Zubné kazy u 4-ročného - 8 kazov

arabelka33
20. aug 2024

Ahojte. Prosím Vás syn má 3 roky a 8 mesiacov. Dnes sme boli prvý krát u zubára (aj to nejakého k dieťaťu nájsť bol problém) a na dentálnu. Syn má alergiu na bielkovinu kravskeho mlieka, nedostatocnu imunitu atd., sladkosti do 2 rokov nemal vôbec. Neskôr, ak mal tak maximalne bio dm ovocné tyčinky. Ovocie ako malý úplne odmietal. Zubky čistíme kefkou + docistujeme jednozvazkovou kefkou. Ale k veci. Dnes mi zubár oznámil, ze syn má 8 kazov. 8!! Je možné, aby malo 4 ročné dieťa 8 kazov? Dokonca jeden z nich je na predných dvoch zuboch 😱. Čítam tu rôzne príbehy, ale teda o 8 kazoch som sa nedočítala u tak malého dieťaťa. Som z toho rozčarovana. Mám hľadať názor aj iného zubatá? Zubky na pohľad niesu čierne, alebo nejaké, že by bolo voľným okom vidno, že má kaz.

mikitilik29
20. aug 2024

@arabelka33 keď sa smiem opýtať ako prišiel na tie kazy keď vravíš ze ich nie je vidno

hendikep
20. aug 2024

@arabelka33
@mikitilik29 kazy nie su cierne, ale biele ( mierne do zlta ) to je rozsireny mytus ze su cierne …

arabelka33
autor
20. aug 2024

@mikitilik29 vyšetrením? 🙃 Ukázal mi nejakú mini dierku na zúbku (medzi zubkami) vzadu a, ze to uz je kaz 🙈

katie253
20. aug 2024

@arabelka33 kamaratkina dcéra, tiez 4 roky, mala 9 kazov. Opravovali jej ich v plnej narkóze v Košiciach.

arabelka33
autor
20. aug 2024

@hendikep áno, presne dnes mi to ukázal aj na tých dvoch zuboch vpredu. Ze to uz je kaz. Pritom to vyzerá akoby tá medzierka bola skôr priesvitná. Ale nieje, je to kaz 😔

ivinkapink
20. aug 2024

@arabelka33 neterka, čerstvo 5rokov, 11kazov 🙈 pritom pol roka dozadu nič..

arabelka33
autor
20. aug 2024

@katie253 ah.. 😔 Akože syn úplne spoluprácoval, nebál sa. Urobila mu dentálnu hygienu trošku, vydržal, vysedel. Bol v pohode. Skôr ma zarazil ten počet kazov. 😔

laura164
20. aug 2024

Áno môže mať toľko kazov. Ja som dcere čistila od prvého zúbka, ale v noci ona nepila vôbec mlieko, iba do 3 mesiacov, potom už nechcela a spala celú noc, tak som jej nemusela čistiť po kŕmení, niekto necisti v noci po kŕmení zuby. Moja dcéra je sladkosti, ale vždy večer jej ja umývam medzizubnou, jednozvazkovou a s nitou...ráno hneď po zobudení si umyje zuby sama. Raz za týždeň používa elmex gél. Skús používať aj medzizubne kefky

arabelka33
autor
20. aug 2024

@ivinkapink fuha 😔🙈.. Ja som teda dnes sa pytala každého v mojom okolí a nikto teda nemá toľko kazov.. V 4 rokoch. Preto ma to zarazilo.

hendikep
20. aug 2024

skus si pozriet tuto temu, ten pocet asi nie je taky vynimocny https://www.modrykonik.sk/forum/problemy-so-zubkami/zuby-s-kazmi-u-5-6-rocnych-deticiek/

basska_b
20. aug 2024

Moja 4.5rocna ma tiez tolko kazov. Znie to hrozne, ale ide o to, v akom stadiu su tie kazy. Vedia sa aj zastavit, alebo progreduju tak pomaly, ze skor vypadnu, akoby mali zacat boliet. Na tych prednych hornych tiez, ale tam povedali, ze to skor vypadne, ako by to malo robit problem. Tam to velmi pomaly progreduje. No a potom ma v medzerach. Jednu medzeru bolo treba vrtat, akurat dnes sme boli. Za pol hodinku bolo po vsetkom. Dalsie su uplne malinke kazy, volnym okom neviditelne, bude sa to sledovat.

Moja dcerka zial neni svata, co sa sladkosti tyka - u vas vidim trosku vykricnik ta alergia na BKM moja dcerka nelubi mieko a mozno by mala lepsie zavapnene zuby.

Este mam 6rocnu dcerku, ktora nema ziadny kaz, resp len jeden v medzere a ten sa zastavil sam

vsicka036
20. aug 2024

Nechci vediet, ake zuby zadne ma nas 6rocny. Ktory dr pozrie do ust, to komentuje, ze sa mame starat. Ma sonicku kefku, umyvame 2x denne, Elmex pasta, Elmex gel, pytala som sa zubarky, co viac mam este robit. Ze robime vsetko, ustna voda je zbytocna, este vyplachovat po kazdom jedle cistou vodou. A mne je do placu, ale zuby ma.

arabelka33
autor
20. aug 2024

@basska_b myslíš, ze aj alergia na mlieko má spojitosť so zlými zubami? Zubár mi to úplne vyvrátil 😔 ze to je proste tým, že mu nedocistujem zuby každý večer zubnou niťou..

