Zlomený predný zub u dvojročného dieťaťa

arexka
28. mar 2023

Dobrý večer dcerka nešťastne spadla poradte čo s tym spravi/ nespravi zubar:(

euka210
28. mar 2023

@arexka nic nespravi

zuzubb007
28. mar 2023

Necha tak, ked je to mliecny zub nerobi sa s tym nic

domculik
28. mar 2023

@arexka Aj moj si takto odstiepil z mliecneho zubka, ale casom mu ten zub este povyrastol a zabrusil sa, takze to bolo menej vidno a sme na to skoro aj zabudli. Toto podla mna vobec netreba riesit.

arexka
autor
28. mar 2023

@domculik bodaj by ste mali pravdu mne je az zle z toho sa točila točila a stratila rovnovahu tatino ju strážil mu to davam za vinu ja by som ju chytila take pekne zubky mala ma to boli za ňu 😞

vahcaac
28. mar 2023

@arexka nedávaj mu to za vinu 🙂 mohlo sa to stať aj tebe ani nevieš ako. Ja som bola vedľa 11 mesacneho syna a zlomil sa mu zub. Keď bude dieťa staršie, môže sa mu ten zub domodelovat. Moj brat zubár to spraví môjmu dieťaťu keď bude spolupracovať, Takze počítam že ešte pár rokov bude chodiť so zlomeným 🙂

amelie2017
28. mar 2023

Nespravi nic. Maximalne rtg ci uz nie je poskodeny aj trvaly zub. Dcera tak spadla presne v den svojich 3 narodenin. Odlomene zo zuba a bohuzial jej az zcernel. Komecne sa po 2 a pol roku kyve 🎉
A tatinovi nedavaj nic za vinu, moja si prvykrat odlomila kusok ako 2 rocna, bola so mnou, bola som od nej na meter. Krvi ako z prasata, obe nove bundy komplet od krvi.

arexka
autor
28. mar 2023

@vahcaac šak toto že ona je mala neotvori ani pusu zubarovi :( dosť ze ja mam zo sebou starosťi zo zubami mi trhali korene zašivali nedavno ešte aj mala 😞 skusim zajtra zavolať zubarom co su nablízku ci sa na to nepozre nejaký ešte jej len vyšli zubky a už ma zlomeny 😞

petamich
28. mar 2023

nie s tymto nic robit nebudu, zbytocne tam budes chodit, ak sa zub odlomi tak, ze je ostry a mohol by poskodit jazyk alebo ustnu dutinu, vtedy to zbrusia ale inak kedze je mliecny s tym nic robit nebudu

nas maly tiez cez vikend spadol a kusok sa mu odbil a pol tvare ma oskretej, zub neriesim, kedze je to mikroulomok (podobne ako tvoja mala) a teda rozhodne to nedavam za vinu svokre, ktora s nim bola vonku, lebo sama viem, ze je to sekunda a zle sa stane

zuzuliennka1
28. mar 2023

@arexka prosim ta, to nemyslis vazne, ze to muzovi davas za vinu?? stat sa to mohlo aj tebe.
je to mliecny zub, kustik odlomene, nic vazne, za chvilu aj tak vypadne..
keby to mala zlomene inak, nedajboze cely zub pri koreni alebo ostrejsie, to by bolo ine, ale s tymto zubar nebude robit nic

dominikak4
28. mar 2023

Synček tiež vo štvrtok nešťastne spadol keď bol s manželom vonku a takto isto to vyzeralo, odlomené zo skloviny a zakrvavené okolo zubčeka, na druhý deň to jasno napuchlo a bolo fialové. Má dva roky, utekala som k zubárke lebo sa mi zdalo, že zúbok má akoby posunutý a vsunutý dnu a tak aj bolo.... Zubárka povedala, že sa mu aj mierne kýve, nedá sa s tým vraj urobiť nič, má mať cca 5-6 dní kašovitú stravu, nespadnúť, nezakusnúť do tvrdého a zub by mal nazad zrásť a spevnieť, povedala, že buď sa povysunie a popraví sám, alebo prirastie tak ako je....prešlo 5 dní a zdá sa mi, že je zase na svojom mieste, opuch ustúpil. Bála som sa mu aj zuby umývať. So zlomenou sklovinou sa nedá robiť nič teraz, je to len odštiepené našťastie, takže to nie je potrebné. Pri hlbších zlomeninách skloviny, ktorá by už zasahovala do dentínu, by museli syna uspať a zub dorobiť a to je vzhľadom na jeho vek a váhu nemožné, tam je podmienka myslím 15 kíl a cca 3 roky. Zubárka povedala, že treba sledovať zub lebo keďže bol udretý a posunutý z lôžka, tak môže odumrieť, nemusí. Zbehnite zubárovi nech jej to pozrie, či je to len o sklovine, lebo tiež tam vidím krv okolo jasna a to nie je dobré znamenie. Nedávajte jej nič tvrdé kúsať, skôr len kašovité. Ak by jej zlomený zubček oškieral peru je možné trochu to zabrúsiť, aby nebol ostrý, ale inak ho budú asi len sledovať.

