Zábaly ruky, nohy a hrudník

tinaa64
18. apr 2018

Ahojte..mam davat zabaly dcere..ale rozchadzaju sa nazory a ja uz som z toho jelen...mam info ze zabal mam dvat na ruky nohy a zatylok..ze nemam davat na hrudnik lebo moze dostat dcera zapal pkuc alebo prechladnut..dr.mi hovorila ze mam dvavat na hrudnik a nie ruky nohy lebo sa rychlo stiahnu cievy a moze mat krce..tak co mam robit? Co ke spravne a co nie?uz mi sibe z tych info...

tinaa64
autor
18. apr 2018

A teraz som si vsimla ze som to dala do nespdavnej diskusie...ospravedlnujem sa

1katicka
18. apr 2018

Nám doktorka tiež tak vravela že na hrudník. Ruky nohy sú pri horúčke studené, tie ochladzovať netreba ale že na hrudník zábal ale len potiaľ ako končia rebrá. Na bruško nie. Najlepšia je asi sprcha.

michaella94
18. apr 2018

ja viem tak ze zabal sa nesmie davat na ruky a nohy....cize od krku po kolena nizsie nie...ja tak zabalim syna a do pol hodky mu teplota klesa a to on mi slabo reaguje na lieky takze ja skoro vzdy musim davat zabal...ked das zabal neprikryvaj s perinou nech sa ma kde odprovat teplo len plachtou alebo oblieckou na paplon....

galixx
18. apr 2018

Urcite by som pocuvala lekara, tiez mam info ze na hrudnik

tinaa64
autor
18. apr 2018

@1katicka moja ma ruky nohy teple...

tinaa64
autor
18. apr 2018

Baby..pxaj ja mam z toho hokej..tolko info naraz a neviem co robit a co nie..mala ma zacinajucu anginu....a teploty 39.7...dala nam antibiotika..no neviem lebo ze vraj ani ta teplota bu sa nemala znizovat takym paralenom..ze vraj ta teplota bojuje proti virusu ...teeplota stupne max na 39.7 viac nie..momentalne nema taku vysoku...

suzie.h
18. apr 2018

@tinaa64 ano, teplota bojuje proti mikroorganizmom, ale ak je prilis vysoka, moze byt nebezpecna (vycerpanie, febrilne krce...), preto sa znizuje, ale len ak je vyssia ako 38,5°C, do roka nad 38°C. Ak sa nedari znizit teplotu liekmi, moze sa dat zabal - vlazny, nie ladovy, na hrudnik - zabalit do mokreho vyzmykaneho uteraka, na to jeden suchy tak, ze ruky a nohy su vonku. Ak su ruky a nohy studene, zabal sa nesmie davat. Miesto zabalu mozete skusit dieta sprchovat vlaznou vodou alebo posadit do vlaznej vody do vane - ochladzuje ho odparovanie vody z telicka.

asocial
18. apr 2018

@tinaa64 teplotu by si mala znizovat nad 38,5..ved aj ty, ked mas teplotu si ju znizujes, preco nechat trapit dieta...presne ti to popisala
@suzie.h

tinaa64
autor
18. apr 2018

@asocial ja ju nenechav trapit sa...snazim sa jej to znizit.....ja som len pisala co som sa dozvedela...a preto sa pytam..lebo z kazdej starny nieco ine pocujem a uz ma aj hlava z tpho boli ..teraz spu uz nema take teploty...bala som si ci mi neskolabune alebo co..velmi hpruca bola..toto ka enpoznam..starsia ked mala tak max.38.5 aj to den dva..a nic viac..a za 4 roky iba dva krat..mame aj antibiotika a dr.povedala ze teploty mozu trvat tri dni a potom bu to malo uz ist dole...

tinaa64
autor
18. apr 2018

@suzie.h a ak ma ruky a nohy teple?

suzie.h
18. apr 2018

@tinaa64 vtedy mozes davat zabal, ak je to potrebne, teda liekmi nevies zrazit teplotu pod 38,5..

tinaa64
autor
18. apr 2018

@suzie.h tak to som mevedela...pekne sa znizila a potom zas stupla..tak som davala aj tie zabaly....

suzie.h
18. apr 2018

@tinaa64 po akej dobe stupla? lieky mozes striedat jeden druh kazdych 6 hodin, ak stupne skor, po 4 hod mozes striedat ibuprofen a paracetamol.. ak nestaci, vtedy zabaly (teda aspon pre nasho su tie zabaly strasne, takze ak sa da, radsej mu dam sirup.. ale ked uz po 2 hod vyletela teplota zas ku 40, zabaly pomohli).

