Plač 6 ročnej dcéry počas a po anestéze pri trhaní stoličky

ewellina
18. okt 2012

Ahojte. Našla som pre dcéru (6r.) nového zubného lekára. Prvé ošetrenie bolo trhanie stoličky. Zaplatila som za anestézu, ktorú jej lekár aj aplikoval(?). Po chvíľke išiel trhať ten zub, ale moja dcéra počas zákroku a dlho po ňom (asi hodinu) veľmi plakala. Bol to hororový zážitok. Na ošetrenie som ju pripravila, vôbec nemala pred ošetrením strach, som si istá, že by neplakala, keby tá anestéza pôsobila. Ona ani nezvykne plakať len tak pre nič - za nič. Začala som mať podozrenie, že doktor jej tú anestézu v skutočnosti ani nedal. Myslíte, že je niečo také možné? V každom prípade, toho zubára pre svoje deti už nechcem. Môžem od neho odísť po troch týždńoch?

liz_lemon
18. okt 2012

@ewellina anesteza sa dava ako injekcia, povedala dcera, ze je ju nepichol?

sissy27
18. okt 2012

@ewellina mne sa tiež stalo, že bolo treba vytiahnuť zub a injekcia proste nezabrala, ani druhá, ani tretia...a nepýtaj sa na tú bolesť 😝 účinok prišiel asi 2 hodiny po zákroku, necítila som si pol hlavy 😀 každý na to reaguje inak, takisto každý inak znáša bolesť... takže nebola by som až tak paranoidná, že ma zubár chcel oklamať...
čo sa týka zmeny dr. - myslím že sa to dá len raz za pol roka, ale pri zubároch neviem či to platí - ak si nájdeš súkromného, u ktorého si budeš všetko hradiť sama a nepôjde to cez poisťovňu, tak by nemal byť problém.

ewellina
autor
18. okt 2012

@sissy27 No ja som vychádzala z toho, že keď trhali stoličku mne, ako dospelej, tak som necítila vôbec žiadnu bolesť. A to je teda rozdiel, či mliečna alebo trvalá stolička...

ewellina
autor
18. okt 2012

@liz_lemon Ona si po tom hroznom zážitku už nebola schopná spomenúť na injekciu. Nevedela mi povedať, keď som sa jej pýtala.

renab
18. okt 2012

@ewellina predpokladám, že jej trhal mliečny zub, takže jej podal len lokálne anestetikum, ktoré len nastrieka. nepoznám zubára, ktorý by na trhanie mliečneho zuba použil klasické anestetikum. a ty si tam s ňou nebola?

froschka
18. okt 2012

Mne vzdy ked trhali alebo vrtali zub mala som injekciu a ta zabrala zakazdym ale naposledy ma pichla dr tiez 3 x a neumrtvilo to. Vysvetlila to tym ze ten nerv niekde je pokruteny a nedal sa umrtvit.... Takze som si tiez musela vytrpiet
Moje dvojicky maju 5 r a neviem si predstavit ze by museli ist v takom mladom veku na trhanie zubka ☹ na preventivky chodia a neboja sa a aj afty raz mali ale to bolo vsetko klop klop

sissy27
18. okt 2012

@ewellina tak z toho naozaj vychádzať nemôžeš... mne išlo von celkom 5 zubov (z toho 4 osmičky)... prvý keď mi išli dávať fixný strojček - ani som nevedela, a tie osmičky som myslela že by bolo lepšie umrieť.. 😝
okrem toho dcéra je dosť veľká, aby vedela povedať, či injekciu dostala alebo nie (a tvrdenie, že ju zubár pichol len tak "naprázdno" je už naozaj mimo)... a nemyslím si, že by hocijaký zubár riskoval takéto primitívne klamstvo za pár €, už len preto, že sa to môže ľahko prevaliť a bez injekcie by niektoré zákroky mohli byť extrémne bolestivé, nebude riskovať, že mu taký pacient rozbije od bolesti ambulanciu...
skrátka niektoré zákroky u zubára proste bolia a nie každému musí injekcia zabrať tak aby necítil úplne nič, zvlášť u detí alebo citlivejších ľudí a toto by som nevidela ako dôvod na výmenu zubára...

ewellina
autor
18. okt 2012

@renab Bola som s ňou, lenže mala som na starosti ešte dvojročnú drobčulienku, ktorá bola veľmi neposedná, chcela behať po ambulancii, hrať sa s vecami, čo mala sestrička na stole, tak som mala veľa práce s ňou a nemohla som sa veľmi sústrediť na to, čo robí lekár. Nemal mi vtedy kto postrážiť malú. 😒

ewellina
autor
18. okt 2012

@sissy27 Ono tých dôvodov je viac... Ale vďaka za odpoveď.

renab
18. okt 2012

@ewellina no určite jej to len takým sprejom obstrekol. trošku to umŕtvi, ale nie je to taký efekt, ako keď máš klasickú anestézu. hoci moja zubárka už tiež nepodáva anestézu injekčne, ale len ju akosi napustí do okolia zuba. efekt prichádza hneď a je 100%. ale je dosť drahá.
a koľko si platila?
u nás zubárka vytrhne dieťaťu mliečny zub s tou sprejovou anestézou úplne bezplatne. zubárka, čo má ordináciu vedľa, si za ňu účtuje 5 eur. obe majú zmluvy s poisťovňami.
zubára môžeš vymeniť až za pol roka. okrem súkromného.

ewellina
autor
18. okt 2012

@renab Platila som okolo 6 eur. To je tiež jeden z dôvodov, prečo tam nechcem zostať. Žiaľ, tu, kde bývame, nemám veľmi na výber.

