Oprava zubov 4-ročnému dieťaťu pod narkózou

10. sep 2024

Dobrý večer prajem, dnes sme boli na konzultácii v jednom súkromnom zubnom centre, kde robia s deťmi. Naše dieťa 4r nespolupracuje s našou zubárkou, plače a bojí sa vŕtačky a proste tam robí scény. Naša zubárka na to nemá nervy, poslala nás proste preč, nech si hľadáme niekoho, kto robí s deťmi. Na konzultácii nám dnes bolo povedané, že má proste veľký stres možno aj vďaka našej nervóznej zubárke. Naša zubárka robila vždy iba preventívky, raz sa snažila opraviť dolnú mliečnu 5 a tam už bol plač, strach a so sestričkou mi proste chytili dieťa a robili akože ten zub. Nedorobili ho, doteraz je otvorený, nedokončený, je to už mrtvy zub s otvorenými kanálikmi - vraj to nedorobí lebo mám decko, ktoré je proste zlé! Lenže tam bol strach, stres, Strašný plač, roztrasené dieťa. Bojí sa otvoriť pusu aj u pediatričky, až keď povieme, že nemá vrtačku a nemá sa čoho báť. Takže dnes nám bolo navrhnuté ošetrenie zubov pod narkózov. Ale, mám pred tým rešpekt, dosť sa toho bojím. Dokonca naša zubárka tak zanedbala zuby, že nič neopravovala, takže všetky päťky sú pokazené, dve sú na extrakciu dokonca, no dali by tam nejakú korunku a dve štvorky sú tiež pokazené. Navrhli nám, že by to urobili v narkóze. Boli ste prosím niekto takto s malým dieťaťom pod narkózou? Veľmi sa bojím nejakých rizík, či sa mi preberie a podobne. Ako to deti zvládajú a ako to prebiehalo? Nacenili nám to na 3100 euro, čo je tiež dosť. Sme z Bratislavy, prosím vás, je niekde ochotný zubár pre detičky, ktorý zvažuje narkózu ako poslednú možnosť? A nebude nás to toľko veľa stáť? Napadlo ma ešte možno rajský plyn alebo nejaký ten sirupík... Ale nevieme, že kam ísť... Ďakujem veľmi pekne.

viestta
10. sep 2024

U deti sa dava aj sedacia pred zubnym osetrenim, to vam nenavrhli? Lebo mali by uprednostnit menej rizikovu moznost.

autor
10. sep 2024

@viestta Dobrý večer, nie, toto nám nenavrhli vôbec. Preto sa mi to nepozdáva a dúfam, že niekto poradí aj niečo iné, prípadne konkrétneho milého zubára, ktorý rieši narkózu ako poslednú možnosť.

domak2
10. sep 2024

Áno bola som so 4,5 ročnou, zvladla to super, ale našťastie to bolo v uk, takže boli ohľadom toho milí a navrhli to sami aby ju zbytočne nestresovali a nie preto, ze by bola zle decko, plus to bolo zadarmo. Ach jaj. Opravili jej všetko čo bolo treba, plus korunky. Inak ku zubárke sme chodili od prvého zubu a stale ze všetko v pohode, nič nevadilo, až kým ju raz nezastupovala iná a ta zhrozená ze co s tým nič nerobíme. 🙄 Ešteže tam vtedy bola. Stale zuby už ma v poriadku.

autor
10. sep 2024

@domak2 ďakujem za info, a žiadne vedľajšie účinky neboli? A pamätala si niečo alebo ste jej pred tým vysvetľovali, že kam vlastne pôjde? Ja vôbec neviem, že čo robiť, mám veľký rešpekt pred tým. Okrem toho ju trápime aj logopédiou, má zlú výslovnosť a aj na rehabilitácie chodíme pre ploché nohy. Ale tak tam sa aspoň zabáva, cviky ju bavia.

svetlonos
10. sep 2024

Ahoj, kamaratkyn syn bol pod narkóze tiez okolo 3-4 rokov. Bola to dokonca dlhá niekoľko hodinová operácia, nie zubov. Chlapec je uplne v poriadku. A ma vás syn nejaké predispozicie na takúto kazovosť zubov? Ved to je hrozne aby také malé dieťa malo takéto problémy už. Tu zubárke by som normálne vytrieskala, teda vôbec by som jej bez injekcie nedovolila takému dietatu vŕtať zub!
Môj muž ako decko bol v ordinácii, keď tam zibar madakroval jeho brata. Traumu ma dodnes. Pri spomenuti, ze idem s malym k zubárke na prvú kontrolu chytil nervy. Ze nech sa mu neopovazi ublížiť a znechutiť mu tieto vysetrenia. A to obyčajne on je ten pohodak pokial ide o očkovania a iné vysetrenia.
Je mi fakt ľúto ako sa zachovali, chuda dieta! Takéto mesiarky by mali zmeniť povolanie alebo ho vykonavat v base - veznom za trest.
Držím palce, neboj bude dobre aj s narkozou.