tinaa64
autor
18. apr 2018

@suzie.h cca po 4 hod.striedala som z nurofenom..ale dnes mi dr.povedala ze m davat iba paralen(m sirup)lebo ten nurofen velmi ryxhlo stahuje teplotua moze mat krce a ze velmi zatazuje oblicky..teraz som kej merala tak aje ta teplota este v norme ma 38.3

suzie.h
18. apr 2018

@tinaa64 no nam paralen vobec nezabera. a nurofen sa bezne detom dava, tak celkom tvojej dr.nerozumiem, takto pri kratkodobom podavani kvoli chorobe.. kazdopadne ten paralen najskor po 6 hod dalsiu davku.. ale 38.3 je este fajn.. tak nech atb rychlo zaberu a teploty uz nie su! ;

zuzka102
18. apr 2018

Akurát sme toto uplynule dni riesili.. ☹ V skratke - zábaly na telíčko, teda od hrude po kolena/lytka, ruky a spodok nozok volny, cca 10min. nechat potom znova. Paralen a Nurofen môžeš striedať po cca 4h, ale ten istý liek najskôr po 6h. Hovoríme o vysokej teplote, nad 39.

zuzka102
18. apr 2018

Alebo namiesto zabalov vlažný (nie studený) kupel, prip.sprcha.

tinaa64
autor
18. apr 2018

Baby dakuhem za rady..jadam ju to uz dajak prejde a dobojujeme do uspesneho konca...hlavne nech ma teplotu pod 38.5 a nech sa nezvysuje aspon kym ta angine neprejde..pokial nebide mat viac akov38.5 tak bidem rada a nebidem jej to zbojat dole...

mishadudy
18. apr 2018

Mi tiez akurat bojujeme s anginou. Maly ma teploty do 39,8 aj to mu hodinu musim robit zabal na hrudniku. Co sa tyka zabalov, tak lekari idporucaju na hrudniku, no ako zistujem, tak len ta starsia generacia odporuca zabaly na ruky a nohy. Ja to radsej neskusam. Maly ma vacsinou studene rucky, no lekarka vravela, ze len mu ich mam zohriat a hned mozem dat zabal.Nam sa angina bohuzial vratila. Pred dvomi tyzdnami nas tiez potrapila. Maly sme teploty az 5 dni.

montemotherone
19. apr 2018

@tinaa64 to čo hovorí doktorka. Na ruky nohy sa NESMÚ dávať hlavne u detí. Asi preto sa tie názory rozchádzajú. U dospelých to môže byť inak. Zápal pľúc dostať nemôže, pretože zábal NIE JE STUDENÝ!!! Nemá chladiť, ale zvlhčovať. Resp. voda sa používa len na akýsi prenos vysokej teploty z tela preč.
Správny postup je takýto: Namoč uterák do vlažnej vody (teplota čo najbližšie k teplote tela!), Obaľ celý hrudník, na to vrstvu suchej teplej osušky- tiež okolo celého hrudníka, a prikry dieťa prikrývkou. Nechaj pôsobiť 15 min. a zase zopakuj. Mám skúsenosť že už po druhom zábale teplota klesne, a často aj vydrží už nezvýšená, čo sa mi pri liekoch nestávalo. A samozrejme, znižuj až po 38- 38,5... 😉 Podľa toho ako to dieťa zvláda. Zvýšenie teploty je prirodzená reakcia organizmu a do istej miery je veľkým prínosom pri samotnej liečbe.

tinaa64
autor
19. apr 2018

@montemotherone dakujem..mala uz ma 37.6..dufam ze uz to nepojde hore
.

tinaa64
autor
19. apr 2018

@mishadudy moja mala stale do 39.7 a ruky nphy teple..u nas to je uz 4 den a klesla jej teplota na 37.6..poobedd mala 39.7 robila som zabal ale u som ani ten paralen nedavala..do rana teplota sama klesla

tinaa64
autor
19. apr 2018

Baby dakujem v velmi pwkne..pomohli ste mi

lubi40
19. apr 2018

@tinaa64 anginu sposobuje bakteria, nie virus-preto ma atb. Na virus atb nefunguje. Co sa teploty tyka, tak ano teplota je fajn, ale nie viac ako 38,5, potom sa ma znizovat, ci uz paraleno alebo ibuprofenom.