Synčekovi vytrhli predné zúbky. Narastú mu trvalé?

doska
7. dec 2016

Ahoj maminy, mate prosim niektora skusenost ako my?

Mojmu onedlho 6rocnemu synovi, museli kvoli zapalenym dasnam odstranit horne predne zubky(asi pred rokom) , mal ich pokazene (prispelo tam viac veci, to nemienim teraz riešiť, vycitky a rady v tomto smere si prosim nechajte,staci mi moje vlastne trápenie,vdaka).

Velmi by mi pomohlo, keby som sa dozvedela, ci je fakt pravda ze niekomu po vytrhnuti mliecneho zubka nenarastol trvaly zub. Je treba ist k stomatologicke na rtg alebo len tak cakat? Prve sestky sa uz prerezali, kyve sa spodna dvojka, bojim sa velmi o tie horne... velmi pekne Dakujem za odpovede

marina1111
7. dec 2016

Okolo 6. rokov sa tiež vymieňajú mliečne jednotky za trvalé, a zase ako prvé dolné.
Okolo 7. rokov prebieha výmena dolných dvojek a približne v 8. roku dvojek horných.
Ďalšie nasledujú horné štvorky.
V 9. roku života , o niečo neskôr sú to dolné trojky a štvorky.
V 11. roku prebieha výmena pätoriek, častejšie skôr horných.
Po pätorkách nasleduje horná trojka, ktorá vypadáva z mliečnych zubov najčastejšie ako posledná.
Prerezávanie sedmičiek prebieha v 12.-13. roku života.

doska
autor
7. dec 2016

@marina1111 diki, toto som našla na webe aj ja, docitala som sa aj to,ze niekedy strasne dlho trva kym vyrastú alebo uz nevyrastu tie trvale zuby , kde boli mliečne predcasne odstranene :( preto to zistujem...ci sa s tym niekto v zivote stretol...

monikaparson
7. dec 2016

@doska Kamoška má 30 rokov a stále jeden mliečny zub. Neťahli jej ho, lebo by už vraj trvalý nenarástol. Mne bežne ťahali mliečne zuby a nie jeden a vždy narástol trvalý, mám všetky zuby nakomplet. 🙂

doska
autor
7. dec 2016

@monikaparson hm,dakujem, len tahali ti predcasne alebo uz ked bol ich koren vstrebany? Lebo som zistila ze aj v tom je rozdiel....teda ten hlavny rozdiel...dakujeeem

monikaparson
7. dec 2016

@doska To už si nepamätám, ale ťahali, lebo boli pokazané to viem isto, ale ako to bolo so zubom, neviem. A bolelo to ako fras. 😀

doska
autor
7. dec 2016

@monikaparson dakujem, ja od malicka trápnem aby mali dobre zuby....boze duuufam ze to bude v pohode....tak si si zazila teda....zuby vefia potrapit :( :(

monikaparson
7. dec 2016

@doska no hej a bohužiaľ sa to so mnou vlečie doteraz, ale ako som začala riadne čistiť, tak sa to ozaj výrazne zlepšilo. My preto aj malej riadne čistíme, aj zubnou niťou fakt od malička.

doska
autor
7. dec 2016

@monikaparson no to aj ja, cistime ako divi pastou kefkou medzery ma takze nit netreba...tam aj choroba bola atb caje vtedy....hadam dobre bude dakujem ti

jeennyv
7. dec 2016

@doska mne trhali mliecne dokonca jeden bol polamany a cely pokazeny a bolel..kazil sa od liekov a na prednych som mala dokonca take kruzka...vsetko mi narastlo a v poriadku a inak ja nepoznam zatial nikoho komu by zubky po niecom takom nedorastli

marcelatje
7. dec 2016

@doska to ze zub nedorastie je zriedkave. Ak aj niekto taku slusenost ma - co je uplne realne- tebe zo nijako nepomoze. Malo by sa to vsak dat zistit podla rtg snimku.

casdante
8. dec 2016

Urcite sa prerezu. Aby si bola pokojnejsia; daj si spravit panoramicky rtg snimky a tam to budes mat cierne na bielom. Moj syn ma sedem rokov mliecne dolne zubky sa mu nekyvali a trvale zacali rast za nimi. Podla snimok sa uz rezu aj horne trvale a tak mu vytrhli 4 zubky; aby mali trvale miesto ; pretoze tam bolo jasne vidiet ; ze nerastu v spravnej pozicii a treba im viac miesta. Urcite ma aj tvoj syn tie trvale zubky schovane; snimok ta ukludni.