mabenn
10. sep 2024

fuuuu, tak toto sa uz zle len cita...dam z vlastnej skusenosti: zuby sme riesili synovi od 2rokov, lebo mal tzv medove zuby, co je masaker, plus casom kazy...riesili sme to u detskej zubarky postupne a pravidelne, bez narkozy, samozrejme, ze to dieta v takom veku nespolupracuje...nechcem posudzovat kde bol problem, ale vycislenie opravy zubov na 3tis eur v celkovej anesteze je brutal...jednak ta narkoza, jednak ta suma...oporucit neviem, riesim to v Ke, ale naozaj ze zle sa to citalo...deti su osetritelne, cest vynimkam, ale vyzaduje si to spravny pristup zubara a rodica v spravnom case...mozno sa len opytam: preco si zubarku nevymenila skor a doslo to do takej traumy?

domak2
10. sep 2024

Už je to dávnejšie,ale pamätám si ze som stresovala najma ja 😅 jediný problém bol ze nemohla predtým myslím 8 hodín jesť ale aj to nám vyšli v ústrety a robilo sa to ráno. Chvíľu bola potom trochu omamena ale inak vôbec nič, na druhy deň akoby sa nič nedialo.

daom
10. sep 2024

Náš malý mal pokazene 4 stolicky, ma 2,5r., z dvoch ambulancii nás poslali preč, malý takisto nespolupracoval, nakoniec sme skončili v HC u Andela. Doktorka navrhla sedaciu, sirup po ktorom bude trosku oblbnuty a nemal by si nič pamätať, takže ďalšie sedenia by nemali byť také traumatizujuce. Po podaní sedacie sme počkali 20 min, manžel si sadol na kreslo, malý na neho, chytil ruky a nohy a musel byť privolaný aj asistent, ktorý mu držal hlavu, aby s nou nehybal. Bolo to strašne, ale prežili sme. Maly kričal, plakal, až sa tak vysilil, že zaspal...jeden zub jej trval 15min, takže hodina roboty. My sme mali nie veľmi hlboké kazy. Vyšlo to na 500eur. Musím povedať, že zubárka fakt šikovná, kľudná...boli sme tam pred mesiacom.

ukulela
10. sep 2024

no tam nie je ani tak o zanedbani zubarky, ako zanedbanie starostlivosti o zuby. ano, aj moj bol ten pripad. jednak dlho a v noci kojeny, mlieko v ustach a potom nespolurpaca so zubarkou, nechcel si ani doma zuby cistit, len s revom a nasilu ... tak bol tiez v narkoze. dva zuby muslei von, ostatne poblombovali. V BB v detskej fakultnej, cakali sme na termin 8 mesiacov. narkoza zadarmo (mal potvrdenie od psychologicky, ze nespolupracuje), platili sme len za osetrenie nieco vyse 200€.
Ak sa bojis narkozy, hladj zubara, co robi s rajskym plynom ... ale ja som bola za narkozu vdacna, lebo urobili vsetko naraz.

autor
10. sep 2024

@mabenn Tá trauma sa stala iba raz. Zubárka sa zdala byť akože okej, preventívky robila ale kazy odkladala, resp. mne nepovedala. Až ako som jej povedala, že stolička je čierna a proste bolestivá, že to nie je citlivý zub tak ho išla akože robiť. Nedorobila ho a dieťa mi totálne vystresovala. Preto som hľadala iné možnosti. Na termín sme čakali 3 mesiace a rovno nám odporučili možnosť do narkózy... Akože prístup milý, pustili rozprávku, urobili rentgen, kazy, ktoré mi ukázali tak o nich som ani nevedela. No proste hľadám veru inú zubárku. Ale vyše 3tis eur mi je ozaj veľmi veľa dať. A aj sa bojím tej narkózy.

autor
10. sep 2024

@daom Vyskúšam tam zavolať, či berú nových pacientov, to nie je až tak ďaleko z Bratislavy. Ďakujem.

autor
10. sep 2024

@ukulela Tak neviem, že či by nám dali také potvrdenie. Ale u nás je aj reflux, aj zvracanie po každej jazde autom pri dlhšej ceste. Vraj aj z toho to je. No a jasné, že aj tá hygiena, kojenie, pitie džúsov.