basska_b
20. aug 2024

@arabelka33 Neviem no, tam je velmi vela faktorov... vsetci zubari povedia, ze si "zle cistime"... malo casto, malo dlho, nespravnou technikou, malo pomockami atd. Ja ked cistim dcerke nitou, tak tam nic nema... a napriek tomu medzery pokazene

misana84
20. aug 2024

My sme akurát dnes boli tiež na preventívne, mala má 4 roky a 8 mesiacov a ani jeden… že má zuby po mne ale moja v živote nejedla lizatka…proste nedovolím lebo lizatko je najhoršie na zuby radšej keks jej dám ako toto… ani tvrdé cukríky samozrejme.

anna_anicka83
20. aug 2024

@arabelka33 Pozri, my sme čistili iba kefkou ráno a večer. Ani som deťom nedocisťovala jednozväzkovou, ani niťou. Jedna dcéra do 8 rokov bez kazu, druhá ide mať 6 a tiež nič. Ja mám od decka napríklad večne pokazené zuby. A to si ich čistím najviac z rodiny😠Môj muž drhne zuby tvrdou kefkou 2x denne a má 3 kazy. Ja mám jemnú kefku, medzizubné kefky, ústne vody a zuby stále katastrofa. Tiež mi je do revu, keď idem k zubárovi a stále niečo.

misana84
20. aug 2024

@anna_anicka83 to ako môj muž, my to mame opačne

anna_anicka83
20. aug 2024

@misana84 Mne to proste príde ako genetika. Mne tie moje zuby nezuby dorazili 3 tehotenstvá. Moja sestra to isté a moja mama po 4 deťoch to isté. Celý život sa všetky trápime so zubmi. A môj švagor ani neumýva, výplachne ústnou vodou, ide na dentálku a na prehliadke bez kazov🤔

estellas
20. aug 2024

Ja nie som zubárka. Som čítala že mliečne zúbky sa ľahko pokazia. Možno je to pravda 🤷🏻‍♀️ lebo ja som mala štyri kazy keď som bola malá a teraz ako dospelá mám menej kazov.

angela85
20. aug 2024

Mne ako dieťaťu vyrastali zuby hneď pokazené,predné sa mi rozpadli a nemala som ani päť rokov. Zuby som mala zničené skôr pri dasnach,najprv žlté a neskôr kazove,ale to cez celé zuby a nie že bodka. Niektoré mi vyrastali rovno cierne. Sestrina dcéra to isté a teraz moja dcéra. Som z toho nešťastná,ale u nás je to asi dedične. Zubárka to ani neoprávňuje,lebo že by ich mohla rovno trhať. Rieši len ak jeden bolel a spravil sa vacok,tak vyvrtala aby sa uvolnil

misana84
20. aug 2024

@anna_anicka83 presne genetika môj muž ako vy… ale on má tesne pri sebe čiže kopu kazov .., ja si umývam ale nič speci… kefka a pasta

ivka21
20. aug 2024

Pozerám ze nás je tu viac co si drhneme zuby a mame kazy no čím to môže byt, je to nespravodlivé alebo vôbec nieje pravda to o čistení zubov. Môj syn 3 r ma zatiaľ jeden ale ani neosetrovala lebo ze to by bol stres pre dieťa a on je taky ustrachany boji sa doktorov

nika23t
20. aug 2024

@arabelka33 naša zubárka mi presne také svetle miesta na zuboch ukazovala, ze je to začínajúci kaz. Ona ich neopravuje, ale chodíme na kontroly oveľa častejšie, pokiaľ sa nemení, je ok, ak ano, vtedy už zub lieči. Používame elmex gél a ešte jednu pastu, ktorá bráni kazom vznikať, na názov si nespomeniem, ale po umytí zubov ju nanesieme a bez oplachovania 2xtyzndenne. Áno, mliečne zuby sú zradné, nás biela farba klame, ze su zdravé.

arabelka33
autor
20. aug 2024

@misana84 tak môj tiež v zivote nemal lízatko ani tvrdé cukríky 🙈 možno to znie neuveriteľne, ale keďže do 2 rokov veľa veci nemohol, tak teraz to v podstate ani nevie a nechce jest. Napríklad ani zmrzlinu nezje, ani len nechutná, melon atd...

arabelka33
autor
20. aug 2024

@nika23t asi myslíš biorepair pastu. A elmex gel poznám ale ten je až od 6 rokov, ze?

misana84
20. aug 2024

@arabelka33 tak sa tým netráp… neovplyvnis to… podľa mna si spravila maximum… Adi treba len chodiť častejšie a sledovať…

klip0
20. aug 2024

@arabelka33 pre mladšie deti je GC tooth mousse

nika23t
20. aug 2024

@arabelka33 biorepair používam ja, pre deti mám GC Tooth mousse. Ale toto sa nanesie po umytí zubov a už nič nejesť ani nepiť po tom, biorepair plus používam ako normálnu pastu.

oskvarka
20. aug 2024

@arabelka33 ano dierka na zube je kaz.. to ze ti bakterie vyzeru dieru do skloviny to je kaz.. inak ovocne bioticinky a sussene ovocie kazy viac zuby ako cukriky.. lebo je to lepkave dostane sa to pomedzi zuby a sa to tam lahko prilepí.. lepsie je skutcné ovocie jesť, ale chápem ze niekedy si chcete aj nieco uzit.. alebo potom rozmocit v jogurte a tak.. mozete mat ale aj predispoziciu na kazy .. genetika nepusti.. odporucam sonicku kefku.

arabelka33
autor
20. aug 2024

@klip0 tak to nemôžme. Obsahuje kazein 😔