolite zuby.. Je preto vysoko pravdepodobne, ze v tomto pripade trvala dvojka by nemala dost miesta (posunie sa aj jednotka aj trojka).

callisia
3. jún 2022

@salsa26 môj 2 ročný má tiež takto predné horné zúbky. Nie síce až tak moc ale idú mu mierne do V-čka. V tomto veku sa to nerieši, či mám s tým ísť k zubárke? Nechcem nič zanedbať.

salsa26
3. jún 2022

@callisia ešte je skoro.. Ešte by som neriešila, lebo rastie, a rastie mu aj sánka.. Môj nazor.. Kým ich ma zdravé, tak ani zubára by som neriešila, aj keď aspoň preventívke by neuškodilo, aby si zvykol a nebál sa zubarov😉

kythos21
28. júl 2024

Dobry deň
Prosím ako ste dopadli?

autor
28. júl 2024

@kythos21 Ahoj, tak presli odvtedy uz 2 roky a zubok jej skutocne vyrastol nakrivo. Dvaja celustni ortopedi (z dvoch roznych centier) kazali cakat a urcite nasilu netrhat susediace dvojky, nech vypadnu same s tym, ze ked budu narastene, moze sa posudit potreba strojceka. Dvojky vyrastli a ta susediaca krivemu zubu dokonca uplne mimo rad, akoby vyssie vpredu. Boli sme s tym v 7roku zase u celustneho ortopeda, ktoreho sme si z tych 2 vybrali a povedala, ze este rok pockat a potom dat najprv nocny strojcek a potom neskor fixny. Dcerka ma ale aj spodne zuby dost krive. Preto povedala, ze to treba vsetko postupne nocnymi strojcekami a potom fixnym neskor. Takze aktualne dovrsila 8 rokov a uz asi mesiac nosi nocny strojcek a akurat vcera sa ma prvykrat pytala, ci uz ma rovnejsie zuby 🤣

ALE druha dcerka, teraz 6.5 rocna ma zase tiez horne jednotky velmi krive a do vyrazneho predkusu (spodne pekne rovne)...videla to rovnaka cel.ortopedicka a skonstatovala, ze to je sice o cosi horsie ako s prvou, ale stale vraj nic oproti inym horsim pripadom (take si uplne neviem predstavit, lebo nase dve prve dcery maju ozaj riadne krive zuby) a ze o rok moze dostat tiez nocny strojcek...ze sa vobec nemam obavat, ze to vraj pri oboch strojceky pekne napravia...

Uz len na to pripravit penazenku 🙈