doska
autor
8. dec 2016

@marcelatje to je fakt, ze by mi taka skusenost nepomohla 😀 len sa mi to cele nezdalo a iba vyatrasilo....viem preco na nete nic neriesim,nehladam.... dakujeeem

kacena4
8. dec 2016

ahojko my sme mali uraz musleli nam vytrhnut prednu hornu stolicku v 5r. teraz ma 6,5 a dolne stolicky + hornu uz ma narastenu novu ale tu vytrhnutu este stale nie, ane sa jej ne chysta prerezat (zatial) - teraz este neriesim mozno o 1/2roka na preventivke zacnem - tiez dam spravit snimok ak sa nic nezmeni nech skontroluju ci je vsetko ok. zbytocne sa stresovat dopredu. ak mu ich vytrhli nie je to "prirodzene" podla mna zubok si chvilu pocka kym bude chciet ist von sam...

doska
autor
8. dec 2016

@kacena4
@casdante
Dakujem dievcata

rebeka7501
8. dec 2016

Určite narastú.
A s tým RTG - s dcérou sme boli poslané na RTG zubov pre zlé zápalové výsledky, zubár najprv frfľal, že načo RTG zubov (každý lekár si myslí, že zápal v tele je zo zubov) Pri RTG (asi 5 rovov dozadu) zistili, že dcéra nemá trvácnu 5 (stoličku) a ani mať nebude nakoľko sa na RTG nezobrazila pod mliečnym zubom. Mliečny zub opravil a poslal domov. Cca po 4 rokoch sa trvácna 5 objavila a mliečna vypadla.

miriam11
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
kaja73
8. dec 2016

@doska detom casto trhaju mliecne stolicky a to dost dlho pred ich casom na vypadnutie a nemaju problem ze nenarastu..skor je problem ze sa poposuva chrup a bude treba strojcek..inak mojmu vypadli predne zubky prirodzene a aj tak trvalo rok kym sa vobec ukazala spicka trvalych rezakov...uz som bola na nervy lebo nemal ani jeden rezak..teda 4 predne zuby-2 hore,dva dolu- viac ako rok ..terza je to rok a pol a stale tie horne nie su cele vonku...chce to cas niekedy..bude mat terza 7 rokov maly.

doska
autor
8. dec 2016

@miriam11 to mas pravdu, viem ze toto sa da riesit a vela ostatnych chorob nie, nerobim z toho mega problem, len som chcela info, ako kazdy koho nieco nejaky cas trapi....nemam co prepacit, kazdy ma nejaky nazor...

mirkamirko0809
8. dec 2016

@doska moja dcerka mala pokazene zubky aj cierne tiez som sa trapila a teraz ma krasne biele zubky a maly tomu asi 5mesiacov dozadu vypadli oba horne 1 a 2 a dolna 3 v priebeh tyzdna a stale nam nerastu,ale pevne dufam,ze nam vylezu takisto ako aj Vam,nesmies stresovat,aj ked mi baby sme take,ja som taka ista😀

marcelatje
8. dec 2016

@kaja73 už existuju tzv. medzerniky ktore sa vlozia medzi zuby, brania im aby sa posunuli a zachovalo sa miesto pre trvaly zub.

@doska ja ta chapem, ja mam cely zivot problemy so zubami a robim vsetko pre to aby sa tomu moje deti vyhli. Mojej dcerke vytrhli stolicku ked mala nieco cez dva roky.

vulka
8. dec 2016

@doska Mne veru nenarástla 3-ka a 5-ka.

maykaaa1122
8. dec 2016

to ze zub nedorastie je zriedkave. Ak aj niekto taku slusenost ma - co je uplne realne- tebe zo nijako nepomoze. Malo by sa to vsak dat zistit podla rtg snimku.

karolinka2010
8. dec 2016

@doska mojmu synovi museli vyoperovat ako 2,5 rocnemu prednych 5 hornych zubkov. Teraz ma 6 rokov,obmienaju sa mu zubky,uz ma 4 trvale. Hore mu ešte nerastu,ale chodime pravidelne k zubarke,tvrdi,ze ich tam citi,ked prejde po dasienku,ze urcite narastu. Pre istotu robila aj rtg,a mala pravdu. Chapem tvoj strach,aj ja som ho mala. Neboj bude to v poriadku😉

marcelatje
8. dec 2016