autor
10. sep 2024

@svetlonos Ďakujem, no tak u nás to je z refluxu, z grcania v aute, džúsy, kojenie, možno aj sladkosti. My sa snažíme dočisťovať zuby, po sladkom umývame, máme aj medzizubnú kefku, zubnú niť, kefku na plôšky, no žiaľ stalo sa. Muž má slabé zuby, má 40 rokov a celý vrch má implantáty, spodok zatiaľ iba 4 implantáty, zadné 7 a 8 vytrhnuté.

kiki68
10. sep 2024

Neskusite Rakusko? Napr Vieden? To mate blizko, maju dost iny pristup a davaju nejaky sirup oblbovak

autor
10. sep 2024

@kiki68 To ma veru nenapadlo, skúsim pozrieť aj Viedeň, celkom sa aj dokážem dohovoriť, za pokus nič nedám. Ďakujem.

mamelka
10. sep 2024

Ak má dieťa na ošetrenie viac zúbkov tak vždy je lepšie 1x narkoza, všetko na komplet. Mala som na MK album so zubarmi pre deti, poradila by som ti kde ist/hľadať, žiaľ mi album blokli a musela som ho zmazať.
Ale ak máš možnosť a informácie kde robia pod narkozou tak by som sa držala zubárky. Robila som v detskej ambulancii kde sa robili takto zúbky od utorka do piatka. Ale to co píšeš, akú traumu ma dieťa je myslím jasne,ze jedine narkoza. A ak má všetky 5tky,plus možno ak ma viac toho,tak je najlepšie to na 1x spraviť a potom vykonávať len preventívne prehliadky

autor
10. sep 2024

@mamelka Okej, ďakujem a tá cena je podľa teba v poriadku? Alebo nevedela by si mi prosím v rámci Bratislavy a okolia niekoho odporučiť?

ninazemna
10. sep 2024

?Evident, Jadrová 2.?

mamelka
10. sep 2024

Skúsim pohľadať na IG. Mala som tu aj od BA zubárov. V tomto ma MK dosť vytocil,že som to založila počas ambasadorovania pre Curaprox a bolo to pre mamičky. Aspoň som si teda myslela,že je toto stránka pre mamičky a mame si tu pomáhať. Mala som isto cca 3 zubárov a jeden robil sa mi zda aj narkozu.
Cenu žiaľ neviem napísať. Ja som pracovala ako sestrička v Nemecku od 2016-2021 ... ak máš itazky tak môžeš kľudne aj IP... skúsim pohľadať na IG lebo sledujem zubárov...pripsdne napíšem jednej či vie poradiť... ale to by som ti musela napísať do IP lebo ,,reklama,,🤦‍♀️🤦‍♀️🤦‍♀️

mamelka
10. sep 2024

Nasla som. Napíš mi prosím IP, tu to nebudem dávať až ti nebloknu diskusiu. Ja ti napísať nemôžem keďže si ako anonym

autor
10. sep 2024

@mamelka Napíšem, ďakujem.

eternity24
10. sep 2024

U nás v PP je uzastna doktorka Mimi. Perfektne to vie s detmi. Keď sa dieta boji, na prvom sedení čistí zuby drakovi a ošetruje ich (hracke). Na kazde dieta ma hodinu a dieta v ambulancii sa môže hrať, pozerať knihy atd. Ukáže mu aké funguje vrtacka, dieta vrta zub drakovi. Perfektne. Ma ambulanciu aj v KE. Neverím, že u vás v BA nieje nie o také. Alebo potom pridite 😀 3100e za ošetrenie mliečnych zubov, to je suma….

adrianasmolko
10. sep 2024

ahoj
moj ma 6 bol na sedaciu 3x tiez 2 stolicky tahala zubarka na jednom ma korunku a jedna oprava
1 sedacia v pohode spolupracoval dokonca sa posmevkoval zub vytiahla vsetko ok
2 sedacia tiez tahanie stolicky + nadadenie korunky obrat o 360 stupnov plac absolutne ziadna spolupraca no dajako sme to dali s tym ze sme ho museli pridrziavat kopal no des
3. sedacia oprava zubka vrtanie blombovanie problem bol uz s vypitim sirupu nechcel vobec a sli sme domov bez osetrenia s revom a vreskom no brutal
nakoniec to dal bez sedacie ale tak mame velmi zlatu pani zubarku speci pre deti babrala sa s vrtanim pocitala do 5 sekund prestala a tak az kym nebolo hotovo
takze no mozno skusit raz a uvidis ale ako pisem druhy pokus nemusi vijst a je to dost tazky pohlad to dietko je ako zdrogovane doslova a kazda sedacia ucinkuje menej no neviem ci by som dotoh sla znovu
tak mozno by som isla do celkovej a nech to spravia naraz no neviem to su moje skusenosti
potom bol tahat mandle a bol v celkovej a prebudenie bolo celkom v pohode polezali sme citali knihu tulili sa vyspal sa a pohoda no je pravda ze je starsi
sme z presova sedacia stoji 100€
tak drzim prsty nech sa to podari