renab
18. okt 2012

@ewellina tak podľa sumy usudzujem, že to bola naozaj len tá sprejová anestéza. ostatné sú drahšie. 😒
ale aj keby si asi chcela tú normálnu, tak by jej ju nedal. a tiež by tá injekcia pre dieťa nebola príjemná. možno by ju bolela viac, ako vytrhnutie toho zubu. však by to mala byť len otázka pár sekúnd. možno sa dcérka len zľakla a plakala preto.

ewellina
autor
18. okt 2012

@renab To určite nie. Poznám svoju dcéru a viem, že keby sa len zľakla, tak by nerevala tak hrozne a tak dlho. Ale dobre. Zrejme je problém len v tom, že to nezabralo.

bodka13
18. okt 2012

@renab
@ewellina u nás v NR stojí injekčná anestéza od 12€ ....pri trhaní mliečny zúbkov tiež robia len obstrek a to je myslím 4-6€

shira_
18. okt 2012

nechápem ved 6 ročné dieťa ti musí povedať, či to bolí alebo nie, závisí aký dovod bol na trhanie zuba, 6 ročné dieťa má stoličky komplet s koreňom, kroré vyzerajú rovnako, ako trvalé... len pre ilustráciu http://www.zdravotnickepomocky.sk/Modely/Anatom...
takže to sa tým obstrekom určite nedá umrtviť, musí sa to opichnúť, obstrekom sa v tomto veku dajú umrtviť len kývavé rezáky s resorbovaným koreňom. ak sa trhal zub kvoli chronickému zápalu alebo akútnemu, môže anestáza aj nezabrať,.. trhanie stoličky vo veku 6 rokov je dosť obtiažne a nepríjemné. Ak si platila za anestézu, tak aj dali, malo by tam byť aj písané (injekčná, zvodová, slizničná a pod.) Prečo si sa nepýtala priamo zubára, čo a ako? Príp. mu zavolať, že dcéra dlho plakala či ju to mohlo bolieť počas a po zákroku, myslím že by vysvetlil. 6 e sa mi zdá nejako málo

grelu
18. okt 2012

@shira_ prepac, ale to na obrazku nie su mliecne zuby ani nahodou 🙂...ked si pozries aj tie predne, tak koren je vacsi ako korunka

hradnapani
18. okt 2012

no neviem. Co si ja pamatam trhanie zuba, tak po injekcnom aplikovani anestezy ma zubar poslal cakat na nejakych 15 minut na chodbu, ze treba pockat, kym zacne fungovat. Az ked sa uistil, ze nic necitim, pustil sa do trhania. To bolo pred nejakymi piatimi rokmi. Zeby dnes uz boli injekcie, co zaberaju hned?
Ked si tam s nou bola v ambulancii, tak si nepamatas, ci ste cakali, kym zaberie injekcia?

Na druhej strane, keby to nemala umrtvene, som si ista, ze by tam jacala ako pavian, ze by ani nedokoncil svoju robotu.
Mohla plakat aj preto, ze mohla citit tie kyvave pohyby (tiez to nie je prijemne, takisto ani tie zvuky pri tom), aj samotne klieste neposobia velmi povzbudzujuco... aj preto mohla plakat, predsa len deti reaguju inak.

molka
18. okt 2012

@hradnapani dnes už sú injekcie, čo zaberajú hneď, za pár sekúnd.

hradnapani
18. okt 2012

@molka ok 🙂

simca06022011
18. okt 2012

@hradnapani no ja som tiez pred par mesiacmi dostal injekciu a prechadzala som sa po chodbe minimalne 15minut... tak neviem 🙂
A nemohla sa mala iba takto velmi zlaknut.. mozno to necakala alebo ju pri tahani nejako buchol, mozno do ineho zubceka a tak... aj keby ju trhanie zubu bolelo,tak by neplakala hodinu... ja som mala hororovy zazitok v detstve s trhanim a som si ista, ze som neplakala hodinu... a ani sprej nam vtedy nedavali ale trhali zub-nezub... 3 ludia ma drzali. Mozno bola statocna pred tym ale takto si to nepredstavovala, tak sa jej to dotklo.. a ak to este aj bolelo (co urcite aj bolelo)...

bodka13
18. okt 2012

@simca06022011 náš starší syn bol viacej v šoku,keď sa zubárke šmykli kliešte a 2x mu buchla do iného zubu 😒

moon1979
18. okt 2012

@ewellina a ty si nebola pritomná v ordinácii? 😕 inak spravidla zvyknú pichnúť injekčnú formu anestézy na umrtvenie a zvyknú poslať ešte aspon na 10 minút von, kým nezaberie anestéza... jedine že by existovala už super rýchlo zaberajúca anestéza bez nutnosti čakania, ale o tom nič neviem ...

molka
18. okt 2012

Moja predchádzajúca zubárka dávala injekciu, pri ktorej bolo treba čakať 10-15min. Ale teraz mám druhého zubára a ten používa takú anestézu, čo účinkuje okamžite po pichnutí. Takže tých spôsobov je viac, záleží od zubára, čo používa.

ewellina
autor
19. okt 2012

@moon1979 Už som písala, že som tam síce bola, ale kvôli malej, ktorú mi nemal kto postrážiť, som sa veľmi nemohla sústrediť.

shira_
19. okt 2012

@grelu to snád nemyslíš vážne, toto sú mliečne zuby, oni takto naozaj vyzerajú. ked mliečny zub vypadne, ak teda myslíš ten rezák, koreň má vtedy už resorbovaný.. no to si ma pobavila týmto príspevkom, sorry @drzubok povedz k tomu čosi nech tu nie som za blbca bo ludia si myslia že mliečne zuby nemajú korene