dominikak4
28. mar 2023

Muža by som nevinila, určite ho to samého trápi, napríklad náš malý je veľmi živé dieťa, že je sám pre seba nebezpečný =), Zraní sa všade, celé dni za ním behám a zachraňujem čo sa dá a napriek tomu mal aj pri mne nejeden úraz čo som proste nestihla zasiahnuť. Deti sú deti, nie vždy sa dá chytiť a predvídať - je to sekunda. Sú deti pokojnejšie tie majú menej úrazov a sú také čo proste neustriehne človek. Môj malý sa rozbehne hlava-nehlava, všade lezie, skáče, nemá absolútne pud sebazáchovy zatiaľ. Minule mi normálne do plaču prišlo, že ja už nevládzem, že nech robím čo robím vždy niekde zletí, vymýšľa také somariny, že až. Minule som umývala riad a to už mal po tom úraze so zubom a mala som ho strážiť, aby sa znovu neudrel. Po dvoch hodinách intenzívneho stráženia a vymýšľania pokojných hier som odbehla umyť riad a bol pri mne a pil vodu, všetko bolo ok. No o pár sekúnd som sa na neho pozrela, voda bola porozlievaná a on si do tej kaluže postavil gumennú loptu a hlavou sa na tú loptu staval ja som to uvidela až ma myklo a len som ho zdrapla celá biela, som v 33 tt normálne mi brucho stvrdlo v sekunde, že proste to dieťa je schopné kedykoľvek sa prizabiť na počkanie.

veronika33
28. mar 2023

žiaľ nič sa s tým nedá robiť, dcéra - vtedy 3 ročná okolo mňa behala, kým som syna dávala do kočíka, potkla sa tak nešťastne, že urobila ešte dva kroky a tvárou spadla na múrik, keby spadla hneď, tak sa vlastne nič nestane, mala oteplováky a rukavice, ale žiaľ ešte tie 2 kroky a ústa rozbité, tiež som utekala k zubárke, trocha sa jej jeden zub kýval, nemala odštiepené, ale zakrvácane ústa aj ďasno, zubárka vravela, že s tým sa nedá nič robiť, len vymývať repíkom a čakať kým sa to zahojí, do 2 týždňov jej vypadol jeden zub a asi do dvoch mesiacov aj druhy, takže bola bez predných 2 zubov, kým jej nedorástli trvalé zuby - skoro 3 roky

dominikak4
28. mar 2023

@veronika33 prosím Vás, dúfam, že sa neurazíte za otázku, prečo jej vypadli? Odumreli? do niečoho zakusla? Lebo mne tvrdila zubárka, že zub prirastie do týždňa len potom je otázne či neodumrie (t.j. zošedne, sčernie, opuchne atď...). Nehovorila nič o samovoľnom vypadnutí zuba po tak dlhej dobe od úrazu.

dominikak4
28. mar 2023

@veronika33 Inak čítala som, že ak vypadne zub a dá sa hneď do vlažného mlieka a uteká sa na pohotovosť, tak sa dá zachrániť, že ho vsunú do jasienka a znovu prirastie. Vraj mliečne zuby majú taká schopnosť nazad zrásť. To ste neskúsili?

veronika33
28. mar 2023

@dominikak4 ten čo sa jej kýval, tak vypadol po tých 2 týždňoch sám, ani neviem čo presne robila, ale proste ho potom vypľula a ukázala, čo má, ten druhý jej vypadol keď zahryzla do jablka, zostal v jablku, vôbec jej nezčernali, rana sa zahojila, myslela som že je to už ok, ten jeden sa jej proste kýval hneď po úraze

veronika33
28. mar 2023

@dominikak4 ona si buchla hlavne pery a ďasna, boli sme potom aj na panoramatickom snímku, či má dobre založené trvalé zuby, tie boli našťastie ok

ankare
29. mar 2023

@arexka je mi to ľúto,ale mužovi nič nevyčítaj, je to sekunda a môže sa to stať aj vtedy,keď je s Tebou. Držte sa!

ikka204
29. mar 2023

Naša si tak nešťastnou náhodou zlomila oba predné zúbky. A to sme pri nej sedeli obaja rodičia a pozerali na ňu. Doslova sa jej na sklenenom stolíku roztrúsili na prach. Ale ona to mala odlomené na kompletku, skoro nič jej tam neostalo. Bolo vidno, že to má citlivé, ani čistiť si to nedala. Zašli sme za detskou zubárkou, ktorá jej vyplnila kanáliky a dorobila plombou dočasné zúbky. Boli také sivšie, ale funkčné a bez bolesti. Teraz už má trvalé. Toto podľa mňa nebude až také hrozné. Ona potom ešte dvakrát s tými dorobenými rafla a tiež jej to takto pri ďasnách zakrvácalo trochu, ale inak sa nič nestalo, zuby držali.