korra
10. sep 2024

Absolvovali sme, syn bol ale starsi o 3 roky. Jednalo sa o vacsi rozsah zakrokov, extrakcie, pecatenie, korunky. Prebehlo to uplne v poriadku.
Ambulancia mala dohodnuteho detskeho anesteziologa aj so sestrickou. Predoperacne sme riesili u pediatricky.
Pred samotnym zakrokom este v cakarni mu dala sestricka vypit premedikaciu. Po cca 10 minutach uz bol vlacny ako cesto.
Do ordinacie som isla snim. Este dostal masku na tvar na par nadychnuti a pripojili ho na monitor. (idealne teplaky, tricko, proste pohodlne oblecenie, ponozky mu dali dole).
Potom ma poslali prec, intubovany bol cez nos.
Cele to trvalo do 3 hodin (aj s prebratim). Vedlajsie ucinky ziadne. Nepamatal si ani cestu autom naspat. Doma sa este dve hodky prespal a na vecer uz vymyslal a hral sa.
Akurat mu neslo do hlavy kde ma zuby a chodil si obzerat tie korunky (krasoň). 😁 Site nemal nic, tie rany po extrakciach sa zatiahli do 3 dni.
Nelutujem. Velmi mu to pomohlo.
Vyslo nas to cca 1700€.

cervenaruza123
10. sep 2024

Ja sice s detmi skusenost nemam, ale mna pri vrtani zubov strasne napina a mali mi vyberat osmicky. Moja nova zubarka ma poslala na chirurgiu, ze to sa inak neda. Na chirurgii mi povedali, ze ma prilis napina, ze viac menej sa im nechce sa s tym trapit, jedine pod narkozou. Odmietla som, zuby ma este neboleli. Zmenila som zubarku, ta mi dve osmicky vytiahla bez problemov v ambulancii, este skonstatovala, ze cakala, ze ma bude napinat horsie a ze nechape ze ti nevedeli vybrat predtym. Dalsie osmicky sa uz ale museli vyrezavat, tak som zistovala viacere moznosti, ale nikto nebol ochotny sa so mnou trapit, ked ma napina, jedine ze uspat. Az potom jeden zubar, sa na to pozrel, skonstatoval, ze vyskusa. Vyskusal, vybrat tie zuby a bol pokoj. Natrapil sa, ale som rada, ze bol ochotny, ako jediny. Takze niekedy sa oplati aj skusat viacerych zubarov a najst ochotneho.

hendikep
10. sep 2024

nechcem mat otazky ako debil, ale myslim to fakt uplne vazne … preco sa opravuju zuby v hodnote 3000€ ked okolo 6tich aj tak povypadavaju? za cely zivot som tolko nedala do zubov a to mam 33.. nevedia to nejak docasne urobit? je to nebezpecne mat take kazy alebo je to hlavne esteticka zalezitost?

mamelka
10. sep 2024

@hendikep zuby sú dôležité aj ako udržanie miesta pre trvalý chrup
Zápach z úst
Riziko zápalov
Riziko baktérií
Z hľadiska logopédie
Ešte by som niečo našla
Nie nedajú sa len tak na chvíľku opraviť. Je to zub ako ak trvalý, o mliečne sa treba starať aj ako o trvale

Môže sa stať,že nemá uložený trvalý zub a ten mliečny proste nevypadne a majú ho ľudia dlho...

ankare
10. sep 2024

@ukulela ahoj, dáš mi kontakt do tej BB, prosím?

butterflyeffect
10. sep 2024

Synovec je autista a mal problem so vstrebavanim vapnika tak od mala bol problem so zubkami. V narkoze bol s mliecnymi zubkami niekolkokrat a aj potom. Vsetko bolo ok. Teraz ked je vacsi davaju len lieky na ukludnenie pred osetrenim. Ale urcite by som hladala troezlivejsiu zubarku/ zubara. Su fakt taky co sa specializuju a niekedy sa oplati aj precestovat viac km.

dobryden
11. sep 2024

A neda sa ten zub dorobit u inej,?Ja mam dceru kt od 3r plombovsli zuby,tiez neskutočná citlivka ,ale proste musela ist k zubarovi i ked tam plakala ale po vysvetlení zub dorobila.To je podla mna skoda ze kvoli rozrobené narkoze chces dieta v narkoze plompovat a to ma len jeden kaz?Pohladaj si inde a skus este uz je to rozvrtane cize len dorobit.