ana82
29. mar 2023

aj môj mal rok a pol spadol na stolík, to je sekunda, boli sme tam a predsa, to sa stáva, zlomil horné 4, boli sme u zubnej, trošku mu to zbrúsila, aby mu to nevadilo na jazyk, neškrábalo, sesternica tiež, ale tá si ich chudera vrazila naspäť, mala problémy keď jej išli nové, dlho tam boli staré a nové jej vyšli trochu akoby "zvlnené"
tvoja to nemá až také hrozné, môj štrbavý chudák šušlal 🙂 ale k zubnej by som išla, oni vedia ako na také malé deti, ja som ho mala na kolenách, vopchala mu ten roztvárač, no jasné, že plakal, ale tak robila mu to možno minútku, dostal malé zvieratko, naša zubná tam má pre takých malých a spoko išiel domov

arexka
autor
29. mar 2023

@ana82 volala som že mame prísť o 13 tej sok zvedavá čo povie zubar ale veru Racej nech to vidí či s tým niečo spravi alebo nie

ana82
29. mar 2023

@arexka pravdaže a ak to má ostré by si tam jazýčkom stále behala, šak uvidíš, malej vysvetli, že musí zúbky ukázať, aby ju viac neboleli, tak ono sa to asi bez plaču nezaobíde,ale to prežijete 🙂 aby sa horšie nestalo 🙂

nnnuuunnn
29. mar 2023

Ja tam snáď ani nič nevidím, to akože chýba ten polmilimeter? 😂

whatever1
29. mar 2023

@arexka Popros zubara nech jej to trosku obrusi nech to nema ostre. To vydrzi 2sekundy.

ada309
1. dec 2023

@ana82 prosím vás,ako spolupracoval taky drobec u zubára... nadá tiež včera odstiepila kúsok predného zuba a rada by som jej to dala spraviť ..

arexka
autor
1. dec 2023

@ada309 nespolupracovala keď jej chcel otvorit pusu plakala to ozaj len tak pozrel a povedal zubar aby na to nejedla nič tvrde aby sa dasno zahojilo ..a že mam narok s ňu prísť každého pol roka na prehliatku aby su zvykla na zubara dostala hračku zvieratko a išli sme domov sak to už je dávno a na tom zube to už ani neni vidno veru asi oni s tak malymi deťmi moc robit nemožu

ana82
1. dec 2023

@ada309 no našemu to bolo treba zbrúsiť, skúsili sme po dobrom, no kde, sedel na mne, nohy som mala medzi nohami, ruky držala, do úst mu dala takú násadku, držala aj sestrička🙈ale bola to len chvíľka a dostal zvieratko, to naša dr dáva také malé zvieratko, tak išiel vysmiaty domov, neboj zvládnete

ada309
1. dec 2023

@ana82 vďaka za odpovede... taka som smutná z toho..

ana82
1. dec 2023

@ada309 hlavu hore, aby sa horšie nestalo, poznám dievča, ktoré si vrazilo predná zuby a ako jej išli nové vytláčali staré, nové má také no divné akoby zvlnené, odštiepený je pohoda, to zvládnete, držím palce

ahupkova
25. jan 2024

@ana82 Aj moj syn si zarazil pri pade zubok cely do dasna. Nemal ani 2 roky. Bola to sekunda a pritom obaja s muzom sme boli pri nom. Tym zarazenim si narusil trvaly zubok. Zarazeny museli vytrhnut aby presne neprekazal trvalemu a aj museli lebo chytal zapal. Strasny zazitok dodnes to neviem prekusnut (2roky) a aby toho nebolo malo mam aj dcerku. Ta bohuzial robieva hystericke sceny. Kolkokrat ani neviem sa na nieco urazi raz chce tak raz tak a ked nie je po jej ani nezaplace nic ze sa jej nieco nepaci len sa hodi o zem. Dcera ma teraz 26mesiacov cize o par mesiacov starsia ako syn ked mal uraz. Zvykne sa vyzliekat sama ked pride z vonku. Nema rada ked ju vyzliekame vsetko chce sama. Vcera sme prisli z vonku a povedala som prosim vyzlec sa normalne ako vzdy ja som sa isla otocit a tu rana plac krv😔 Hodila sa tvarov puskou zubami normal do vykachlickovanej zeme. Odbila si z predneho zubka a roztala peru. Strasne mi je to luto mala nadherne zuby a bola mi takou naplastou na synov uraz. Inak je opatrna pri padoch dava pekne rucicky dopredu. Keby mi dala aspon najavo ze sa jej to tentokrat nepaci aby som vedela reagovat . 😔 Takze maminy ja deti mam dve a obe uraz so zubkom. Su horsie veci samozrejme ale velmi to mrzi toboz ked to je ozaj u oboch deti 😭